Saturn 5 Ay Roketi ve Mucidinin Hikayesi

İnsanlığı Ay’a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika’ya göç hikayesini ve Satürn 5 roketinin teknik özelliklerini incelediğimiz yazıya gelin hep beraber göz atalım.

Batı ve doğu blokları arasında başlayan uzay yarışı neticesinde dünyanın en güçlü roketlerinden biri icat edildi. Sınıfının en güçlü roketlerinden biri olan Satürn 5 uzay yarışında kazananı belirlemişti. Tarihe damgasını vuran Apollo 11 görevinin baş mimarlarından olan Satürn roketinin teknik özellikleri nedir? Ve mucidi kimdir? Gelin bu soruları teker teker cevaplandıralım.

Wernher Von Braun Kimdir?

1912 yılında Almanya’da dünyaya gelen Wernher Von Braun gençlik yıllarından itibaren Silahlı Kuvvetler Silahlar Dairesi’nde çalışmaya başladı. Askeri kimliğinin yanında aynı zamanda genç yaşlardan itibaren sıvı yakıtlı roket denemeleri yapmaya başlayan genç teknisyen devam eden yıllarda siyasi bir kimlik kazanarak Nazi Partisine üye oldu. 2. Dünya Savaşı ile birlikte Nazi Almanya’sı için birçok füze teknolojisi geliştiren teknisyen zamanla ordu içinde füzelerden sorumlu hale gelerek lojistik ve üretim bakımından Alman roket sanayisinin lideri konumuna geldi. Braun’un en önemli icatlarından olan ve uzaya ilk defa ulaşan roketlerin atası olarak bilinen V-2 (Vergeltungswaffe 2) (İntikam Silahı) bir diğer adıyla (Aggregat 4)(A4) Naziler tarafından 2. Dünya Savaşında, Müttefik Kuvvetlere karşı kullanıldı. İcat ettiği füze teknolojisi sayesinde Amerika’nın kapılarını aralayan teknisyenin Amerika’ya göç hikayesi de bir o kadar ilginç!

Braun Amerika’ya Nasıl Kaçtı?

SS Birlikleri tarafından bir grup bilim insanı ile dağlık bölgeye kaçması emredilen Braun, Müttefik Kuvvetlerin dağlık bölgelere bombardıman yapacağını biliyordu. Bunun üzerine savaşın kaybedileceğini anlayan Braun bilim insanlarını toplayıp Amerikan askeri kuvvetlerinin kontrolünde olan kasabalara doğru ilerlemeye başladı. Bisikletli bir Amerikan askeriyle karşılaşan Braun’un kardeşi bozuk İngilizcesiyle askere ‘Abim V-2 roketlerini icat etti biz teslim olmak istiyoruz” dedi. Asker bunun üzerine bilim insanlarını ve Braun’u istihbarat binasına götürerek sorguya çekilmeleri için üslerine teslim etti. Operasyonla Amerika’ya gönderilen Braun’un Amerika hikayesi böylece başlamış oldu.

Braun’un Amerika’da Çalışmaları Nasıl Başladı?

Braun 1955 itibari ile ABD Hükümeti tarafından geçmişi silinerek göreve başladı. 1960’lar itibari ile Teksas’ta Kıtalararası Balistik Füze Geliştirmeleri projesine katılan Braun’un deneyimleri ABD için göz ardı edilemeyecek kadar önemliydi. 1960’ların başına doğru hızlanan uzay yarışında Kennedy tarafından 10 yıllık hedef haline getirilen Ay’a bir astronot gönderip sağ bir şekilde tekrar yeryüzüne indirme hedefi çalışmaların hızlanmasına neden olmuştu. Bir yandan da Rusların uzay yarışında gelişmiş teknolojilere ve yüksek menzilli nükleer teknolojilere sahip olması halk arasında bir korkuyu tetikliyor ve endişeye sebebiyet veriyordu. Bunun üzerine gizli yürütülen çalışmalarla birlikte V-2’nin mucidi Braun için kendini göstermesi adına büyük bir fırsat doğmuştu bile.

Satürn 5 Roketi Nerede ve Nasıl İcat Edildi?

Apollo programının başarıyla tamamlanması için yapılan fırlatmalarda Satürn roket ailesinin değişik özelliklerdeki roketleri büyük başarılar elde etmiş ve Amerika’nın uzay konusunda sağlam bir temel atmasına neden olmuştu fakat Ay hedefi için hala yeterli yüksekliğe çıkacak roket teknolojisi yoktu. Arthur Rudolph ile bir araya gelen Braun, North America AviationDouglas Aircraft Company, IBM gibi firmaların önderliğinde çalışmalar yürütmeye başlamıştı. 9 Kasım 1967‘de Alabama‘da Marshall Uzay Uçuş Merkezinde tasarımı yine Braun tarafından dizayn edilen Aggregate füzeleri model alınarak tasarlanan Saturn V (Satürn 5) roketleri ile Amerika eski bir Nazi subayı olan roket teknisyeni Wernher Von Braun sayesinde uzay yarışında öne geçerek Doğu Bloğuyla arasında yaşanan mücadeleye nokta koymuştur.

İnsanlığı Ay’a Götüren Satürn 5 Roketinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

1963 – 1973 yılları arasında NASA‘ya hizmet eden roket teknolojisi Apollo 11 gibi tarihi sayısız fırlatmada kullanıldı. Görevini başarıyla icra eden teknoloji Satürn roket ailesinin en güçlü ve kıdemli roketidir. Sıvı Yakıtlı olarak çalışan roket uzaya insan taşımak için dizayn edilmiş tek kullanımlık roket teknolojisi olarak bilinmektedir. Görevi süresince 24 astronotu başarıyla Ay’a taşımıştır. Roketin genel özellikleri ise;

  • Toplam 3 kademeden oluşan roket bünyesinde 34,02 MN ve 4,4 MN (Milinewton) gücünde 2 motor bulundurmaktadır.
  • F/1 olarak bilinen ilk motoru 680 ton itici güç ile hareket eder ve saniyede 2.7 ton yakıt tüketir.
  • 3 aşamada ayrılan roket saatte 8850 KM/H hız ile kalkarak ilk parçasını ayırır sonra 2. ve 3. modülleri ayırarak uzayda terk edilmiş bir biçimde bırakılır.

 

Satürn 5 (Saturn V) Lansmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler