Ubuntu’ya Steam Kurma ve Linux Oyun Rehberi

GNU/Linux dağıtımı olan Ubuntu işletim sistemine Steam kurulumu sayesinde Linux işletim sistemlerinde Windows oyunları oynamak artık hayal değil!

GNU/Linux dağıtımı olan Ubuntu işletim sistemine Steam kurulumu sayesinde Linux işletim sistemlerinde Windows oyunları oynamak artık hayal değil! Bu rehberde Ubuntu işletim sistemi üzerinde Steam oyun programının nasıl kurulacağını ve Steam programı üzerinden Linux uyumlu oyunların nasıl oynanacağından adım adım, resimli ve detaylı olarak bahsedeceğiz. Ama önce Steam Nedir? Bu program hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Steam Nedir?

Steam, video oyunları, eklenti paketi, yazılım gibi birçok programı bünyesinde barındıran Valve tarafından geliştirilen bir platformdur. Steam genellikle üretilen video oyunlarının kullanıcılara dağıtımını sağlayan bir dijital pazar yeridir. Bu özellikleri haricinde çapraz platform ve sanal gerçeklik desteği sunarak platform kullanıcılarının arkadaşlarıyla iletişim kurabileceği ve birlikte oyun oynayabileceği bir ortam oluşturur. Steam üzerinden açtığınız hesabınızla yeni bir oyun satın alarak bilgisayarınıza veya Steam desteği bulunan herhangi bir cihaza indirip oynayabilirsiniz.

Linux Ubuntu İşletim Sistemine Steam Nasıl Kurulur?

Bu rehberde Steam kurulumunu Ubuntu 20.04 sürümü üzerinden gerçekleştireceğiz. Ancak talimatlar neticesinde anlatım diğer linux sürümlerinde de geçerlidir.

1. Steam yükleyicisi, Ubuntu Yazılım Merkezi üzerinden erişebileceğiniz bir programdır. Ubuntu Software’a tıklayıp arama çubuğuna Steam yazarsanız Steam installer programını bulup bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

2. Steam İnstaller programını bulduktan sonra üzerine tıklayıp kurulum sayfasında KUR yazan yeşil butona tıklayın ve kurulumun gerçekleşmesini bekleyin.

3. Alternatif olarak Steam programını kurmak için Ubuntu Terminal istemcisini de kullanabilirsiniz. Steam İnstaller programını Ubuntu Terminalinden kurmak için Sudo yetkinizin olduğu bir admin oturumu açmalısınız. Ardından terminale altta yazdığımız kod satırını girip ENTER’a basmanız gerek. Böylece Steam installer otomatik olarak bilgisayarınıza kurulacaktır.

sudo apt install steam-installer

Steam’i yükledikten ve Steam hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Steam Linux istemcisinde Windows oyunlarını nasıl oynayabileceğinizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Rehberimizin bundan sonraki adımlarında Steam platformu üzerinden Linux uyumlu oyunların nasıl oynanacağını göreceğiz.

Linux Ubuntu işletim sistemi üzerinden sol alt köşede yer alan Uygulamaları Göster menüsü tıklandıktan sonra daha önce kurmuş olduğumuz Steam uygulamasını açıyoruz. Steam uygulaması açıldıktan sonra Steam hesabınıza giriş yapmalısınız. Eğer bir Steam hesabınız yoksa aynı ekran üzerinden yeni bir steam hesabı oluşturabilirsiniz. Gerekli güvenlik adımlarını da geçtikten sonra Steam hesabınıza bağlanacaksınız.

Steam hesabına bağlandıktan sonra Mağaza menüsünden Linux uyumlu oyunları bilgisayarınıza indirerek gönül rahatlığıyla oynayabilirsiniz.

Linux Ubuntu Uyumlu Popüler Oyun Önerileri

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler