Crusader Kings 3: Yeni Başlayanlar İçin Oynanış Rehberi

Crusader Kings 3: Yeni Başlayanlar İçin Oynanış Rehberi

Dünya çapında milyonlarca oyuncusu olan Crusader Kings 3, yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. Fakat, içeriğimizde yer verdiğimiz Crusader Kings 3 rehberi ile temel kavramları hızlıca öğrenebilecek ve büyük strateji savaş oyunları hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz!

Crusader Kings 3, grand strategy wargame kategorisindeki en bilindik bilgisayar oyunlarından birisidir. Paradox Interactive şirketi tarafından 1 Eylül 2020’de çıkarılmıştır. PC, Linux, XBOX, Playstation, MacOS cihazlardan oynanabilmektedir.

Crusader Kings serisi boyunca yazılmış tarihi değiştirebilir veya yepyeni bir tarih oluşturabilirsiniz. Korku salan bir hükümdar olabilir veya adaleti dünyaya dağıtabilirsiniz! Tamamen size kalan oynanış stillerinde çığır açan bu oyun serisi, günümüzde hâlen milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır.

Crusader Kings 3 Nedir?

Crusader Kings 3, CK3 olarak da bilinen orta çağ rol yapma oyunudur. Büyük strateji savaş oyunları dendiğinde akla gelen ilk oyunlardan birisi olan Crusader Kings 2 oyununun devam oyunudur. Single player ve multiplayer özellikleri ile eşsiz deneyimler sunar.

Crusader Kings 3 Haritası
Crusader Kings 3 Haritası

Crusader Kings 3, ister kendi hükümdarınız ve krallığınızı kurabileceğiniz isterseniz de hali hazırda size sunulmuş serüvenleri oynayabileceğiniz bir oyundur. Her serüvenin kendine has özellikleri vardır.

Örneğin, oyununuz boyunca oluşan kültürel etkileşimler, yeni ve eski dinler, kurulan ve yıkılan krallıklar, soy ağaçları gibi rastgele meydana gelebilecek ögeler mevcuttur. Bu sayede, oyuna her yeniden başladığınızda yepyeni bir tecrübe edinmiş olursunuz.

Crusader Kings 3 Başlangıç Rehberi

Crusader Kings 3 başlangıç rehberi gerektiren bir oyundur. Oyun içerisindeki “CK3 tutorial” oyunu sizlere güzel şekilde öğretse de, oyun içerisinde çok fazla öge olduğundan dolayı zaman içinde boğucu hâle gelebilir. Bu sebeple CK3 guide anlatımız aşağıda mevcuttur:

CK3 Oynamaya Nasıl Başlanır?

Crusader Kings 3 oynamaya başlamak için, öncelikle yapmanız gereken şey halihazırda yaratılmış olan oyun modlarından birisini seçmek veya kendi hükümdarınızı yaratmaktır. Halihazırda oyun modları, aşağıdaki gibidir:

Crusader Kings 3 867 Yılı Oyun Modları

Crusader Kings 3 867
Crusader Kings 3 867

Crusader Kings 3 867 yılı oyun modları, 5 adet serüven sunar: Bu modlar, İran serüveni, İspanya serüveni, Viking serüveni, Avrupa serüveni, Fransız serüvenidir. 867 Yılı oyun modları, oyuna ilk defa başlayacaklar için idealdir.

Crusader Kings 3 1066 Yılı Oyun Modları

Crusader Kings 3 1066
Crusader Kings 3 1066

Crusader Kings 3 1066 yılı oyun modları, 3 adet serüven sunar: Bu serüvenler, Avrupa serüveni, İspanya serüveni ve İngiltere/Viking serüvenidir. 1066 Yılı oyun serüvenleri, oyuna yeni başlayanlar için pek ideal değildir, çünkü krallıklar arasında kaos hakimdir.

Crusader Kings 3 Oyun İçi Panel

CK3, sizlere oldukça geniş seçimler yelpazesi sunar. Bu seçimlerin kimisi altın gerektirirken, kimisi şöhret veya din puanı gerektirir. Bu sebeple, gözünüz sürekli oyun içi panellerde (HUD) olmalı ve güncel durumunuzu kontrol etmelisiniz. Peki, bu göstergeler nerede?

Crusader Kings 3 Paneli
Crusader Kings 3 Paneli

Altın

CK3 oynarken altın kullanımı oldukça önemlidir. En çok sorulardan birisi “CK3 para kazanma” sorusudur. Bu sebeple, altın kazancını arttırmak, birikim yapmak ve bu birikimleri dikkatli harcamak sizler için iyi olacaktır.

CK3’te altın kazanımı, kabile yönetimlerde diğer ülkelere yapılan yağmalar sayesinde, feodal yönetimlerde ise maddi kaynakların düzgün kullanımı ile yapılır.

Her iki yönetimde de altın kazanımı için dikkat edilmesi gereken şey, elinizdeki topraklara yatırım yapmaktır. Maddi yönetimi iyi olan bir karakter ve konsey üyesi ile çokça para kazanabilirsiniz.

Şan

CK3’te şan arttırma, altın kazanmaktan bir nebze daha kolaydır. Tıpkı altın gibi, belirli seçeneklerde şan harcaması yapmanız gerekebilir. Şan kazanmak için ise ava çıkabilir, seçimlerde adil kararlar verebilir veya bire bir düellolardan elde edebilirsiniz.

Şan, birkaç seviyeden oluşur. Eksi seviyelerdeki şan size negatif etki verecek ve size olan görüşü eksi yönde etkileyecektir. Yüksek seviyelerdeki şan ise sizlere yeni aktiviteler açacak ve size olan görüşü olumlu yönde etkileyecektir.

Din Puanı

CK3’te din puanı, çeşitli etkinlikler ve kararlarda kullanılmaktadır. Eğer karakteriniz bir din adamı olma yolunda ise, bu puanın yüksek olması işinize yarayacaktır. Ayrıca yeni bir din yaymak, var olan bir dini reform etmek gibi kararlarda oldukça önemlidir.

Din puanı da tıpkı şan gibi birkaç seviyeden oluşur. Mevcut dininize ters düşecek kararlar verirseniz, bu seviye negatif seviyelere düşerek diğer karakterler ile aranızı bozacaktır. Yüksek seviyedeki din puanı ise olumlu ilişkiler sağlayacak ve yeni etkinlikler açacaktır.

Aile Puanı

CK3 aile puanı, kazanılması en zor puan türüdür. Bunun sebebi, her ailenin kendine özgü bir ağacı vardır ve buradaki özellikler oyundaki gidişatı önemli ölçüde değiştirmektedir. Aile puanı kazanımını arttırmak için geniş bir aileye sahip olmalısınız ve aile üyeleriniz yüksek rütbelerde olmalıdır.

Oyun sonlarına yaklaştıkça, buradaki özellikler daha da önemli olmaya başlayacaktır. Çünkü, aile seviyeniz ne kadar yüksekse, diğer karakterler tarafından hükümdarlığınızın kabulü o kadar artacaktır. Aileniz sevilmiyorsa ve tahta yeni geçtiyseniz, güçlü lortlarınız sizlere suikast düzenleyebilir veya size karşı isyan çıkarabilir.

Asker

CK3 asker arttırma, yönetim şeklinize göre değişmektedir. Kabile yönetiminin olduğu bir ülkede asker sayısını arttırmak için şan gereklidir. Feodal yönetimin olduğu bir ülkede ise altın gereklidir. Askerlerinizin kalitesi de savaşlarınız için oldukça önemlidir.

Her iki yönetimde de asker sayısını arttırmak için elinizdeki yerleşkelere asker binaları inşa etmelisiniz. Ayrıca, asker olan bir hükümdar olmanız, sizin için fazladan asker anlamına gelmektedir.

Yerleşke Sayısı

CK3 yerleşke sayısı, oyunda en çok dikkat etmeniz gereken ögelerden birisidir. Bunun sebebi, elinizde olması gerekenden fazla yerleşke varsa lortlarınız bundan hoşlanmaz ve sizlere isyan ederler. Bazen, krallıklar tek bir iç isyan ile yıkılabilir.

Her hükümdar, farklı sayıda yerleşke tutabilmektedir. Tutabileceğiniz yerleşke sayısını arttırmak için diplomasi veya ekonomi yolundan giden bir hükümdarınız olması gerekir. Fakat unutulmamalıdır ki, her hükümdar sadece 2 adet dükalık tutabilir. Dükalık sayısı değiştirilemez.

Krallık Paneli

CK3 krallık panelinde, yönetim ile alakalı bütün detayları bulabilirisiniz. Hükümdarınızın yetkisini arttırıp azaltma, vâris sırası, vâris olma koşulları ve değişimi gibi konular bu panelde yer alır.

Asker Paneli

CK3 asker paneli, askeri işlerinizin hepsini kapsamaktadır. Burada şövalye veya şampiyonlarınızı ayarlayabilir, ordunuza özel asker alıp sayılarını arttırabilir veya paralı asker kiralayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta, her hükümdarın farklı sayıda şövalyesi olması ve asker alabilmesidir.

Konsey Paneli

CK3’te konsey paneli, bir nevi Bakanlar Kurulu’dur. Bu panelde, kendinize din adamı, diplomat, ekonomist, mareşal ve entrikacı seçebilirsiniz. Eşinizin size verdiği ekstra özellikler de buradan değiştirilebilir.

Bu panelde dikkat edilmesi gereken nokta, atadığınız kişilerin hükümdarınız ile aynı kültürden olması, seviyelerinin yüksek olması ve hükümdarınızla arasının iyi olmasıdır. Aksi hâlde hem işlerini daha kötü ve geç yapacaklardır, hem de size karşı kötü eylem olasılıkları artacaktır.

Divan Paneli

CK3 divan paneli, sarayınızdaki iş imkanlarını gösterir. Saray doktorundan öğretmenine, yemek tadımcısından seyise kadar çok çeşitli işler mevcuttur. Buradaki dikkat edilmesi gereken nokta, adayların işe yatkınlığının iyi olup olmamasıdır. Ayrıca, bazı işler diğerlerinden daha fazla altın ödeme istemektedir.

Kumpas Paneli

CK3 kumpas paneli, sizin kurduğunuz veya size karşı kurulan kumpasları gösterir. İyi ve kötü kumpaslar olarak ikiye ayrılır. İyi kumpaslar, arkadaş edinmek, baştan çıkarmak, ilişki düzeltmek gibi konuları ele alır. Kötü kumpaslar ise birilerine suikast düzenlemek için vardır.

Kumpaslarınızın kalitesini ve başarı şansını arttırmak için bu paneli kullanmalısınız. İstediğiniz kumpasın altında bulunan seçeneklerde, kumpasınıza yardım edecek olan kişilerin yardım derecesi, istediği ücret ve kişiye olan yakınlığı gösterilmektedir.

İsyan Paneli

CK3 isyan paneli, size karşı kurulan isyanları gösterir. Bu isyanlarda yer alan kişileri, bu panelde tek tek görebilirsiniz. İsyanları dağıtmak için isyanı başlatan kişiye altın teklif edebilir, konseyde yer verebilir veya kumpas düzenleyebilirsiniz.

Seçim Paneli

CK3 seçim paneli, oldukça önemli bir paneldir. Bu panelde, oyun boyunca sadece bir kez yapabileceğiniz seçimler ile birlikte, birkaç kez yapabileceğiniz seçimler bulunur. Örneğin, bu panel aracılığıyla kendinize şövalye, doktor, saray mensubu arayabilir, dini ritüeller gerçekleştirebilir, eğer evcil hayvanınız veya hobiniz varsa onlar ile uğraşıp stres atabilirsiniz.

Aktivite Paneli

CK3 aktivite paneli, oyun boyunca birkaç yılda bir yapabileceğiniz aktiviteleri barındırır. Turnuva veya düğün düzenlemek, ava çıkmak, kutsal mekanları ziyaret etmek veya üniversiteye gitmek gibi aktiviteler bu paneldedir. Bu aktiviteler sizlere para, şan, din puanı, yetenek gibi önemli puanlar kazandırsa da oldukça maliyetlilerdir.

Divan

CK3 Divan, Royal Court DLC’si ile gelmektedir. Bu DLC sayesinde, Kral veya Kraliçe olduğunuzda kendinize ait bir divan sahibi olursunuz ve zaman zaman tebaanız ile saray/devlet işlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, divanınızda sergileyebileceğiniz şaheserler ile ekstradan şan, altın veya aile puanı kazanabilirsiniz.

Ülkeler ve Sınırları

CK3 ülkeler ve sınırları, oldukça basittir. Her ülke, belirli çizgiler ile sınırlara ayrılmıştır ve bu sınırlar savaş veya miras yoluyla büyüyebilir. Eğer ülkeler yerine şehirleri görmek isterseniz, görmek istediğiniz şehre doğru haritayı yaklaştırmanız (zoom in) yeterlidir.

Düşman Askerleri

CK3’te düşman askerleri, kırmızı arka plan şeklinde gözükür. Eğer bir düşman askeri sizin asıl düşmanınızsa, rengi daha kırmızıdır. Eğer düşman askeri yağmacı ise, daha turuncumsu bir kırmızı arka plana sahiptir.

Sizin Askerleriniz

CK3’te sizin askerlerinizin arka planı yeşildir. Sizin yanınızda savaşan müttefik askerilerin renkleri ise mavi arka plandır. Asker sayılarınızın solunda bulunan parantez içi sayılar, o noktada kaç farklı odu olduğunu belirtir.

Harita

CK3 haritası, bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu kafa karışıklığını çözmenin en iyi yolu, sağ altta bulunan seçenekleri iyi kullanmaktır. Burada seçenekler size haritayı sadece krallık, dükalık, şehir, din, kültür gibi detaylı şekillerde görme şansı sunar.

Savaş

CK3 savaş mekaniği, asker sayınıza, asker kalitenize, savaş amacınıza ve büyüklüğüne göre değişir. Öncelikle asker bakımından sayınızın fazla olması, kalitenizin iyi olması ve erzak sorununuzun olmaması size savaşları kazandıracaktır.

Bir savaşı kazanmak için, rakibinizin askerlerini meydanda yenebilir, şehirlerinin üstüne askerlerinizi sürerek oraları kuşatabilirsiniz. Aldığınız her başarı, size %100 olmaya daha da yaklaştıracaktır ve %100 olmanız savaşı kazandığınız anlamına gelir. Kazanamayacağınızı düşündüğünüz savaşlarda ise “white peace” özelliği kullanabilirsiniz.

Savaş amacı ve büyüklüğü ise, savaşların daha uzun sürmesine sebep vereceğinden, bu sizlere hem altın hem de şan açısından masraflı hâle dönüşecektir. Bu sebeple, kısa ve az askerli savaşlar bazen daha iyi olabilir.

Karakter

CK3’te karakter paneli, sol altta yer alan hükümdar portresinden açılabilir. Diğer karakter ise, ekranınızda çıkan tıklanabilir isim veya görselleri sayesinde açılabilmektedir. Bu panellerin kullanımını içeriğimizin ilerleyen safhalarında daha detaylı anlatacağız.

Uyarı

CK3 uyarı kısmı, sizlere bazen önemli bazen de zaman süreli seçimleri gösterir. Örneğin eşinizin olmaması, fazla yerleşkenizin olması, konseyinizde eksik bakan olması, fidye alabileceğiniz mahkumlarınızın olması burada çıkan uyarılar sayesinde görebilir.

Önemli Bildirimler

CK3’te önemli bildirimler, altın göstergesinin sol tarafında bulunan yerdedir. Burada bildirimler, uyarı sekmesi gibi olsa da, çok daha uzun süreli ve önemli bildirimleri göstermektedir. Örneğin, oluşturulabilecek dükalık ve krallıklar listesi, müttefik potansiyelleri, evlilik çağı gelen aile üyeleriniz burada gösterilmektedir.

Tarih ve Zaman

CK3’te tarih ve zaman, oyundaki en önemli noktalardan birisidir. Belirli etkinlik ve seçimler belirli zaman aralıklarıyla yapıldığından dolayı bir gözünüzün tarihte olması sizin için iyi olacaktır. Zaman ise durdurulabilir, hızlandırılıp yavaşlatılabilir. Hızlı oynamak her zaman iyi değildir, bazen oynanış açısından önemli hatalara sebep olabilir.

Crusader Kings 3 Karakter Paneli

Crusader Kings 3 karakter paneli, karakterinizin gelişimi ve gelecekteki hükümdarınız için oldukça önemlidir. Bu panelde, mevcut kralınızın aile üyelerini, vârisini, eşini ve soy ağacı gibi özelliklerini görebilirsiniz. CK3 rehberi kapsamında, bu konuya da değinilmesi gerektiğini düşündük:

Crusader Kings 3 Karakter Paneli
Crusader Kings 3 Karakter Paneli

Vâris

CK3’te vâris, ülkenizin geleceği için önemlidir. Oynadığınız hükümdarınızın yaşı ilerledikçe ardından gelecek hükümdarın özellikleri oyunun şeklini belirler. İyi bir vâris iyi bir ülkeye, kötü bir vâris ülkeyi isyana sürükler.

Bu sebeple, mümkün oldukça vârisinizi kendiniz yetiştirmeli ve özelliklerini siz seçmelisiniz. Hoşunuza gitmeyen bir vâris, “Disinherit” seçeneği veya kumpas yolu ile taht sırasından çıkarılabilir.

CK3’te eş, en az varis kadar önemlidir. Bunun sebebi, eşinizin sizin üzerinizdeki ve çocuklara gen aktarımı konusundaki önemidir. İyi bir eş, verdiği ekstra özellikler sayesinde sizlere yardımcı olur. Genetik özellikler bakımından güçlü bir aile oluşturmak için de oldukça önemlidir.

CK3’te iyi bir eş seçmek için, aynı kültürden ve aynı dinden olmak önemlidir. Verdiğiniz kararlar ile ilişkinizi yüksek tutmanız önemlidir. Eşiniz ile olan yüksek ilişki, çocuğunuz olma şansını arttıracaktır ve eşinizin size karşı kumpasa katılmasını engelleyecektir.

Kötü bir eş ise, sizlere karşı kumpasa katılabilir, çocuğunuzun kültürünü değiştirebilir. Daha da kötüsü, çocuk yaşta tahta geçen vârisin temsilciliğini, vâris büyüse de bırakmak istemeyebilir.

Aile Soy Ağacı

CK3’te aile soy ağacı, seçtiğiniz karakterin soy ağacını görmek için kullanılır. Oynanış açısından her zaman kullanışlı olmasa da, rol yapmak için oynayanlar için birebirdir. Bu panelde, seçtiğiniz karakterin geçmiş ve yaşayan tüm akrabalarını görebilirsiniz.

Karakter Özellikleri

  • CK3’te karakter özellikleri, oyundaki en önemli noktalardan birisidir. İyi özelliklere sahip bir karakter, taht süresi boyunca iyi işler başarabilir. Kötü huylu karakterler ise vermek zorunda kaldıkları çılgın seçimler ile bir anda serüveni bitirebilirler. Üç farklı özellik türü vardır: Genetik, kişilik ve yaşam biçimi özellikleri.
  • Genetik özellikler, sadece anne ve babadan geçen özelliklerdir. Aile soy puanları ile yapılan geliştirmeler ile daha iyi ve daha kesin bir şekilde geçirilmesi sağlanabilir.
  • Kişilik özellikleri, çocukluktan yetişkinliğe kadarki süreçte kazanılan özelliklerdir. Seçimlerinize etkisi olan bu özellikler, stres kazanımı veya kaybı, lort ve tebaa ilişkileri için önemlidir.
  • Yaşam biçimi özellikleri ise, genel olarak yetişkinlik döneminde kazanılar ve seçimler yoluyla edinilen özelliklerdir. Ömür, stres, etkinlik başarı şansı gibi konularda etkileri büyüktür.

Sahip Olduğunuz Unvanlar ve Yerleşkeler

CK3’te sahip olduğunuz unvanlar ve yerleşkeler, ülkeniz açısından önemlidir. Eğer ki henüz kralsanız ve ülkeniz sınırları içerisinde başka bir krallık kurarsanız, kurduğunuz krallık başka karaktere geçtiğinde sizin altınızdan çıkarak bağımsızlığını kazanacaktır. Bunun sebebi, unvanlarınızın aynı kademede olmasıdır.

Unvanlar ve yerleşkeler sayesinde, sizden sonraki hükümdara hangi toprakların ve unvanların kalacağını görebilir, belki de olası bir isyanı engelleyebilirsiniz.

Diplomasi Durumunuz

CK3’te diplomasi durumu, hangi ülkelerle savaş içerisinde olduğunuzu veya kimlerle müttefik olduğunuzu gösterir. Stratejinizi, başka karakterlerin diplomasi durumlarına göre belirleyebilir ve kazanamayacağınız bir savaşı kazanabilirsiniz.

Aile Üyeleriniz

CK3’te aile üyeleri, önemlidir. Hem soyunuzun devamı açısından, hem kazanılan aile puanı bakımından hem de ülkenizin eşit dağılımı konusunda gerekli ayarlamaları buradaki karakterler üzerinden yapabilirsiniz.

Crusader Kings 3 Türkçe Yama Nasıl Kurulur?

CK3 Türkçe yama kurma için Strategyturk Türkçe Yama Steam Workshop sayfası üzerinden otomatik olarak indirilebilir. Fakat, unutmayınız ki Türkçe yama oyunun DLC’leri tam olarak çalışmayabilir.

İkinci bir yöntem ise Paradox Mods üzerinden indirmektir. Bu site üzerinden indirdiğiniz tüm modlar ve çeviriler, manuel olarak oyuna eklenmektedir.

Aksiyon dolu Crusader Kings 3 hoşunuza gittiyse, Steam sayfası üzerinden satın alarak oynamaya başlayabilirsiniz!

Eğer içeriğimiz hoşunuza gittiyse veya başka sorularınız varsa yorum atmaktan çekinmeyin! Sitemizde bulunan “Total War Medieval 2 Tüm Ülkeleri Açma ve Hileleri” yazımıza da göz atabilirsiniz!

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler