Ho’oponopono Nedir? Tekniği ve Olumlamaları

Ho'oponopono nedir

Bu yazımızda insanların ruhsal ve fiziksel hastalıklarının anılardan kaynaklandığını ve bunu ho’oponopono ile düzeltebileceğimizi ve ho’oponopono nedir, nasıl uygulanır, tarihi ve diğer dinlerle ilişkisi nedir gibi sorulara cevap verdik.

Hayatınızda yaşadığınız her olay ve durum hafızanızda saklanır. Bu anılar hayatınızda bir acı, ıstırap, eziyet kaynağı olabilir. Bu durumda hayatta hep hoşgörülü, şükran dolu, sevgi ve bağışlama duygularıyla yaşamalıyız.

Bunu sağlamak için hafızada kayıtlı olan anılardan kurtulup hayata bu güzel duygularla devam etmeliyiz. İşte ho’oponopono tekniği bize bu anılardan kurtulmayı ve sıfırlanmayı sağlıyor. Şimdi Ho’oponopono nasıl yapılır bakalım.

Ho’oponopono Nedir?

Ho’oponopono nedir dersek, hem felsefe hem de ruh halidir. Hawaii’nin atalarından gelme gelenektir. İfadeleri ise özür dilerim, beni affet, teşekkür ediyorum, seni seviyorumdur.

Anlamı yaptığım hatalar için özür dilerim ve bu hatalar benden kaynaklandığı için affet beni, bu anıyı serbest bırakmama izin verdiğin için teşekkür ediyorum ve seni yani kendimi seviyorum anlamındadır.

Ho'oponopono sözleri
Ho’oponopono sözleri

Bu kelimeler herhangi bir olay, travmalar, içinizde kötü duygular ortaya çıkaran ve rahatsız olduğunuz  her şeyde kullanılabilir. Kelimeleri yüksek sesli veya içinizden söyleyebilirsiniz.

Ho’oponopono meditasyonu ile bu ifadeleri kendi içinizdeki benliğe ve tanrıya söylüyorsunuz. Ayrıca bu kelimeleri durmadan kullanmak bazı kötü olayları önleyebilir ve ruhsal olarak rahatlatabilir. Hayatınızda her an bu kelimeleri kullanarak iç huzurunuzu sağlayabilirsiniz.

Ho’oponopono Tarihi

Ho’oponopona öğretisi, Hawaii’nin geleneksel şifa ve tedavisi olan huna yöntemidir. Eskiden sır olarak saklanırdı sonradan dünya barışı ve insanların yaşamlarında huzurlu olmaları için açıklandı.

İlk olarak Hawaii de bir toplulukta çıkan anlaşmazlık sürecinde herkesin bir rahip etrafında toplanması ile başladı ve herkes kendini ifade ettikten sonra bağışlanma sağlandı. Ho’oponopono böylece aynı toplumda uzlaşma aracı olarak ortaya çıktı.

Hawaii kabile toplantısı
Hawaii kabile toplantısı

1976 da Şaman ve bitki şifacısı olan Morrnah Simeona uygulamanın yeni biçimini geliştirdi. Rahibi ortadan kaldırıp herkesin kendisiyle gerçekleştirebileceğini söyledi. Bu yeni metot 1980 Huna Dünya konvansiyonunda tanıtıldı.

Bu metotta anıların insana yük olduğunu ve insanların bu anılardan kurtulmasıyla kendi içimizdeki tanrısallığı ve kim olduğumuzu keşfetmemizi sağlayacak. Bu simya olarak korku ve anıların saf enerjiye dönüştüğünü gösterir.

Barış benimle başlar, başka kimseyle değil. -Morrnah Simeona

Dr. Ihaleakala Hew ise Morrnahın öğrencisidir. Hawaii devlet hastanesine klinik psikolog olarak olarak atandığında oradaki koğuşta durumların çok kötü olduğunu gördü ve gelen personellerin korkudan dolayı kaçtıkları söylendi.

Ho’oponopono işe yarıyor mu sorularına cevap ise sadece üç ayda Dr. Len ho’oponopono tekniğini kullanarak hastaları kötü anılarının hepsinden kurtardı. Dört yılın sonunda ise psikiyatri koğuşunda hiçbir hasta kalmadı. Dr. Lene göre başımıza gelen her durum ve hastalıklara biz sebep oluruz. İyileşmek içinde bu anılardan kurtulmamız lazım.

Anılar hawaii lere göre bilinçaltı olarak adlandırılan zihinde saklanır(unihpili-iç çocuk). Duyguların ve anıların merkezi, benliğin anılarının toplandığı bu bölümde içindeki çocuğun sevgiye ihtiyacı vardır.

Hooponopono ya göre içinizdeki çocuğun herhangi bir sorundan veya durumdan kaynaklanan korkulardan ve kötü anılardan kurtulmasını sağlayın.

Hawaii lere göre bilinçli zihnin uhane(anne) kısmı, zihni ve zekayı temsil eden kısımdır. Anıları temizlerken zihin her şeyi unutmalı ve hoşgörü göstermelidir. Bilincin içindeki diğer kısım aumakua(baba) içsel tanrısallık ile temasa geçer ve sizden temizlemenizi ister. Bu talep ruha ve egoya ulaşır.

Ho’oponopono Tekniği Nasıl Uygulanır?

Ho’oponopono tekniği nasıl uygulanır dersek sadece şu dört Ho’oponopono olumlamaları ile uygulayabiliriz:

  • Özür dilerim bunca zamandır hafızamda sakladığım bu anılar için.
  • Beni affet içimdeki tanrısallık ve çocuk benliğim, bu anılar beni yoldan çıkarmasına izin verdim.
  • Teşekkür ediyorum dediğinde anılar artık kendini gösteriyor ve anılardan kurtardığı için içsel tanrısallığa da teşekkür ediyorsun.
  • Seni seviyorum diyorsun çünkü sadece sevgi iyileştirebilir böylece hem anılarınla hem kendinle içindeki çocukla konuşuyorsun ayrıca anıları sevin çünkü özgürleştirme fırsatı vererek kendinizi özgürleştiriyorsunuz.

Sonucunda ise hafıza silinir ve acılar kaybolur.

Zihin bu süreçte önemlidir. Kendi özgür iradenizle kontrolün bırakılmasını isteyip içinizdeki tanrısallıktan süper egonuzun temizlenmesini isteyin. Kendinize güvenmelisiniz ve ruhunuza tam bir inançla inanın.

Ho'oponopono tekniği
Ho’oponopono tekniği

Ho’oponopono’nun amacı bireyin iç ve dış dengesini sağlamaktır. Kişiyi kendine bağlamaktır ve beklentiyi yok etmektir. Eğer beklentili olursak süreç devam etmeyecek ve zihin kontrolü kaybedecektir. Hedeflerimiz doğrultusunda yaşamayı bırakıp geçmiş beklentileriyle hayatın kontrolü kaybolacaktır. Ayrıca kendinizi anılardan kurtararak özgürlüğe ve huzura kavuşturacaksınız.

Zihin sadece geçmişte ve gelecekte var olur ve şimdiki zamanda  tüm kontrolünü kaybeder. Ho’oponopono ise şimdiki anda kontrol sağlar ve uygulanır. Yapılırken zihinde salıverme ve uzaklaşma olmalıdır.

Kendinizi sevmek içinde her gün ho’oponopono yapın. Bu sizi bazı sorun ve kötü duygulardan koruyabilir. Kendinizde hoşgörü, neşe, yargılamama, kendine inanma, özgüven, bağışlama ve bırakma duyguları oluşturur. Böylece zamanla kim olduğunuzu keşfedersin.

Sakince hafızada olan kötü anıları serbest bırakmaya karar verin ve sevgi ile içinizdeki tanrısallıkla konuşun.

Olanların yaratıcısı tamamen benim ve ben bu durumu kabul ediyorum. Bir anı tarafından bu kötü durumun üretildiğini biliyorum ve karar verdim kendimi ondan kurtarmak için. Bu yüzden içimdeki çocuğa veya bilinçaltıma soruyorum bu anıyı bırakıyorum, Temas halindeki ruhuma soruyorum. İçimdeki tanrısallıkla bu anıyı temizliyorum, böylece temizlenmesi için kötü duygular beni bırakıp ışığa dönüştü.

Ho’oponopono ile Dinlerin İlişkisi

Bütün dinlerle bağlantı kurar. Budizm dininde amaç boşluk durumunu elde etmektir. Ho’oponopono ise bu durumu insanları yenileyerek sıfır duruma getirerek bunu yakalar.

Diğer bir benzerlik kişiyi şu anda tutar, geçmiş ve gelecek kaygılarını zihinden temizlemesidir bu durum budizmle benzerlik gösterir.

Budizm ve ho'oponopono
Budizm ve ho’oponopono

Hristiyanlar için bağışlama çok önemli ve sevginin anahtarıdır. Ho’oponopono için de her şeyi bağışlamak önemlidir. Yine Hristiyanlar için sevgi çok önemlidir ve komşunu kendin gibi sev diye söz vardır aynı şekilde ho’oponopono içinde önemlidir.

Hristiyanlık ve ho'oponopono
Hristiyanlık ve ho’oponopono

İslama göre ise Allah’ın sonsuz gücü ve insanların Allah’a ibadet ederken dua etmeleri içten seslenmeleri ho’oponopono ile içteki tanrısallığa seslenme boyutuyla benzerlik gösteriyor.

Yine aynı şekilde İslamda putçuluk olmadan sadece Allah’a ibadet edip namazı sessiz ve içten bir şekilde kılınması ho’oponopono ile kendi benliğinle sakin ve yalnız şekilde iletişime geçmek benzerlik gösteriyor.

Ayrıca beş vakit okunan ezan insanı maneviyata ve dünyanın maddiliğinden soyutlanıp ruhunu doyurmaya çağırması ho’oponopono’nun da ruhla olan bağlantısı ve ruhu önemsemesi ile aynıdır.

İslam ve ho'oponopono
İslam ve ho’oponopono

Çin inancı Feng shui’ye göre dışarıda dolaşan ve içeride dolaşan enerjiler vardır bunlar Qi ve gi’dir. Bu enerjilere kişilerin uyumlanması gerekir. Ho’oponopono için ise dışarı ile ruhun birbirini bağışlaması ve affetmesi ile insanın tamamlanması olur.

Yani içerisi ne ise dışarıdan o gelir sözüyle hem feng shui de hem de hooponopono da içeri ve dışarının bağlantısı önemlidir.

Yine çekim yasası ile iyi düşünürsen iyiyi kötü düşünürsen kötüyü çekersin düşüncesiyle ho’oponopono bağlantılıdır. Ho’oponopono ile kötü anıları bırakıp sadece iyiye ve şimdiki ana yönelme vardır.

Son olarak ho’oponopono ile kendinizi affedin ve başınıza gelen kötü olayları kabullenin. Bu sayede sizin o karanlık duygular içerisinden çıkıp kendi üretici gücünüzü fark edip sorunlara başka çözümler bulmanızı sağlar.

Belki hayat o kötü olayları bir ders almamızı sağlamak veya yaşantımızdaki yeni fırsatları yakalamamız için gösteriyor olabilir. Ayrıca kendinizle barışmak zihninize, bedeninize ve dünyaya uyum sağlamaktır.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse “NLP Nedir? Nasıl Uygulanır ve Faydaları Nelerdir?” adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Basak Akdoğan
Basak Akdoğan
3 ay önce

Sevgili Humanur çok güzel bir yazı olmuş yıllar önce bu teknikle tanışıp uygulama yapmıştım ancak uygulama yaparken bile hep bir şeyler eksikti çünkü derinlerde bir yerlerde bir şeyler yani bilincdisi kodlar vb. Olduğu takdirde ben iyileşmenin ve öz sevgiyle karşılaşmanın söylenen sözler ya da olumlamalarla olabileceği kanisinda değilim. Hepimiz tamız ama bu tamligi fark etmek tüm hayatımızı alıyor önemli olan bu yolda inançla kendi yolculuğuna devam etmek. Her teknik.bir gelişim ve fark ediş. Sadece çok anlam yüklemeden devam etmek ve sürecine ve gelişimine şahitlik sanırım.

Furkan Efe
Furkan Efe
3 ay önce

Sevgili Humanur kesinlikle gene süper bir iş çıkarmışsın başarılarının devamını dilerim

İlgili İçerikler