Magic: Legends – Yeni Nesil RPG Oyun Deneyimi

Magic: The Gathering Evreninde Geçen Yeni Nesil RPG Oyun Deneyimi Sunan Magic: Legends Hakkındaki Tüm Detayları İnceliyoruz.

Cryptic Studios ve Perfect World Entertainment’in yeni RPG oyun projesi Magic: Legends ile izometrik bir aksiyon deneyimine var mısın? Eğer bu oyunu merak ediyorsan Magic: The Gathering hayranları için bulunmaz hint kumaşı bir içeriğe denk geldiğini söyleyebilirim. O halde hemen yeni nesil RPG oyun deneyimi sunan ve Magic: The Gathering evreninde geçen bu nefis oyunu inceleyelim.

Wizards of the Coast adlı kutu oyunu (board game) üreticisi Amerikan menşei şirketin 1993 yılında yarattığı stratejik kart oyunu Magic: The Gathering’den uyarlanan Magic: Legends MMO RPG tutkunları için geliştirilmiş aynı Pillars of Eternity, Divinity: Original Sin ve Diablo benzeri oyunlara benzeyen izometrik; aksiyon tabanlı rpg türünde bir oyundur. Bir üst satırda saydığım oyunları daha önce oynadıysanız Magic: Legends oyununu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Oyunun mekanikleri ise ardılı oyunlara göre daha basitleştirilmiş ve kullanıcı odaklı. Hatta daha az karmaşık olan bir HUD paneline sahip. Hızlı, aksiyon tabanlı oynanışı sayesinde Hack’n Slash tarzına yeni bir soluk getiriyor. Ayrıca online oynanabilir içeriğe sahip olması da arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir oyun deneyimi sunuyor. Şehir merkezlerinde karakter geliştirmesi yaparken veya mola verdiğiniz esnada dünyanın herhangi bir yerindeki Magic: Legends oyuncusuyla karşılaşabilir ve birlikte tehlikeli bir maceraya atılabilirsiniz.

Magic: Legends Nasıl Oynanır? Yeni Oyuncu Rehberi

Magic: The Gathering Çoklu Evreni’ndeki maceralarınız sırasında, her biri farklı güç seviyelerine ve özel yeteneklere sahip olan küçükten büyüğe değişen sayısız düşmanla mücadele edeceksiniz. Oyunda ilerledikçe farklı zorluk derecesine sahip haritalarda yeteneklerinizi geliştirip birçok heyecanlı görev yapıyorsunuz. Magic: Legends oyununda 4 farklı zorluk derecesi vardır. Karakterleriniz oyuna “Normal” zorluk derecesinde başlar. Zor, Uzman ve Usta zorluk dereceleri oyunda belirli bir seviyeye ulaştığınız ve eğiticiyi tamamladığınız takdirde açılacaktır. Böylece zorluk derecesini seviyenize uygun bulmazsanız daha sonra değiştirme şansına sahip olursunuz.

Zorluk Derecesine Bağlı Olarak Bölgesel Büyüler (Regional Enchantments)

Bölgesel Büyüler Zor derecesinde ve üzeri zorluklarda haritanın çoğu bölgesinde karşılaşabileceğiniz ve düşmanın gücünü arttırıp aleyhinize işleyen bir takım toplu büyü oluşumudur. Bu büyüler o bölgeyi etkisi altına aldığında düşmanlarınız özel güçlere ve hasar verme oranına sahip olur. Bölgesel Büyüler hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Bölgesel Büyüler Tanımı
Color Alliance Temel mana yenilemesi %50 daha düşüktür. Bu büyünün etkin olduğu bölgede mana barınız daha yavaş dolar.
Burning Çevredeki yanan düşmanlar zamanla size ve müttefiklerinize zarar verir.
Celerity Düşmanlar daha hızlı hareket ederek özel yeteneklerini daha seri bir şekilde kullanabilirler.
Final Explosion Düşmanlar öldükten sonra size ve müttefiklerinize zarar vermek için patlar.
Unnatural Dangers Doğal olmayan tehlikeler daha fazla zarar verir.
Mana Overload Kaybettiğiniz mana miktarına bağlı olarak ekstra hasar (%100’e kadar daha fazla) alırsınız.
Necromantic Aura Düşmanların %50 Can Puanı ile dirilmesi için şans oranını arttırır.
Poison Düşmanlar saldırdıkları esnada sizi ve müttefiklerinizi zehirleyebilir.
Reflect Düşmanlar, aldıkları hasarın %20’sini size ve müttefiklerinize yansıtır.
Unearthly Durability Düşmanlar, oyuncu tarafından çağrılan yaratıklardan %50 daha az hasar alır.
Attenuation Siz ve müttefikleriniz menzilli saldırılarda yarı hasar verirsiniz.
Rakdos Resistance Düşmanlar, Black ve Red Sorcery büyülerinden % 50 daha az hasar alır.
Sorcerous Overdrive Büyüleriniz %20 daha fazla hasar verir, ancak bir tane yaptığınızda maksimum HP’nizin %10’una eşit hasar alırsınız.
Mana Feedback Bir büyü yaptığınızda, maksimum canınızın %20’sine eşit hasar alırsınız.
Volatility Düşmanlar %25 daha fazla hasar verir ancak Red Sorceries’den %50 daha fazla hasar alır.

Zorluk Derecesine Bağlı Olarak Dünya Büyüleri (World Enchantments)

Ykarıda tablo şeklinde belirttiğimiz Bölgesel Büyülere ek Dünya Büyüleri oyuna daha efektif bir oynanış deneyimi kazandırmak için haritayı değiştiren özel efektler ekler. Genellikle hikaye ve zorlu hörev haritalarına eklenir. Dünya Büyüleri her karakterin Meditation Realm‘in Prophetic Quill yapısında ve Overworld görevleri tamamlandıktan sonra rehber ekranında yer alır. Bu Dünya Büyüleri’ni  görevler yoluyla topladığınız malzemelerle kendiniz yapabilir ya da müzayede tarzındaki bir sistem olan Brooker adlı menüden satın alabilirsiniz. Dünya Büyüleri’nin üç farklı kademesi vardır. Her kademede düşmanlar daha güçlenir ve harita zorluğunun artışı ile sonuçlanır. Dünya Büyüleri hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Dünya Büyüleri Tanımı
Overarching Magic Siz ve çağırdığınız yaratıklar, etkin bir büyünüz yoksa yarı hasar verirsiniz.
Betraying Ground Her birkaç saniyede bir ayaklarınızın altında bir hasar tehlikesi ortaya çıkar.
Focused Magic %50 daha az hasar verirsiniz, ancak daha önce yaptığınız büyü ile aynı renkte bir büyü yaptığınızda (maksimum + %60)  + %10 hasar buff’ı kazanırsınız .
Deliberate Tempo Büyü yaptığınız takdirde 3 saniye boyunca büyü yapma engeli alırsınız.
Rotating Shield Düşmanlar bazen, süresi dolmadan önce bir düşmandan diğerine geçecek olan hasar görmezlik kalkanı kazanır.
Healing Spheres Büyülü küreler belirir ve haritada gezinerek düşmanlarınızı iyileştirir.
Air Support Yüksekte uçan ejderhalar, zaman zaman konumunuzu bozmak için ortaya çıkar.
Paranoia Düşmanlar, yaratıklarınızdan önce sizi hedef alır.
Spell Burst Son 5 saniye içinde büyü yapmadığınız sürece – %70 hasar verirsiniz.
Scholar’s Benefit Bir kart çektiğinizde maksimum sağlığınızın %5’i kadar iyileşirsiniz.
Surge Reliance Mana dalgalanmasında olmadığınız sürece mana kazanmazsınız. Mana barınız 5 kat daha hızlı dolar.
Mana Brawl Normalde manayı geri kazanmazsınız. Bir sınıf yeteneği kullandığınızda, az miktarda mana kazanırsınız.
Arachnophobia Düşman örümcekler ölü düşmanların üzerinde doğar.
Final Strike Düşmanlar öldüklerinde son bir enerji vuruşu yaparlar.
Death’s Servant Yavaş hareket eden ama yok edilemez bir düşman sizi takip eder. Tek bir dokunuşu ölüm demektir.
Azorius Resistance Düşmanların beyaz ve mavi Büyücülerden aldığı hasarı büyük ölçüde azaltın.
Dimir Resistance Düşmanların mavi ve siyah Büyücülerden aldığı hasarı büyük ölçüde azaltın.
Rakdos Resistance Düşmanların siyah ve kırmızı Büyücülerden aldığı hasarı büyük ölçüde azaltın.
Gruul Resistance Düşmanların kırmızı ve yeşil Büyücülerden aldığı hasarı büyük ölçüde azaltın.
Selesnya Resistance Düşmanların yeşil ve beyaz Büyücülerden aldığı hasarı büyük ölçüde azaltın.
Affliction Yaratıklarınıza verilen hasarın %50’si sizi de etkiler.
Sorcery Suppression Büyücüler %50 daha az hasar verir.
Nature’s Way Yeşil olmayan tüm yaratıklarınız %60 daha az sağlığa sahiptir.
Abstract Ideals Mavi olmayan büyüleriniz %50 daha fazla manaya mal olur.
Magical Purity Beyaz olmayan bir büyü yaptığınızda, 5 saniye boyunca Greater Snare kazanırsınız.
Dark Devotion Siyah olmayan bir büyü yaptığınızda, maksimum sağlığınızın %40’ını kaybedersiniz.
Volatility Düşmanlar %25 daha fazla hasar verir ancak Kırmızı Büyücüden %50 daha fazla hasar alır.

Magic: Legends Bölgeleri

Magic: Legends oyununda oyuncuların yaratıklarla mücadele ettikleri ve hikaye bazlı görevlerini yerine getirdikleri eşsiz atmosferlere sahip bölgeler bulunur. Bu bölgelere bir diğer deyişle Planes denir ve bu bölgelerde maceradan maceraya atıldığımız karakterlere de Planeswalker denir. Bir çeşit gezgin olarak düşünebiliriz. Planeswalker’lara değinmeden önce bölgelere bir göz atalım.

Dominaria

Dominaria bir zamanlar Çoklu Evren’in bağlantı noktasıydı. Ancak Magic tarihindeki en büyük ve en çeşitli bölgelerden biri olmaya devam ediyor. Bir zamanlar büyük medeniyetleri harap eden birçok büyük tarihi çatışmanın ve felaketlerin merkez üssü olmasına rağmen bir çekişme döneminden sonra, Büyük Onarım bir yenilenme çağına yol açtı. New Benalia ve Tolaria West gibi yerlerdeki yıkımdan yeni şehir merkezleri yükseldi.

Zendikar

Ekstrem seviyede macera yaşayabileceğiniz ve bilinmeyen tehlikelerle dolu bir bölge olan Zendikar, Eldrazi adı verilen eski, mana yiyen yaratıkların kolonileştiği ve bu yaratık tehlikesinin az kalsın Zendikar’ı yok oluşa sürükleyeceği ancak The Gatewatch olarak bilinen bir Planeswalker grubu sayesinde kurtarılan doğa harikası manzaraları bulunan bir bölgedir.

Innistrad

Innistrad bölgesi gotik bir havanın hakim olduğu oldukça uğursuz bir atmosfere sahip karanlık entrikalarla dolu bir düzlemde yer alıyor. Bu bölgenin sakinleri güneş yüzü görmüyor ve ay ışığında hayatlarını sürdürüyor. Bölgede vampirler ve kurtadamlar ise kol geziyor! Innistrad bölgesinin Gavony eyaleti ise, insanların hayatta kalmak için bir araya geldikleri birkaç güvenli cennetten biri olarak hizmet veriyor.

Magic: Legends NPC Planeswalker’lar ve Nihai Kötüler

Nissa Revane

Magic: The Gathering kart oyununda yer alan popüler karakterlerin de oyunculara rehberlik ettiği  Magic: Legends oyununda ilk karakter Nissa Revane Zendikar bölgesinden bir Planeswalker’dır. Çocukken vizyonlarla boğuşan annesi ve o, Bala Ged kıtasındaki Joraga kabilesinin son animistleri olarak kabul edildi. Joraga’nın şefi Numa, kabile arasındaki varlıklarının Zendikar’ı kızdıracağına ve Roil’i (Kıyamet Alameti) meydana getireceğine inanıyordu. Numa’nın vizyonları hakkındaki yorumunun doğru olabileceğinden endişelenen Nissa, halkını kurtarma umuduyla evinden kaçtı. Yalnız vahşi ormanlarda hayatta kalırken, Zendikar’ın ruhuyla tanıştı ve dağlarda Zendikar’a büyük acı veren bir dehşet vizyonu gördü. Yardım etmek isteyerek Akoum dağlarına gitti ve boşuna bu büyük tehdidi ortadan kaldırmaya çalıştı.

Ardından oyundaki karakteriniz Nissa ile tanışıyor. Bu süreçte Nissa Akoum dağlarından geri dönmüştür. Yeşil bir tunik giymiş ve kendine özgü saplı kılıç asasını taşıyor. İletişim kurmaya çalıştığınızda tedbirli tavrı size pek güven vermiyor. Ancak ileride en sadık müttefiklerinizden biri haline gelecek.

Josu Vess

Josu Vess tartışmalı nihai kötülerden biridir. Dominaria bölgesinde babasının düşmanları onu bir büyücü hançeriyle zehirledi. Ünlü bir Planeswalker olan kız kardeşi Lilianna Vess Josu’yu tedavi etmek uğruna efsanevi bir ağaç olan Esis Ağacını bulmak üzere zorlu bir göreve çıktı. Ancak ağacı bulamadı. Fakat gizemli bir adamla karşılaşan Lilianna kardeşinin hastalığını iyileştirebileceği başka bir tedavinin mümkün olduğunu öğrendi. Gizemli adam Lilianna’ya Josu’yu iyileştirme teklifinde bulundu ve genç kız çaresizce bu teklifi kabul etti. Fakat ailesini mahvedecek uğursuz bir teklif olduğunu öğrendiğinde çok geç kalınmıştı. Josu iyileşmişti iyileşmesine de tüm akıl sağlığını kaybetmiş öfkeli korkunç bir canavara dönüşmüştü. İnsanlık için bir tehdit oluşturan Josu daha sonra hapsedildi. Dolayısıyla insanlığından eser kalmayan Josu insan doğasını reddetti. Ta ki Belzenlok adında bir iblis onu bulana ve onu Kabal’ın lich lordu yapana kadar.

Oyuncular Josu Vess’i Dominaria’nın bataklıklarında Caligo Morass‘ta ziyaret edebilir. Henüz karakter hikayesi tam anlamıyla gelişmemiş olsa da yakında tüm detaylar netlik kazanacaktır.

Ral Zarek

Başlangıçta Ravnica şehrinde küçük bir bölgede büyüyen Ral Zarek, zamanının en parlak fırtına büyücülerinden biri olarak kabul edilir. Çocukken, genellikle “yağmur büyücüsü” olarak anılırken, bunun üstesinden gelmeyi ve kendisine bir isim vermeyi öğrendi. Ravnica loncalarını derinlemesine incelediği, saygıdeğer ejderha Niv-Mizzet ve loncası İzzet Birliği ile özel olarak ilgilendiği Onuncu Bölge’ye gitti. Azim ve sıkı çalışmayla Ral, kendisine layık olduğunu kanıtladı ve bir lonca olarak İzzet Birliği’ne kabul edildi.

Ral Zarek, Planeswalker oyuncularının Magic: Legends’da müttefik olarak tanıştığı ilk kişidir. Bu zaman çizelgesinde hala Niv-Mizzet’in emri altındadır. Kusursuz saçları ve kendinden emin tavırlarıyla hırslı ve sempatik bir duruş sergiliyor.

Magic: Legends Karakter Sınıfları

Magic: Legends oyununda 5 karakter sınıfı vardır ve bu sınıfların birbirinden farklı özel yetenekleri bulunur. Bu sınıflar sırasıyla; Geomancer, Mind Mage, Beastcaller, Sanctifier, Necromancer‘dır.

Geomancer

Geomancer’lar dünya elementlerini kullanarak yakın dövüşte ustalaşmış bir sınıftır. Kaya ve lav yakın dövüş saldırılarıyla düşmanı hezimete uğratmak için korkusuzca savaşabileceğiniz oyunun taşıyıcısı konumundadır. Geomancer’lar Goblinler, kavu ve toprak elementlerini dövüş esnasında lehine kullanabilir.

Mind Mage

Mind Mage, psişik güçlerini kullanarak düşmanalarını telekinetik yetenekleriyle hezimete uğratan bir Planeswalker’dır. Ayrıca düşmanlarını uyutabilen ve müttefiklerinin lehine bir pozisyona getiren büyülere sahiptir. Karakter görünümü Magic: The Gathering kart oyunundan Jace‘e benzemektedir.

Beastcaller

Beastcaller sadık yoldaşı Aether Fox ile ilkel kudret ve vahşetin somutlaşmış halidir. Düşmanlarıyla elindeki ruh baltası ve çağırdığı yaratıklar aracılığıyla mücadele eder. Magic: The Gathering’ten Garruk Wildspeaker ve Nissa Revane’den ilham alınarak yaratılmıştır. Her türlü canavarı kontrol edebilen Beastcaller yakın dövüş ve menzilli dövüşte müttefiklerini destekleyerek tank görevi görür.

Sanctifier

Sanctifier takımın destek (Healing) üyesidir. Solo modunda pek iyi olmamasına karşın bir  co-op karşılaşmasında hayati önem taşır.  Sanctifier özel yetenekleri sayesinde hem iyileştirme yeteneği hem de düşmanlarını asası ile yaptığı bir büyü sonucu ışık cıvatalarıyla hezimete uğratır.

Necromancer

Magic: Legends oyununun favorisi olan Necromancer, düşmanlarını hezimete uğratmak ve kendi amaçları için ölümsüz ordular yetiştirmek için ölümcül ritüelleri kullanır. Yaşamı canlılardan sömürmek için ölümle olan korkunç bağınızı kullanın ve düşmanlarınızın gücünü lanetlerle yok edin.

Magic: Legends’ta Kendi Kaderinin Hikayesini Yaz!

Günümüzde piyasaya yeni sürülen çoğu oyunda olduğu gibi Magic: Legends oyununda da senaryoyu farklılaştırabileceğiniz 5 farklı başlangıç öyküsü bulunmakta. Bunlar; Shiv, Benila, Tazeem, Tolaria, Gavony’dir.

  • Shiv: Ghitu kabileleri, goblinler, canavarlar ve ejderhaların yaşadığı Dominaria düzlemindeki volkanik bir ada.
  • Benalia: İnişli çıkışlı ovaların karanlık bataklıklarla buluştuğu Dominaria düzleminde bir kilise devleti şehri. Benal halkı, Kabal fanatikleri ve iblisleriyle savaş halindedir.
  • Mistik Hedron taşları, devasa ağaçlar ve yemyeşil nehirlerin bulunduğu Zendikar düzlemindeki orman kıtası – merfolk, elfler ve bir sürü vahşi yaratıkların uğrak mekanı.
  • Tolaria: Dominaria düzleminde, hevesli büyücüler, Homarid canavarları ve eser yapılarıyla dolu tropikal bir akademi.
  • Gavony: Yerleşimlerin ve kasaba halkının kurt adamlar ve ölümsüzler tarafından sürekli saldırı altında olduğu Innistrad düzlemindeki bir eyalet.

Magic: Legends Çıkış Tarihi ve Fragmanı

Magic: Legends oyunu 2021 Mart ayının 23’ü olarak duyuruldu. Ancak oyunun tam erişimi belirsiz bir tarihe çekildi. Kapalı Beta sürecinin ardından Açık Beta sürecine geçecek olan RPG oyunu erken kayıt olan oyunseverler arasından seçilecek. Oyunu herkesten önce oynama fırsatını yakalamak için Arc Games web sitesi üzerinden kayıt olarak Açık Beta talebinde bulunabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler