Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Motivasyon Filmi

Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Motivasyon Filmi

Hem motive eden hem de iyi hissettiren mutlaka izlemeniz gereken en iyi motivasyon filmlerini listeledik. Listemizde umut veren usta yönetmenlerden ve oyunculardan en iyi filmler yer alıyor.

Bazen hayatımızda çok kötü şeyler yaşadığımız veya hissettiğimiz dönemlerimiz olabiliyor. Ya da kötü hissetmesek bile daha fazla enerjiye, umuda ve motivasyona ihtiyacımızın olduğu dönemlerde olabiliyor.

Bu dönemlerde insan motivasyonunu yükseltecek ve kendisine umut verecek bir şeyler arıyor. Bu arayışın en önemli parçası da düşüncelerimizi, hislerimizi ve bakış açımızı etkileyen filmlerdir.

Bu yazımızda size ilham verip aynı zamanda sizi motive edecek filmlere ve konularına yer verdik.

1. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump
Forrest Gump

Yönetmen: Robert Zemeckis
Yapımcı: Eric Roth
Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright
IMDb Puanı: 8.8/10

Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilen Forrest Gump herkesi derinden etkilemeyi başarıyor. Forrest normalin altında olan bir zekâ seviyesine ve otizm spektrum bozukluğuna sahip olan bir çocuktur.

Hayatta bir sürü zorluk yaşamaktadır ve bunlara rağmen hayatında yaptığı şeylere başta tedirgin olsa da sıkı bir şekilde bağlanıp pes etmemektedir. Bu filmde yaptığı her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışan Forrest’ın çabalarını ve sonuçlarını göreceksiniz.

Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını hiçbir zaman bilemezsin…

2. Dangal (2016)

Dangal
Dangal

Yapımcı ve yönetmen : Aamir Khan
Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Zaira Wasim, Sanya Malhotra, Suhani Bhatnagar, Rohit Shankarwar, Vivan Bhatena, Aparshakti Khurrana
IMDb Puanı: 8.3/10

Güreş hayranı bir baba  Mahavir Singh Phogat bir gün kızları Babita ve Geeta da ki gücü ve yeteneği fark etmiş ve onlara güreş eğitimi vermeye başlamıştır.

Zorlu bir eğitim sürecinden geçen iki kız kardeş çeşitli müsabakalara katılır. Hem baba kız ilişkisini hem de ataerkil bir toplumun kadınları belli kalıplar üzerinden yargılamasını konu edinen Dangal’da tüm yargılara rağmen gerçekleşen başarıları izlemiş olacaksınız.

3. Umudunu Kaybetme (2006)

Umudunu Kaybetme
Umudunu Kaybetme

Yönetmen: Gabriele Muccino
Oyuncular: Will Smith, Thandiwe Newton, Jaden Smith
IMDb Puanı: 8.0/10

Bir aile babası olan ve oğlunu çok seven Chris Gardner, maddi bunalımda olduğu bir döneminde eşi tarafından terk edilir.

Çaresiz ve umutsuz olan baba ev sahibine kirayı ödeyemediği için bir de evden çıkarılır. Bunun üzerine oğluyla sokakta kalan baba tüm zorluklarla mücadele etmeye çalışır.

Umudunu Kaybetme filminde, oğlu için ayakta kalmaya çalışan ve tüm zorluklara göğüs geren bir babanın duygu dolu mücadele hikayesine tanık olacaksınız.

Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme.. Bir hayalin varsa onu korumalısın… Bir şeyi istiyorsan, git ve al.

4. Ekim Düşü (2000)

Ekim Düşü
Ekim Düşü

Yönetmen: Joe Johnston
Yapımcı: Charles Gordon, Larry J. Franco
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Laura Dern, Chris Owen, William Lee Scott, Chad Lindberg
IMDb Puanı: 7.8/10

Her şey 1957 Ekim’inde başlar. Madenci olmak dışında bir seçeneğinin olmadığını düşünen Homer adlı bir genç bir gün Sputnik adlı uydunun uzaya fırlatılmasına tanık olur ve bundan çok etkilenir.

Bir arkadaş grubuyla roketler hakkında araştırma yapar ve deneme çalışmalarına başlarlar. Lisedeki öğretmeni dışında kimseden destek göremeyen, buna rağmen hayallerinin peşinden koşan bir gencin hayatını konu edinen Ekim Düşü’nü izlerken içiniz umutla dolacak.

5. Her Şeyin Teorisi (2014)

Her şeyin Teorisi
Her şeyin Teorisi

Yönetmen: James Marsh
Yapımcı: Tim Bevan,
Oyuncular: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, David Thewlis, Charlie Cox, Harry Lloyd
IMDb Puanı: 7.7/10

İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking‘in 21 yaşında yakalandığı hastalığa rağmen mücadele edişini, pes etmeden çalışmalarını sürdürmesini ve eşi Jane ile ilişkisini konu alan biyografik dram türünde bir filmdir. 

Her Şeyin Teorisi, zaman zaman ağlatan ve hiçbir şeyin imkansız olmadığını düşündüren duygulu dolu ve motive edici bir filmdir. İzledikten sonra “iyi ki izlemişim” diyeceğinize eminiz.

Hayat ne kadar kötü görünse de, her zaman yapabileceğin ve başarılı olabileceğin bir şey vardır. Nefes aldıkça umut vardır.

6. Rüzgarı Dizginleyen Çocuk (2019)

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk
Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Yönetmen: Chiwetel Ejiofor
Oyuncular: Maxwell simba, Chiwetel Ejiofor, Lily Banda, Aïssa Maïga
IMDb Puanı: 7.6/10

Malawi’de bir kasabada yaşayan 13 yaşındaki William Kamkwamba kıtlık sorunuyla yaşayan kasabasını rüzgar türbini fikriyle kurtarmaya çalışır.

Bu süreçte maddi zorluklar ve bir sürü engelle karşılaşır. Gerçek bir başarı hikayesinden uyarlanan Rüzgarı Dizginleyen Çocuk, size her duyguyu yaşatacak ve içinizi umutla dolduracak.

7. Eşitlik Savaşçısı (2018)

Eşitlik Savaşçısı
Eşitlik Savaşçısı

Yönetmen: Mimi Leder
Yapımcı: Robert W. Cort , Betsy Danbury , Jonathan King
Oyuncular: Felicity Jones, Armie Hammer, Justin Theroux, Sam Waterston
IMDb Puanı: 7.1/10

ABD’nin ilk Yahudi kadın hâkimi olan Ruth Bader Ginsburg’un hayatını konu alan bir filmdir. Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ruth bir gün meslektaşı ve eşi  Marty ile bir davadaki cinsiyet eşitsizliğini fark eder.

Bu dava üzerinden ABD Anayasa Mahkemesi’nin kararına itiraz eder ve bu kararın bozulması için uğraşır.

Hayatının her alanında cinsiyet ayrımcılığına uğrayan ve kendini kadın haklarını savunmaya adamış Ruth Bader Ginsgurg’un hayatını ve mücadelesini anlatan Eşitlik Savaşçısı’nın ilham verici ve harekete geçirici gücüne sizde kapılacaksınız.

“Karar hukuka uygun olabilir ama hukuk anayasaya uygun değilse hukuku düzenlemek gerekir.”

8. Zeka Pırıltısı (2008)

Zeka Pırıltısı
Zeka Pırıltısı

Yönetmen: Marc Abraham
Oyuncular: Greg Kinnear, Lauren Graham, Dermot Mulroney
IMDb Puanı: 7.0/10

Bir aile babası ve ABD’deki bir üniversitede mühendislik profesörü olan Dr. Robert Kearns yağmurda araba kullanamama sorununa bir çözüm üretir ve günümüzde kullanılan cam sileceklerinin ilk örneğini icat eder.

Gerçek bir olayı anlatan Zeka Pırıltısı, Robert Kearns’ın icadı sonucunda yaşananları ve dünyanın en büyük otomobil şirketlerinden biri olan Ford’la olan mücadelesini, azmini ve kararlılığını anlatır.

9. Julie ve Julia (2009)

Julie ve Julia
Julie ve Julia

Yönetmen: Nora Ephron
Oyuncular: Meryl Streep, Amy Adams, Chris Messina, Stanley Tucci, Linda Emond, Helen Carey, Mary Lynn Rajskub, Jane Lynch
IMDb Puanı: 7.0/10

1948 yılında Julia Child eşi ile Paris’e yerleşir ve çok ünlü bir yemek okuluna gider. Burada başarılı olan Julia Fransız mutfağı üzerine bir yemek kitabı yazmak ister fakat bu süreçte çeşitli zorluklarla karşılaşır. Julia’nın yazdığı bu kitap yıllar sonra çağrı merkezinde çalışmaktan sıkılıp hayatına yeniden yön vermek için bir arayışta olan Julie’nin ilham kaynağı olur.

Julie bir blog açma kararı alır ve Julia’nın kitabında bulunan 524 tarifin hepsini bir yılda yapmak ve her gün blog hesabında yayımlamak için kendine meydan okur. Bu süre zarfında Julia’nın yaşadığı zorluklarla benzer şeyler yaşar.

İlham dolu bir film olan Julie ve Julia filmi farklı zamanlarda ve mekanlarda benzer şeyleri yaşayan hayatlarını yemek yapmaya adamış iki kadının içi içe geçmiş hikayesine ve tüm zorluklara rağmen pes etmeyişine odaklanıyor.

10. Rose Adası’nın İnanılmaz Hikâyesi (2020)

Rose Adası'nın İnanılmaz Hikayesi
Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi

Yönetmen: Sydney Sibilia
Oyuncular: Elio Germano, Matilda De Angelis, Leanardo Lidi, Fabrizio Bentivoglio,  Luca Zingaretti
IMDb Puanı: 7.0/10

İdealist genç bir mühendis olan Giorgia Rosa sevdiği insanlar tarafından dışlandığı için bir gün kendi dünyasını kurma kararı alır. Fakat kendi dünyasını kurmak isterken aslında kendi devletini kurar.

Giorgia Rosa İtalya’dan 6 mil uzakta Adriyatik Denizi’nde bir ada inşa eder ve Birleşmiş Milletlere giderek Rose Adası’nın kendi devleti olduğunu iddia edip resmileştirmeye çalışır. Bunun sonucunda İtalya ile aralarında birtakım gerginlikler meydan gelir.

Gerçek bir olaydan bahseden Rose Adası’nın İnanılmaz Hikayesi, genç bir mühendisin insanların ona inanmamasına rağmen hayalini kurduğu şeyi nasıl gerçekleştirdiğini anlatır.

“Önemli olan dünyayı değiştirmiş olmak ya da bunu denemiş olmak değil mi?”

Ayrıca bu tarz film önerisi listeleri ilginizi çekiyorsa, yine sitemizde yer alan “Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 10 Aşk Filmi” adlı listemize göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler