Dünyanın En Değerli 9 Madeni Parası

Dünyanın en değerli madeni paraları, bozuk paraları, altın sikkeler ve tarihte sadece belirli sayıda basılmış kıymetli özel hatıra paralarına yer verdiğimiz listemizde şimdiye kadar müzayede edilip astronomik rakamlara alıcı bulmuş en pahalı bozuk paraları sıralıyoruz.

Madeni para veya bozuk para eski dilde sikke; altın, gümüş, bakır, bronz, alüminyum vb. madenlerden üretilen  paralar, ticaretin en önemli unsuru olarak tarih boyunca birçok sebepten dolayı darphanelerde basılarak piyasaya sürülmüştür.

Madeni paraların ekonomik nedenlerden ötürü piyasaya sürülmesi dışında özel nedenlerle de basılarak çoğaltılması tarihteki birçok medeniyette görülmüştür. Bu nedenler arasında eski yönetimlerin yerine yeni yönetimlerin gelmesi, tarihsel bir sürecin sonu veya başlangıcı, kültürel nedenler ve özel etkinlikler olabilir. Hatta bir toplumu ilgilendiren önemli olayların sonucunda sınırlı sayıda basılan hatıra paraları da vardır.

Bu bilgiler baz alındığında madeni paraların basımı birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilir. Ancak her madeni para, basıldığı dönemdeki değerinden katbekat değerli olabilir. Genellikle seri numaralarına ve hatalı basımlarına göre değişiklik gösteren madeni paralar piyasada bulunma adedine göre değerleri doğru orantıda artmaktadır.

Dünyanın En Pahalı Madeni Paraları

Peki ya “dünyanın en değerli madeni paraları hangileri?”, bu sorunun cevabını merak ediyorsanız değeri yüksek madeni paraları listelediğimiz madeni para listesi tam da size göre.

İşte karşınızda şimdiye kadar müzayede edilerek kayıt altına alınmış en yüksek meblağlara alıcı bulan dünyanın en değerli 9 madeni parası:

1. 1913 Liberty Head V Nickel

1913 Liberty Head V Nickel

Bu madeni para listemizde yer alan diğer madeni paralar kadar eski olmasa da 1883’ten 1913’e kadar bundan sadece 5 adet basıldı ve değeri Cointracker’a göre 4 milyon dolardan fazla!

Amerika Birleşik Devletleri Darphanesi tarafından izin verilmeyen son derece sınırlı miktarlarda üretilen Liberty Head V Nickel’in iki örneği Amerikan müzelerinde sergilenirken 3 örneği ise özel koleksiyonlarda bulunuyor.

2. 1787 Brasher Dublonu

1787 Brasher Doubloon

ABD’de basılan ilk altın madeni para olan 1787 Brasher Dublonu, nümizmatik tarihinin en önemli parçalarından birini temsil ediyor. Başlangıçta yaklaşık 15 dolar değerindeydi, ancak şu anda bu fiyatın 1 milyon katı için özel olarak sergileniyor.

Amerikan Federal darphanesinin açılmasından 5 yıl önce kadar New Yorklu bir gümüşçü olan Ephraim Brasher tarafından özel olarak basıldı. Bu madeni paradan sadece 7 adet bulunmaktadır ve son derece nadirdir. Madeni paranın ön yüzünde bir kartal ve kartalın göğsünde ise Ephraim Brasher’ın baş harflerinden oluşan damgası yer almaktadır.

3. 1787 Fugio Cent

1787 Fugio Cent

Franklin cent olarak da bilinen Fugio cent, ABD tarihindeki ilk resmi dolaşım parasıdır. Benjamin Franklin tarafından tasarlandı ve yalnızca 1787’de basıldı. Üzerinde “Mind Your Business” ve “We are One” sözleri yer alıyor.

Ayrıca Franklin’in mizahına uygun olarak, madeni para, güneşin ve zamanın uçtuğunu düşündüren Latin sloganı “fugio” ile bir güneş ve güneş saatini gösteriyor.

1787 Fugio Cent parasının değeri astronomik rakamlarda olmasa da son derece değerli bir koleksiyon parçasıdır.

4. 723 Emevi Altın Dinarı

723 Emevi Altın Dinarı

En değerli İslami paralardan biri olan ve 723 yılında halife tarafından bastırılmış olan Emevi Altın Dinarı, 1300 yıllık tarihiyle müzayede edilerek 4 milyon dolardan fazla bir fiyata satıldığı için rekor kırmıştır. Tarihte bilinen en pahalı İslami madeni paradır.

Paranın üzerinde “Hicaz’daki Müminlerin Emirinin Madeni” olarak tercüme edilen “Ma’din Amir al-Mu’minin bi’l-Hicaz” ibaresi bulunmaktadır.

5. 1343 III. Edward Florin

1343 Edward III Florin

Dünyanın en pahalı madeni paraları arasında yer alan 1343 III. Edward Florin, ortaçağ İngiltere’sinde basılmış olan altın madeni paradır. Sadece üç örneği bulunan paranın son örneği Haziran 2006’da müzayede edilerek 460.000 Sterlin’e alıcı buldu. Günümüzde bu paranın değeri 5 milyon pound olarak hesaplanmaktadır.

Madeni paranın ön yüzünde Kral III. Edward ve küçük leoparlar yer alırken arka yüzünde dört yapraklı bir haç bulunuyor.

6. 1943 Lincoln Head Bakır Peni

1943 Lincoln Head Copper Penny

1943’te Amerika Birleşik Devletleri Avrupa ve Pasifik’te savaşa hazırlanıyordu. Bu nedenle madeni para üretiminde değerli bir maden olan bakırdan tasarruf etmek istedi. Böylece federal darphane, Kongre yetkisi altında ince bir çinko kaplama ile çelikten peni yapmaya başladı.

Dolayısıyla bu dönemde bakır yerine çelik kullanıldığından turuncu/kahverengi bir renk yerine paraların rengi gümüşi bir renge büründü. Ancak darphanede yapılan bazı hatalar sonucunda çelik paraların bir kısmı bakırla karıştırıldı ve ortaya son derece nadir hatalı paralar çıktı. İşte bu paraların şu an ki değeri 1.5 milyon dolardan alıcı buluyor.

7. 2007 1 Milyon Dolarlık Büyük Akçaağaç Yaprağı Madeni Parası

1 Million Canadian dollars Gold Maple Leaf

1 milyon dolarlık Kanada Altın Akçaağaç Yaprağı madeni parası, tanıtım amaçlı devasa bir madeni paradır ve terazide 100 kilogram veya yaklaşık 220 pound olarak ölçülür.

Şubat 2022 itibariyle neredeyse saf altından yalnızca altı tanesi yapıldı ve her birinin nominal değeri 1 milyon dolar. Darphane bir onsluk Altın Akçaağaç Yaprağı madeni paraları için tanıtım amacı güdüyor.

Ekim 2007’de Guinness Rekorlar Kitabı, madeni parayı dünyanın en büyük altın madeni parası olarak onayladı. Madeni paranın ön yüzünde Kraliçe II. Elizabeth, arka yüzünde ise Kanada akçaağaç yaprağı görülüyor.

8. 1794 Flowing Hair Doları

1794 Flowing Hair Silver Dollar

Şimdiye kadar satılan en pahalı madeni paralar arasında yer alan Flowing Hair Doları 1794 yılında sadece 2 bin adet üretildi ancak dolaşıma sokulmadı. Zira bu paralar ABD’nin ilk darphanesi olan Philadelphia darphanesinde üretilerek tanıtım amacıyla hatıra parası olarak üretildi. Paranın ön yüzünde Amerikan özgürlüğünün sembolü Lady Liberty ve diğer yüzünde bir kartal yer alıyor.

Günümüze kadar sadece 130-140 adedi ulaşan Flowing Hair madeni parası özgürlüğün ilk temsili olduğu için oldukça değerli bir paradır. Amerikan nümizmatik tarihinde oldukça değerli olan madeni para, tüm dolarların kutsal kasesi olarak bilinmektedir.

9. 1933 Indian Head Gold Eagle

1933 Indian Head Gold Eagle

Amerikan nümizmatik tarihinde en çok rağbet gören altın sikkelerden biri olan Indian Head Gold Eagle, 1933 yılında ABD federal darphanesinde 312 bin 500 adet basılmıştır. Ancak günümüze sadece 3-4 düzine kadar ulaşabilmiştir.

En önemli nümizmatik sanatçılarından biri olan Augustus Saint-Gaudens tarafından tasarlanan altın paranın ön yüzünde Kızılderili tüyü başlıklı bir Liberty büstü ve arka yüzünde bir kartal yer almaktadır. Cointracker’e göre 1933 Indian Head Gold Eagle parasının 600 bin dolar değerinde olduğu bilinmektedir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler