Ücretsiz QR Kod Okuma ve Oluşturma Uygulamaları

Ücretsiz QR Kod Okuma ve Oluşturma Uygulamaları

Ücretsiz olarak QR kod okuma ve oluşturma uygulamalarını derlediğimiz listemizde işletmeniz ve kişisel çözümleriniz için oldukça faydalı uygulamalar yer alıyor.

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün yeni bir buluşu gün yüzüne çıkardığı günümüzde başka yararlı bir buluş da QR Kodlar. Araba sanayisi için üretilen bu kare kodlar kullanım alanlarının sınırsızlığı ve pratik özellikleriyle diğer barkod standartlarını gölgede bırakıyor.

Sizde QR kodlar oluşturarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Hem de hiçbir ücret ödemeden… Bu inceleme yazımızda QR kod nedir? Android ve İOS uyumlu ücretsiz QR kod okuyucularını inceliyoruz. Ayrıca tamamen ücretsiz, istenilen renk ve şekillerde QR kodlar oluşturabileceğiniz çevrimiçi QR kod uygulamaları öneriyoruz.

QR Kod Nedir?

QR Kod yani Quick Response Code; başka bir deyişle kare kod olarak bilinen ve teknolojik cihazlara okutularak URL vb ilgili ürün ve sayfalara yönlendirmeler yapabilen bir çeşit 2 boyutlu matris barkoddur. UPC (Evrensel Ürün Kodu) barkodlara nazaran daha fazla veri barındıran QR kod, işletmenizin marka bilinirliğini arttırmak için farklı renk ve biçimlerde özelleştirilebilir.

QR Kod Kullanım Alanları?

QR Kod ile yapabilecekleriniz sınırsızdır. Örneğin; QR kodu taratarak bir web sitesini görüntüleyebilir, bir telefon numarasını çevirebilirsiniz. Ya da bir e-posta veya kısa mesaj gönderebilirsiniz.

VCARD görüntüleyebilir, sosyal medya profiline bağlantı oluşturabilir, Google Haritalarda konum gösterebilirsiniz. İster tanıtım ister bilgilendirme amaçlı interaktif bir içeriğiniz olsun.

Her türlü reklam, tanıtım ve kodlanabilir verinin QR kodunu oluşturabilirsiniz. İşte QR kodun kullanım alanlarıyla ilgili işletmenize fayda sağlayabilecek birkaç fikir;

  • QR Kartvizit: Müşterilerinize basit bir kartvizitle verebileceğiniz temel bilgilerin aksine QR kodlu teknolojik bir kartvizitle sunabilecekleriniz sınırsızdır. İşinizle ilgili bir tanıtım videosu veya kişisel portföyünüzün olduğu bir web sitesine yönlendirme yapabilirsiniz. Böylece müşterilerinizde iyi bir izlenim oluşturabilirsiniz.
  • QR Reklam: Broşür, katalog, poster vb. basılı yayınlara harcanan onca emeğin karşılığını almak fiziki imkanlarla sınırlıdır. Zaman, bütçe ve istihdam olanakları yetersizse verimli bir reklam çalışması yapmak riskli bir uğraştır. Ancak broşürler, posterler, el ilanları, kartpostallar ve postalar üzerine yerleştirilmiş bir QR kod ile basılı yayımlardaki fiziki yetersizlikleri sınırsız bir boyuta taşıyabilirsiniz. Hemen hemen her türlü basılı yayına entegre edebileceğiniz bu kare şekiller pazarlama ve promosyon çalışmalarınıza pratik ve etkili bir nitelik kazandırır.
  • QR Promosyon: e-ticaret siteniz için düzenlediğiniz bir kampanyayı esas alarak ürünlerinizle ilgili indirim ve promosyon yapabilirsiniz. QR kodunu oluşturduğunuz kuponu müşterilerinize çeşitli kampanyalar dahilinde sunabilirsiniz.
  • QR Bilet: Basılı davetiye veya biletlerden tasarruf sağlayabileceğiniz QR bilet aracılığıyla etkinlik düzenleyebilirsiniz.

Android ve İOS Uyumlu Ücretsiz QR Kod Okuyucuları

1. Free QR Scanner

Free QR Scanner
Free QR Scanner

Android cihazlar için hızlı ve hafif bir QR kod okuyucu olan Free QR Scanner her türlü QR kodu ve barkodu okumak için tasarlanmıştır. Ücretsiz olan uygulama Google Play üzerinden Android telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz.

2. Bar-Code Reader

Bar-Code Reader
Bar-Code Reader

En eski QR kod tarayıcılarından biri olan Bar-Code Reader QR kodlarının yanı sıra EAN, UPC, ISBN gibi birçok barkod standardını da tanımlayabilmek özelliğine sahiptir. Android ve İOS cihazlarla uyumludur.

Ücretsiz, Çevrimiçi QR Kod Oluşturma Uygulamaları

4. QR Code Generator

Çevrimiçi olarak ücretsiz QR kod oluşturabileceğiniz bir web sitesi olan QR Code Generator‘da farklı biçimlerde QR kodlar oluşturabilirsiniz. Daha fazla özellik için siteye üye olmanız gerekmektedir.

İstediğiniz her türlü dijital dosyayı gömebileceğiniz QR kodlar ile URL, VCARD, metin, e-posta, sms, wifi bağlantısı, kripto para, sosyal medya içeriği, pdf, müzik, resim ve uygulama bağlantılı QR kodlar oluşturabilirsiniz.

3. Scanova

Ön izlemeli QR kod oluşturucu uygulaması olan Scanova‘yı 14 gün ücretsiz deneyerek tüm standart özelliklerine erişebilir ve birbirinden harika QR kodlar oluşturabilirsiniz. Zengin kategori sayfasından isteğe uygun bir QR kod şablonu seçerek interaktif bir şekilde QR kodunuzu oluşturabilirsiniz.

2. QR Code Tiger

Ücretsiz ve statik ve dinamik özellikli özelleştirilebilir QR kodları oluşturabileceğiniz QR Code Tiger ile benzersiz ve marka bilinirliğinizi arttırabilecek harika QR kodları tasarlayabilirsiniz.

1. Beaconstac QR Code Generator

En kapsamlı QR kod üreteci Beaconstac QR Kod Generator ile logolu ve benzersiz QR kodları saniyeler içerisinde oluşturabilirsiniz. Kullanım kolaylığı ve basitleştirilmiş arayüzü ile oldukça başarılı tasarımlar üretebilirsiniz.

G2 ödüllerinde iki yıl üst üste en iyi performans gösteren uygulama ödülüne layık görülen Beaconstac müşteri deneyiminden 5 üzerinden 4.5 puan alan en iyi QR kod üreticisidir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler