F is for Family: Netflix Underrated Animasyon Dizisi

Netflix’in underrated olan dizileri arasına giren F is for Family nihayetinde bir nostalji dalgasına yön verirken Nixon yönetimindeki Amerika’yı mizahi yönden kuvvetli olaylarla pekiştirerek anlatıyor.
F is for Family konusu, özeti ve incelemesi

Vince Vaughn’un yapımcılığını üstlendiği Netflix animasyon dizisi F is for Family konusu, özeti, 5. sezon fragmanı ile dizi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara değindiğimiz inceleme yazısı.

F is for Family, Netflix platformunun 2015 yılında yayınladığı yetişkinlere yönelik, karanlık, acı-tatlı bir sitcom(durum komedisi) animasyon dizisidir. Bill Burr ve The Simpsons’ın yazarları Michael Pierce’in yarattığı F is for Family’nin yapımcılığını Vince Vaughn üstleniyor.

Oyuncu kadrosunda ise Breaking Bad’den Patrick Kuby rolünden tanıdığımız Bill Burr, Justin Long, Haley Reinhart, Laura Dern ve Sam Rockwell yer alıyor. Aslında oldukça eğlenceli ve gerçekçi olan F is for Family’nin konusu realist bir bakış açısına sahip olan dizi yarı İngiliz yarı İrlandalı olan Frank Murphy’nin ailesini odak noktasına alıyor.

Konu olarak ailenin günlük yaşantısındaki ikili ilişkileri ve zorluklarla mücadelesi gibi… Kısacası ge Dizinin durum komedisi olmasının yanı sıra her bölüm bir öncekinin devamı niteliğinde. Bu sebeple olaylar birbiriyle bağlantılı.

Yani diziyi ortasından bir yerden izlemeye kalkışırsanız varlık sancısı çekerek psikoza girebilirsiniz. F is for Family, genel izleyici kitlesi için uygun olmamakla birlikle şiddet, cinsellik, çıplaklık, uyuşturucu madde kullanımı gibi sahneler içeriyor.

Kevin Murphy
Kevin Murphy

F is for Family, 70’li yılların bir incelemesi olduğu gibi çoğu zamanda eleştirel bir tavır takınıyor. Bill Burr’ün seslendirdiği ağzı bozuk Kore gazisi Frank Murphy’nin yarı otobiyografik hayat hikayesini 21.yüzyıl havasındaki anlatımı oldukça başarılı.

70’li yılların önyargı dolu düşünce yapısını ve dönemin kültürü içindeki kusurlara dikkat çekerek günümüz sosyokültürel yapısına karşı bir hiciv içeriyor. F is for Family farklı bir Netflix Original animasyon dizisi olan Bojack Horseman’ın tekniğine tarz ve tonlama açısından göz kırpıyor.

Çünkü her iki dizi de bazı özellikleri bakımından birbiriyle eşdeğer. Aynı zamanda King Of The Hill ve Madmen arasında çırpınan orta halli alt sınıftan bir ailenin zorlu bir öyküsü, isyankar bir dışavurum!

Murphy Ailesi
Murphy Ailesi

Özellikle teknolojik sınırlamalara dikkat çeken F is for Family telesekreter cihazını yüzyılın icadı olarak ilan etmesi ve 32 inçlik televizyon sahibi olmanın prestij kazandıran bir özelliğe sahip olması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Frank Murphy havaalanında çalışan bir bagaj denetim elemanıdır. Bir gün departman müdürünün talihsiz bir kaza sonucu ölmesiyle müdürlüğe terfi eder. Bu sırada havaalanı şirketinin personelleri çalışma koşullarının iyileştirilmesi için grev yapmaya hazırlanmaktadır. Frank iş yerindeki yönetim ve çalışanlar arasındaki gerilimi azaltmaya ve işleri yoluna koymaya çalışırken aynı zamanda bir aile babası olarak evdeki hayatı da düzenlemeye çalışmaktadır.

Aklı başında olan eşi Sue, Frank’e destek olurken bir yandan da yarı zamanlı saklama kabı satmakta ve 3 çocuğu olan Frank’in en büyük oğlu derslerinde başarısız, serseri bir çocuk olan Kevin, anne kuzusu ortanca Bill ve en küçükleri; kendini beğenmiş Maureen ile ilgilenmektedir.

Netflix underrated olan yapımları arasına giren F is for Family nihayetinde bir nostalji dalgasına yön verirken Nixon yönetimindeki Amerika’yı mizahi yönden kuvvetli olaylarla pekiştirerek anlatıyor.

Big Mouth ve Bojack Horseman benzeri animasyon sevenlerin mutlaka izleme listesine alması gereken muhteşem bir dizi F is for Family. Tabii herkesin ilgisini çekebilecek bir animasyon dizisi değil, küfürlü, sözlü ve fiziksel tacizlerin vukuu bulduğu kara mizah ile ırkçılık kavramlarının ortaya saçıldığı bir dizi. Ancak olayların1970’lerde gerçekleştiğini ve farklı bir zaman olduğunu unutmayalım.

F is for Family 5. Sezon Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler