True North: Kuzey Kore’nin En Çarpıcı Animasyon Filmi

Bir animasyon filmi olsa da Eiji Han Shimizu’nun True North filmi kesinlikle çocuklar için değil!

Bir animasyon filmi olsa da Eiji Han Shimizunun ilk uzun metrajlı True North animasyon filmi kesinlikle çocuklar için değil. 1950’den günümüze Kuzey Kore’de siyasi suçlular ölüm kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda günümüze değin tahminen 200.000 – 300.000 kadar insan insanlık dışı muameleye maruz kaldı. Açlık, zorunlu çalışma, taciz, tecavüz ve hastalıktan dolayı insanlar hayatını yitirdi. Dünyanın en bariz insanlığa karşı işlenen suçlarından biri olan Kuzey Kore’nin siyasi hapishane kampları hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen herkes için mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan biri. True North animasyon filmi izlemek için öncelikle kısa bir araştırma yapılmalı. Özellikle Kuzey Kore’de kurulan siyasi hapishaneler hakkında.

True North Konusu Ve Film Hakkında Teknik Detaylar

İlk olarak Fransa’da düzenlenen 2020 Annecy Film Festivali’nin Contrechamp kısmında prömiyerini yapan True North düşük poly animasyon tekniği ile üretildi. Bu sebeple hantal bir görsellik sergilese de hikayenin güçlü ve şok edici değerini baştan sona koruyor. Sanat yönetmenliğini ve sinematografisini Andrey Pratama’nın üstlendiği ve yapımcılığını Sumimasen ve Studio Raboon’un yaptığı film 3B grafiklerle belki de göze hitap etmiyor ancak emek boyutunda güçlü bir iz bırakarak gizlenen bir gerçekliği gün yüzüne çıkarmış. Dokunaklı ve gerçeğe yakın bir hikaye sergilemiş. Bu unsurları dikkate alırsak eğer maskenin ardındakilerin sadece etten ve kemikten ibaret olmadığını keşfedebiliriz.

True North’un kurgusal anlatımı 1995 yılında gerçekleşen bir olayı konu alıyor. Yo Han ve Mi Hi annesiyle beraber; babasının işlediği siyasi bir suç ile itham edilmesinden sonra alıkonularak çalışma kampına getirilmiştir. Burada hayat dışarıdakinden daha zorlayıcıdır. Nazi Almanyası’ndaki toplama kamplarının adeta farklı bir tezahürüdür. İnsanlar açlık ve sefalet içinde maden ocaklarında, tarlalarda, raylarda ve ormanlarda çalıştırılmaktadır. Kamplardan kaçmaya çalışanlar ise herkesin gözü önünde infaz edilerek cezalandırılır. İnsan hayatının sudan ucuz olduğu bu kamplarda yaşanan vahşet, ahlak anlayışınızı bir nebzede olsa değiştirebilecek nitelikte! Mahkumların hayatta kalabilmek ve karınlarını doyurabilmek için diğer mahkumları gözünü kırpmadan ispiyonladığına şahit olup demokrasi ve özgürlüğün olmadığı bir yerde doğal seçilimin amansızca, nasıl işlediğine tanık olacaksınız.

Yo Han’ın çocukluk döneminden ergenlik dönemine kadar ki geçen süreçte çevresel faktörlere karşı sergilediği davranışları oldukça iyi yansıtılmış. Özellikle başkalarının hayatı pahasına olsa da ailesinin hayatını koruma içgüdüsü ile hareket ederek etik olmayan davranışlar sergilemesi ve yıllar sonra, sevdiği birini ani ve trajik bir şekilde kaybetmesiyle harap olduktan sonra, hayatının anlamını yeniden değerlendirmesi dolayısıyla fikirlerinin evrilerek daha iyimser bi insan haline gelmesi örnek gösterilebilir.

Eiji Han Shimizu’nun True North animasyon filminin en önemli mesajı; dünyanın en umutsuz köşesinde bile olsan umudun bir şekilde gelip seni bulacağıdır…

True North animasyon filmi incelemesine yer verdiğimiz yazıda True North konusu, özeti ve yönetmenin sinematografik bakış açısı hakkında yazdık. Kuzey Kore’de kurulan siyasi hapishaneler hakkındaki bu çarpıcı animasyon filmini mutlaka izlemelisiniz. İyi izlemeler.

True North Kuzey Kore Animasyon Filmi Fragmanı İzle

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler