Popüler Dizilerden Unutulmaz 27 Yan Karakter

Dizilerden en iyi yan karakterler

Tüm zamanların en popüler dizilerinden gönülleri fetheden unutulmaz yan karakterleri listeledik. Listemizde Amy Farrah Fowler’dan April Ludgate’e, Daryl Dixon’dan Castiel’e, usta oyuncuların hayat verdiği en iyi karakterler var.

Yazarlar, kurgusal karakterleri yaratırken hepimizin sempati duyacağı, bağlantı kurabileceği ve sevebileceği insanları anlatmayı amaçlar. Hikâyelerindeki olaylar ana karakterin etrafında döner ya da ana karakterin eylemleri hikâyeye yön verir.

Ancak öyle karakterler vardır ki, bir hikâyedeki ana karakterin üzerine gölge düşürüp kendini öne çıkarmayı, hatta bize kendini ana karakterden daha da çok sevdirmeyi başarır.

İngilizce’de “breakout character” olarak bilinen bu karakterlerin popülerliklerini, senaristler ya da yapımcılar bile genelde öngöremezler.

Romantik komediden animasyona, dramdan bilim kurguya kadar tüm türleri kapsayan dizilerden en çok konuşulan ve dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yan karakterleri sizin için bir araya getirdik. Bakalım listemize eklediğimiz karakterler sizi şaşırtacak mı?

1. Cosmo Kramer

Cosmo Kramer - Seinfeld
Cosmo Kramer – Seinfeld

1989-1998 yılları arasında yayınlanan, klasikler arasında yerini almış sitcom dizisi Seinfeld’in yan karakterlerinden biridir Cosmo Kramer. Michael Richards’ın canlandırdığı bu karakter tuhaf inançları, garip söylemleri ve eksantrik kişiliğiyle herkesin beğenisini toplamayı başarmıştır.

“Sen de diğerleri kadar güzelsin. Sadece burnunu yaptırman lazım.”

2. Spock

Spock - Uzay Yolu
Spock – Uzay Yolu

Spock, Türkiye’de oldukça popüler olan efsanevi bilim kurgu dizisi Uzay Yolu’nda Kaptan Kirk’ün yardımcı kaptanıdır. Leonard Nimoy tarafından canlandırılan bu karakter pek çok romana, video oyununa ve çizgi romana da konuk olmuştur.

“Uzun yaşa ve başarılı ol.”

3. Felicity Smoak

Felicity Smoak - Arrow
Felicity Smoak – Arrow

Felicity Smoak ile DC Comics’in çizgi romanlarından Green Arrow’un, Arrow adıyla 2012 yılında ekrana uyarlanması ile tanışırız. Aksiyon ve macera odaklı dizide, Emily Bett Rickards tarafından canlandırılan Felicity Smoak karakteri, zekâsı ve hekleme becerileriyle izleyenlerin beğenisini kazanmıştır.

“Ölmek için savaşma. Yaşamak için savaş.”

4. Abed Nadir

Abed Nadir - Community
Abed Nadir – Community

2009-2015 yılları arasında yayınlanan Community bir sitcom dizisidir. Üniversite eğitimlerine devam eden bir grup yetişkinden, sempatik ve geveze Abed Nadir karakterini Daniel Mark Pudi canlandırmıştır. Abed’de otizm spektrum bozukluğu vardır. Sosyal ortamlardaki tuhaf davranışları ve ilginç ilgi alanları onu oldukça sıra dışı, bir o kadar da sevilen bir karakter haline getirmiştir.

“Beni televizyon büyüttü diyebiliriz.”

5. Spike

Spike - Buffy the Vampire Slayer
Spike – Buffy the Vampire Slayer

İlk kez 1997 yılında yayınlanan Buffy the Vampire Slayer’ın çok sevilen karakteri Spike, başta diziye konuk oyuncu olarak alınmıştır. James Marsters’ın canlandırdığı bu seksi vampir, başta vampir avcısı ana karakter Buffy’nin azılı düşmanı olarak diziye gelse de, sonradan Buffy ile sevgili olup izleyenleri kendine hayran bırakmıştır.

“Geldim, fethettim, pişmanım.”

6. Suzanne “Crazy Eyes” Warren

Suzanne “Crazy Eyes” Warren - Orange Is the New Black
Suzanne “Crazy Eyes” Warren – Orange Is the New Black

Popüler komedi-drama dizilerinden Orange Is the New Black’in zeki, duygusal ve biraz da çatlak “Crazy Eyes” karakteri, oyuncu Uzo Aduba’ya tam üç tane Emmy Ödülü kazandırmıştır.

“Ben deli değilim. Benim eşim benzerim yok sadece.”

7. Amy Farrah Fowler

Amy Farrah Fowler - The Big Bang Theory
Amy Farrah Fowler – The Big Bang Theory

2007-2019 yılllarında yayınlanan The Big Bang Theory’nin en sevilen karakterlerinden biri olmayı başaran Amy Farrah Fowler, dizinin üçüncü sezonunda ekibe katılmıştır. Amy bir sinirbilimcidir. Burada dikkatimizi çeken şey, Amy gibi onu canlandıran aktris Mayim Bialik’in de sinirbilim üzerine doktora yapmış olması.

8. Arya Stark

Arya Stark - Game of Thrones
Arya Stark – Game of Thrones

Yayınlandığı dönemde en çok izlenen dizi olan, artık efsanelerin arasında sayılan Taht Oyunları (Game of Thrones), 2011 yılında George R. R. Martin’in kitaplarından televizyona uyarlandı. Ned Stark’ın dördüncü meşru çocuğu olan Arya karakterini canlandıran Maisie Williams, dizinin birinci sezonunda dokuz yaşındaydı. Toplumsal cinsiyet rollerine kafa tutan bu güçlü, cesur ve yürekli karakter gönlümüze taht kurmayı başardı.

“Ben Winterfell’den Arya Stark. Eve dönüyorum.”

9. Crowley

Crowley - Supernatural
Crowley – Supernatural

Supernatural (2005-2019) dizisinin karakterlerinden biri olan, Cehennem’in Kralı Crowley’i Mark Sheppard canlandırmıştır. Beşinci sezonda diziye katılan bu karakterin, esasen konuk oyuncu olarak kalması planlanmış olsa da hayranların sevmesi üzerine yinelenen karakterlerden olmayı başarmıştır.

“Sen işkence ne demek bilmezsin, seni küçük hamam böceği.”

10. Schmidt

Schmidt - New Girl
Schmidt – New Girl

New Girl (2011-2018) dizisinin takıntılı, sempatik, biraz da garip huylu karakteri Schmidt, Max Greenfield tarafından canlandırılmıştır. Kadınlar konusunda müthiş özgüvenli olan bu karakterin genelde ne yapacağı belli olmaz. Bu da onu her bölüm daha ilginç ve komik biri haline getirmiştir.

“Ben kafama koyduğum her şeyi yaparım. Bir keresinde rastgele numaralar tuşlayarak Alyssa Milano’nun telefon numarasını bulmuştum.”

11. Ron Swanson

Ron Swanson - Parks and Recreation
Ron Swanson – Parks and Recreation

Siyasi hiciv yapan sitcom dizisi Parks and Recreation’dan (2009-2015) Ron Swanson’ı, Nick Offerman tarafından canlandırılmıştır. Ron, genelde ciddi ve yalnız kalmayı seven bir adamdır. Boş ve ifadesiz suratıyla akıllarımızda yer edinmiştir.

“Himayem altında, çocukluktan çıkıp erkek olacaksınız. Sonra da gladyatör. Ve sonra da bir Swanson olacaksınız.”

12. Daryl Dixon

Daryl Dixon - The Walking Dead
Daryl Dixon – The Walking Dead

Zombi kıyamet senaryosu üstüne kurulu The Walking Dead (2010-2022), en çok izlenen dizilerdendir. Norman Reedus tarafından canlandırılan Daryl Dixon, korkunç şartlar altında bile insanlığını yitirmeden fiziksel ve ruhsal olarak güçlü kalabilen bir karakterdir.

13. April Ludgate

April Ludgate - Parks and Recreation
April Ludgate – Parks and Recreation

Parks and Recreation’ın diğer sevilen karakterlerinden olan April Ludgate’e Aubrey Plaza hayat vermiştir. Ron Swanson’ın asistanı olan April, kayıtsız olması ve gotiğe kaçan davranışlarıyla bilirnir.

“Köpekler insan olmadıkları için ödüllendirilmeli.”

14. Elijah Mikaelson

Elijah Mikaelson - The Vampire Diaries
Elijah Mikaelson – The Vampire Diaries

L. J. Smith’in aynı isimli kitabından ekrana uyarlanan fantastik gençlik dram dizisi Vampir Günlükleri (The Vampire Diaries), 2009-2017 yılları arasında seyircisiyle buluşmuştur. Daniel Gillies tarafından canlandırılan köken vampir Elijah Mikaelson’ın, dizide kısa bir süreliğine yer alması planlanıyordu. Fakat hayranların beğenisini toplayınca dizide yinelenen karakter olarak kalmıştır. Onurlu, sözünün eri, iyi bir vampir olarak bilinir.

“Kurtuluşa giden yol uzun ve dolambaçlı olsa da tüm zahmetlere değer.”

15. Saul Goodman

Saul Goodman - Breaking Bad
Saul Goodman – Breaking Bad

2008-2013 yılları arasında yayınlanan suç draması Breaking Bad’de, özenle yaratılmış, gerçekçi karakterler görürüz. Bob Odenkirk tarafından canlandırılan Saul Goodman, dizide aslında sadece dört bölümlüğüne yer alacaktı. Fakat hayranlar tarafından o kadar sevildi ki dizide yinelenen bir karakter olmakla kalmayıp, Saul’un ana karakter olduğu Better Call Saul adında bir dizi yapıldı.

“Merhaba, ben Saul Goodman. Haklarınızın olduğunu biliyor muydunuz? Anayasa haklarınızın olduğunu söyler. Ben de öyle diyorum.”

16. Dwight Schrute

Dwight Schrute - The Office
Dwight Schrute – The Office

Popüler Emmy ve Altın Küre ödüllü komedi dizisi The Office’in, en akılda kalıcı karakterlerinden Dwight Schrute’u Rainn Wilson canlandırmıştır. Sosyal becerileri biraz zayıftır, sağduyu sahibi değildir. Yine de en sevilen karakterler arasında girmiştir.

“Gözler kafanın kasıklarıdır.”

17. Bart Simpson

Bart Simpson - The Simpsons
Bart Simpson – The Simpsons

1989 yılından beri yayında olan The Simpson dizisinin haylaz çocuğu Bart Simpson’ı tanımayan yoktur. Peki Bart’ı bir kadının seslendirdiğini biliyor muydunuz? Nancy Cartwright’ın seslendirdiği Bart Simpson, nazik, vefalı ve enerjik bir karakterdir. Yaramazlıkları ve ukala cevapları ile izleyicilerin kalbinde yerini edinmiştir.

“Bunu ben yapmadım.”

18. Nick Miller

Nick Miller - New Girl
Nick Miller – New Girl

2011-2018 yılları arasında seyircilerle buluşan New Girl dizisinin diğer karakterlerinden Nick, ana karakter Jess’in sevgilisidir. Jake Johnson tarafından canlandırılmıştır. Para konusunda çok tutumlu olmayı beceremeyen Nick, dört oda arkadaşı arasında en gerçekçi ve alaycı olandır.

“Senin gibi olmayı deneyebilirim Jess. Parıltılı bir gökkuşağında yaşar, tekboynuzluya biner ve sürekli şarkı söylerim.”

19. Blair Waldrof

Blair Waldrof - Gossip Girl
Blair Waldrof – Gossip Girl

Amerikan gençlik drama dizisi Dedikoducu Kız (Gossip Girl) 2007-2012 yılları arasında yayınlanmıştır. “Kraliçe B” olarak bilinen Blair Waldrof, tarzı ve kendine olan güveni ile göz kamaştıran bir karakterdir. Leighton Meester tarafından canlandırılan Blair, istediğini almak için her şeyi yapabilir.

“Yoksa duymadın mı? Buralardaki deli sürtük benim.”

20. Grogu

Grogu - The Mandalorian
Grogu – The Mandalorian

2019 yılında yayınlanmaya başlayan The Mandalorian dizisi Yıldız Savaşları evreninde geçmektedir. Grogu, o kadar çok sevilmiştir ki kısa sürede bir internet fenomeni haline gelmiştir. Yoda ile aynı tür olan Grogu’yu Taika Waititi seslendirmektedir.

21. Stiles Stilinski

Stiles Stilinski - Teen Wolf
Stiles Stilinski – Teen Wolf

Çok sevilen Amerikan gençlik dizilerinden olan Teen Wolf 2011-2017 yılları arasında yayınlandı. Kurt adamlar ve Oniler gibi fantastik unsurlar içeren dizide en sevilen yan karakter Stiles Stilinski’dir. Dylan O’Brien tarafından canlandırılan Stiles, çok komik bir karakterdir. Alaycı konuşmasıyla ve zekasıyla kalbimizi çalan Stiles, arkadaşlarına da oldukça bağlıdır.

“Ben bir kahraman değilim.”

22. Stewie Griffin

Stewie Griffin - Family Guy
Stewie Griffin – Family Guy

Popüler animasyonlardan olan Family Guy, Seth MacFarlane tarafından yaratılmıştır. 1999’dan beri yayında olan Family Guy’ın en sevilen karakteri dâhi bebek Stewie Griffin’dir. Başta şiddete meyilli ve annesini öldürmekte kararlı olan Stewie, zamanla daha sakin ve entelektüel bir karakter haline gelmiştir. Seth MacFarlane, Stewie Griffin ile beraber Peter Griffin, Brian Griffin, Glenn Quagmire, Tom Tucker, Dr. Hartman ve Carter Pewterschmidt karakterlerini seslendirmektedir.

“Kurabiye Canavarı’na de ki, rehabilitasyonunu bitirmeden beni aramasın.”

23. Steve Harrington

Steve Harrington - Stranger Things
Steve Harrington – Stranger Things

Korku, drama ve bilim kurgu türlerine dayalı Stranger Things, 2016 yılından beri ekranlarda. Joe Keery’nin canlandırdığı Steve Harrington, ilk sezonda yinelenen karakter olsa da, hayranlarından topladığı beğeni ile ikinci sezonda dizinin ana karakterlerinden olmuştur. Başta bencil ve itici bir kişilikle karşımıza çıksa da sonunda hatalarını telafi edip yürekliliği ve düşünceli tavrıyla kalbimizi kazanır.

“Tehlikeli olduğunu bildiğin bir şeyi, daha yeni tanıştığın bir kızı etkilemek için mi sakladın?”

24. Sheldon Cooper

Sheldon Cooper - The Big Bang Theory
Sheldon Cooper – The Big Bang Theory

The Big Bang Theory’nin en çok sevilen karakteri, Sheldon Cooper 187 IQ puanına sahip bir dâhidir. Otizm spektrum bozukluğu olan Sheldon genelde alaylı ve iğneleyeci söylemleri anlamakta zorluk çeker ve sosyal becerileri neredeyse yoktur. Jim Parsons, Sheldon karakterine can vermesi ile dört tane Emmy, bir tane de Altın Küre Ödülü kazanmıştır.

“Haberin olsun diye söylüyorum, yeni insanlarla tanışmak ölümümüze neden olabilir.”

25. Daenerys Targaryen

Daenerys Targaryen - Game of Thrones
Daenerys Targaryen – Game of Thrones

Gelmiş geçmiş en popüler karakterlerden biri olan Daenerys Targaryen, ‘Ejderhaların Annesi’, ‘Khaleesi’ ve ‘Fırtınadadoğan’ olarak da bilinir. Emilia Clarke tarafından canlandırılan ve Taht Oyunları’nın belki de en önemli karakteri olan Dany, kalbimizdeki tahtın da sahibi olmuştur.

“Ben sıradan bir kadın değilim. Benim hayallerim gerçek olur.”

26. Castiel

Castiel - Supernatural
Castiel – Supernatural

Amerikan dizi tarihinin en uzun süre yayınlanmış olan fantastik dizisi Supernatural’ın dördüncü sezonunda ekibe katılan iyi melek Castiel, Misha Collins tarafından canlandırılmıştır. Dizide sadece altı bölüm kalması planlanan Castiel, kendine o kadar geniş bir hayran kitlesi topladı ki, dizinin sonuna kadar ana karakterlerin yanında yinelenen oyuncu olarak oynadı.

“Dünyadaki en şefkatli insansın. Sen tanıyabileceğim en fedakâr, en sevecen insansın. Seni seviyorum.”

27. Barney Stinson

Barney Stinson - How I Met Your Mother
Barney Stinson – How I Met Your Mother

Ve son karakterimiz, 2005-2014 yılları arasında yayınlanan How I Met Your Mother dizisinden Barney Stinson. Neil Patrick Harris’in canlandırdığı Barney, çapkınlığı, zekası, ve kadınları tavlamak için yaptığı çılgın planlarıyla unutulmaz bir karakter olmayı başarmıştır.

“Sen hayatımın aşkısın. Sahip olduğum her şey ve tüm benliğim, sonsuza kadar senindir.”

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa “Tüm Zamanların En Popüler Dizi Karakterleri” listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yiğit
Yiğit
5 ay önce

çok iyi olmuş elinize sağlık ekin hanım..

Furkan
Furkan
5 ay önce

Harika bir içerik. Özellikle Barney Stinson ve Crowley karakterlerine katılıyorum. Crowley’nin bulunduğu sezonlarda sahne ışığını çaldığı kesinlikle yadsınamaz bir gerçek.

İlgili İçerikler