Köşe Taşı İçeriği Nedir, Nasıl Yazılır, Faydaları Nelerdir?

Cornerstone content olarak da bilinen köşe taşı içeriği, niş siteler için hala daha en iyi SEO stratejilerinden biridir. Köşe taşı içeriği nasıl oluşturulur, site için faydaları nelerdir? Tüm detaylarıyla mihenk taşı içeriği oluşturma kılavuzu.

Eskiden SEO dediğimiz şey tam bir kaos ortamıydı. Spam linklerden tutun da trafik botlarına hatta yapay backlink sitelerinden gelen otoritelere kadar birçok yöntem arama sonuçlarını manipüle ediyordu. Hala daha bu tarz yöntemler etkili olsa da yakın gelecekte eski SEO’nun tüm albenisi kaybolacak ve algoritma güncellemeleri sayesinde tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır.

Günümüzdeki SEO ise daha bütünleşik, bağlantılı bir yapıdadır. Artık backlink paketlerine harcanan binlerce liranın yerini kaliteli içerikler almıştır. Kaliteli içeriğin zaten ne olduğunu az önce detaylıca anlattık. Yine de hatırlatmak gerekirse SEO uyumlu ve kullanıcı odaklı, katma değeri olan içerikler kaliteli içeriklerdir.

Ayrıca eskiden anahtar kelimeler aracılığıyla arama motorları siteleri keşfederdi. Şimdi anahtar kelimeler hala önemli bir faktör iken sitelerin kapsamlılığı ve niş üzerindeki etkisi de hesaba katılıyor. Kısacası siteleriniz nişiniz için birer arama motoruna dönüşüyor. Eğer siteler nişin ihtiyaçlarını karşılayıp o boşluğu doldurabiliyorsa iyi bir sıralama kazanıp organik trafik almaya başlıyor.

İç link stratejisi
İç link stratejisi

Arama Motoru Optimizasyonunda önemli bir yere sahip olan İç SEO’nun (On-Page SEO) mihenk taşı dahili bağlantılardır. İçerik daima kral olsa da ilgili içerikten farklı kaynaklara çapa metinler (anchor text) aracılığıyla köprü kuran linkler içerik temelinde oldukça önem arz eder.

SEO’nun ilk çıktığı günden bu yana tartışıla gelen doğru içerik yapısı hala daha gizemini koruyor. Bunun nihai sebebi Google’ın ser verip sır vermediği SEO metrikleri olsa da işin iç yüzünde bilgi kirliliğinin de hatırı sayılır  payı vardır.

Dolayısıyla her kafadan ayrı ses çıkınca kaliteli içerik üretmek içinden çıkılamaz bir hal alabiliyor. Yine de “bazen” iyi bir içeriğin nasıl yazılması gerektiği hakkında doğru bilgiler edinebilir, şansınız yaver giderse rekabet oranı yüksek bir anahtar kelimede Google ilk sayfaya oynayabilirsiniz.

Kaliteli İçerik Nasıl Olmalı?

Kaliteli içerik üretimindeki ilk adım kaliteli içeriğin nasıl üretileceği hakkında bilgi edinmektir. Çünkü size On-Page SEO tarafındaki içeriklere verimli link stratejisi uygulayarak nasıl kaliteli içerik üreteceğiniz hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz.

Öncelikle kaliteli içeriğin ne olduğunu açıklayalım. Kaliteli içerik dediğimiz şey, katma değeri olan içeriktir. Yani bilgi vermeyi amaçlayan her içerik katma değeri olan içerik olarak sınıflandırılır. Kaliteli içeriğin olmazsa olmazı; özgünlüktür. Bir metin içeriği yazıyorsanız kendi cümlelerinizle kurguladığınız her şey özgündür. Ancak bir içeriğin kaliteli olması için bu tek başına yeterli değildir. İçerikte mutlaka temel HTML etiketlerinden ve metni destekleyen metin içi ögelerden yararlanılması gerekir. Ayrıca Google Pagerank algoritmasının doğrudan etki ettiği iç ve dış linkler de içerikte kullanılmalıdır.

Dahili Bağlantılar Nedir?

Dahili Bağlantılar dediğimiz şey aslında site için üretilen içeriklerden aynı alan adı altındaki farklı içerik veya sayfa adreslerine bağlantı oluşturulmasıdır. Bağlantılar bir içeriğin uzmanlık ve alakalılık düzeyine etki eden SEO ögeleridir. Örneğin dış link backlink ve sitenin niteliğine göre sosyal imleme görevi görürken iç link, bağlantının içerikle alakalı olması neticesinde uzmanlık ve sayfa otoritesi üzerine doğrudan fayda sağlar.

İç ve Dış Linkleri Etkileyen Pagerank Nedir?

Pagerank algoritması 2014 yılında güncelliğini kaybetmiş olsa da Google tarafından bazı özellikleri hala kullanılan önemli bir sıralama metriğidir. Pagerank kısaca; Google’ın internet sitesi sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu siteye verdiği bir değerdir. Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak 0’dan 10’a kadar olan bir rakam alır.

Bilhassa iç ve dış linklerin kalitesi konuyla olan bağlantısı ve sıralaması ilgili içeriğin kalitesine değer kazandırır. Pagerank tüm nitelikleriyle bir sıralama faktörü olarak kullanılmasa da içerikte kullanılan iç ve dış linklerin bir sıralama faktörü olmadığını söylemek şüphesiz bir yanılgıdır.

İç Link Stratejileri Nelerdir?

Bu kısımda backlink stratejilerinden veya link inşasından bahsetmeyeceğiz. Çünkü anlatacaklarımız iç linkler ile ilgili olacak.

Herkes içerik yazıp internete koyabilir, ancak bu onların kendi alanlarında veya yazdıkları nezdinde uzman oldukları anlamına gelmez.

Öncelikle sitenin ilgili nişte ne kadar uzman olduğunu sorgulamak gerek. Örneğin; sitede niş anahtar kelimelerle alakalı kaç içerik var? Bunlardan ne kadarı doğrudan birbiriyle alakalı ve ne kadarı iç linklerle birbirine bağlantı veriyor? Bu soruların cevabını vermek için öncelikle iç linklemenin önemini anlamak gerekir.

Peki dahili bağlantı stratejileri nelerdir? İlk dahili bağlantı stratejimiz şüphesiz her içerik için temel linklemedir. Benzer konular etrafında üretilen ve ilgili içeriklere çapa metinlerle kurulan dahili bağlantı çeşididir.

Ancak dahili bağlantıları daha verimli kullanabileceğiniz ve nişinizle ilgili sitenizi iyi bir konuma taşıyabileceğiniz dahili bağlantı stratejileri de mevcuttur. Bu stratejilerden biri köşe taşı içeriği stratejisidir.

Köşe Taşı İçeriği (Cornerstone Content) Nedir?

Cornerstone content olarak bilinen köşe taşı içeriği, sitenizin amacına uygun ana temayı konu edinen ve nişinizi temsil eden içeriktir. Sitenizde yer alan diğer tüm içerikler iç link olarak daima bu içeriğe link çıkışı yapar.

Köşe taşı içeriği örnek
Köşe taşı içeriği örnek

Cheesecake nişine sahip olan bir site için yukarıda belirtilen içerik yapısında, tüm içerikler “Cheesecake Tarifleri” içeriğine link vermiştir. Böylece Googlebot içeriği tararken dahili bağlantıları takip ederek ana içeriğe odaklanacaktır. Bu diyagramlardaki gibi köşe taşı içerik sayısı arttırılabilir. Dolayısıyla aynı site içerisindeki ana içeriği işaret eden içerikler birbirinden farklı mihenk taşı içeriklerine dahili bağlantılar verebilir.

Özellikle niş e-ticaret siteleri, belirli bir konuya odaklanan blog ve platformlar ya da spesifik bir kategoride haber üreten siteler köşe taşı içeriği stratejisini uygulayabilir.

Köşe Taşı İçeriğinin Faydaları

Siteniz için bir köşe taşı içeriğine sahip olmanın faydaları sektöre, hedef kitleye ve amaca göre değişir. Yine de tüm siteler için köşe taşı içeriğinin birden çok temel faydası vardır. Bunlar;

1. Marka Bilinirliğini ve Güveni Artırır

Köşe taşı içeriği, kullanıcıları potansiyel müşterilere dönüştürmek için tasarlanmamıştır. Ancak marka bilinirliği oluşturarak yüksek kaliteli içerikler sayesinde güven kazandırır.

2. SEO Stratejinizi En Üst Düzeye Çıkarmanıza Yardımcı Olur

SEO’daki en iyi uygulamalardan biri, düşük rekabetli, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemektir. Bu elbette etkilidir, ancak aynı zamanda rekabeti yüksek, kısa kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemenin de değeri vardır ve bunu köşe taşı içeriğiyle yapabilirsiniz.

3. İçerik Stratejisi Çabalarınızı Kolaylaştırır

Köşe taşı içeriği yazmanın pratik yönü, içerik stratejisi çabalarınızı kolaylaştırarak onu birçok farklı biçime dönüştürebilmenizdir. Her zaman yeşil kalan (Evergreen) içerikleri köşe taşı içeriği olarak kurgularsanız içerik stratejiniz için her daim sığınabileceğiniz bir limanınız olacaktır.

Köşe Taşı İçeriği Oluşturmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Köşe taşı içeriği ister bir web sitesi isterseniz de bir içerik olsun. Nasıl oluşturmanız gerektiğini bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmenizde fayda var.

1. Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Yapılacak ilk ve en önemli şey, yüksek rekabet olarak kabul edilen alakalı anahtar kelimeleri belirlemektir. Bunun için Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Trends ve Keywordtoolio gibi birkaç anahtar kelime bulucu araç kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yaparken aşağıdaki kriterleri uygulayın:

  • Arama hacmi yüksek anahtar kelimeler daha çok trafik alma eğilimindedir.
  • Yüksek hacimli ve rekabet oranı fazla anahtar kelimeler seçin.

2. İçeriğinizi Planlayın

Ana konunuz için kısa kuyruklu bir anahtar kelime seçin. Örneğin: “Cornerstone Content Nedir?” ve başlığınız “Köşe Taşı İçeriğinin Faydaları” olabilir. İkincil konularınız olarak uzun kuyruklu anahtar kelimeler seçin ve bunları alt başlıklar olarak kullanın. Örneğin: “Köşe Taşı İçeriği Ne İşe Yarar?” yada “Mihenk Taşı İçerik Stratejisi”. Son olarak kendinizi okuyucularınızın yerine koyun; İçeriğiniz hakkında daha neleri bilmek isterler?

3. İçeriğinizi Optimize Edin

İç SEO optimizasyonu köşe taşı içeriğiniz için kritik öneme sahiptir. Köşe taşı içeriğinizi yazarken SEO sıralama faktörlerini dikkate alın.

Örneğin; Alt başlıklar, madde işaretleri, tablolar, dil bilgisi uyumu önemli SEO sıralama faktörleridir.

Bu tarz SEO rehberleri ilginizi çekiyorsa yine sitemizde yer alan “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” adlı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler