Beş Sevgi Dili – Gary Chapman Kitap İncelemesi

Sevildiğini hissetmek, iletişim kurduğunuz kişinin sizin sevgi dilinizi bilmesi ve size sevgi dilinize göre davranmasıyla ilgilidir. Bu yazımızda sadece romantik ilişkiler için değil, her türlü ilişkimiz (ebeveyn-çocuk, arkadaşlık, iş arkadaşlığı vs.)  için bilmemiz gereken beş sevgi dilinin anlatıldığı rehber niteliğindeki Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili isimli kitabını inceleyeceğiz.

Beş Sevgi Dili Kitabının Konusu Nedir?

Gary Chapman, Beş Sevgi Dili isimli kitabında, sevgi iletişiminde başarılı olmak istiyorsak hem kendi sevgi dilimizi hem de iletişim kurduğumuz kişinin sevgi dilini keşfetmemiz gerektiğini anlatır. Yazar, 20 yıl boyunca evlilik danışmanlığı yaptıktan sonra temel olarak beş sevgi dili olduğuna karar vermiş. İnsanların sevildiğini düşündüğü ve kendi sevgisini ifade ettiği beş temel kanal var. Bunlar; onaylayıcı kelimeler, kaliteli zaman, hediye alma, hizmet eylemleri ve fiziksel temas. Bütün diller üzerinde ayrı ayrı düşünülmesi gereken bölümler halinde kitapta anlatılmış.

Kitaba göre, rahat ve etkili bir iletişim için, yabancı dil öğrenmek gibi öncelikle kişi, kendi sevgi dilini anlamalı, sonra partnerinin sevgi dilini keşfetmeli. Ayrıca kişinin baskın sevgi dili sadece bir tane olmak zorunda da değil. Çoğunlukla bu beş maddeden iki dil, kişinin baskın sevgi dilini göstermektedir. Chapman’a göre iletişim kurduğunuz kişinin doğru baskın sevgi dilini konuşmayı bilmek, ilişkilerde bağı oldukça güçlendirir ve iletişimi kolaylaştırır.

Beş Sevgi Dili Kitap Kapağı

Ebeveyn-çocuk ilişkisinde, romantik ilişkilerde veya arkadaşlık ilişkilerinde sevildiğini anlamanın ve sevginizi göstermenin yolu, bu dilleri iyi bilip o dile uygun tavır ve tutum içinde olmaktan geçiyor. Kitapta Dr. Chapman birçok danışanından örnekler vererek bu sevgi dillerinden uygulama örnekleri ve tavsiyeler veriyor. Kitaptaki örnekler dışında, iletişim kurduğunuz kişinin baskın sevgi dilinde kendinizi ifade etme biçiminiz sizin hayal gücünüze bağlı.

Chapman’a göre, “Sevgi neydi? Sevgi emekti” klişesini bozan şey, yanlış emek vermektir. Hediye almaktan çok da hoşlanmayan birini hediye yağmuruna tutmanız onun size olan sevgisini artırmak yerine hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Ya da siz kaliteli vakit geçirmekten hoşlandığınız için partnerinizle planlar yaptığınızda, baskın sevgi dili kaliteli zaman olmayan biri aynı aktiviteden aynı şekilde sevildiğini hissetmiş olmayacaktır.

Beş Sevgi Dili kitabı özetle; kendini bilmenin, iletişim kurduğumuz kişiyi doğru tanımanın, ilişkilerimizde doğru tavır ve tutum içinde olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamanın yanı sıra, kendi uzmanlık alanıyla, gerçek hayattan uygulamalı örnekleriyle ilişkilerimiz için oldukça yardımcı bir kaynak.

Gary Chapman Kimdir?

Amerikalı yazar Gary Chapman 1938 yılında Kuzey Karolina’da dünyaya gelmiştir. Antropoloji alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra sosyal bilimler alanında yüksek lisansını yapmıştır. Felsefe doktorası bulunan Chapman, 1992 yılında yazdığı Beş Sevgi Dili kitabıyla 2007 yılından itibaren uzun süre New York çok satanlar listesinde yer almıştır. Dr Chapman, evlilik danışmanlığı yapmaktadır ve kalıcı ilişkiler kurma konusunda seminerler vermektedir.

Gary Chapman’ın Yazdığı Diğer Kitapları Nelerdir?

  • Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili
  • Gençler İçin Beş Sevgi Dili
  • Yalnızlar İçin Beş Sevgi Dili
  • Evliliğin Dört Mevsimi
  • Konuşmamız Lazım
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler