Dünyadaki 4 Gizemli Tarikat Hakkında İlginç Bilgiler

Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat dört farklı hikaye barındırıyor. Gelin hepsine daha yakından bakalım.

Yüzyıllardır dünyanın her yerinde gizemli tarikatlar ortaya çıkmıştır. Hepsinin farklı amaçları vardı belki ama çoğu yok olup gitti. Ancak birkaç tanesi vardı ki bunlar gerçekten ses getirmişlerdir. Ben de bu yazımda dünyadaki gizemli tarikatlardan bazıları olan Jonestown Tarikatı,Davidian Tarikatı, Son Gün Azizleri Çok eşli Tarikatı ve Manson Ailesi Tarikatı’na değineceğim. Bonus olarak bir de Amerika’nın Chicago şehrinde kurulmuş olan gizemli bir uzaylı tarikatı da var!

Gizemli Tarikatlar Nasıl Bir Araya Geliyor?

Biz ve onlar kavramı çok daha eski bir geçmişe dayanır. İnsanlar tek başına kalıp güçsüz olmamak adına kendileriyle aynı fikirde olan insan topluluklarına katılma gereği duymuşlardır. İlk tarım devrimine dayanan bu süreçte gruplaşmalar ile yerleşim yerleri kurulmaya başlanmış ve günümüzdeki modern toplumlar meydana gelmiştir. İnsanlar din, milliyet, spor, ekonomi, siyaset gibi birçok konuda gruplaşmalar yaşar. Gruplaşmak kötü bir şey değildir aslında. Asıl kötü olan fanatizmdir. Örneğin Hitler‘in kurmuş olduğu Nazi yönetimi, Mussolini‘nin faşizm yanlısı yönetimi, Ron Jones’un bir lisede geçekleştirdiği 3. Dalga Deneyi bunlar toplumların nasıl manipüle edilip kullanıldığına ve tehlikeli silahlara dönüştüklerini gördüğümüz örneklerdir. Burada insanlar liderlerin boyunduruğu altında kalmış kimselerdir.

Gizemli Tarikatlar Hakkında İlginç Bilgiler

Tarikat liderleri karizmatik liderlerdir. İnsanların neye gereksinimleri olduğunu araştırır bu yönde yardım yapar ve onları kendine bağımlı hâle getirir. Zaman ilerledikçe insanların farklı ihtiyaçları olduğuna dair de onları ikna eder. Ne de olsa insanlar büyülenmişlerdir yani bir tür hipnoz etkisine girerler.

Tarikatların üç temel nesnesi vardır. Bunlar : Otoriter tek bir lider, beyin yıkama süreci, grubun yıkıcı gücü (zarar verme potansiyeli). Bunları kullanan tarikat  liderleri elleri altında güçlü bir ordu elde etmiş  olurlar

Tarikatlara katılan insanlar da aslında sizin benim gibi insanlar. Kandırılmalarının nedeni ise tarikatlara genelde önceden giren bir arkadaş tarafından sürüklenmeleri ya da tarikat liderinin samimi sıcak tavırlarıdır.Tarikatlar bu şekilde kendilerine mürit toplamış ve felaketlere yol açmıştır. Bu grupların içinde toplu  intiharlar, cinsel istismar , işkence ve daha nicesi  yaşanmıştır. Tarikatta geçen zamanda beslenme sorunları, uyku yetersizlikleri, istismar ve algıların bozulması gibi sorunlar meydana gelir.

Dünyadaki 4 Gizemli Tarikat

1- Jonestown Tarikatı

Jim Jones tarafından ABD’nin Kuzey Kaliforniya eyaletinde kurulmuş bir tarikattır. Kendisi din adamıdır. Karizmatik ve sevilen bir liderdir. Topluluğu birçok farklı ırktan insanı barındırıyordu. Güç ile disiplini sağlayabileceğini düşündüğünden tarikattaki çocuları dövme ve elektrik şokuyla cezalandırma gibi yollara başvurmuştur.

Jim Jones bütün müritlerini uçakla Güney Amerika’daki Guyana ülkesine taşımıştır. İnsanların oraya gitmek istemelerinin nedeni her istediklerini yapabilecekleri özgür bir “ütopya” olarak düşünmeleridir. Jonestown adını verdiği ve cennet olarak nitelendirdiği bir yerde kalmaya götürmüştür müritlerini. Ancak vardıkları an bütün pasaportlar toplatılmıştır ve insanların çıkışları engellenmiştir. Robert Cialdini’nin kitabında bu konu üzerine değinen bir yer vardı. Guyana çok ıssız ve irtibatın kesildiği yalnızca Jim Jones tarafından iletişim sağlandığı bir yerdir. İnsanlar bilmediği bir yere geldiğine belirsizliğe karşı tahammülsüzlük katsayıları artar ve bu panikte bir liderin koruması altına girmenin daha doğru olacağını düşünürler. Jim Jones’un buraya gelmesinde birincil amaçlardan biri budur. Ne gazete ne televizyon vardı. İnsanlar ancak liderlerinden haber alabiliyorlardı ve ailelerine bile ulaşamıyorlardı. Bir hoparlör sistemiyle çağrıları duyuyorlardı.

1978 senesinde Leo Ryan (kendisi dönemin Kaliforniya kongre üyesidir) Jonestown’u ziyaret etmiştir. İnsanlardan, oradan kaçmak istediklerine ve istismarlara dair yazılı kağıtlar toplamıştır. Guyana’dan döneceği sırada Jim Jones’un silahlı korumaları tarafından vurulmuş ve bu bir krize yol açmıştır. Olay sonrası o büyük katliam kararını vermiştir Jim Jones.

Yıllardır müritlerine “sosyal adalet” in sağlanmasından söz eden bu adam sonunda bunu nasıl yapacaklarına dair insanlara emir vermiştir. 1978 yılında tarikat liderinin emriyle müritler siyanürlü  kokteyler içmiş ve dakikalar içinde yaşamını yitirmişlerdir. Önce çocuklara verilen zehir onları öldürünce evebeynleri yıkıma uğramış ve intihar etme olasılıkları artmıştır. İçinde elbette sağ çıkanlar da var fakat onlar kadar şanslı olamayan, kaçarken Jim Jones’un korumaları tarafından kurşuna dizilen insanların sayısı da az değildir. Kendisi siyanür içmek yerine vurularak öldürülmek istemiştir ve gardiyanları da bunu yerine getirmiştir. Yaklaşık 1000 insanın ölümüyle sonuçlanan bu trajik vaka hâlâ günümüzdeki popülerliğini yitirmedi.

2- Charles Manson Tarikatı

Tarikatın kurucusu Charles Manson kendini kanun kaçağı bir hippi gibi gösterip devlete karşı isyankar bir tavır sergiliyordu.  Ayrıca iyi bir konuşmacı olduğu içinde insanları etkileme gücü yüksekti. 1960’lı yıllarda bu özellikler, onu ön plana çıkarıp bir lider olması yolunda önemli bir konuma getirmiştir. Daha sonra müritlerini toplamış ve Çiftlik adını verdiği eski bir film çekim alanına yerleşmişlerdir. Psikedelik ilaçlarla müritlerini uyuşturmaya ve kendi düşüncelerini dikte etmeye başlamıştır. İleride yaşadığı hezeyan ( sanrılar) Afro-Amerikanlar ile beyazlar arası bir ırkçılıkta Afro-amerikalıların beyazları öldüreceğine dair paranoyalar zihnini sarmıştır. Zengin ve beyaz insanları öldürüp suçu Afro-Amerikanlar, azınlıklar ve fakir insanlara atarak güç bulacaklarını düşünmüştür. Bu nedenle 1969 yılında cinayetlere başlamıştır. Roman Polanski’nin hamile eşi ünlü oyuncu Sharon Tate’i ve beraberinde 8 kişiyi öldürmüşlerdir. Fakat cinayetleri işleyen Manson değil müritleridir. Linda Kasabian ona karşı ifade vermiştir.  Cinayetleri işleyenlerden biri olduğundan onun hakkında da  müebbet hapis kararı alınmıştır. Ancak yapılan röportajlarda Manson tarafından beyninin nasıl yıkandığı, gerçek yaşamda hiçbir şeyi takmayan tutumlar sergilediği anlaşılıyor. Manson daha sonra hapishaneden çıkıp bir hastaneye yatırılmış ve 2017 yılında orada hayatını kaybetmiştir.

3- Davidian Tarikatı

1989 senesinde Texas yakınlarındaki Waco kasabasında Victor Houteff namı değer “David Koresh” olan tarikat lideri tarafından kurulmuştur. Dini bir tarikattır. Aslında tesadüfen midir bilinmez ama daha önce bahsettiğim iki tarikatın özelliklerini taşıyor(?) Tarikatın Kaliforniya’da başlaması ve ardından Jonestown, Waco’ya taşınması Yarınların Azizleri tarikatına benzerlik gösteriyor. Değiştirdiği ismi aslında bir çeşit sübliminal mesaj taşıyor. David – Davut Peygamber, Koresh ise Büyük Kiros’u ( Pers İmparatoru) temsil ediyor. İncil’in tamamını hatmetmiş bu adam Eski ve Yeni Ahitle birlikte kendi yorumlarını da katarak müritlerini etkileyerek onların gözünde sempati kazanmıştır. İşler öyle bir raddeye gelmiştir ki tarikatındaki insanlar onu bir kurtarıcı Mesih yani İsa Peygamber olarak kabul etmeye başlamıştır. Ayrıca ikamet ettikleri yere Kıyamet Çiftliği adını vermiştir. Kıyametin yakında kopacağına, hükümetin şeytan olduğuna ve onunla son savaşlarını yapacaklarına dair müritlerinin beynini yıkamıştır. Silah ve mühimmat stokları hazırlatmıştır.

1993 yılına gelindiğinde devletin yasa dışı silahları incelemek için ekip göndermesi ve tarikatın bunu öğrenmesi sonucu bir direniş başladı. Yaklaşık 51 gün süren kuşatma esnasında ABD hükümeti Davidian’lara ateş etmediğini ancak onların acımasızca üstlerine kurşun yağdırdığından bahsediyor. Hatta temel gıda ve çocuklara süt yardımı bile yapmışlar. Ancak birçok insan bu kuşatma sırasında tarikattakiler tarafından bıçaklanmış ve vurularak öldürülmüştür. Sonunun geldiğini anlayan Koresh bir yangın başlatmış ve bütün çiftlik yanıp içindekilerle birlikte küle dönüşmüştür. Koresh’in hayatı da tıpkı Jim Jones gibi kendi adamı tarafından vurulmasını emrederek sonlanmıştır. Bu katliamdan sağ çıkan müritler hâlâ Koresh’in bir gün geri geleceğine inanıyorlar.

Film/Dizi Önerisi: Davidian tarikatıyla  ilgili “Waco” adındaki mini diziyi izleyebilirsiniz.

Tarikattaki kadınları eşlerinden ayırıp kendi haremini kurmak isteyen bu adam The Walking Dead dizisinde Saviorsların lideri Negan‘ı hatırlattı bana. Ancak bana kalırsa Koresh, Negan’dan bile çok daha kötü biri çünkü pedofili bir sapkın! Ayrıca çocukları ailelerinden nefret ettirmeye, hem anneleri hem de babalarının kendisi olduğu düşüncesiyle manipüle ediyordu.

4- Son Gün Azizleri Çok Eşli Tarikatı

Yaklaşık 6-10 bin civarında müridinin olduğunu bilinen bu tarikat Warren Jeffs tarafından yönetiliyordu. Colorado, Utah, Arizona ve  Hilldale’de parça parça yer alıyorlardı. Hükümet yetkilileri ve kolluk kuvvetleri bile tarikatın içindeydi ve Warren’a itaat ediyorlardı. Tarikatta kimin evlenip kimlerin çocuk yapacağına lider karar veriyordu. Tıpkı David Koresh gibi o da bir pedofiliydi ve ne tesadüftür ki tarikatın ikamet ettiği yer Waco civarlarındaydı. Çok parası olan Jeffs kendi izole yapısını inşaa ettirmiştir. Hükümet tarafından bir operasyon sonucu binadan kaçmış ancak araba kovalamacası sonucu büyük miktarda nakit ve cinsel istismar ve tecavüzlerini kaydettiği müzik kasetleri ile yakalanmıştır. Hapse girmesine rağmen tarikatı aynı nüfuzla yönetmeye devam etmiştir. Hatta tarikattaki tüm kadınları kendi nüfusuna eşi olarak almıştır. Şu an yaptığı grev sonucu komaya girmiştir.

5- BONUS!!! Chicago’daki Uzaylı Tarikatı

Bu tarikat aslında diğerleri gibi öyle sapkın ritüellere sahip bir oluşum değil. Robert Cialdini’nin “İknanın Psikolojisi”kitabını okuduğum sırada rastlamıştım. Dr. Thomas Armstrong ve Marian Keech diye adlandırılan kişiler tarafından kurulmuştu bu tarikat. Bir üniversitede profesör olan Armstrong mistisizm ve uçan dairelere ilgi duyuyor. Koruyucu adını verdikleri ulaklar ile diğer dünyadan mesajlar aldığına dair Keech ile birlikte müritlerinin beyinlerini yıkıyorlardı. Sonlarının bir Nuh Tufanı gibi olacağını ve bütün dünyayı saracağını söylemişlerdi.

Tufan günü geldiğinde üstlerindeki bütün metal eşyaların çıkartılması istenmiş. Hatta bir mürit gidecekleri geceye son anda yetişip pantolonundaki fermuarı unuttuğundan yakınırken Dr. Armstrong bir jilet yardımıyla adama yardım edip fermuarı sökmüştür. Ancak Tufan zamanı geldiğinde olay gerçekleşmemiş ve herkes hayal kırıklığına uğramıştır. Ne de olsa sonlarının geldiğini düşündüklerinden tarikattaki herkes işlerinden istifa etmiş devam ettikleri şeyleri yarıda bırakmış ve her şeyleriyle kendilerini tarikata adamışlardır. Marian Keech uzaylılardan aldığı yeni mesajla bu tarikatın bir araya gelip yaydığı nur ile Tanrı tarafından kutsandığını ve felaketin dünyaya gelmesinden kurtardığını söyler. Fakat bazıları buna inanmaz ve çekip gider. Kalanlarsa bu dağılmışlığı, insanlar tarafından  alaya alınmayı ve ekonomik çöküntülerini engellemek için birer misyonere dönüşmüş ve tarikatlarındaki inancı yaymaya çalışmışlardır. Böyle durumda tarikatlar insanları ikna etme yöntemlerine başvurur. Toplumsal kanıt ilkesiyle  bir bilgi ne kadar yanlış olursa olsun inananlar arttığında bu yanlış doğruya dönüşecektir. Ne yazık ki başarılı olamadılar ve bu tarikatlar da diğerleri gibi dağıldı gitti.

Oyun Önerisi: Far Cry 5

Konuyu beğendiyseniz bir FPS oyunu olan Far Cry 5i de oynamanızı öneririm. Orada da kurgusal bir tarikat olan Eden’s Gate yani Cennet’in Kapısı adında dini bir tarikat ve başında iki kardeşi ile birlikte acımasız lider Joseph Seed var. Amacımız, Hope kasabasındaki bu tarikatın amaçlarına engel olmak ve insanları huzura kavuşturmak.

Dünyadaki  4 gizemli tarikattan ilgimi en çok çeken Jonestown’du. Jim Jones’un bu kadar metropolitan bir ülkeden bunca insanı ıssız bir ülkeye götürebilmesi enteresan. Jonestown’dan sonra ilgimi en çok çeken tarikat da Davidian’dı. Çünkü kendini aleve verdi tıpkı Numantia kuşatmasındaki gibi. Gerçi onlar onurluca ölmek için, David Koresh ise hırsından böyle yapmıştır.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler