Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Tatlı su kaynaklarımız gittikçe tükenmeye başladı. Böyle giderse kuraklık nedeniyle su sıkıntısı çekmeye başlayacağız. Sizce de artık bir şeyler yapmanın zamanı gelmedi mi? Su tasarrufu için evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz şeyleri sizler için listeledim.
su tasarrufu için neler yapmalıyız

Su tasarrufu için neler yapmalıyız? Sudan nasıl tasarruf edebiliriz? Özellikle su tüketiminin oldukça arttığı bu son yıllarda hepimiz susuzluk tehlikesi ile karşı karşıyayız. Doğaya verdiğimiz zarar azımsanamayacak derecede fazlalaştı.

Ağaçların çok fazla kesilmesi, nüfus artışı, filtresiz fabrika bacalarının kullanımı, plastik tüketiminin artması doğayı kötü yönde etkilemekte ve her geçen gün küresel ısınmayı arttırmaktadır. Küresel ısınma ve mevsimlerin normalden daha farklı geçmesi dünyada olduğu kadar ülkemizde de tatlı su kaynaklarının kurumasına yol açıyor.

Dünyada yeryüzünde bulunan tatlı suyun yalnızca %1.2 oranında olduğunu düşünecek olursak bu iklim değişikliklerini dikkate almalı ve su tüketimini aza indirmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Bu tehlikeyi durdurmak bizim elimizde. Ben yapsam ne olacak, bir kişinin ne faydası olacak ki diye düşünmek yerine, elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Sadece kendimiz için değil, dünya için, bizden sonra yaşayacak olanlara güzel bir dünya bırakmak istiyorsak, kahraman olmaya gerek yok.

Su tüketimini aza indirerek bunu başarabiliriz. Peki su tasarrufu için neler yapmalıyız? Su ayak izi nedir? Su tasarrufu nasıl yapılır?

Su Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Su tasarrufu için neler yapmalıyız? Su tasarrufu için yapabileceğimiz şeyler düşündüğünüzden daha fazla, günlük olarak atacağınız ufak ama büyük adımları sizin için aşağıda listeledim.

1. Su Tasarrufu İçin Bulaşık Makinesi Kullanımı

Bulaşık makinesi
Bulaşık makinesi

Su tasarrufu için evinizde bulaşık makinesi kullanıyorsanız, bir adım öndesiniz. Ancak bulaşık makinesi kullanırken de dikkat etmemiz gereken birkaç detay var.

Su tasarrufunda özellikle yemekten sonra tabaklarda artıkların olması ve tabağa yapışması sinirimizi en çok bozan şeylerden, su tutalım öyle koyalım ne olacak diye düşünüyorsanız. Bir daha düşünün çünkü bulaşık makinesine koymadan önce duruladığımız bulaşıklar için ortalama 57 litre su harcamaktayız.

Bu da ciddi bir kayıp demek. Bulaşıkları sudan geçirmek yerine bir peçete yardımıyla çöpe sıyırırsak 57 litre suyu kurtarmış oluruz. Ayrıca bulaşık makinesini tam doldurmadan çalıştırmamalıyız. Eğer tam doldurmadan çalıştırırsak hem elektrik hem de çok fazla su harcamış oluruz.

2. Su Tasarrufu İçin Çamaşır Makinesi Kullanımı

Çamaşır makinesi
Çamaşır makinesi

Su tasarrufu için neler yapmalıyız? Çamaşırları elde yıkamak yerine çamaşır makinesinde yıkamak tabi ki sudan daha çok tasarruf etmemizi sağlar. Ancak bulaşık makinesinde olduğu gibi burada da atlamamamız gereken detaylar var.

Öncelikle A sınıfı yüksek verimli bir makine tercih etmeliyiz. Yüksek verimli bir makine sudan tasarruf etmemiz için idealdir. İkinci olarak önemli olan ise makineyi tamamen dolduğunda çalıştırmalıyız. Her gün bir makine çamaşır yıkarsak bu tasarruf için hiç iyi olmaz.

3. Su Sızıntılarını ve Su Kaçaklarını Kontrol Altına Almak

Su sızıntıları
Su sızıntıları

Su tasarrufu için neler yapmalıyız? Tuvaletinizden ya da musluklarınızdan sızan her su damlası, suyun gereksiz yere harcanmasına neden olmaktadır. Eğer evinizin banyosunda ya da mutfağında bir sızıntı fark ettiyseniz tamir ettirmeniz ya da tamir etmeni, gereksiz su harcanmasının önüne geçecektir.

4. Diş Fırçalarken, El Yıkarken Musluğu Kapatmayı Unutmayın

Musluk
Musluk

Belki size küçüklüğünüzden beri söylendiği için klişe gibi gelecek ama durum hiç de öyle değil. Diş fırçalarken ya da el yıkarken boşa akıttığımız su miktarı hiç de azımsanacak derecede değil. Yani eskiden bize öğretilen diş fırçalarken musluğu kapat kelimesi o kadar doğru ki.. Diş fırçalama aralarında ve elimizi sabunlarken musluğu kapatmamız önemli.

5. Su Tasarrufu İçin Duş Sürelerinizi Kısa Tutun

Duş
Duş

Sıcak suyun altında bir şeyler düşünmek insanı rahatlatıyor çok güzel bir his biliyorum ancak boşa akan her su, dünyamızı susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Düşünecek kadar zamanımız kalmamış olabilir.

Duş sürenizi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın ve duş aralarında suyu kapatmayı unutmayın. Duş alacağınız su biraz geç ısınıyorsa, suyu boşa akıtmayın ve bir kova alıp su ısınana kadar suyun altına koyduğunuzda kovadaki su ile ertesi gün yerleri silebilirsiniz, bahçedeki ya da saksıdaki bitkilerinizi sulayabilirsiniz.

6. Meyve ve Sebzeleri Kapta Yıkamayı Deneyin

Meyve sebze yıkama
Meyve sebze yıkama

Su tasarrufu için neler yapmalıyız? Meyve ve sebzelerimizi yıkarken oldukça fazla su harcanmasına sebep oluruz. Buna çözüm olarak bir kaba su doldurup bunun içinde meyve ve sebzelerinizi rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Böylelikle fazla su israfından kaçınmış olursunuz. Meyve ve sebzelerinizi yıkadığınız suyu daha sonra çiçeklerinizi sulamak için de kullanabilirsiniz.

Su tasarrufu için yapabileceğimiz şeyler bu kadar basit, bu dünyada yaşayan bir birey olarak, dünyanın geleceğini düşünüyorsak bunları yapmaya gayret göstermeliyiz. Ayrıca bu tarz tasarruf konuları ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Küresel İklim Değişikliği Nedir? İklim Krizinin Nedenleri ve Sonuçları” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler