2023 Türkçe Podcast Önerileri: En İyi 5 Podcast Tavsiyesi

2023 Türkçe Podcast Önerileri: En İyi 5 Podcast Tavsiyesi

2023 Türkçe podcast önerileri listemizde, Spotify listelerinden düşmeyen, popüler ve iyi bir dinleyici kitlesine sahip en iyi podcast programlarına yer verdik. 

Uzun yolculuklarda, evden işe giderken otobüste ya da metroda kulaklığımızdan uzun zamandır müzik yerine podcast yükselmeye başladı. Bambaşka hayatlardan bambaşka fikirleri dinlemeye başladık.

Sanat tarihinden felsefeye, mitolojik hikayelerden yaşanmış korkunç hikayelere herkesin ilgi alanına uyan podcast keşfetmek çok mümkün. Biz daha farkına varmadan hayatımızın içine bu kadar dahil olan ”podcast” nedir?

Podcast Nedir?

Podcast, canlı yayın anlamına gelen Broadcast ve kapsül anlamına gelen Pod sözcüklerinden oluşur. Buradaki ”pod” kelimesi kapsül anlamından daha çok Ipod markasına bir atıfta bulunur. Bunun nedeni ise şu an farklı platformlardan dinleyebildiğimiz podcastlere bir zamanlar sadece Ipod cihazlardan ulaşılabilmesidir.

Türkçe Podcast Önerileri

Şu an Spotify başta olmak üzere farklı platformlardan dinleyebileceğimiz podcastlere ulaşmak çok basit. Bu yazımızda Podcast hayranları için farklı konularda yayın yapan 5 podcast paylaşacağız.

1. Karanlık Dosyalar


Sezgi Aksu’nun seslendirdiği Karanlık Dosyalar podcasti başlığından da anlaşılacağı üzere karanlık hikayelerden yani True Crime ya da Türkçe deyişle ”gerçek suç hikayeleri”nden bahsediyor.

İlk kez Youtube’da Türkçe True Crime türüne başlayan Sezgi Aksu bence bu türün en dikkate değer temsilcilerinden biridir.

Çözülebilmiş ya da çözülmeyi bekleyen cinayet ve kayıp vakalarını konu edinen podcast, dinleyicilerini olaylara üçüncü bir şahıs olarak davet ediyor ve bizleri olaylara dahil ediyor. Anlatılanlara bir dinleyici olarak değil de vakayı çözmeye çalışan dedektiflerden biri olarak kendimizi buluyoruz.

2. Podcastlendiniz


Cuma akşamı yorgun argın eve gelip hafif bir müzik açıp kokulu mumları yaktığımız zamanlar o huzurlu hissi bilirsiniz. Podcastlendiniz, dinleyicilerine tam olarak böyle hissettiriyor.

Aynı isimle Instagram hesabında dinlediği podcastler ile öneri yaparak ve içerik hazırlayarak başlayıp daha sonrasında kendi podcastlerini seslendirmeye başladı.

Kişisel gelişim kategorisinde ”Kendime Değer Verirsem Bencil Olur Muyum?” ya da yayımladığı ilk bölümü olan ”En Büyük Düşmanımız: Kıyas” gibi farklı konulara değiniyor ve böyle hisseden sadece ben değilmişim diye içimize su serpiyor.

3. Dilozof İle Dünya’ya Fırlatıldık


Dilozof adıyla Youtube’da felsefe konulu videolar çekmeye başlayan Pelin Dilara Çolak Türkiye’de felsefe konulu içerik üreten en iyi ”content creator”lardan biridir. Hatta kendinden Youtube Felsefecisi olarak bahsediyor.

Hem Youtube’da hem podcast platformlarında yayın hayatına devam ederek Türkiye’deki felsefe severlerin ve felsefe meraklılarının bilgi açlığını gideriyor.

Felsefe konulu Türkçe podcast arayanlar için Dilozof’un yayınları paha biçilemezdir.

Kendisini takip edenler biliyordur ama ilk kez duyanlar için haber vermiş olalım. Pelin Dilara Çolak, Youtube kanalında felsefi gezi ve belgesel projesine başlıyor. Bunun haberini ise Hindistan’a Gidiyoruz adlı videosuyla verdi.

4. Mitolojika


Türk Mitlerinden Yunan Mitlerine, Sümer Mitlerinden Slav Mitlerine geniş bir yelpazeye sahip 60 bölümlük Mitoloji hayranlarının bayılacağı bir podcasttir.

Kısa bölümleriyle farklı milletlerin birbirinden ilgi çekici mitlerinden bahseden Mitolojika, duru ve berrak anlatımıyla dinleyicilere karakterlerden biri gibi hissettirir.

Türkçe mitoloji podcasti dinlemeyi sevenlerin dinleme listesine eklemesi gereken podcastlerden biridir.

5. Ortamlarda Satılacak Bilgi


Son olarak tüm Türkiye’nin en çok dinlenen podcasti Ortamlarda Satılacak Bilgi’den bahsetmeden olmaz. 2022 Spotify Özeti’nde ben dahil birçok kişinin listesinde en çok dinlenen podcastlerden ilkidir.

Bilimden ekonomiye, siyasetten ressamların hayatı ve eserlerine farklı konulardan ortamlarda satılabilecek bilgileri derleyip bizlerle paylaşır OSB.

Benim için podcastler ikiye ayrılır; yolda bir yerlere giderken dinlediklerim ve özellikle bir boşluk yaratarak dinlediklerim. OSB, boş zaman yaratarak dinlediklerimden biri. Bambaşka alanlardan bahsettiği için podcastlerini dinlerken not almamak imkansız.

Notlarını daha kolay alabilmemiz için Alfa Yayınları’ndan çıkan bir defter bile yayınladı.

Podcast önerileri ilginizi çektiyse “Spotify En Çok Dinlenen En İyi Türkçe Podcast Önerileri 2023” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler