Mavka. The Forest Song: Bir Slav Peri Masalı

Ukraynalı Animagrad Animation Studios’tan Slav mitolojisinden Mavka. The Forest Song adeta gönülleri fetheden dramatik bir macera!

Mavka. The Forest Song: Bir Slav Peri Masalı! Ukraynalı animasyon stüdyosu Animagrad Animation Studio ile FILM.UA ortak yapımı olan animasyon filminin teması, konusu, fragmanı ve Mavka hakkındaki tüm detaylara değindiğimiz ön inceleme yazımızda Slav mitolojisinden ve Lesya Ukrainka’nın şiirlerinden ilham alan kültürel bir şölene tanık olacaksınız.

Ukrayna menşei medya grubu Film.UA ve yan kuruluşu Animagrad Animation Studio‘nun CGI animasyon projesi Mavka. The Forest Song (Mavka Ormanın Şarkısı) 2022 yılının kültürel bakımdan en dikkat çekici sanatsal animasyon projesi olacak. Film yapımcıları Iryna Kostyuk ile Battle For Sevastopol (Bitva za Sevastopol) ve Mr. Jones adlı filmlerin başarılı yapımcısı Egor Olesov‘un yapımcılığını üstlendiği Mavka The Forest Song hakkında verdikleri röportajda oldukça heyecan verici, evrensel bir animasyon filmine imza atacaklarını duyurdu.

Iryna Kostyuk ve Egor Olesov Mavka. The Forest Song animasyon filminin ilham kaynağının Slav folkloründe yer almış mitolojik unsurlar ile Ukrayna edebiyatının önde gelen kadın yazarı ve şairi olan Lesya Ukrainka‘nın eserlerinden derlendiğini ve şairin Forest Song adlı ünlü şiirinin bir uyarlaması olduğunu dile getirdi.

Ayrıca yapımcılar, ormanın koruyucusu misyonunu üstlenmiş bir peri kızı olan Mavka’nın Ukrayna halkı tarafından en tanınmış mitolojik kahramanlardan biri olduğunun altını çiziyor. Daha animasyon filmi piyasaya çıkmadan ülke çapında birçok lisans anlaşması yapıldığını ve bu durumun oldukça benzersiz bir öneme sahip olduğuna değiniyorlar.

Mavka. The Forest Song’un Slavlara özgü bir animasyon filmi olmasının yanı sıra evrensel bir cazibeyi de beraberinde getireceğine inanan Animagrad Animation Studio 150. yaş gününü kutlayan Lesya Ukrainka’yı da Ukrayna Kültür Bakanlığı ve Devlet Film Ajansı destekli çeşitli kültürel etkinliklerle anacaklarını ve animasyon filminin marka marjını arttıracak etkinlikler ve workshopları da 2021 yılı içerisinde düzenleyeceklerini dile getirdi.

Mavka. The Forest Song Animasyon Filminin Teması

Animasyon filmi Mavka. The Forest Song’un fantastik senaryosunun teması daha çok çevresel sorunlara dikkat çekiyor ve izleyenleri doğanın kalbine bir yolculuğa çıkararak bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Yerel surette bitki örtüsü çeşitliliğinin oldukça azalmış olduğu Ukrayna’da ekolojik bir dönüşüm mesajı veren animasyon filmi aynı zamanda evrensel bir farkındalığı da amaçlıyor. Animasyon filmi hakkında son gelişmeler ve film hakkındaki tüm detaylar için mavka.ua web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mavka. The Forest Song Animasyon Filminin Konusu

Filmde Mavka adlı bir peri kızının ya da mitolojik bir deyişle “Ormanın Ruhu” ismini taşıyan ve güzelliğine sual olunmaz efsanevi bir muhafız olan Mavka’nın görevi Ormanı ve hayatın kaynağı olan Kutsal Kalbi, insanlar da dahil olmak üzere herhangi bir saldırganlığa veya saldırıya karşı korumaktır. Lukash ise üstün kaval çalma yeteneği olan ve müziğe aşık bir köy çocuğudur. Bir noktada bu ikili karşılaşır ve birbirlerine aşık olurlar. Ancak hikayenin protagonisti Kalyna bu aşka mani olup ormanın sihirli özelliklere sahip olan kutsal kalbi çalıp sonsuz gençliğe sahip olmanın hayallerini kuruyor. Kalyna, Mavka’ya ulaşmak için Lukash‘ı bir piyon olarak kullanıyor ve köylüleri Mavka’ya karşı kinlendiriyor. Mavka ise bu olumsuzluklarla mücadele ederek ormanı ve aşkını savunmaya çalışıyor. İyiler ve kötülerin mitolojik bir çerçevede çatışmasını epik bir şekilde işleyen Mavka. The Forest Song adeta gönülleri fetheden dramatik bir macera!

Mavka. The Forest Song Animasyon Filminin Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler