Messerschmitt Arabalarının Tarihi ve Üretim Süreci

Messerschmitt KR200

Ünlü Alman uçak firması Messerschmitt ‘in uçak üretiminin durdurmasının ardından, araba tasarlama ve üretme sürecine, firmanın ürettiği arabaların teknik özelliklerine bu yazımızda ayrıntılı olarak yer veriyoruz. 

Willy Messerschmitt Kimdir?

Tam adı; Wilhelm Emil “Willy” Messerschmitt olan Alman uçak mühendisi ve üreticisidir. Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) için kendi firması olan “Messerschmitt” imzası ile sayısız savaş uçağı üretmiştir.

Avcı uçaklarının yaratıcısı olan Willy Messerschmitt, Adolf Hitler tarafından üstün hizmet madalyası almıştır. 2. Dünya Savaşı’nın ardından firmasının uçak üretimi durdurulmuştur. Bu süre zarfında, Messerschmitt isimli araba ve dikiş makinası üretimi yapmıştır.

Willy Messerschmitt

Messerschmitt’in Tarihi

Willy Messerschmitt‘in, Bayerische Flugzeugwerke uçak firmasına katılmasının ardından, “Messerschmitt” adını alan şirket, uçak endüstrisinde oldukça saygın yere sahip olmuştur. Almanya’nın II. Dünya Savaşı mağlubiyetinin ardından uçak üretimi geçici olarak yasaklanmış ve şirket ayakta kalmak için birçok fikir üretmeye başlamıştır.

Messerschmitt logosu

1948’de, eski bir havacılık mühendisi ve Luftwaffe’de teknik görevli olan Fend Flitzer, atölyesinde üç tekerlekli araç tasarımları yapıp üretmeye başlamıştı. Bu çalışmaları esnasında, benzinli Flitzer’i tasarladı.

Flitzer‘in direksiyon mekanizmasına bağlı bir çift ön tekerleği ve elektrikli bir arka tekerleği vardı ve Fend Flitzer,1951’e kadar yaklaşık 250 Flitzer’in üretimini yapıp satışı gerçekleştirildi.

Flitzer Arabası

Messerschmitt Araba Üretim Süreci

Fend Flitzer, konsept olarak Flitzer’e benzer iki kişilik bir araç tasarlamaya ve geliştirmeye başladı. Bu aracı seri üretecek bir üretici firma gerekliydi. Fend, Avusturya’nın en yüksek dağı olan Grossglockner’daki Yüksek Alp Yolu’nu tırmanarak aracın yeteneklerini gösterdi ve İkinci Dünya Savaşı’nda üretimi duran Messerschmitt ile anlaşmaya vardı.

Anlaşmanın bir parçası olarak, arabaların “Messerschmitt” adını taşıması gerekiyordu ve 1953 yılında, Fend’in yeni tasarımı “Messerschmitt KR175” (KR:Kabineroller) üretimine başlandı.

Bu araç, bir uçaklardaki gibi çelik bir çubuk direksiyona sahipti. Kokpit şeklinde olan aracın, vites kolunda debriyajı çalıştırmak için ikincil bir kol vardı. Araç, sol gidondaki bir çevirmeli kavrama ile çalışıyordu. Geri vitese geçmek için motor durdurulup yeniden çalıştırılıyordu. KR175‘teki tek pedal, üç tekerleğin hepsinde frenleri çalıştıran bir ayak freni pedalıydı.

Messerschmitt’in Son Arabası KR200 Özellikleri

KR200, Messerschmitt mühendislerinin aracı geliştirmesi ile 1955‘te KR175’in yerini aldı. Aracın tavan kısmı değiştirilip geliştirildi. Kanopi tasarımıyla KR175 ile aynı temel çerçeve kullanılırken, KR200 neredeyse tamamen yeniden tasarlandı. Messerschmitt KR-200, büyük bir başarı olarak kabul edildi ve üretimin ilk yılında yaklaşık 12.000 adet satıldı.

Messerschmitt KR200

KR200’ün hafifliği ve aerodinamik tasarımı, 10 beygir gücünde olmasına rağmen 56 km hıza ulaşmasını sağladı.

Dar gövde ve buna karşılık gelen alçak ön alan, gövdenin pratik bir uzunluk içinde bir uçak gövdesi gibi incelmesine izin veren tandem oturma ile elde edildi. Tandem koltuk aynı zamanda otomobilin kütlesini uzunlamasına eksen boyunca merkezileştirdi ve düşük ağırlık merkezi, düşük ağırlık ve aracın uç noktalarındaki tekerlek yerleşimi ile birleştiğinde KR-200’e iyi yol tutuş özellikleri kazandırdı.

Messerschmitt KR200 İç Görünümü

Çift modlu ateşlemenin yanı sıra KR-200, bir uçağı andıran bir direksiyon çubuğuna sahipti. KR-200’ü yönlendirmek için sürücü, geleneksel bir direksiyon simidi gibi döndürmek yerine direksiyon çubuğunu yatay (düz) konumdan kendi ekseni etrafında döndürmekteydi.

Mekanizma, doğrudan ön tekerleklerin palet çubuklarına bağlanarak, küçük miktarlardaki harekete en uygun şekilde son derece doğrudan bir yanıt sağladı.

Messerschmitt KR200-Rekor Arabası – 1955

1955’te bir KR200, Hockenheimring’de 250 cc’nin altındaki üç tekerlekli araçlar için 24 saatlik hız rekoruna meydan okudu ve burada 64 mph’de 24 saatlik hız rekoru da dahil olmak üzere kendi sınıfında 22 uluslararası hız rekoru kırdı.

Messerschmitt 1956’da, Batı Almanya’nın NATO‘ya katılmasından yaklaşık bir yıl sonra, Messerschmitt’in yeniden uçak üretmesine izin verildi. Firma, 1956’da uçak üretimine geri döndüğünde, arabalara olan ilgisini kaybetti.

Bu nedenle, aracın üretimine Fend’in kendi şirketi Fahrzeug und Maschinenbau Regensburg  (F.M.R.) tarafından1964 yılına kadar devam edildi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler