TSSB Tedavisinde Psikedelik İlaçların Kullanımı

TSSB Tedavisinde Psikedelik İlaçların Kullanımı

Geçmişten günümüze birçok sektörde kullanılan psikedelik ilaçlar hakkında detaylı bilgiler verdik. TSSB tedavisinde psikedelik ilaçların kullanımından

Psikedelik maddeler, kimisi laboratuvarlarda üretilmiş kimisi Amerikan yerlileri tarafından elde edilmiş modern tıp çağına ulaşmış mucizevi ilaçlardır.  Halüsinojenik etki gösterir ve olmadığımız bir dünyaya ışınlarlar bizi.

Algılarımızı açarlar ve içgörü kazanmamızı sağlarlar. Elbette bunlar bir uzman kontrolü altında reçetelendirilmiş olmalıdır yoksa  hepsi tehlikeli yan etkilere sahiptir. Bu yazıda sizlere öncelikle TSSB üzerinden başlayıp diğer psikolojik hastalıklar üzerinde psikedelik maddelerin kullanılmasına yönelik daha önce hiç duymadığınız bilgiler vereceğiz.

TSSB Tedavisinde Psikedelik İlaçların Kullanımı

Travma sonrası stres bozukluğu kısaca “TSSB” direkt olarak göç, savaş, doğal afetler, ölümler, intiharlar gibi olaylara maruz kalmak ya da maruz kalan insanların anlatımları sonucu meydana gelen bir psikolojik rahatsızlıktır.

Tedavisinde genellikle bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemlere başvurulur. Ancak bazı zamanlarda terapiler yanında ilaç tedavileri de uygulanabilir. Leslie E. Korn bu alanda uzmanlaşmış bir klinisyendir ve TSSB tedavisinde psikedeliklerin kullanımı ile ilgili  bir dizi araştırma yürütmeye başlamıştır.

Travma sonrası stres bozukluğu
Travma sonrası stres bozukluğu

TSSB bilinçte meydana gelen ve sürekli yaşadığı olaya hatırlamaya veya her an tekrar başına gelebilecek gibi hissettiren, bilinci etkileyen bir rahatsızlıktır. İnsanlar bu kötü anıları bastırmak için bazen uyuşturuculara da başvurabiliyor.

Çünkü bu sayede beyin uyuşuyor ve insanlar kendilerini hayal güçlerinin etkisindeki renkli dünyaya salıveriyorlar. Fakat bir uzman önderliğinde ilaç tedavisi daha sağlıklı bir çözüm olacaktır.

TSSB tedavisinde manevi destek de çok önemlidir. Çünkü kişi sevdikleriyle zaman geçirirken daha fazla mutluluk hormonu salgılar, kendini kötü hissettirecek şeylerden uzaklaşmış olur.

Bu başlıca nörotransmitterlere örnek olarak dopamin, serotonin ve GABA’yı örnek verebilirim. Bunların vücutta salgılanması çeşitli yollarla gerçekleşir.

Kimisi ilaçla alınabilirken kimisi de bitkilerin direkt olarak tüketilmesi, kaynatılması ya da tüttürülmesi yoluyla vücuda alınabilir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Psikedelik ilaç türleri
Psikedelik ilaç türleri

TSSB ve benzer rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilecek en yaygın yöntemlerden biri tarihten günümüze gelen marihuana veya kenevirdir.

Her ne kadar şu an uyuşturucu olarak kabul edilseler de bu bitkiler ağrı konusunda da morfin etkisi yaratmaktadırlar. Hatta bulunan bazı belgelerde Sigmund Freud’un çene kanserine yakalandığında ağrısını dindirmek için kokain kullandığından bahsedilir.

Psikedelik İlaçlar ve Psikolojik Rahatsızlıkların Tedavisine Yönelik Bilgiler

1. LSD

LSD
LSD

2. Dünya Savaşı yılları sırasında İsviçre’in Basel kentinde ilk LSD deneyi gerçekleştirilmiştir. Albert Hoffman ürettiği bu yeni ilacı kendi üzerinde denemiş ve deneyimlerine göre 3-12 saat arasında gerçeklik algısının değiştiğinden söz eder. İlacın dozu kullanan kişinin fizyolojik yapısı ve kullanılan uyuşturucunun türüne göre bu etkiler fark edebilir.

Onun LSD için bahsettiği belirtiler ise anksiyete, gülme isteği ve felç semptomlarıdır. Hoffman, ilacın her ne kadar tedavilerde kullanılabileceğini göstermiş olsa da devletler buna karşı çıkmıştır.

Devletler, LSD’nin doğum hatalarına, intihara, kromozom hasarına ve psikoza sürüklediğini söylese de araştırmalar bunun tam tersini gösteriyordu. PSP ve meth için de aynı şeyler söylenebilir.

Bu ilaçlar depresyon, ölüm kaygısı, alkolizm ve sigara bağımlılığı tedavilerinde oldukça etkilidir. Yerleşik davranışı değiştiriyor ve düşünce döngüsündeki egoyu susturuyor.

2. Psilosibin

Psilosibin
Psilosibin

Bir tür zehirli “sihirli” mantardan üretilen psikedelik maddedir. Halüsinojen etkisi vardır. 2006 yılına gelindiğinde psikedelik ilaçlar hakkında deneysel açıdan daha güvenilir sonuçlar elde edilmiştir.

Bazı araştırmalarda psilosibinin, metilfenidatlardan daha etkili olduğu görülmüştür. Özellikle depresyon, anksiyete veya obsesif kompulsif bozukluk hastalığına sahip kişilerde olumlu gelişmeler gerçekleşmiştir.

Terapilerin uzunluğu ya da maliyeti göz önüne alındığında psilosibin gibi psikedelik tedavi modellerinin bu konularda etkili olabileceğine dair görüşler vardır. Ancak hâlâ yan etkileri azaltmak ve tamamen güvenilir sonuçlar elde etmek için daha faza araştırma yapılmalıdır.

Sonuçta hormonal sisteme etki eden bu maddeler, bir tarafı düzeltirken diğer tarafa hasar verme potansiyeline sahiptirler.

3. Meskalin

Meskalin
Meskalin

Peyote kaktüsünden elde edilir. Meksika ve Teksas Kızılderililerin ritüelleri için tercih ettikleri bir maddedir. Mazisi 3000 yıl önceye dayanmaktadır. Ayrıca San Pedro’da, Peru ve Ekvador’da meskalin üretimi için kullanılan bir bitkidir.

Bir insanı etkileyebilecek meskalin miktarının elde edilebilmesi için gerekli peyote bitkisinin büyümesi 7-8 yılı alır. Bir Amerikan yerli inancına göre küçük çocuklarda peyote ve San Pedro tattırılır ise 3. gözlerinin çıkacağı düşünülür.

Aldous Huxley meskalin deneyimini “Algının Kapıları” adlı eserinde dile getirmiştir. Tıpkı LSD’yi test eden Hoffman gibi etkiler ve yan etkilere maruz kalmıştır.

4. DMT

DMT
DMT

Ayahuasca bitkisinin dalları ve yaprakları kaynatılarak elde edilen bir tür halüsinojen maddedir. Ayrıca bazı karınca, balık ve kurbağa türlerinden de elde edilebilir.

Genellikle Güney Amerika ülkelerinde kullanılan bu ilaç diğerlerine oranla daha kısa sürede etki ettiğinden oldukça tercih edilir. Şamanlar ruhani ve dini ritüeller için ayahuasca bitkisini kullanırlar. Ancak son zamanlarda yalnızca tıbbi olarak kullanılması yönünde adımlar atılmıştır.

Serotonin ve melatonin salınımını arttırarak kişiyi daha mutlu bir ruh haline sokan DMT, vücudumuzda da epifiz bezinde üretiliyor ancak en çok doğum ve ölüm anında salgılanıyor. Uyku sırasında eser miktarda salgılandığı görülmüştür.

5. MDMA (Ekstazi)

MDMA (Ekstazi)
MDMA (Ekstazi)

Ekstazi ilk üretildiğinde adı metilen dioksi metanfetamindi. Çiftler için psikoterapik tedavi amaçlı kullanılıyordu. Ancak sokak piyasasına düşmesiyle ekstazi adını aldı ve eğlence amaçlı tüketilmeye başladı. Bu durum MDMA’ya kötü bir şöhret kazandırdı. Rick Doblin önderliğinde MDMA’nın tekrar, tedavilerde ilaç olarak kullanılmasına yönelik MAPS (Psikedelik Çalışmalar için Multidisipliner Derneği) Derneği çalışmalar yürütmektedir.

TSSB ve alkolizmin engellenmesine yönelik de MDMA’nın etkili olduğu sonuçlar vardır. MDMA tam olarak psikedelik ilaçların yaptığını yapamasa da en azından hastanın rahatsızlığına dair iç görü kazanmasını ve travmaları hatırlatan olayları alkolle bastırmaya çalışmasını önlemektedir.

6. Ketamin

Ketamin
Ketamin

Son yıllarda aneljezik (ağrı kesici) olarak kullanılan ketamin, dissosiyatif anestezik bir maddedir. Ruh sağlığı alanında psikoz ve depresyon üzerinde kullanılmış ve iyileştirici etkileri görülmüştür.

Görüldüğü üzere birçok psikedelik madde aslında doğal yollarla elde ediliyor. Ancak bu maddeler, tedavi yöntemlerinin yanı sıra eğlence ve uyuşturma amaçlı kullanan insanlar tarafından ya da yalan belirtiler uyduran hükümetler yüzünden yasaklanıyor.

Günümüzde birçok psikolojik rahatsızlık üzerinde uygulanan ilaç tedavilerinde olumlu etkiler sıklıkla görülmüştür. David Nutt ve DM’nin “Psychedelic drugs—a new era in psychiatry?” adlı makalesi ve Robin L Carhart-Harris ve  Guy M Goodwin’in “The Therapeutic Potential of Psychedelic Drugs: Past, Present, and Future” adlı makalesi anlattıklarıma oranla çok daha fazlasını içeriyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler