Her Oyuncunun Bilmesi Gereken 26 Oyun Terimi ve Anlamı

Her oyuncunun mutlaka bilmesi gereken oyun argosu terminolojisi; FPS oyunlarında kullanılan kelimeler, MMORPG ve oyun terimleri sözlüğü, oyunlarda söylenen tüm kelime kısaltmalarına yer verdiğimiz listemizde GG, AFK, OP ve RES gibi hayati önem taşıyan oyun terimleri yer alıyor.

Oyun Terimleri ve Anlamları

Oyun dünyasında sıklıkla kullanılan popüler oyun terimlerine yer verdiğimiz listemizde “Slang” olarak da bilinen oyun argosu terimlerine yer veriyoruz.

Bu kelimeleri ezberleyerek veya bu rehberi kaydederek bilgisayar ve konsol oyunlarındaki iletişim jargonuna rahatlıkla ayak uydurabilecek her denileni anlayabileceksiniz.

1. AFK

AFK oyun jargonunda “Away From Keyboard” kelime öbeğinin akroniminden meydana gelmiştir. Türkçede “Klavyeden uzakta” anlamında kullanılır.

Eğer bir oyuncu oyun ortasında bir an da işi çıkar ve oyundan çıkmadan karakterini pasif duruma getirirse bu durumda AFK olmuş demektir. Bu duruma genellikle çevrimiçi multiplayer oyunlarda rastlanılır.

2. GG

GG oyun argosunda “Good Game” kelime öbeğinin akroniminden oluşur. Genellikle rekabete dayalı çevrimiçi oyunlarda galibiyet sonucu takımların birbirini tebrik etme şeklidir. Bazen çekişmeli bir karşılaşmada rakip takımı tebrik etmek için de kullanılır.

3. Smurf

Oyun terimi olarak Smurf, üst düzey bir oyuncunun yan çar şeklinde açtığı yeni bir hesapta düşük becerili seviyelerdeki oyuncuları kendi yetenekleriyle açık ara geride bıraktığı durumlarda söylenir. Genellikle yeni oyuncular, amatör gibi görünen karakterlerin profesyonel olduğunu öğrenince bu karakter için böyle bir yakıştırma yapar.

4. Aimbot

Hilecilerin en sevdiği terimlerden biri olan Aimbot, CS:GO gibi oyunlarda sıkça kullanılan bir yasadışı yazılımları ifade eder. Yani Aimbot kullanan bir oyuncu sağa ateş etse soldaki hedefi tam kafadan vurabilir. Genellikle bu tarz hile kullananlara Aimbot denir.

5. Camping

Toksik oyuncuların en sevdiği camping terimi, round süresi boyunca stratejik bir noktaya pusu atan ve hedefi menziline girene kadar oradan hiç çıkmayan oyuncular için kullanılır. Hatta bazı oyuncular yeri tespit edilse bile aynı noktada durmaya devam eder.

6. Bot

Bilgisayar tarafından kontrol edilen bir karakteri temsil eder. Botlar genellikle Aim training yapmak için kullanılır. Ancak bazı oyunlarda düşman olarak da oyuna dahil olabilirler.

7. Buff/Nerf

Oyun argosunda Buff yeni güncellemelerle özellikleri geliştirilmiş silahları ifade eder. Öte yandan Nerf ise tam tersi için kullanılır.

8. Toxic

Takım arkadaşlarına veya karşı takıma sinirlenen veya kaba davranan bir oyuncuya denir. Bu kişiler genellikle oyunu sabote eden ve tuhaf davranan kişilerden oluşur.

9. Bullet Sponge

Ne kadar ateş edip kılıç sallasanız da ölmek bilmeyen oyuncular için kullanılır. Bu oyuncuları öldürmek için çok fazla ateş gücü ve darbe gerekir. Zira her darbeyi ve mermiyi sünger gibi emdiği için Bullet Sponge olarak adlandırılır.

10. Cheesing

Sıklıkla Mortal Kombat oyununda karşılaşılan Cheesing terimi aslında sürekli olarak aynı hareketi seriye bağlayan oyuncular için kullanılır. Ancak oyun açıklarından yararlanıp bu dezavantajı kendi lehine kullananlar için de söylenebilir.

11. Cooldown

Bekleme süresi, bir oyuncunun oyunda belirli bir yeteneği tekrar kullanmak için beklemesi gereken minimum süre sınırını ifade eder. Bu terimi kullanan oyuncu, önemli bir yeteneğini kullanmak için yeteneğin şarj süresini beklediğini ifade eder.

12. Easter Egg

Easter Egg oyunlara gizlenen ve her oyuncunun bulmasının mümkün olmadığı mesajlardır. Bu mesaj bir resim, video, gizli bir oda vb. şeylerden oluşur.

13. Grinding

Bir oyuncunun seviye atlamak ve XP kazanmak için seri görevler yapmasını ifade eder. Asıl amaç seviye atlamak veya hızlı XP kazanmaktır.

14. HUD

Oyunun ekran simgelerini içeren ve oyuncuya karakteri hakkında bilgi veren verilerden oluşur. Örneğin karakterin sağlığı, harita, yetenekleri HUD göstergesinde yer alır.

15. K/D

Kill/Death oranı, bir oyuncunun ölüm başına öldürme sayısını gösteren istatistiktir.

16. Lag

Genellikle çevrimiçi oyunlarda internetin yavaşlaması ve yüksek ping değerine sahip oyuncularda oyun akışının gecikmesi olarak ifade edilir. Bir oyuncu lag girdiğini söylediğinde belli ki internet bağlantısında bir sorun vardır.

17. Ragequit

Bir oyun kaybeden veya kaybetmesi bariz görünen oyuncunun oyunu hızlıca terk etmesiyle sonuçlanan durumdur. Genellikle öfkelenen oyuncuların anlık olarak verdiği karardır. Ancak bu davranışı oyunun gidişatını etkilediği için oyun tarafından kaçınılmaz bir ceza alır.

18. OP

“Ben tek siz hepiniz” anının form bulmuş hali olan OP, aşırı güç anlamında kullanılır. Genellikle profesyonel oyuncunun tek başına birden çok düşmanla mücadele edebildiği durumlarda kullanılır.

19. TTK

Oyun argosunda öldürme zamanı anlamında kullanılır. Bir oyuncu rakibini öldürdüğünde geçen süre TTK olarak hesaplanır.

20. Poggers

Twitch ile sınırlı olan ve oyuncuların aşırı heyecan ve sevincini ifade ettiklerinde aldıkları yakıştırmadır.

21. Instalock

Genellikle Lol ve Valorant gibi oyunlarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Favori karakterinizi almak için karakter ekranına gidersiniz ve tam siz seçecekken başka bir oyuncunun karakterinizi seçtiğini görürsünüz.

Örnekteki gibi oyuncular sırf o karakteri siz alamayın diye pusuda bekler. İşte bu tiplere instalock denir.

22. Pwned

Pwned kelimesi genellikle rekabete dayalı oyunlarda karşı takıma hem yetenek hem de seviye bakımından üstün olarak hükmetmek anlamında kullanılır.

23. Clutch

Clutch, bir maçta sayıca üstün olan bir oyuncunun rakip oyuncuları tek tek alt etmesi ve raundu kazanmasıdır.

24. Ganking

Ganking, MMORPG oyunlarda birden fazla oyuncunun pusuya yatıp tek bir oyuncuya saldırdıkları durumu ifade eder. Genellikle Lol ve Albion Online gibi oyunlarda kullanılan bir taktiktir. Durumdan habersiz solo takılan bir oyuncuya hiç beklemediği bir an da anlık linç girişimidir.

25. Gtg

Gtg terimi, got to go, going to go, ya da good to go kelime öbeklerinin akroniminden oluşur. Acil bir durumda oyunu terk etmek zorunda kaldığınızda bu oyun terimini kullanarak takım arkadaşlarınıza acilen oyundan çıkmak zorunda olduğunuzu belirtirsiniz.

26. Res

FPS oyunlarında sıklıkla duyabileceğiniz oyun terimlerinden biri olan Res kelimesi diriltmenin mümkün olduğu oyunlarda kullanılır. Öldüğünüzde Res yazarsanız takım arkadaşınız sizi diriltmek için yanınıza gelecektir.

Bu tarz oyunlarda oyun hızlı geliştiği için takım arkadaşlarınız tarafından fark edilmeyebilirsiniz. bu nedenle sohbete res yazmak oldukça stratejik bir davranış olacaktır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler