Yılbaşı Çiçeği Kokina Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Kokina Çiçeği

Yeni yıla sayılı gün kala hepimiz yılbaşı havasına büründük. Yeni yıl için sevdiklerimize hediyeler aldık, evlerimizi süsledik. İşte bu yazımızda doğayı ve çiçekseverlerin evlerini süsleyen Yılbaşı Çiçeği Kokina’ya değiniyoruz. 

Tüm dünya yılbaşı heyecanına bürünmüş, etraf kırmızı ve yeşillerle süslenmişken bu yazımızda kırmızı ve yeşili en güzel şekilde bizlere sunan Kokina Çiçeği’ni keşfedeceğiz.

Kokina Nedir?

Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle daha da gündeme gelen Kokina çiçeği, Yunanca kırmızı anlamına gelen “kokino” sözcüğünden ismini almaktadır.

Kuşkonmazgiller familyasından gelen Kokina çiçeğini diğer çiçeklerden ayıran bir özelliği, doğal olmamasıdır. Silcan adındaki kırmızı meyveler ve tavşan memesi olarak adlandırılan yeşil bitkinin bir araya gelmesiyle oluşturulur.

Kokina çiçeği
Yılbaşı çiçeği, Kokina

Aralık ayında çiçek açan Kokina, çiçek açmanın hemen ardından kırmızı meyve verir. Dayanıklı ve yaprak dökmeyen bir yapıya sahiptir. Yaprak dökmediğinden etrafta çiçek kalıntısı da bırakmaz.

Çoğunlukla Roman aileler tarafından hazırlanan Kokina Çiçeği, Eski İstanbul Rumları’nın yeni yıl için kullandıkları süsler arasında yerini almıştır.

Kokina Çiçeği Nerede Yetişir?

Ana vatanı Güney Amerika olan Kokina, İran ve Akdeniz bölgelerinde de yetişmektedir. Ülkemizde ise İstanbul ormanlarında ve Karadeniz bölgesinde Kokina görmemiz mümkündür.

Yılbaşı Çiçeği
Yılbaşı Çiçeği

Kokina Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Kokina çiçeği birçok ülkede yılbaşı zamanında gündeme gelen, evleri süsleyip tezgahları dolduran, göze hoş gelen bir bitkidir. Yılbaşı çiçeği olarak da adlandıran bu çiçeğin alan kişiye şans, mutluluk ve bereket getireceğine inanılmaktadır. Bu fikri ortaya kimin attığı bilinmese de Kokina geçmişten bugüne dek yılbaşlarında insanların gözdesi olmuştur.

Yılbaşı çiçeği
Yılbaşı çiçeği

Getireceği şans, mutluluk ve bereketin haricinde eğer alınan Kokina’nın meyveleri ve yaprakları bir yıl boyunca çürümez veya dökülmezse çiçeği alan kişinin bir yıl sonra ev sahibi olacağına inanılır.

Kokina Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kokina’nın bakılacağı ortamda sıcaklığın stabil olması önemlidir. Çünkü çok sıcak veya çok soğuk bir ortamda Kokina’nın yaşaması mümkün değildir.

Kokina çiçeği kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise haftada iki kez sulanmalıdır. Suyun miktarı çok önemlidir. Az su çiçeğe bir şey yapmasa da çok sulanan çiçek zamanla köklerin çürümesine yol açabilmektedir.

Kokina çiçeğinin bakımında son dikkat edilmesi gereken şey ise elle temas edilmemesidir. Elle temas edilmeyen Kokina’lar daha uzun süre yaşamaktadırlar.

Kokina Çiçeği Zehirli Midir?

Kırmızı meyvelerinin yeşille uyumunu gözler önüne seren Kokina’nın kırmızı meyveleri zehirli olabilmektedir. Bu nedenle evinde evcil hayvan besleyen ve küçük çocuğa sahip bireylerin evinde Kokina bulundurması sakıncalı olabilmektedir.

Eğer yazımız dikkatinizi çektiyse sitemizde bulunan “Bach Çiçek Terapisi Nedir? Çiçek Özleri Nasıl Kullanılır?” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kokina Çiçeği yapımını bunu yapıp satanlardan dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler

Nevruz Nedir, Ne Değildir?

Nevruz denildiğinde herkesin aklında ya baharın gelişi ya da belli bir etnik kökene ait olan bahar bayramı gelir. Kimi zaman ise Nevruz kavramına aksettirilen anlamlar değişiklik göstermektedir. Peki aslında Nevruz nedir? Bilinmeyen yönleri ile de aslında ne değildir? Gelin hep beraber öğrenelim.
Devamını oku