Finding Agnes Film İncelemesi

Netflix orijinal yapımı Finding Agnes film incelemesi ve detaylı içerik analizini yaptığımız inceleme yazımızda Finding Agnes’ın yaşam izlerini takip ediyoruz.
Finding Agnes film incelemesi

Netflix orijinal yapımı Finding Agnes film incelemesi ve detaylı içerik analizini yaptığımız inceleme yazımızda Finding Agnes’ın yaşam izlerini takip ediyoruz.

Finding Agnes, Netflix algoritmasının pek öne çıkartmadığı underrated yolunda emin adımlarla ilerleyen ancak bağımsız film severlerin arayıp bulabileceği ender yapımlardan biri. Marla Ancheta’nın ilk uzun metrajlı film denemesi olan Finding Agnes Filipinler yapımı drama filmidir.

Film 30 kasım 2020’de Netflix’te yayınlandı. Netflix kategorilerinde pek bir yer edinmese de internet tarayıcılarından filmin ismi ve Netflix anahtar kelimesiyle aranıp bulunabilir. Filmde konuşulan dil yarı İngilizce yarı Filipinler resmi dili olan Tagalogcadır.  Filmin oyuncu kadrosunda sitcom yıldızı Jelson Bay, Sue Ramirez, Sandy Andolong, Roxanne Guinoo, Hannah Ledesma, Yuan Francisco, Cheska Iñigo gibi oyuncular yer alıyor.

Filmin hikayesi Fas’ın Marakeş şehri ve Filipinler’de geçiyor. Sinematografi görsel yetkinliği filmin başından sonuna kadar taşıyor ve bu sebeple doğu mistizmini Fas destinasyonunda başarılı bir şekilde yansıtabilmiş Finding Agnes.

Nihayetinde bir drama filmi olan Finding Agnes’te oyuncuların nispeten ahşap oyunculukları yüzünden yeterli duygu yoğunluğunu yansıtamamaları film boyunca izleyicilerde tedirgin edici bir hissiyat bırakıyor. Hatta bu konuda yönetmenin verdiği bir röportaj demecinde başta romantik bir komedi düşündüklerini ancak Jelson Bay’in hafif komedi kültürü sayesinde hali hazırdaki karakterleri değiştirerek dramada karar kıldıklarını beyan etmesi de ayrı bir önem taşıyor.

Marla Ancheta‘nın kamerası film boyunca çok az hareket etmesi ve bazı sahnelerde dikkat dağıtan sallanmaları dolayısıyla amatör bir yöne doğru eğiliyor. Fakat bu tarz bir çekim tekniği bir yandan da samimiyeti ve izleyicinin sahnelere çabucak ısınmasını sağlıyor.

Finding Agnes Konusu ve Özeti

Bryx, 25 yıl önce annesinin bir açıklama yapmadan evi terk etmesi üzerine zengin bir iş adamı olan babası ile hayatına annesinden haber almadan devam etmiştir. Kurumsal bir restoran zinciri olan Bryx şirketinde bir toplantı esnasında annesinin habersiz bir şekilde şirkete gelip kendisini görmek istemesi üzerine şaşkınlığını gizleyememiştir.

Uzun bir zaman annesini görmeyen Bryx annesinin af dilemesi ve gitmesinin sebebini açıklaması üzerine annesini affeder. Fakat bir süre sonra annesinin ölümüyle yüzleşir. Annesi hakkında pek bir bilgiye sahip olmayan Bryx Filipinler’den Fas’a kadar sürecek bir keşif yolculuğuna çıkar. Aynı zamanda annesinin mirasından kalan ve ölmeden önce işlettiği oteli de görmeye gider. Burada annesinin evlatlığı olan ve aynı zamanda otelin işletmecisi Cathy ile tanışır.

Cathy duygusal yönden çok zarif genç bir kadındır. Başta Bryx’i oteli satmak istemesinden dolayı pek hazzetmez ancak zamanla arkadaş olurlar ve aileleri hakkında daha önce bilmedikleri önemli bilgiler öğrenirler.

Finding Agnes duygusal yönden insanların birbiriyle kurduğu özel bağların anlatıcısı konumunda bir rehber niteliği taşıyor. Motive edici replikleri olan film ayrıca Robert Greene’in değerli bir sözünü de paylaşmaktan çekinmiyor. Film süresince kendinizi keşfedebileceğiniz ve başkalarının motivasyonlarından feyz alabileceğiniz temaları layıkıyla işliyor.

Finding Agnes Fragman

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler