Bitkisel Etler Küresel Isınmayı Engellerken Hayvancılığı Olumsuz Etkiliyor

Cornell Üniversitesinin yeni araştırması bitki bazlı sığır etinin karbon emisyonunu önemli oranda azaltabileceğini ancak hayvancılıkla uğraşan tarımsal iş gücünü olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyor. Araştırmanın tüm detayları haberimizde!

Sığır eti için laboratuvar ortamında üretilen bitki bazlı alternatifler %2,5 ile %13,5 oranında karbon emisyonunu azaltmak için yüksek potansiyele sahipken aynı zamanda hayvancılık başta olmak üzere mevcut tarım iş gücünü olumsuz etkiliyor.

Cornell ve Johns Hopkins Üniversitelerinin yayınladığı yeni araştırmaya göre; soya ve bezelye gibi baklagillerden üretilen etlerin Amerika’daki sığır eti üretimi için gereken sığır sayısını 2 ila 12 milyon azaltarak tarımsal karbon ayak izini %2,5 ile %13,5 oranında azaltabileceği açıklandı.

Bitki bazlı sığır eti
Bitki bazlı sığır eti

Planetary Health dergisinde yayınlanan araştırma makalesinde araştırmacılar, iklim değişikliğini azaltmak için bir an önce harekete geçilmesinin önemli olduğunu, ancak bu yeni ekonomik modelin tarımsal iş gücünün geçim kaynakları, çalışma koşulları, insan hakları, adil ücretler ve sağlıkta eşitlik gibi konularda hem olumlu hem de olumsuz birçok sonucu olabileceğini söyledi.

Hayvancılıkta karbon emisyonu
Hayvancılıkta karbon emisyonu

Cornell Üniversitesinden kıdemli araştırma görevlisi Daniel Mason-D’Croz bitkisel etlerin yer aldığı bir modelin ulusal gayri safi yurtiçi hasıla üzerinde küçük, potansiyel olarak olumlu bir etkisinin olacağını ancak, tarım ekonomisinde önemli aksamalara yol açacağının altını çizdi.

Amerika’da Besi Hayvanı Yetiştiren Çiftliklerde Önemli Oranda Düşüş Var

2017 yılında besi hayvanı yetiştiren 2.1 Milyon çiftliğin yer aldığı Amerika’da, çiftliklerin toplam arazisi, 2017’de 910 Milyon dönümdü. 2021’de hayvancılıkla uğraşan çiftlik sayısı 1 Milyon 315 Bin ile sınırlı kalırken dönüm alanı 895 milyona geriledi.

Bitkisel Sığır Eti Üretiminde Mevcut Tarımsal İş Gücünün Zararları Nasıl Karşılanır?

Araştırma da ismi geçen Cornell Üniversitesi’nde sürdürülebilir gıda sistemleri ve küresel değişim profesörü olan kıdemli yazar Mario Herrero ise “Yasa düzenleyicilerinin ve politikacıların bu gelişen yeni teknolojileri teşvik etmeleri için iyi nedenler var” dedi.

Hayvancılıkta tarımsal iş gücü
Hayvancılıkta tarımsal iş gücü

Mario Herrero ayrıca yeni gıda üretimi sisteminden olumsuz etkilenecek tarımsal iş gücünün ve küçük üreticilerin zararının nasıl karşılanacağı yönünde siyasi merciilere önerilerde bulunarak “Politikacılar, istenmeyen olumsuz sonuçların farkında olmalı ve dezavantajlı işçilere, ağır darbe alan yerel topluluklara ve küçük üreticilere verilen zararlar da dahil olmak üzere etik açıdan ilgili değişiklikleri hafifletmeyi taahhüt etmelidir.” dedi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler