Hiperempati, Empat Nedir: Tanımı, Özellikleri ve Etkileri

hiperempati ve empatlık nedir

 Hiperempati, Empat Nedir? Empati ile arasındaki fark nasıl anlaşılır? Bir Empat bu durumla nasıl başa çıkmalıdır bilmek istediğiniz tüm detaylar!

Hiperempati ve Empatlık, empatinin daha güçlü bir versiyonudur. Bu kişiler, diğer insanları gözlemlemek ve anlamakta olağanüstü bir yeteneğe sahiptirler. İçeriğimizde Hiperempati yeteneğine sahip insanların özellikleri ve başa çıkma teknikleri hakkında bilgiler mevcuttur.

Hiperempati, duygusal bir özellik olup insanların diğer insanlar üzerindeki duyguları aşırı üstün anlayışla hissetmesini ifade eder. Hiperempatik kişiler onların acılarına, sevinçlerine ve deneyimlerine yoğun bir şekilde tepki verirler.

hiperempatlık
hiperempatlık

Empat insanlar karşısındaki insanların hatta hayvan ve bitkilerin bile hislerini anlayabilecek kapasitededirler. Maruz kaldığı kişilerin sevinçlerini ve özellikle de acılarını fiziksel anlamda yaşarlar.

Empati ve Hiperempati Arasındaki Fark

Empati ve Hiperempati nedir, aralarında nasıl fark vardır tanımlayalım. Her ne kadar iki tanım da birbirine benzese de ciddi anlamda farklılıkları bulunmaktadır.

Empati Nedir?

Empati bir insanın kendisini başka bir insanın veya herhangi bir canlının yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlaması ve içselleştirmesidir. Farklı bir deyişle duygudaşlık veya eşduyum da denilebilir.

Empat, Hiperempati Nedir?

Empat kelimesi aslında empati kelimesinden türetilmiştir. Empati, anlayabilmek iken Empat veya Hiperempat anlamakla kalmayıp birebir hissedendir. Hislerle alakalı olduğu için bilimsel bir kavram olmadığını belirtmekte fayda vardır.

Empatlık, Hiperempati Nasıl Anlaşılır?

Bir kişinin empat olup olmadığını anlamanın basit yolları vardır. Empat insanlar duygusal ve barışçıldır, genellikle sosyal anksieteleri vardır. Kalabalık ortamlar onlar için bunaltıcıdır. Şiddetin her türlüsünden nefret ederler.

Empat
Empat

Tv’de veya haberlerde gördükleri şiddet unsurlarından fazlasıyla etkilenirler. Karşısındaki insanlara güven verdikleri için en iyi dert ortağı olurlar, şifacılık yetenekleri inanılmazdır. Doğrucudurlar, sık sık dejavu hissine kapılırlar. Yaratıcı kişiliğe sahip oldukları için sanatın herhangi bir dalına yatkın olurlar.

Hiperempati, Empatlığın Avantajları

Hiperempatik kişiliğe sahip insanlar son derece özeldir. Duyguları paylaşabilme yetenekleri  gelişmiş olduğundan merhamet ve yardımlaşma duygusu sınır tanımaz. Bu nedenle çok iyi birer dost olurlar.

İnsanları kolayca anlayabildikleri için psikoloji ve şifacılık alanında bir meslek seçebilir, potansiyelini en verimli şekilde kullanabilirler.

Hiperempati, Empatlığın Dezavantajları

Ancak hiperempatik kişiler aynı zamanda başkalarının negatif duygularını aşırı derecede absorbe ettiklerinden  kendi duygusal sınırlarını zorlayabilirler.  Her türlü uyarana maruz kaldıkları için fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara kolay yakalanabilirler.

Hiperempati, Empatlık ile Nasıl Başa Çıkılır?

Sağlam zihin
Sağlam zihin

Hiperempati ile başa çıkmak için kişi öncelikle kendi duygusal sınırlarını belirleyip korumayı öğrenmelidir. Bu nedenle günlük hayatında sınırlarını koruyabilmek için bir takım stratejiler geliştirmelidir.

1. Kendinizi Tanıyın

Hiperempati ile başa çıkmanın ilk yollarından biri kendinizi tanımak ve kendi duygusal süreçlerinizi anlamaktır.  Bu nedenle duygusal sınırlarınızı belirleyip güvende tutmak için kurallar oluşturmalıdır. Kendisini daha iyi tanımanın yolları arasında, zihin ve duygusal refleksleri fark etme egzersizleri ile günlük tutma alışkanlığı bulunabilir.

2. Sınırlarınızı Belirleyin

Hiperempatik-Empat insanlar duygusal yükleri taşımaya eğilimlidirler. Ancak sağlıklı bir denge kurabilmek için sınırları belirlemek son derece önemlidir. Diğer insanları anlamak ve algılamak ne kadar güzel olsa da kendisine aşırı yüklenmemek de o kadar önemlidir. Empati kurmaya başladığı anda hedefi destek vermeye yönelik olmalıdır.

3. Öz Bakım Pratikleri Uygulayın

Hiperempatik- Empat bireylerin enerji bağlantılarını güçlendirmek ve duygusal zorluklarla başa çıkmak için öz bakım pratikleri yapmaları çok önemlidir. Doğa yürüyüşleri yapmak, spor yapmak, hobilerle ilgilenmek örnek olarak verilebilir. Asıl olan, kişisel alan sınırlaması ve enerji yenilenmesi için kendisini tercih etmesidir.

4. Sosyal Destek Arayın

Bu bireylerin empati yeteneklerini paylaşabilecekleri destek ağına sahip olmaları önemlidir. Sosyal çevrelerinde aynı özelliklere sahip insanlarla bağlantı kurup duygusal zorlukları paylaşarak birbirlerinden destek almaları faydalı olabilir. Terapi veya destek grupları da bu süreçte yardımcı olabilir.

Destek alın
Destek alın

Sonuç olarak Hiperempati-Empatlık duygusal hassasiyetin sınırlarını aşan bir harekettir. Ancak bununla başa çıkmak mümkündür.

Yukarıda da saydığımız gibi kişi kendini daha iyi tanıyıp sınırlarını belirleyerek öz bakım pratiklerinden faydalanabilir. Gerekli sosyal ve psikolojik destekleri alarak yaşam kalitesini yükseltebilir.

Ayrıca Hiperempati yeteneğine sahip insanlar medya, haberler veya yoğun sosyal etkileşimlerden olumsuz etkilenirler. Kendilerini korumak için zararlı içeriklere maruz kalmamaları, negatif enerji ve stres kaynağı olan ortamlardan uzak durmaları duygusal dengelerini korumaları açısından yardımcı olabilir.

Böylelikle birey Hiperempati-Empatlık bir lütuf mu yoksa lanet mi karar mekanizmasının merkezine hakim olabilir.

Bu tarz içerikler ilginizi çekiyor ve merak ediyorsanız sitemizde bulunan “Erteleme hastalığı nedir belirtileri ve tedavi yöntemi” başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler