Kaybolan Uçak MH370’in Gizemi Nedir?

MH370 Ana Görsel

Malaysia Airlines Flight 370, diğer bilinen adıyla MH370 seferi, 10 yıldır çözülemeyen gizemi ile hâlen insanlar arasında konuşulmaya devam ediyor. Trajik uçak kazaları dendiğinde akla gelen ilk isimlerden birisi olan MH370 hakkındaki detaylar, içeriğimizde sizleri bekliyor!

Uçak yolculukları, günümüzde en çok kullanılan ve en güvenli seyahat yollarından birisi olarak kabul edilmektedir. Fakat, uçakların toplu seyahat için kullanılmaya başladığı günden bu yana yaşanan bazı gizemli uçak kazaları, insanların uçak yolculuğuna bakış açısını bir hayli değişmiştir.

MH370 sefer sayılı uçak, bu kazalardan sadece birisidir. Fakat hem yakın gelecekte yaşanmış olması, hem de oldukça gizemli bir şekilde yaşanmış oluşuyla insanların hafızasından silinmemiştir. Peki, MH370’e ne oldu?

MH370 Nedir?

Boeing 777-200ER Model Uçak
Boeing 777-200ER Model Uçak

MH370, 8 Mart 2014 yılında Cumartesi günü sabah saatlerinde Malezya’nın Kuala Lumpur Havalimanı‘ndan, Çin’in Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı‘na varması planlanan uçak seferidir. Malezya Hava Yollarına ait ve 370 sayılı sefer olmasıyla, kısaca MH370 veya MAS370 olarak bilinir.

MH370, Boeing 777-200ER model uluslararası yolcu uçağıydı. Uçuş için kalktığında ise, 12 mürettebat ve 14 farklı ülkeden olmak üzere tamı tamına 227 sivil yolcusu ile toplamda 239 kişi taşımaktaydı. Fakat, hiçbir zaman planlanan istikametine ulaşamadı.

MH370’in kayboluşu sırasında hiçbir aksilik olmaması, insanlarda merak uyandırmaktadır. Kaybolmadan önce hava kontrolü ile yaptıkları konuşmada herhangi bir gariplik olmaması, hiçbir yardım çağrısında bulunulmaması ve uçağın gövdesinin bile bulunamayışı, bu olayı daha da gizemli hâle getirmiştir.

MH370 Ne Oldu?

MH370 Uçuş Güzergahı
MH370 Uçuş Güzergahı

MH370 uçak, 8 Mart 2014 yılında Malezya’dan kalkıp Çin’e gidecek olan uluslararası yolcu uçağıdır. Uçuştan sonra kaybolan uçak olarak insanların hafızasına kazınmıştır. MH370 gizemi, 10 yıl olmasına rağmen hâlen çözülemese de, detayları halka açıktır.

Malaysia Airlines Flight 370, 8 Mart’ta yerel saat 00:42’de havalandı. Saat 1:19’da Güney Çin Denizi üzerindeyken sesli iletişim kurdu. Bu iletişimden sonraki 5 dakika boyunca, saat 01:22’ye kadar gözden kayboldu ve geri geldiğinde rotadan keskin bir biçimde saptığı görüldü.

Rotadan bu denli saptığından dolayı, askeri radarlar ile izlenmeye devam edildi. Askeri izleme, yaklaşık 1 saat kadar sürdü. Saat 02:22’de, Andaman Denizi üzerinde, Penang Adası’nın 200 deniz mili kuzeybatısında askeri radarların da dışına çıktığında, iletişim kesildi.

Uçağın sinyali, en son Tayland Körfezi‘nde alındı. Uçak ile Inmarsat Uydu İletişim Ağı arasındaki uydu sinyali incelendiğinde ise, uçuşun saat 08:19’a kadar devam ettiği öğrenildi. Bu bilgiye göre, yeri tam belirlenemese de, Hint Okyanusu’na doğru güneye uçtuğu tahmin edildi.

Malezya yetkilileri, uçakta bulunan yolcular listesini paylaştı. Fakat daha sonra, liste 2 adet kaçak pasaporta sahip İran vatandaşı içerecek şekilde değiştirildi. Durumun ne olduğu hiçbir zaman çözülemediğinden, sadece şüpheli olarak işaretlendi. Baş şüpheli ise, insan müdahalesi varsa, uçağın kaptan pilotu olarak belirlendi.

Kaybolan uçak MH370 için çok uluslu arama çalışmaları, uçak arama çalışmaları içerisindeki en zahmetli ve en pahalı aramalardan birisi olmuştur. Ekim 2014’ten Ocak 2017’ye kadar, Avusturalya’nın güneybatısında 120.000 metrekarelik bir arama çalışması yapılmıştır.

MH370 Araştırma Alanı
MH370 Araştırma Alanı

İlki 29 Temmuz 2015 tarihinde Réunion’da, daha sonra ise Afrika kıyılarında ve Hint Okyanusu adalarında bulunan uçak parçalarının MAS370‘e ait olduğu belirlenmiştir. Fakat uçağın ana gövdesinin bulunamamış olması, birçok teorinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

MH370 Bulundu Mu?

MH370, birkaç parçası hariç maalesef bulunamamıştır. Özellikle uçak gövdesinin bulunamamış olması, bu seferi oldukça gizemli hâle getirmiş ve birçok teorinin ortaya atılmasını sağlamıştır.

MH370 sefer sayılı uçak, içerisindeki 239 kişiyle maalesef bir anda ortadan kaybolmuştur. Günümüzde 10 yıl olmasına rağmen hâlen bulunamamış olması, uçakta kaybolan yolcuların aileleri tarafından protesto edilmekte ve derin bir üzüntü yaratmaktadır.

MH370 Filmi

MH370 filmi, Netflix tarafından çekilen bir belgeseldir. Bu belgeselin adı, MH370: Kaybolan Uçak olarak belirlenmiştir. Olayın kendisini ve uçağa ne olduğunu merak edenler için çekilen bu belgesel, izleyiciler tarafından büyük ilgi topladı.

Eğer içeriğimiz ilginizi çektiyse, sitemizde bulunan “Gizemi Çözülememiş 20 Esrarengiz Olay” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz! Bu gizemli olay hakkında duygu ve düşünceleriniz yorumlar kısmına yazabilir, görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler