The Underdoggs Film İncelemesi

The Underdoggs film incelemesi

Biraz komedi filmleri tadında, biraz da spor filmleri tadında bir Amerikan futbolu filmi izlemek isteyenlerin seveceği türden olan komik spor filmi The Underdoggs spoilersız inceleme içeriğimiz sizleri bekliyor!

The Underdoggs, başrolünde Snoop Dogg’un olduğu 26 Ocak 2024 çıkışlı bir spor-komedi filmidir. Aksiyonun film bitene kadar kesilmediği, bir yandan güldüren bir yandan üzen bir film olmasıyla izleyenlere duygu karmaşası yaratmaktadır!

Bu kadar duygu karmaşası ve aksiyon film süresini kısa tutmuştur. Bu sebeple, The Underdoggs filmi sadece 1 saat 36 dakikadır. Film, Metro-Goldwyn-Mayer ve Khalabo Ink Society tarafından yapılmıştır.

The Underdoggs Oyuncuları

The Underdoggs Oyuncuları
The Underdoggs Oyuncuları

The Underdoggs oyuncuları arasında dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg filmin başrolü olarak karşımıza çıkmaktadır. Snoop Dogg, baş karakter olan Jaycen “Two J” Jennigs’i canlandırmaktadır.

Diğer bilinen oyuncular ise Cherise karakterini canlandıran, Kirpi Sonic filminden tanıdığımız Tika Sumpter ve Kareem karakterini canlandıran, Resident Evil filmlerinde oynamış Mike Epps’tir.

Filmin yönetmeni, Charles Stone III’tür. Yazarları ise Danny Segal ve Isaac Schamis’tir.

The Underdoggs Konusu

The Underdoggs konusu, ana karakter olan Jaycen “Two J” Jennings etrafında gerçekleşir. Jaycen, dibe çakılmış bir eski Amerikan futbolu oyuncusudur. Birçok kişi tarafından tanınsa da, bencilliği ve egosu yüzünden kariyerini kaybetmiştir.

The Underdoggs'tan bir sahne
The Underdoggs’tan bir sahne

Yaptığı araba kazası sebebiyle hakim karşısına çıkan Jaycen, kamu hizmeti görevi şartıyla tahliye edilir. Kamu hizmetini, yetiştiği şehir olan Long Beach‘te gerçekleştirmek üzere gider, fakat orada karşılaştığı küçük bir çocuk Amerikan futbolu takımını kendi reklamını yapmak üzere koçluğunu yapmaya başlar.

Çocuklardan oluşan bu takımın koçluğunu yaparken, kendi geçmişi ve hatalarıyla yüzleşir. Acaba Jaycen, bu takımı en üst noktaya çıkarabilecek midir?

The Underdoggs Detaylı Film Analizi

The Underdoggs detaylı film analizi, filmin sosyolojik açıdan ve dikkat çekilecek yerleri açısından ele alınmalıdır:

Öncelikle şu bilinmelidir ki, “The Underdoggs” Türkçe’ye “Mazlumlar” olarak çevrilmiştir. ‘Underdog‘ kelimesi argoda “dezavantajlı, kaybeden, kaybetmesi beklenen” anlamına gelir.

Film boyunca karşımıza çıkan karakterlerden birçoğu siyahi kökenlidir. Filmin geçtiği şehir olan Long Beach de siyahi kökenli Amerikan vatandaşların çok olduğu bir bölgedir. Bu açıdan aklımıza gelen en önemli nokta, Amerika’da sürekli gündeme gelen sosyo-ekonomik tartışmalardır.

Jaycen’ın koçluğunu yaptığı Amerikan futbolu takımı, bir beyaz ve dokuz siyahi çocuktan oluşmaktadır. Siyahi çocukların hayatlarında çektikleri sıkıntılar, ekonomik sıkıntılar olarak karşımıza çıkar. Beyaz çocuğun sorunu ise, aile baskısıdır.

The Underdoggs karakterleri
The Underdoggs karakterleri

Filmde dikkatimizi çeken bir diğer nokta ise, henüz çocuk yaşta olan bireylerin konuştukları konular, kullandıkları kelimeler ve yatkın oldukları yaşam tarzlarıdır. Takımda oynayan çocuklar birbirleri arasında argo kullanarak konuşmakta ve çeşitli benzetmeler ile oyunu öğrenmektedirler.

Bu açıdan bakıldığında The Underdoggs, günümüzde Amerika başta olmak üzere tüm dünyada bulunan sorunlardan birkaçını başarılı şekilde yansıtmaktadır.

Filmin 1 saat 36 dakika olması, olayların yoğunluğu ve hızı açısından isabetli olmuştur. Çünkü, henüz filmin ilk dakikasında başlayan aksiyonlar, filmin outrosunda verilen gerçek bilgiler ve fotoğraflar ile devam etmektedir.

Film, görsel ve teknik açıdan bazı sahneler hariç tatmin edicidir denebilir. CGI ve photoshop yapılan bazı sahnedeki kötü montajlar, izleyenlerin seyir keyfini bir nebze bozabilmektedir.

Film için üretilen müzikler, Snoop Dogg tarafından özel olarak üretilmiştir. Zaman zaman filmde çalınan bu şarkılara, The Underdoggs (Original Motion Picture Soundtrack) çalma listesinden ulaşabilirsiniz.

The Underdoggs, genel olarak ortalama üstü, izlemeye değer bir filmdir.

The Underdoggs Gerçek Hikaye mi?

The Underdoggs hikayesi
The Underdoggs hikayesi

The Underdoggs gerçek hikâye mi sorusunun cevabı hem evet hem hayırdır. Film, kurgusal karakterler ve olaylar üzerinden yazılsa da filmde gerçekleşen olaylar gerçek hayatta yaşanabilen olaylardan oluşmaktadır.

Özellikle Snoop Dogg’un Amerikan futbolu alt yapısı kurması ve güncel olarak oyuncu yetiştirmesi açısından, filmde yaşanan olaylardan birkaçı gerçek hayatta yaşanmaya müsaittir denebilir.

The Underdoggs Nereden İzlenir?

The Underdoggs, Prime Video üzerinden rahatlıkla izlenebilmektedir. Filmi, Prime Video üzerinden izleyebilmek için yayıncı platforma üye olmanız gerekmektedir. Prime Video 2024 güncel fiyatı ise aylık sadece 39TL’dir.

Sizler de filmi izleyebilir, film hakkındaki düşünce ve duygularınızı yorumlarda bizler ile paylaşabilirsiniz! Eğer içeriğimiz hoşunuza gittiyse, sitemizde bulunan “Tüm Zamanların En İyi 10 Spor Filmleri” içeriğimize de göz atabilirsiniz!

The Underdoggs Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler