İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri – ADSL ve VDSL İnternet Hızlandırma

İnternet hızınızı arttırma yöntemleri ve Statik(sabit) İp, CGN havuzu hakkında teknik bilgileri bulabileceğiniz, adsl ve vdsl bağlantılı modeminizi hızlandırabileceğiniz birtakım ipuçları.
statik ip adres internet hızlandırma

İnternet hızı nasıl artırılır, merak ediyorsanız ADSL ve VDSL İnternet Hızlandırma yöntemlerine değindiğimiz bu rehberimizde; statik ip ile internet hızı artırma nasıl yapılır, tüm detaylarıyla açıklıyoruz.

İnternet hızı arttırma yöntemleri, internet hızının düşük seyrettiği ve yüksek ping trafiği olan ağlarda en çok araştırılan konulardan birisidir. Speedtest Global İndex’in 2019 verilerine göre Türkiye internet hızının, refah seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri arasında 28 Mbps download hızı ile sonunculuğu kimseye kaptırmazken Singapur 229.42 Mbps download hızıyla internet hızının en yüksek olduğu ülke konumunda.

Peki eldeki imkanlar izin verdiği müddetçe internet hızı nasıl arttırılır? Bu sorunu iki farklı şekilde çözebiliriz. İlki kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunları tespit edip düzeltmek. İkincisi ise tamamen teknik ve internet servis sağlayıcılarından (Türk Telekom, Superonline, Turknet vb.) kaynaklanan hatalara “kısmen” müdahale etmek.

İlk çözüm yolu olan kullanıcı tarafındaki hataları tespit ederek düzeltme işleminde hala bir sonuç alamadıysanız diğer çözüm yoluna geçmekte fayda var. İkinci çözümün teknik ve sunucu trafiğinden kaynaklı olması dolayısıyla erişilebilirlik imkanı azdır ama ödeyeceğiniz bir miktar ücret ile bu sunucu ve hız düşme sorununu bir nebzede olsa çözebilirsiniz.

internet hızlandırma
internet hızlandırma

Peki, bu internet hızlandırma olayı internet servis sağlayıcı tarafında nasıl çözülür? Bu sorunu çözmeden önce CGN (Carrier Grade Nat) adlı bir internet yapısından bahsetmemiz gerekiyor. Bu yapı internet kullanıcılarının dinamik İp adresi kullanabilmesine olanak tanır. Dinamik İp adresleri sürekli değişir.

Bu sebeple CGN havuzunda yer alan birden çok kullanıcı tek bir İp ile internete erişebilir. Ancak bu kısıtlı erişim, kullanıcılar arasında ağ trafiğine sebep olur ve internet hızınızı etkiler. Ancak router veya modeme bir Statik (Sabit) İp adresi tanımladığınızda bu ip adresi sadece size özel olacağından internet hızınızda yavaşlama olmaz.

Statik ip adresine sahip olmak için internet servis sağlayıcınızdan bu hizmete aylık veya yıllık planlarla internet faturanıza yansıyacak ek bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Statik İp yalnızca kişiye özel, değişmeyen ip adresleridir. Modeme tanımlanan Statik İp birden çok cihaza entegre edilebilir.

İnternet hızı arttırma yöntemleri, internet hızının düşük seyrettiği ve yüksek ping trafiği olan ağlarda en çok araştırılan ve çözümlenmesi gereken konulardan biridir. Speedtest Global İndex‘in 2019 verilerine göre Türkiye internet hızının, refah seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri arasında 28 Mbps download hızı ile sonunculuğu kimseye kaptırmazken Singapur 229.42 Mbps download hızıyla internet hızının en yüksek olduğu ülke konumunda.

Peki eldeki imkanlar izin verdiği müddetçe ADSL veya VDSL internet paketlerinizin hızı nasıl arttırılır? Bu sorunu iki farklı şekilde çözebiliriz. İlki kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunları bulup düzeltmek. İkincisi ise tamamen teknik ve internet servis sağlayıcılarından (Türk Telekom, Superonline, Turknet vb.) kaynaklı hatalara “kısmen” müdahale etmek.

Modeme statik pi tanımlama
Modeme statik pi tanımlama

İlk çözüm yolu olan kullanıcı tarafındaki hataları düzeltmek daha kolay iken ikinci çözümün teknik ve sunucu trafiğinden kaynaklı olması dolayısıyla erişilebilirlik imkanı azdır. Ancak ödeyeceğiniz bir miktar ücret ile bu sunucu ve İp trafiğinden kaynaklı internet bağlantısı kopma sorunu ve belirli saatlerde düşen internet hızı; bir nebzede olsa çözebilirsiniz.

Peki, bu internet hızlandırma olayı internet servis sağlayıcı tarafında nasıl çözülür? Bu sorunu çözmeden önce Carrier Grade Nat kısaca CGN nedir, ne demek onu anlayalım.

Bu yapı internet kullanıcılarının dinamik İp kullanabilmesine olanak tanır. Dinamik İp adresleri sürekli değişir ve İPv4 standardını kullanır. İPv4’ün günümüz şartlarında yetersiz kalması durumunda ise birden çok kullanıcı ortaklaşa kullandıkları tek bir ip adresi ile internete bağlanır.

Bu sebeple CGN havuzunda yer alan birden çok kullanıcı tek bir İp ile internete çıkmış olur. Bu sonuç, kullanıcılar arasında ağ trafiğine sebep olur ve internet hızınızı etkiler. Ancak router veya modeme bir Statik (Sabit) İp adresi tanımladığınızda bu İp adresi sadece size özel olacağından internet hızınızda yavaşlama olmaz. Sizin dışınızda İp adresinize bağlanan olmaz.

İnternet teknik destek
İnternet teknik destek

Statik İp adresine sahip olmak için internet servis sağlayıcınızdan bu hizmete aylık veya yıllık planlarla belirli bir ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Statik İp yalnızca kişiye özel, değişmeyen ip adresleridir. Modeme tanımlanan Statik İp birden çok cihaza entegre edilebilir.

İkinci çözüm yolu ise kullanıcıdan kaynaklı hatalardır. Bu hatalar genellikle modemi hor kullanmaktan kaynaklanabildiği gibi bina içi internet kablo bağlantılarından kaynaklı olabilir. İlk durumda modem özelliklerinin internet bağlantınız için yeterli olmaması veya modemin dinlendirilmeden 7/24 açık olması örnek gösterilebilir. İkinci durumda ise bağlantı sorunu, bina içi internet kablolarının eski oluşu veya yanlış bağlanan kablolardan dolayı olabilir.

Eğer bina içi internet kablolarınızda herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorsanız internet servis sağlayıcının müşteri hizmetleri numarasını arayarak teknik servis talebinde bulunmanız gerekebilir. Teknik servisler genelde ücrete tabiidir. Anlık ücret tahsil edilebildiği gibi alınan hizmet teknik destek sonrası internet faturanıza yansıtılır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler