Nope (2022) Film İncelemesi: Konusu, Özeti ve Fragmanı

Eleştirel filmlerin üretken yönetmeni Jordan Peele’den gizem, korku, gerilim ve komedinin harman olduğu bir uzaylı istilası filmi olan Nope’u (Hayır) inceliyoruz. Ayrıca Nope filminin konusu, özeti, oyuncu kadrosu ve fragmanına yer veriyoruz.

Get Out, BlacKkKlansman, Us, Candyman… Hepsinin tek ortak noktası türünün ötesinde; etnik ve kültürel bir bağlamı işaret etmesiydi.

Ancak Jordan Peele’nin 22 Temmuz 2022’de gösterime giren bilim kurgu filmi Nope, ana hikayenin derinliklerinde yeni hikayeler inşa ediyor ve seyirciyi olağanüstü ögelerin ötesinde daha önemli konulara çekiyor.

Shadow, OJ ve Emerald
Shadow, OJ ve Emerald

Günümüz sinemasının en üretken yönetmeni Jordan Peele, -her filminde olduğu- gibi Nope’da realiteyi ekranlara taşıyor ve Hollywood bilimkurgusuna meydan okuyor!

Peki eleştirmenleri ve seyirciyi ikiye bölen bu film hakkında neler biliyoruz? İşte detaylar:

Jordan Peele’nin yeni uzaylı filminin analizini ve detaylı film incelemesini aşağıda okuyabilirsiniz.

Nope (2022) Filminin Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

Tanınırlığını yine bir Jordan Peele filmi olan 2017 yapımı Kapan (Get Out) ile taçlandıran Daniel Kaluuya, Nope filminde OJ rolünü üstleniyor.

Ayrıca filmin oyuncu kadrosunda Keke Palmer, Steven Yeun, Brandon Perea ve Michael Wincott yer alıyor.

Nope (2022) Filminin Konusu

Nope (Hayır) filminin hikayesi, babaları tuhaf bir şekilde vefat ettikten sonra Haywood, Kaliforniya dağlarında reklam ve filmler için at yetiştiren iki kardeşe odaklanıyor.

OJ ve Emerald, birbirine karşı zıt fikirlere sahiptir. Ancak onları bir araya getiren babalarının at yetiştirme çiftliğidir. OJ, babasını rol model olarak görmekte ve geleneğe sıkı sıkıya bağlı kalmaktadır. Emerald ise taşradan uzak, şehir hayatına alışkın olduğu için kardeşinin çiftliği satıp şehre yerleşmesini istemektedir.

Ancak OJ bu duruma sıcak bakmamakta ve babasının ölümüne karşı sergilediği bir tavırla çiftliği eski günlerine döndürmekte kararlıdır.

OJ ve Emerald
OJ ve Emerald

OJ işlerini düzene koymak için aynı bölgede Jupiter’s Claim adlı vahşi batı konseptinde bir eğlence parkı işleten Ricky “Jupe” Park ile eski bir anlaşmayı masaya yatırıyor.

Bir süre sonra OJ ve Emerald gökyüzünde tuhaf bir fenomen keşfediyor. İlk bakışta bu duruma akıl sır erdiremeyen kardeşler, bir UFO vakasıyla karşı karşıya olduklarını öğreniyor.

OJ, gece yarısı havadaki tuhaf olayı görüyor.
OJ, gece yarısı havadaki tuhaf olayı görüyor.

Ancak bu keşiflerini fırsata dönüştürmek isteyen ikili, çiftliğe kamera sistemi kuruyor ve fenomeni kayıt altına almak istiyor. Böylelikle Spielbergvari bir moda giren kardeşler, UFO avına çıkıyor. Bir noktada güvenlik kameralarından sonuç alamayan OJ ve Emerald, “eski toprak” bir görüntü yönetmenini de işe dahil ediyor.

Buna Rağmen kanıt toplayamasa da dünya dışı bir varlığın radarına giren ekibimiz, kendilerini bir ölüm kalım meselesi içerisinde buluyor.

Şimdi tek yapmaları gereken şey -yukarı bakmadan- kaçmak!

Film Analizi: Nope, Peele’nin Oyun Bahçesi Gibi!

Nope filmi İncil’den bir alıntıyla açılır:“Nahum 3:6: I will cast abominable filth upon you, make you vile, and make you a spectacle.” Yani “Nahum 3:6: Üzerinize iğrenç bir pislik salacağım, sizi rezil edeceğim, bir gösteri yapacağım”.

Bu alıntı İncil bağlamında Ninova şehrini tehdit eden Tanrı’nın sözleridir. Nope bağlamında ise Hollywood’un seyirciyi oyalamak için şiddeti ve gerçek insan acısını en aza indiren içerik sevdasına bir eleştiridir.

Film adeta akan bir motif gibi sanat yapıcılarına övgüler yağdırır.

Ancak gökyüzündeki uğursuz ve ürpertici şey, her ne kadar Haywood çiftliğinin kıyameti gibi görünse de izleyiciyi anlamsız derecede korkunç bir gerçekliğe sürükler.

OJ ve UFO
OJ ve UFO

Bu arada üçüncü karakterimiz Jupe’un travmatik öyküsüne şahit olurken Peele izleyiciyi bambaşka bir hikayenin kollarına bırakıyor. Bunu o kadar profesyonelce yapıyor ki geçişleri fark edemiyorsunuz bile!

Dimdik duran bir ayakkabı, katliam stüdyosu ve cinnet geçirmiş bir maymun… Katmanlara ayrılmış gizemler; Her biri ilkel içgüdülere, özgürlük arayışına ve üstün olma gayretine bağlı metaforik yaklaşımlar. Tüm bunlar tek bir filmde, farklı perspektiflerde sunuluyor (Filmin bir kısmının IMAX formatında çekilmesi gibi).

Seyirciyi giderek tehlikeli bir şekilde kaosa sürükleniyormuş gibi hissettiren Nope adeta Peele’nin oyun bahçesi gibi! Bu yönüyle de oldukça cüretkar.

Get Out’da gördüğümüz sosyal eleştiri kavramı, Us’daki tuhaf ürkütücülük; Nope’da yerini gerilim ve yerinde mizahın harman olduğu bir uzaylı istilasına bırakıyor.

Nope Film Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler