GTA 6 Hakkında Bildiğimiz Her Şey

GTA 6’nın sızan görüntülerinden anladığımız her şey bu yazıda. Oynanış, hikaye ve grafiklere dair gördüklerimiz oyunun aşağı yukarı nasıl olacağını bize anlatıyor.

Bildiğiniz üzere geçen 18 Eylül sabahı tüm oyun dünyası Grand Theft Auto 6‘nın pre-alpha görüntülerinin sızması haberiyle uyandı. Kimliği belirsiz bir hacker tarafından GTA 6‘nın 2019 veya 2020 yılından kalma geliştirme görüntüleri internete yayıldı. 18 Eylül’ü özel yapan bir başka olaysa Rockstar’ın en sevilen oyunlarından Grand Theft Auto 5‘in çıkış yaptığı gün olması.

Rockstar’ın yayılan görüntülerin Grand Theft Auto serisinin yeni oyununa ait olduğunu onaylaması oyuncuların dikkatini daha da çekti. Yaklaşık 90 dakikalık oyun içi görüntü içeren videolar tüm oyuncular tarafından incelenmeye başladı. Oyunun görselleri geliştirme aşamasının başlarında olsa da bize çok şey anlatıyor.

Bir oyun tasarımcısı olarak sizlere GTA 6’nın sızan görüntülerinin analizini vermek istiyorum. Gelin bu kısa videolar bize neler anlatıyor bir bakalım.

GTA 6 Karakterleri

Daha öncesinde de sızan bir dokümanda oyunda GTA 5 gibi birden fazla karakter olacağının bilgisi gelmişti. Bu sızıntılardan anladığımız kadarıyla kontrol edebileceğimiz 2 karakter var. Karakterlerimizden biri Güney Amerika kökenli kadın bir karakter, ve GTA serisinde oynanabilir ilk kadın karakteri. Diğer karakterimizse taşralı bir Amerikalı.

Grand Theft Auto Karakterleri

Bu iki karakter arasında hızlı geçişler yaparak oyunu daha da kapsamlı bir şekilde oynayabileceğiz. Serinin önceki oyunu GTA 5’de oynadığımız her karakterin kendisine has özellikleri oluyordu, bu oyunda da buna benzer bir durum görebiliriz.

Vice City’e Geri Dönüş

Rockstar’ın GTA evrenindeki şehirler ABD‘de bulunan gerçek şehirlerin alternatif halleri olarak karşımıza çıkıyor. New York, Liberty City oluyor, Los Angeles ise Los Santos. Bu oyunda da önceden tanıdığımız Vice City, yani Miami şehrini GTA versiyonundayız. ABD’nin güney doğusunda yer alan bu şehir mavi plajları ve hareketli gece hayatıyla meşhur.

Grand Theft Auto Vice City
Grand Theft Auto Vice City

Bunun dışında doğrulanmamış söylentilere göre diğer GTA oyunlarında olduğu gibi oyunda da bulunan şehir dışında çevresi de oynanabilir olacak. Florida benzeri bir harita olması mümkün. Timsahlar ve bataklıklarla dolu Amerikan taşraları henüz GTA oyunlarında görmediğimiz bir atmosfer.

GTA 6 Grafiklerine Dair Bilmemiz Gerekenler

Oyunun sızan görüntülerinde en ele verici etmen grafiklerdi. Karakterlerin dokuları, objeler ve genel ışıklandırma Rockstar’ın son oyunlarından alışık olduğumuz tarzdaydı. Karakterler ve doğrudan etkileşime girdikleri tüm objeler yüksek detaylı, ama diğer tüm objeler ve karakterler daha düşük detaylara sahip. Sızan görüntülerde oyunun grafikleri tam hazır olmasa da bu detayları alabildik.

Red Dead Redemption 2 en yüksek grafikler
Red Dead Redemption 2 en yüksek grafikler

Rockstar genel olarak ışıklandırmaya ve çevre tasarımlarıyla fazla ilgilenmezdi. Bunun sebebi açık dünya oyunlarda bu iki etmene çok ihtiyaç duyulmaması, her ikisi de kapalı alanlar için daha önemli. Ama gördüğüm kadarıyla hem ışıklandırmada hem de çevre tasarımlarında bir gelişme var. Daha detaylı görseller göreceğimiz kesin, ve sadece çözünürlük anlamında değil, tasarım anlamında da detaylı.

Hazırda Olan Bir PC Sürümü

Bildiğiniz gibi Rockstar PC platformuna çok önem veren bir stüdyo hiç olmadı. Genelde PlayStation ve XBox asıl odak noktaları oldu. Genelde oyun önce konsollara, sonra da PC’ye çıkar. Ama bu sefer işler daha farklı.

GTA 5 FPS

Sızan videolardan anladığımız kadarıyla oyun bir mouse ve klavyeyle kontrol ediliyor. Hem ara yüzde çıkan tuşlar hem de kamera ve karakter hareketleri PC oyununa daha çok benziyor. Genelde oyunların ön sürümleri ilk çıkacağı platformla test edilir, buradan PC ve konsol sürümlerinin aynı tarihte çıkacağını anlayabiliriz.

GTA 6 Tahmini Çıkış Tarihi

Görüntülerin 2019 veya 2020’ye ait olduğu en çok konuşulan konulardan biri. Bu görüntülerde bile oyun mekanik ve görsel olarak büyük anlamda bitmiş duruyor. Ufak cilalar ve toparlamalardan sonra bu oyun hazır sayılabilir.

GTA 5 Micheal
GTA 5 Micheal

Eğer görüntüler 2 yıl öncesine aitse o zaman oyunun çıkış tarihi de yakın demektir. Benim ve birçok tasarımcının tahmini de oyunun 2024 veya 2025 civarında çıkışını yapacağı. Açıkcası çok da uçuk tahminler değil. Benim tahminim oyunun şu anda bittiği fakat cilasının çekildiği. Rockstar yarım bir oyun asla teslim etmez, ve oyun tam anlamıyla mükemmel olana kadar karşımıza çıkmayacak.

Yeni Bir Çağ

Şu anda oyun dünyasının 9. nesildeyiz. PlayStation 5 ve XboxOneX ile bu nesle de giriş yaptık. Genelde de yeni bir nesle Rockstar oyunlarıyla geçiş yaparız. Red Dead Remeption 2 ve GTA 5 için durum böyleydi. İki oyunda nesil geçişlerinden önceydi, ama bu sefer durum farklı. GTA 6 bir neslin ortasında çıkıyor.

Rockstar Logo
Rockstar Logo

Güncel oyun neslinin kaderini belirleyen Rockstar oyunları uzun zamandan sonra ilk defa bir neslin ortasında oyun çıkaracak. Her zaman kendi yükselttikleri standardı bir sonraki nesil başından tekrar yukarı taşırlardı, ama bu sefer işler farklı. Red Dead Redemption 2’yle aynı teknolojiyle geliştirilen oyun kendi kardeşleriyle kapışmak durumunda. Rockstar kendi yarattığı yüksek standardı bu kadar kısa sürede aşabilecek mi? Her şeyi oyun çıktığında göreceğiz.

GTA 6 hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız “GTA 6 Oyun Motoru RAGE 9 Grafik Motoru Nedir?” adlı yazıyı kesinlikle okumalısınız.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler