Utopia (2020) Dizi İncelemesi

Utopia dizisi istikrarsız karakter çizelgesi dolayısıyla hiçbir karaktere ısınamayacağınız şiddet patlamalı, acayip gerilimli baştan sona karanlık ve anlaşılmaz!
Utopia dizi incelemesi

Amerikan yazar ve senarist Gillian Flynn tarafından aynı adlı İngiliz dizisinden uyarlanan Utopia dizisi detaylı incelemesi. Dizinin konusu/özeti ile oyuncuları ve fragmanı hakkında bilgiler.

Utopia 2020 yılının Eylül ayında Amazon Prime’da yayınlanmış bir karakomedi ve komplo gerilim dizisidir. Dizi aynı zamanda 2013 yapımı İngiliz dizisi Utopia ile benzerlik gösterir. Ancak konu temelde aynı olsa da büyük farklar içerir.

Amerikan yapımı dizinin yönetmeni bir dönem New York Times En Çok Satanlar listesinde yer alan-aynı zamanda filmi de çekilen-Gone Girl’ün yazarı Gillian Flyn’dır. Oyuncu kadrosunda John Cusack, Ashleigh LaThrop, Dan Byrd, Rainn Wilson, Sasha Lane, Fiona Dourif gibi isimler yer alıyor.

İngiliz yapımı olan dizi 2013 yılında yayınlanmış olup şiddet unsurları, cinsellik ve argo dili nedeniyle 2.sezonundan sonra iptal edilmiştir. Amazon’un tartışmalı Utopia dizisinin yeniden çekilmesi için sipariş vermesi ve dizinin konusunun günümüz Covid19 pandemisi ile örtüşmesi dolayısıyla talihsiz ancak krizi lehine kullanma stratejisi gibi görünmektedir.

Tabi Amazon’un böyle hassas bir konuda dizi yapması riskli ve radikal bir hareket. Bunu düşünmüş olacaklar ki dizinin introsundan önce bir sorumluluk reddi var. Kısaca dizinin bir kurgu eseri olduğunu ve gerçek bir pandemiye veya ilgili olaylara dayanmadığını ve bazı izleyicilerin rahatsız edici bulabileceği sahneler içerdiğini bildiriyor.

Gillian Flyn’in, dizinin 2013 yapımı muadiline göre daha az şiddet unsuru barındırdığının altını çizmesinin üzerine diziyi izlemiş olmam ve temelde pek bir fark olmadığını ancak duyarlı çekim teknikleri kullanıp hassas içerikli sahneyi izleyenin hayal gücüne bırakması takdire şayandı.

Wilson Wilson, Becky, Ian ve Samantha
Wilson Wilson, Becky, Ian ve Samantha

İngiliz yapımı dizinin sinematografisi-en önemlisi renk uyumu-kendine özgü bir anlam dünyası oluştururken Amazon yapımı olan dizi tek düze bir sinematografi uygulayarak bu konuda 2013 yapımına göre geride kalıyor.

Ancak Amazon yapımının kontrastı ve soluk tarzı diziyi daha can alıcı ve temasına uygun hale getirmiş. Her iki dizinin de artıları ve eksileri mevcut fakat 2020 yapımının günümüz-sürekli değişen-popüler kültürüne daha uygun olduğu yadsınamaz bir gerçek!

Nadir bulunan Dystopia adlı bir grafik romanın-çizgi roman değil-insanlığın çöküşünü içeren bir komplo teorisini gizli şifrelerle anlatması üzerine bir çok çizgi roman hayranı tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Bir gün Utopia adında ve Dystopia’nın devamı niteliğinde bir grafik romanın yeni bir komplo teorisi ortaya çıkar. Ancak Utopia’nın orijinal nüshasından başka bir kopyasının olmaması onu paha biçilemez bir hale getirir.

Bir Dystopia hayranı olan paranoyak Wilson ve arkadaşları Utopia’yı satın almak için birçok çizgi roman hayranı ile müzayedeye katılır.  Utopia’nın satılacağını duyan herkes gelmiştir. Utopia’yı kendi kötü emelleri için kullanacak kötü adamlar da…

Utopia dizisinden bir kare
Utopia dizisinden bir kare

Phillip Carson adındaki bir aracının Utopia için fazla miktarda para vererek tüm teklifleri iptal ettirmesiyle grafik romanın sahibi olur. Fakat bu uzun sürmez. Utopia’ya sahip olmak isteyen Arby ve Rod adlı iki seri katil tarafından öldürülür.

Utopia ile aralarındaki engelleri seri bir şekilde kaldıran Arby ve Rod Utopia’nın-seri cinayetlerin bir kısmına şahit olan-Grant adlı 14 yaşından küçük bir çocuk tarafından çalınmasıyla kedi fare oyununa başlar.

Wilson Wilson ve arkadaşlarıyla iletişim halinde olan Grant bir şekilde onlarla buluşur. Fakat bu buluşmada hiç tahmin edemeyecekleri biri tarafından ziyaret edilirler. Dystopia ve Utopia’nın gerçekliğini varlığıyla kanıtlayan Jessica Hyde! Jessica Hyde grafik romanlardaki baş karakterdir ve Bay Tavşan ve onun hizmetindeki Yuva adlı uluslararası gizli bir suç örgütünün öldürdüğü babasının intikamını almak için savaşmaktadır.

Utopia dizisi istikrarsız karakter çizelgesi dolayısıyla hiçbir karaktere ısınamayacağınız şiddet patlamalı, acayip gerilimli baştan sona karanlık ve anlaşılmaz!

Utopia (2020) Dizisi Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler