Virüs Temasını İşleyen 10 Mobil, PC ve Konsol Oyunu

Virüs Temasını İşleyen 10 Mobil, PC ve Konsol Oyunu

Sürekli aynı oyunları oynamaktan sıkılan ve yeni arayışlar içinde olan arkadaşlar tam yerindesiniz. Eski ve yeni birçok oyunu sizler için derledik ve bu listeyi oluşturduk. Listemiz, bir virüs sonucu cehenneme dönen dünyada gerek hayatta kalmayı gerekse size verilen görevleri gerçekleştirmeye yönelik oyunlar içeriyor.

Covid-19 pandemisi nedeniyle birçoğumuz sağlığını da düşünerek evlerine kapandı. Bu en çok oyun oynayanlara yaramış olmalı. Biz de bu süreçte aynı oyunlardan sıkılıp yeni maceralara atılmak isteyen arkadaşlara bu listeyi hazırlamaya karar verdik.

Ayrıca her kesime hitap etmesini istediğimizden dolayı pc ile sınırlı tutmadan konsol ve mobil oyunları da listeye dahil ettik. İyi okumalar dileriz.

1. The Division (PC/ Konsol)

The Division, kaliteli yapımları bulunan Ubisoft tarafından oluşturulmuş Tom Clancy‘nin bir başka serisidir. Oyunun ana teması smallpox‘ın (çiçek hastalığı), Kara Cuma günü yeni basılan dolarların üzerine serpilmesi ve uluslararası ticaretle birlikte bütün dünyaya yayılmasını işler.

Oyun ise Amerika Birleşik Devletleri’nde geçmektedir. Başta oyuna Brooklyn‘de başlasak da daha sonra Manhattan‘a geçiyoruz ve temel anlamda orada hayatta kalmaya çalışıyoruz.

Peki Division nedir dersek. Division bu gibi olağanüstü olaylar sonucu eğer hükümet çökmüşse yönetimi tekrar ele almak için yetiştirilmiş özel askerlerdir. Çiçek hastalığı sonucu birçok insan ölmüşse de Newyork sokaklarında hayatta kalmış fakat kendi yönetimini ilan etmiş Cleaners, Rykers ve Last Man Battalion adında üç tür çete bulunuyor.

Amacımız bu çetelerden JTF ( oyundaki devletin askeri gücü) yardımıyla bazen tek başımıza, bazen de oyunun temel özelliklerin biri olan MMO (Massive Multiplayer Online ) yani devasa çok oyunculu çevrimiçi mod yardımıyla görevleri yerine getirmek. Görevleri yapmak için önce yan görevler ile level kasıp daha sonra ana görevleri yapmamız gerekiyor. Bütün bunlardan sonra can alıcı nokta ise tabi ki Dark Zone.

Dark Zone, oyunda hastalığın en fazla etki ettiği karantina bölgesidir. Normal haritaya kıyasla daha zorlu düşmanlar ve  oyuncularla karşılaşırsınız. Bu bölgede oyundaki para biriminden farklı para birimi kullanılır.

Dark Zone checkpointleri ya da safehouse’larında Dark Zone parasıyla alabileceğiniz silahlar mevcut. Ayrıca haritada rastgele yer alan sandıklardan da üstün silahlar ve ekipmanlar çıkabilmektedir. Fakat işler o kadar kolay değil. Dark Zone’dan bir şey çıkarmak istiyorsanız helikopter pistine gidip işaret fişeği ateşlemelisiniz.

Bu durumda diğer oyuncular birinin gideceğini anlıyor ve hemen yanınıza damlıyor. Eğer Dark Zone’da birini vurursanız Rogue statüsüne yükselirsiniz. Bu durumda diğer oyuncular haritadaki yerinizi kafanızda beliren kurukafa işareti ile görebilir. Canlı çıkarsanız bütün ganimeti yanınızda götürürsünüz fakat ölürseniz bütün topladıklarınız düşer ve Dark Zone seviyeniz de bir miktar azalır.

2. Plague Inc. (PC/Mobil)

Bir tür simülasyon oyunu olan Plague Inc’in amacı, bakteri ya da virüsler yoluyla dünyada bir salgın başlatıp herkesi hasta etmektir. Bunu yaparken de bir yandan bilim adamlarıyla mücadele etmeniz gerekiyor tabi ki.

Bu yüzden hastalığımızın daha güçlü olması için deneyim puanları ile virüsün mutasyon geçirmesi ya da bulaşma yollarının genişlemesi lazım.

Oyunda iki çeşit hatalık bulunuyor: Bakteri, virüs, nano virüs, mantar, parazit, prion ve biyolojik silah olan klasik hastalıklar ve Neurax Solucanı, zombi virüsü ve maymun gribi denilen ( Maymunlar Cehennemi gibi) özel hastalıklar. Ve oyunun dört adet modu bulunuyor.

Klasik mod ile bir hastalık seçip oyuna başlıyorsunuz. Senaryolar ile önceden belirlenmiş bir hikayeye başlıyorsunuz. Rastgele senaryolar ise diğer oyuncuların yarattığı modları oynamanıza izin veriyor. Son olarak zamana karşı oynama moduyla hastalığımızı yaymaya çalışırken bir yandan süreyle yarışıyoruz.

3. Metro Serisi ( PC/ Konsol)

Geliştiriciliğini 4A Games‘in yapmış olduğu  aynı isimli roman serisinden uyarlanmış oyun seridir. Hikayesi Dmitry Glukhovsky tarafından yazılmış ve oyun da en az kitabı kadar detaylı işlenmiştir.

Oyun, nükleer felaket sonrası radyasyonla kaplı Rus şehirlerinde geçmektedir. Fakat yer yer Ukrayna, İngiltere, İtalya , Polonya ve Antarktika da kendini gösterir.

Bu şehirlerde mutasyon nedeniyle değişime uğramış “kara derililer” adında yaratıklar ve insan zihnini okuyabilen mutantlar bulunmaktadır. Bu tehlikeli durumdan dolayı biz de Moskova metrolarında Ana karakter Artyom’u yöneterek hayatta kalma savaşımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Yeryüzüne çıkmak istediğimizde gaz maskesi kullanmalıyız.

Sığınakta başka hayatta kalanlar da var. Artık bitki ve hayvan yetiştirmeye çalışıyorlar. Ayrıca mermi de para yerine geçmeye başlamış durumdadır. Her bir metro istasyonu kendi devletini kurmuş ve hepsi bir hükümete bağlanmaya karar vermiştir. Fakat fikir ayrılıkları sonucu istenilen birlik sağlanamayacaktır.

Bir yandan kara derililerle mücadele ederken bir yandan da komünistler ve nazilerle mücadele edeceğimiz bu gerilim dolu macera sizleri bekliyor. Serinin Metro 2033, Last Night ve Exodus olmak üzere 3 oyun ve grafikleri optimize edilmiş Redux versiyonları vardır.

4. Left 4 Dead Serisi (PC/ Xbox)

Valve‘un yapmış olduğu yeşil grip adlı virüsün insanlığı zombimsi yaratıklara dönüştürdüğü bir oyunudur. Temel amaç bir hikaye seçip safehouse’lara ulaşmak ve final bölümlerinde hayatta kalıp bölgeden kaçmaktır. Ayrıca Left 4 Dead 2‘yi satın alırsanız L4D1’de içinde yer alıyor.

Left 4 Dead Serisi Karakterler

Left 4 Dead 1

 • Bill: Vietnam’da görev yapmış yeşil bereli eski askerdir.
 • Zoey: Genç bir üniversite öğrencisidir.
 • Francis: Çeşitli dövmeleri ve deri yeleğiyle tam bir motorcudur.
 • Louis: Bir teknoloji bayisinde çalışandır.

Left 4 Dead 2

 • Coach: Freshman Futbol Takımı’nın koçudur ve bir okulda sağlık danışmanıdır.
 • Ellis: Üniversiteli genç karakterdir. Tamir ve yapım ile arası iyidir.
 • Nick: Zengin ve kumarbaz bir iş adamıdır.
 • Rochelle: Ulusal bir haber şirketinde sunucudur.

Left 4 Dead Enfekteler

Basit Enfekteler:

 • Yaygın:  Haritanın her yerinde yer alan en basit zombilerdir. Can puanları düşüktür ancak oyun zorluk seviyesi arttığında ve sürü olarak saldırdıklarında etkili olmaktadırlar.
 • Yangın kıyafetliler: Ateşten etkilenmezler.
 • Çelik yelekliler: Mermilerden kolay kolay etkilenmezler. Pala, yangın baltası ya da çeşitli el silahlarıyla saldırmak daha iyi olabilir.

Özel Enfekteler:

 • Boomer: Sağlık puanı az şişman bir enfektedir. Yakınında bulunan kişinin üstüne kusarak diğer zombileri üzerine çeker. Ayrıca çok yakınızda patlatırsanız kusmuklar yine üzerinize sıçrayabilir uzaktan vurmaya dikkat edin. Bir de üzerinize kusmuk geldiği sırada geçici olarak ekranı bulanık görürsünüz.
 • Charger: Bir kolu diğerinden aşırı güçlü karakterdir. Seri koşu özelliği sayesinde size çarptığında yere yapıştırır ve takım arkadaşınızın kaldırması gerekir. Eğer sizi yakaladıysa öldürülene kadar koşar ve bir engele denk geldiğinde sizi sürekli zemine çarpmaya başlar. Eğer uçuruma denk gelirseniz onunla birlikte düşer ve takım arkadaşınız sizi yukarı çekemezse ölürsünüz.
 • Hunter: Stili Assassin’s serilerindeki suikastçıları anımsatır biraz. Oradan oraya seri bir şekilde zıplayarak hareket eder ve sizin üzerinize zıplarsa yere yapıştırarak parçalamaya başlar.
 • Jockey: Kambur bir karakterdir. Koşa koşa gelir ve üzerinize atlar. Başınızın üzerinde sizi istediği yöne götürken bir yandan da yüzünüze vurarak canınızı azaltır. Charger gibi uçurumdan da düşürebilir.
 • Smoker: Uzun bir dile sahiptir ve yakaladığı sağ kalanı diliyle sarıp kendine çeker. Ya kendine çekip yumruklamaya başlar ya da yüksek bir yerden yakaladıysa sıka sıka yukarı çekerek canını azaltır. Diline ateş ederek takım arkadaşınızı kurtarabilirsiniz.
 • Spitter: Sağ kalanların üzerine asit püskürten bir enfektedir. Asit üzerinde bulunduğunuzda canınız azalmaya başlar. Ayrıca spitter öldüğü yer asit bırakarak canınızı azaltmaya devam eder.
 • Tank: En güçlü enfektedir. Ne zaman çıkacağı belli olmaz fakat çıkacağı zaman bir gerilim müziği duyarsınız. 3000-8000 sağlık puanı vardır. Charger gibi size vurarak yere düşürebilir, yerden kaya parçası sökerek fırlatabilir ya da yoldaki konteyner ve araba gibi cisimlere vurarak size fırlatabilir.
 • Witch: Uzun tırnaklı, beyazımsı cadı adındaki enfektedir. 1000 can puanına sahiptir. Haritada belli yerlerde bulunur ve ağlama sesi çıkartır. Eğer çok fazla yakınına gider, ateş eder veya fener ışığı tutarsanız üzerinize koşmaya başlar. Bunları yapmazsanız sizle teması olmayacaktır. Hayatta kalanı yere düşürür ve öldürene kadar hızlı hızlı vurmaya başlar.

5. Dead Island (PC/Konsol)

Techland’ın yapımcılığı ile Chrome Engine 5 oyun motoru kullanılarak hazırlanmış olan Dead Island , RPG-FPS tarzında açık dünyadır. Palm Resort adında bir otelde başlayan bütün adayı zombilerin sardığı bir haritada oynuyoruz. Xian Mei, Sam B, Logan ve Purna adında 4 ana karakterden birini seçiyoruz. Kimisi ateşli silahlar kimisi kesici silahlarda ustadır.

Fury, Combat ve Survial olmak üzere 3 yetenek yetenek bulunuyor ve deneyim puanlarımız sayesinde bunları geliştirebiliyoruz. Fury özel vuruş kombosu, combat kullandığımız silah türünde bonus veriyor ve survival ise çabuk iyileşip daha fazla para kazanmamızı sağlayan özellikler kazandırıyor.

Oyunda ana görevler olduğu gibi haritada gezerken insanların yardım çığlıkları ile yan görevlere de gidebiliyoruz. Oyun tam olarak ıssız bir adada çaresiz kalma duygusunu başarılı bir şekilde aktarmış.

Zombi salgınından dolayı adada kullanılacak pek araç kalmasa da bazen bir iki tanesine rastlayabiliyoruz. Sürüş hissiyatı kolay fakat zombilere vurduktan sonra aldığımız hasar ile kullanılmaz hale gelebiliyorlar. Silahlarımızı başka eşyalarla birleştirip daha güçlülerini elde edebiliyoruz. Fakat bunu yaparken silah şemalarına ihtiyacımız var.

El silahlarını zombilere fırlatıp geri alabiliyoruz. Silah yükseltmesi için gerekli eşyalarda turistlerin çanta ve valizlerinden çıkabiliyor. Temel anlamda silahlar levye, demir boru , kano küreği ve buna benzer şeyler. Bunların belli bir kullanım ömrü var. Ayrıca silahları kullandıkça enerjimizde düşüş yaşanıyor.

6. The Last of Us (Playstation)

The Last of Us, Naughty Dog tarafından PS konsolu için tasarlanmış bir oyundur. Hikaye mantığıyla ilerleyen TPS (üçüncü şahıs nişancı) türünde bir oyundur. Çok oyunculu modu da bulunuyor. Oyundaki virüs Cordyceps adındaki mantarın mutasyona uğraması sonucu insanlara bulaşmasını ele alır. Mantar bulaşan insan enfekte olur ve Runners’lara dönüşür.

Hikayemiz ise 2013 yılında başlar. Ana karakterlerimiz annesi tarafında terk edilmiş Sarah, babası Joel ve Joel’in kardeşi Tommy salgın haberlerini görür ve güvenli bölgeye doğru kaçmaya başlar. Fakat o anda üzücü bir olay yaşanır.

Devamında zaman atlaması ile 20 yıl sonrasını gidilir. Joel Boston’daki karantina bölgesinde arkadaşı Tess  ile birlikte hayatta kalmak için kaçakçılık yapmaktadır. Robert tarafından dolandırılmışlar ve intikam almak için peşine düşmüşlerdir. Fakat Robert’ı bulup kaçak silahları almak istediklerinde onları Ateş Böcekleri adındaki gruba sattığını öğrenirler.

Grubun lideri Marlene eğer Ellie adındaki kızı bölgeden uzaklaştırdığı buluşma yerine götürürlerse silahları  teslim edeceğini söyler. Ellie’nin özelliği, uzun süredir ısırılmış olmasına rağmen hasta olmayıp bağışıklık kazanmış olmasıdır.

Joel, Tess ve Ellie buluşma noktasına ulaşırlar fakat buluşacakları kişilerin öldürüldüğünü görürler. Olayları anlamaya çalışırlarken bölgeye askerler de yaklaşmaktadır. Bu sırada enfekte olmaya başlayan Tess askerleri oyalayacağını, Joerl ve Ellie’in kaçması gerektiğini söylüyor. Devamında Joel ve Ellie ile maceramıza devam ediyoruz.

Enfekteler dört türe ayrılıyor. Runners’ların insani yetenekleri henüz  iyidir. Tehdit gördüğünde veya duyduğunda  üstüne koşarlar. İzciler, pusu kurma ve farklı taktiklerle saldırı düzenlerler.

Takırdayanlar kördür ve duydukları sese doğru hareket ederler. Son olarak şişkinler ise aşırı enfekte olmuş, vücudunu saran mantar ona zırh görevi görmektedir. Patladıklarında spor yayarlar ve canı azaltıcı bombalar fırlatırlar. Takırdayanlar ve şişkinler tek ısırıkla öldürme gücüne sahiptir.

Oyunda uzak mesafeli, tek elli, çift elli kullanılabilen silahlar vardır. Ayrıca baseball sopası, balta, pala ve boru gibi yakın dövüş silahları mevcuttur. Bazı silahlar hikaye ilerledikçe ortaya çıkar. Çevreden toplanan malzemeler ile molotof kokteyli, sağlık paketi, çivi veya sis bombası gibi bazı ekipman ve silahlar üretilebilir.

7. H1Z1 (PC/ Playstation 4)

H1Z1’in yapımcılığını Sony üstlenmişti ancak zamanla yan kuruluşu olan Daybreak‘e devredildi. Günümüz survival oyunlarının atalarından biri diyebiliriz. Ayrıca Dayz‘nin alternatifi olarak düşünülmüştür. Just Survivor ve King Of The Kill oyun modları bulunuyor. Oyun çıktıktan yaklaşık bir sene sonra bu modlar ayrı ayrı iki oyuna bölündü.

Amacımız apokaliptik dünyada hem oyuncularla hem de zombilerle mücadele edip hayatta kalmak. Just survive açık dünyada hayatta kalma,  King Of The Kill  modu ise 160 kişilik Battle Royal tarzında işliyor.

Araçları çantanızda tamir kiti varsa düzelterek kullanabiliyorsunuz. Rastgele başlangıç moduyla PUBG‘deki gibi bir alana tek seferde birden fazla kişi atlama olayını çözüyorlar.

Karakter özelleştirme sistemi var ama gereğinden pahalı düşünülmüş. Oyun günlük görevler veriyor ve yaptığınızda ganimet kutusu kazanıyorsunuz. Gerekli erzak ve silah tedariği uçaklarla geliyor fakat bu etrafınıza zombi ve diğer oyuncuları çekebilir, dikkatli olmalısınız.

Combat Training modu sayesinde çevrimiçi olarak bir eğitim alabiliyorsunuz. Artık oyunun pek de aktif kullanıcısı kalmadı diyebiliriz. Çünkü optimizasyon sorunları, buglar ve hileci sayıları oyunun tadını kaçırmış oldu.

8. Dead Rising Serisi (PC/Konsol)

Yine zombi temasını işleyen bir seriyle karşı karşıyayız. Dead Rising serisi, korkudan öte eğlenceyi hedef alan bir Capcom Vancouver yapımıdır.  4 oyunu bulunsa da hepsinin ana teması aslında aynı: Zombi sürüsünün içinde hayatta kalmak.  Zombi öldürdükçe deneyim puanı kazanıyoruz ve karakterimizi geliştirebiliyoruz.

Bunu yaparken de gördüğünüz nerdeyse her şeyi silah olarak kullanabilirsiniz. Hatta bulduğunuz eşyaları birleştirerek (2 Testere + 1 süpürge gibi) daha güçlü silahlar da elde edebilirsiniz. Oyun içinde bulduğumuz kıyafetlerle karakterimizin kıyafetlerini de kişileştirebiliyoruz.

9. Dead Trigger Serisi (Mobil)

Dead Trigger, Madfinger tarafından Unity oyun motoru kullanılarak yapılmış, grafikleri mobilde gerçekten iyi bir zombi oyunudur. Çok sayıda hikaye görevi ve yan görev içeriyor.

Hikaye senaryoya göre ilerliyor, yan görevler de bir kişiyi ya da bulunduğun alanı belli bir süre korumayı içeriyor. Haritalar Amerika’da birkaç eyalette geçiyor.

Last of Us ve  L4d2′deki gibi hem normal zombi hem de özel zombiler (patlayan, tüküren ve  boss fight) bulunuyor. Yakın dövüş silahları ve hafif/ağır makineli tüfekler var. Fakat yeni silahlar açmak için zombilerden düşürdüğünüz  blueprintleri toplamamız gerekli.

Daha sonra bunları birleştirip silah üretiyoruz. 2. oyunu olan Dead Trigger 2 ile birlikte gelen otomatik atış özelliği de bize artı sağlıyor. Bir yandan koşarken bir yandan  ateş etmek için sürekli tıklamamız gerekmiyor.

10. Dead Target (Mobil)

Dead Target, Dead Trigger ile aynı mantığa sahip bir oyundur. Yine grafik ve ses efektleri kısmında güzel iş çıkarılmış. Oyun 2040 yılında gerçekleşen bir zombi salgınını konu ediniyor.

Amaç ülkemizi bu zombi salgınından kurtarmak. Bunun için çeşitli silahlarımız mevcut ve onları sürekli geliştirmeliyiz. Daha hızlı ilerlemek için oyun içi satın alımlar da yapabilirsiniz. Ayrıca oyunda sosyal medya desteği de mevcut.

Bu muazzam oyunların yanı sıra PS5’te İki Kişilik Oynanabilen Co-Op ve Çevrimiçi 10 Oyun Önerisi adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler