Gintama Anime Dizisinin En İyi 10 Bölümü

Gintama anime dizisinin en iyi 10 bölümüne yer verdiğimiz listemizde bu harika animeyi ilk defa ve yeniden izlemek isteyenler için en komik Gintama bölümlerini derledik.

2003’te yayınlanan pilot bölümden sonra 4 Nisan 2006’da Japonya’da prömiyerini yapan Gintama, Dandelion (2002) ve ’13’ gibi mangaların yaratıcısı Hideaki Sorachi’nin en ünlü anime eseridir. Çıktığı günden bu yana dünyada milyonlarca hayran kitlesi oluşturan anime, bilhassa her şeyi mizahi bir bakış açısıyla irdeleyen senaryosuyla absürt komedinin en iyi örneklerinden biridir. Güldürürken ağlatan anime hem çoğu erdemi işliyor hem de arkadaşlık ve aile hakkında harika mesajlar veriyor.

Gintama’nın Anlamı Ne?

Gintama kelimesinin anlamı birçok kaynakta Gümüş Ruh olarak geçse de işin içinde bir kelime oyunu mevcuttur. Bu nedenle anlam bel altına kayarak Gintama’nın muzipliğine dem vurur. (Japon Argosu: Kintama(金玉)Japoncada “Testisler” anlamına gelir.)

Animenin en çok sevilen yanı ise karakterlerinin çeşitliliği ve “her an absürt bir şey olabilir!” tarzı hikaye örgüsüdür. Nitekim karakter gelişimi yavaş ilerler, dizinin başlangıcından sonuna değin süren bütünleşik bir anlatımı vardır. Hikaye bazı bölümlerde ana temadan uzaklaşıp bağımsız hikayelerle bağlantı kurar. Ve en önemlisi Gintama’yı izlemeden önce iyi bir anime kültürüne sahip olmanız, animedeki göndermeleri anlamanız için oldukça gerekli bir unsurdur.

Gintama’nın Konusu ve Seslendirme Kadrosu

Gintama’nın konusu ise; alternatif bir evrende geçer. 1800’lü yıllarda Edo döneminin sonlarını yaşayan Japonya’da, Yorozuya adlı bir dükkan işleten ve aynı zamanda eski bir samuray olan Sakata Gintoki ve çevresindeki insanların maceralarını anlatan Gintama’da uzaylı bir ırk olan Amantoların pençesindeki Japonya’yı sömürüsüz ve barışın hüküm sürdüğü bir ülkeye dönüştürme gayesi yatar.

Seslendirme kadrosunda ise; JoJo’s Bizarre Adventure’dan Tomokazu Sugita, Paprika’dan Daisuke Sakaguchi ve Fullmetal Alchemist’ten Rie Kugimiya yer alıyor.

Gintama Kaç Sezon Kaç Bölüm?

Nitekim Gintama yayınlandığı ilk günden beri neden başka bir animeye benzemediğini defalarca kanıtladı. Ve neticede bitti. Gintama ile bir devrin sonu gelmişti. Gintama’nın 10 sezon 367 bölüm sonunda 26 Şubat 2021 tarihinde Gintama: The Final filmiyle ekranlara veda etti. Tabi iyi bir Gintama hayranıysanız bu anime efsanesinin bittiğine dair hala şüpheleriniz olabilir. Şüphesiz ki Gintama hayranları bunu düşünürken bizde bu kültleşmiş animenin en iyi 10 bölümüne göz atalım.

10. 95. Bölüm, “Men, be a Madao”

Madao ne demek merak ediyorsanız demek ki Hasegawa Taizo’ya karşı boş değilsiniz. Akronimden oluşan ve birden çok anlama gelen Madao kelimesinin Gintama’da çeşitli karakterlerin söylediği açılımları aşağıda listelenmiştir.

  • Middle Aged Dumb Ass Oldies (Orta yaşlı aptal ihtiyar)
  • Matomo ni dakaretakunai (Terbiyeli olmak isteyen bir adam)
  • Majide Dassai Oyaji (Cidden, havalı olmayan yaşlı adam)
  • Massugu ikite no Dainashi na jinsei na Ojisan (istediği gibi yaşayan ama hiçbir şey başaramayan yaşlı adam)

Gintama’nın en “işe yaramaz” karakterlerinden biri olan Hasegawa Taizou’nun başından geçen olayları konu alan bölümde Hasegawa’nın “Madao” olma serüveninin en iç burkan ve en komik hikayesine tanık olacaksınız.

9. 110. Bölüm, “People Are All Escapees Of Their Own Inner Prison”

Anti-Amanto örgütü Joui Fraksiyonu lideri olan Zura… Pardon, Katsura Kotarou’nun Shinsengumi’ye kıskıvrak yakalandıktan sonra hapishaneye düşmesini konu alan bölümde kahramanımızın diğer mahkumlarla mücadelesi işleniyor. Gülmekten kıran kırana kalacağınız bu bölümde Katsura’yı bir nebze olsun daha çok seveceksiniz.

8. 113. Bölüm, “Cleaning The Toilet Cleanses The Soul”

Shinsengumi karargahında sıradan bir gün… Ancak tuvaletleri b*k götürüyor. Adeta bir mikrop yuvası! Hijikata karargahta hijyenin sağlanması açısından Okita ve birinci ekibe tuvaletlerin temizlenmesi gerektiğini ve tuvalet devrimi ilan ettiğini açıklar. Ne var ki herkes yakına sıkıla tuvalet temizliğine başlar. Ancak Shinsengumi’de mutlu bir ucube olarak tanınan Seizou halinden memnundur.

Olaylar tuvalet temizliğinden başlayıp mikrop canavarının Shinsengumi karargahından filizlenerek ülkeyi tehdit edecek bir vaziyet almasına dek sürecektir.

7. 150.Bölüm, “If You Can’t Beat Them, Join Them”

Ayak işleri çetesi (Yorozuyo) Gintama animesinin nasıl bitmesi gerektiğini işlediği bu bölümde anime dizisinin final bölümünü işliyorlar. Ne var ki Gintama bu bölümle bitmiyor ancak hayranlarını dramatik bir girişle karşılıyorlar. Shinsuke Takasugi ile karşılaştıkları bu bölümde aksiyon dolu bir maceraya atılan ekibimiz Takasugi’yi yendikten sonra alternatif sonlarla diziye renk katıyorlar. Neon Genesis Evangelion’un son bölümünün parodisi, Shinpachi’nin bir kılıç ustası olarak becerilerini geliştirmek için uzak bir yere seyahat etmesi, Gintoki’nin bir beyzbol oyuncusu olarak Shinsengumi’nin başına geçmesi, Elizabeth’in cyborga dönüşmesi ve daha birçok sonun yer aldığı bölümde eğlence dozunun sürekli arttığı harika bir hikayeye tanık olacaksınız.

6. 153. Bölüm, “Sleep Helps A Child Grow”

Kagura’nın uyku probleminin başlaması ile Gintoki’nin hayatının cehenneme döndüğü harika bir Filler bölümü olan Sleep Helps A Child Grow uykusuzluğun nedeninin sorgulandığı en komik bölümlerden biridir. Kagura hiçbir şey yapmadığı için uyuyamadığından yakınır. İlk olarak çareyi şiltesini değiştirmekte arayan Kagura, Gintoki’nin şiltesini sahiplenir. Gintoki bu durumdan rahatsız olsa da Kagura’nın bir an önce uyuması için çeşitli çözümler sunar. Öncelikle dışarı çıkıp biraz koşmasını ve neticesinde yorularak uykusunun geleceğini söyleyen Gintoki, Kagura’nın mahallede 50 tur atmasını sağlar. Ancak Kagura şilteye yatar yatmaz hızlı nefes almaya başlar. Gintoki durumu sorgular. Kagura ise çok yorulduğunu ve yine uyuyamadığını söyler. Gintoki bu sefer aç karnına uyuyamayacağını, gidip bir şeyler atıştırmasını söyler. Öneri üzerine Kagura, Yorozuya’da ne var ne yok tüm yiyecekleri yer. Bu sefer de karnının ağrıdığını ve uyuyamayacağını söyler.

5. 156. Bölüm, “It Takes A Bit Of Courage To Enter A Street Vendor’s Stand”

Bu bölümde Gintama hayranlarının adeta ters köşe olduğu çok güzel bir hikaye anlatılıyor. Gintoki ve Shimura Tae yani nam-ı değer Otae’nin romantik bir akşam geçirdiği bölüm akıllarda harika duygular bıraksa da aslında olaylar göründüğünden daha farklıdır.

4. 188. Bölüm, An Observation Journal Should Be Seen Through To The Very End

Hasegawa Taizou’nun Madao serüveninin en can alıcı kısmının anlatıldığı bölüm izleyenlerde duygusal anlamda etki bırakacak cinsten…  Daigoro adlı bir çocuğun okul ödevi olan günlüğünün referans alındığı hikayede Daigoro’nun Madao ile tanışmasının öyküsü anlatılıyor. Daigoro ilginç bir saç stiline sahip sıradan bir çocuktur. Ancak özel yaşamında ailesinin birtakım sorunları vardır. İş bulamadığından ve annesini aldattıktan sonra onları terk eden babası Daigoro ve annesinin zor zamanlar geçirmesine sebep olur. Bir gün parkta Madao ile karşılaşan Daigoro, Madao’yu gözlemleyerek onunla arkadaş olur. Madao’yu sahiplenmek isteyen Daigoro onu babasının yerine koyar ve Madao ise bu aileye bağlanır ve Daigoro’nun annesiyle yakınlaşır. Ancak Madao Madao’dur. Kendisine bir çeki düzen vererek yeni ailesine bakmak ister. İş başvurusuna gider fakat orada Daigoro ve annesini terk eden kendi gibi iş başvurusuna gelmiş babası ile karşılaşır. Madao sırf Daigoro’nun babası işi alsın diye iş başvurusunda sorun çıkarır.

3. 202 ve 203. Bölüm “The Timeskip Arc”

Belki de Gintama anime dizisinin en iddialı bölümlerinden biri olan ve tam iki bölüm süren The Timeskip Arc, Gintama animesinin en iyi 10 bölümü listesinde 3. sırada yer alıyor. Dizinin 36. arc bölümü olan The Timeskip Arc’ta Shinpachi 2 yıl aradan sonra Yorozuya’ya geri dönüyor. Ancak bu kısacık sürede absürt değişimler olmuş ve Shinpachi’nin hayal edemeyeceği olaylar gelişmiştir. Kagura’nın bir yetişkin görünümüne kavuşması, Gintoki’nin yeni tarzı, Sadaharu’nun insana dönüşmesi, Otae’nin Kondo ile evlenmesi ve daha birçok olayın geliştiği bölümde akıl tutulması yaşayacaksınız.

2. 253’ten 256. Bölüme Kadar “The Kintama Arc”

Yorozuya patronu Sakata Gintoki’nin tahtını kaptırdığı Kintoki adlı gizemli bir taklitçinin mahalleye gelerek işleri devralmasını konu alan bölümde ikili arasında geçen şiddetli rekabet anlatılıyor. İşin ilginç tarafı her yönüyle-saçları hariç-Gintoki’ye benzeyen bu adamın oldukça sempatik olması. Bilhassa Gintoki’ye nazaran herkes onu seviyor. The Kintama Arc, Gintama anime dizisinin en eğlenceli ve en şoke edici bölümlerinin başında geliyor.

1. 266 ve 267. Bölüm, “The Frozen Time Arc “

Kim zamanda yolculuk yapmak istemez ki? Gintama anime serisinin en iyi Arc bölümlerinden biri olan The Frozen Time Arc, zaman yolculuğunu referans alan en ilginç hikayeye sahip! Gintoki alkol aldığı bir gece körkütük sarhoş olur ve Yorozuya’nın yolunu tutar. Sokakta zar zor yürürken geçtiği bir bahçede kaza yapmış bir UFO görür. Bir uzay mekiği ile karşılaşan Gintoki alkolünde etkisiyle durumu idrak edemez. Bedenleri mor renkli, yüzleri bir saati andıran ve nihayetinde ölmek üzere olan insansılar, evreni ve zamanı kontrol eden bir saati koruması için Gintoki’ye emanet eder. Gintoki saati alarak Yorozuya’ya döner. Sabah uyandığında elim bir kaza sonucu saati kıran Gintoki, kirayı istemeye gelen Otose’nin bir anda donduğunu keşfeder. Dışarı çıktığında tüm canlıların donduğuna şahit olan Gintoki, Kagura ve Shinpachi’nin sokakta donan insanları gözlemlediğini fark eder. Ne varki Kagura ve Shinpachi saatin kırıldığı vakit Yorozuya’dadır. Bu nedenle bu durumdan etkilenmemiştir. Zamanı normal akışına döndürmek için bir çözüm yolu arayan ekibimiz ilginç bir maceraya atılırlar. Mutlaka izlemeniz gereken bölümlerden biri olan The Frozen Time Arc Gintama’nın yeniden başladığının en güzel habercilerinden biridir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler