Kıvanç Kılınç İle Gibi Dizisi Üzerine Röportaj

Son zamanların en popüler internet dizilerinden biri olan Gibi dizisinde İlkkan karakterini canlandıran oyuncu Kıvanç Kılınç’la Gibi dizisi ve kendisi hakkında merak ettiğimiz her şeyi sorarak keyifli bir röportaj yaptık.

Kıvanç Kılınç Kimdir?

Seslendirmen, tiyatrocu ve oyuncu olan Kıvanç Kılınç, 1982 yılında Isparta’da doğdu. Kıvanç Kılınç, Muhteşem Yüzyıl (2011), Lale Devri (2011), Yer Gök Aşk (2010), Kaçak (2014), Ulan İstanbul (2014), Diriliş Ertuğrul (2015), Filinta (2015), Kalbimdeki Deniz (2017), Bizim Hikaye (2018), Gibi (2021) adlı projelerde yer aldı. Ayrıca birçok tiyatroda yer almasının yanı sıra yazdığı ilk tiyatro oyunu olan Raif ve Letafet adlı oyunda da oyuncu olarak bulundu.

İlkkan karakteriyle Kıvanç Kılınç

Kıvanç Kılınç Röportajı

Gibi dizisindeki İlkkan karakteriyle severek izlediğimiz Kıvanç Kılınç, oyunculuğa başlama serüvenini anlatıyor:

Pek parlak bir öğrenci değildim, o zamanlar bir değişiklik olması için ablamın yanına lise okumaya gittiğimde tiyatroya bulaştım. Orada eğitim aldım ve hoşuma gitti. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesine girdim. 2005’te mezun olduktan sonra İstanbul’a döndüm ve burada daha çok yerli dizilerde olmak üzere seslendirme yapmaya başladım. Daha sonra da küçük küçük roller diyerek buraya kadar geldi.

Başrollerinde Feyyaz Yiğit (Yılmaz), Kıvanç Kılınç (İlkkan), Ahmet Kürşat Öçalan (Ersoy) gibi isimlerin yer aldığı Gibi dizisi, Exxen platformunda 2019’da yayına başladığı andan itibaren oldukça popüler oldu. Gibi’nin internet dizisi olmasının bu popülerliğe etkisini Kıvanç Kılınç şöyle değerlendiriyor:

Geleneksel televizyonculuğun alışkanlıkları tabii ki hala devam ediyor, reklam aralarıyla birlikte 4 saat süren diziler, son plana 3 kez reklam girme gibi durumlar hala güncelliğini koruyor. Diğer yandan tabii ki dijital kaçınılmaz olarak bu işin geleceği gibi duruyor. Bizim seyircimiz de daha çok bu tarafta, belki televizyonda yayınlanan bir dizi olsaydı hedef kitlemizle bu kadar kısa sürede buluşamayacaktık.

Soldan sağa; Ersoy, Yılmaz ve İlkkan

Gibi dizisinde birlikte izlediğimiz Kıvanç Kılınç ve Feyyaz Yiğit, 2012 yılında Okan Bayülgen’in Disko Kralı programında Nahide adlı bir skeçte ilk kez birlikte rol aldı. Aralarındaki uyumu yıllarca devam ettiren ikiliyi Kıvanç Kılınç anlatıyor:

O zaman bu işleri yürüten Aziz’le tanışmıştım. Kısa bir süre sonra da Feyyaz geldi İstanbul’a. Biz de hatta Feyyaz diye bir çocuk gelmiş diye konuşuyorduk. Feyyaz’ın ilk kameraya çıkışı olacaktı, birlikte rol almış olduk. O şekilde tanıştık Feyyaz’la ve arkadaşlığımız başladı, 10 yıldır da devam ediyor. Hem kişisel olarak arkadaşım olduğu için seviyorum Feyyaz’ı hem de bir izleyici olarak işlerini çok beğeniyordum. Yani içinde olmasaydım da Gibi dizisini seyredecektim, Gibi fanlarından birisi olacaktım muhtemelen. Ne değiştiğine gelirsek aslında hiçbir şey değişmedi. Yani sadece Feyyaz’ın da benim de kariyerim daha iyiye gitti.

Gibi dizisinin kitlesi, dizide bulunan diyalogları günlük hayatlarına adapte etmiş durumdalar. Hatta özellikle Twitter, Instagram gibi sosyal mecralarda diziyi izleyenler arasında bir iletişim aracı bile olabiliyor bazen. Kıvanç Kılınç, İlkkan karakteriyle birlikte bu durumun kendisine yansımasını şu şekilde anlatıyor:

Ben de bayan demeye başladım komik bir durum oluşturmak için. Aynı zamanda Yılmaz’ım, İlkkan’ım geyiği çok dönüyor zaman zaman. Birçok mesaj da geliyor böyle sosyal medyadan, “abi bütün kadınlarla aynı fikirdesin” gibi gibi.

Senaryosunu Aziz Kedi ve Feyyaz Yiğit‘in yazdığı Gibi dizisinde, repliklerin ve durumların bu kadar doğal durması, akla ister istemez doğaçlama sahnelerinin çok olup olmadığı merakını getiriyor. Kıvanç Kılınç bu durumu şöyle açıklıyor:

Doğaçlama var epey ama sahneler zaten çok güzel yazılıyor, diyaloglar olağan ve hayatın günlük akışında ilerliyor. Biz genel olarak sahnenin sorumluluklarını yerine getiriyoruz, onlar bittikten sonra da eğer sahne kesilmezse ki genelde reji kesmiyor, Feyyaz’la devam ediyoruz. Oradan da çok güzel şeyler çıktığı oluyor. Ama hani hiç sahnede yokken birdenbire çıkıp da sahneye dönüşen olmadı, senaryoya bağlı kalmak durumundayız tabii.

Gerçekçi bir durum komedisi olan Gibi dizisi bizi her bölümde daha da fazla güldürmeyi başarıyor. Bize yansıyan şekli bu kadar komikken haliyle sette çok eğlenceli anlar yaşanması da kaçınılmaz. Kıvanç Kılınç çok eğlendikleri bir sahneyi şöyle anlattı:

2. yol bölümünde daracık bir yerde Yılmaz’ım İlkkan’ım diye diye birbirimize vurarak geçmeye çalışmamız çok iyi bir andı. Tabii o sinir bozukluğuyla gülmeyle, arkadaki oyuncuların gülmesiyle öyle keyifli andı. Ya çok gülüyoruz zaman zaman ama kısa sürede toparlamak gerekiyor tabii.

Toplam 2 sezon 22 bölümden oluşan Gibi dizisinde her bölüm farklı konular işleniyor. Babaannesi yenen Ersoy’la dertlenip badana ustası yüzünden gerilim dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Hatta öyle ki kokoreçin kokoriç diye yazıldığına bile kendinizi ikna olmuş bulabilirsiniz. Gibi dizisinin her bölümü ayrı güzel olsa da elbette bir favori bölümünüz olabiliyor. Bizzat oyuncusu olduğu dizisinin en sevdiği bölümünü sorduğumuzda Kıvanç Kılınç şöyle cevapladı:

Galiba benim için tartışmasız “Kokoriç” bölümü. Dizinin ilk bölümü olarak yayınlandı ve o dünyayı anlatan, dizinin neler vadettiğini gösteren çok başarılı bir ilk bölümdü. Oyunculuklar muhteşemdi. Hani her zaman ayrı bir yere koyuyorum onu. Ama tabii Erasmus’la gelen yamyam, 2.yol, say say bütün bölümleri sayabilirim. Ben okurken ciddi anlamda çok gülüyorum yani kendi kendime kahkaha attığım, gözümden yaşlar geldiği çok oldu, okuması falan da aşırı eğlenceli yani.

Gibi dizinin adının nereden geldiğiyle ilgili merakımızı da Kıvanç Kılınç şöyle giderdi:

Feyyaz’ın öyle bir tiplemesi var. Bir şeyleri anlatıp anlatıp sonuna gibi diye bağlayan bir tipleme. Ona bir gönderme var. Yani aslında dizinin de tam bir janrı yok, her şeye benziyor. Yani insanlar da dizi gibi ama değil gibi. Hatta Aziz bir röportajında “Possible but unlikely denen bir çizgide” demişti. Yani her şey olası.

Gibi dizisinde severek takip ettiğimiz Kıvanç Kılınç’a Thinpo ile yaptığı röportaj, Gibi dizisi ve kendisi hakkında merak ettiklerimizi cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Gibi Dizisi 1. Bölüm

https://www.youtube.com/watch?v=OwwMrpW1m5g

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler