Salaklar Sofrası (1998) Filminin Konusu ve İncelemesi

Salaklar Sofrası

Salaklar Sofrası olarak Türkçe’ye çevrilen Fransız filminin konusuna, film incelemesine ve filmin yıllar içerisindeki başarısı ile uyarlanan projelere, filmi nereden seyredebileceğinize ayrıntılı olarak yer veriyoruz. 

Orijinal ismi Le Diner de Cons olan ve Türkçe’ye “Salaklar Sofrası” olarak çevrilen Fransız komedi  filmi hakkında bilmeniz gereken her şey!
Bu yazının ardından çarşamba günleri yemeğe davet edildiğinizde, bir kez daha düşüneceksiniz…

Salaklar Sofrası Filminin Konusu

Zengin bir arkadaş topluluğu, teker teker buldukları salakları her hafta çarşamba günü, sırası ile akşam yemeklerine davet ettikleri ve yemek boyunca aptallarla dalga geçtikleri bir oyun oynamaktadır. En aptal kişiyi bulan yarışmayı kazanacaktır.

Filmimiz, editörlük yapan zengin Pierre Brochant’ın aradığı aptalı bulması ile başlar. Brochant’ın bulduğu aptal, bir vergi memuru olan Francois Pignon’dur. Pignon, sakarlıkta, birçok soruna yol açmada ustadır.

Ev sahibi Brochant’ın belini sakatlamasının ardından yemek iptal olur ancak, bunu bilmeyen aptalımız Pignon, eve gitmiştir. Eve sahibi ve aptalımız arasında yaşanan diyaloglar seyirciyi kahkahalara boğmaktadır. Ava giden, avlanır mı? Sorusuna da cevap olacak film, kısa olmasına rağmen keyif veren bir yapımdır.

Le Diner De Cons
Le Diner De Cons

Tek mekanda geçen, vodvil türündeki ve düşük bütçeli filmlerin en iyi örneklerinden olan Dinner for Schmucks filmi BBC’nin birçok farklı ülkeden eleştirmenin oyları ile hazırlanan Tüm Zamanların En İyi 100 Komedisi listesinde de yer almaktadır.

“İl est mechant monsieur Brochant,
İl est mignon monsieur Pignon”

Le Diner de Cons Filmi Oyuncuları

Salaklar Sofrası filmi güçlü bir metne sahip olmasının yanında, çok başarılı bir oyuncu ekibine de sahiptir. Filmdeki salağımız, Jacques Villeret muhteşem oyunculuğu ile göz doldururken; belki de filmin başarı kazanmasındaki en büyük etkenlerinden biri, oyuncunun etkileyici performansı olduğunu insan düşünmeden edemiyor.

Jacques Villeret
Jacques Villeret

Ev sahibimiz rolünde ise, Thierry Lhermitte’ı seyretmek mümkün. İkilinin uyumu, film geneline yayılıyor ve seyir zevkini yükseltiyor. Filmin yönetmen koltuğunda, filmin senaryosunu da yazan Francis Veber bulunuyor.

Le Diner de Cons Hakkında

Her ne kadar bu yazımızda, 1998 yapılı Salaklar Sofrası filminden bahsetsek de, film aslıda bir tiyatro oyunundan sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda oturan ve senaristi olan Francis Veber tarafından 1992 yılında kaleme alınan tiyatro oyunu, ülkemizde ve tüm dünyada halen birçok topluluk tarafından sahnelenmektedir.

Salaklar Sofrasından Uyarlanan Dinner for Schmucks Filmi

Salaklar Sofrası filminin, elde ettiği başarıya ve ulaştığı hayranlığa Amerikan sineması da kayıtsız kalmamıştır. 2010 yılında başrollerinde, The Office’in ve daha birçok kült yapımın yıldızı Steve Carell, Ant-Man Paul Rudd ve Zach Galifianakis gibi isimler Dinner for Schmucks da yer almaktadır.

Salaklar Sofrası - ABD
Salaklar Sofrası – ABD

Bu filmde, orijinal filmin aksine, film boyu bahsi geçen ‘yemek’ sahnesi yer almaktadır. Bir editör sübjektif değerlendirmesi olarak; uyarlanan Fransız filminin tadını vermese de, keyifli bir akşam geçirmek ve kafa dağıtmak için birebirdir.

Salaklar Sofrası Filmini Nereden Seyrederim?

1998 yapımı Salaklar Sofrası filmi Mubi platformu üzerinden seyredilebilmektedir. Filmin Amerikan versiyonu olan, Dinner for Schmucks ise PrimeVideo üzerinden seyirci ile buluşmaktadır.

Film-dizi incelemeleri ilginizi çekiyorsa, sitemizde yer alan “İncelemeler” sekmesinden “Film-Dizi” sekmesini inceleyebilir veya komedi izlemekten keyif alıyorsanız; “Yetişkinler İçin Konuşan Köpek Filmi: Strays” adlı inceleme yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli okumalar, keyifli seyirler ve bol kahkahalar!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler