Baby Reindeer Dizi İncelemesi

Baby Reindeer dizi incelemesi

Çıktığı günden bu yana birçok kişi tarafından izlenen ve birçok kişiyi etkileyen Netflix’in yeni yapımı Baby Reindeer hakkındaki bu yazımızda bir merhamet emaresinin nelerle sonuçlanacağına değineceğiz.

Merhamet her durumda iyi şeylerle mi sonuçlanır? İşte izleyicilere bu soruyu sordurarak başlayan Baby Reindeer her geçen bölümde izleyiciyi daha da içine çeken bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen bölümle bir solukta izlenebilecek bir mini dizi olan Baby Reindeer izledikçe aslında bazı şeylerin hiç de göründüğü gibi olmadığını gözler önüne seriyor. Bu yazımızda Netflix’in yeni ve çok ses getiren yapımı Baby Reindeer hakkında konuşurken dizi hakkında merak edilen soruları da cevaplayacağız.

Baby Reindeer Dizi Özeti

Asıl mesleği komedyenlik olup aynı zamanda da bir barda çalışan Donny Dunn’un bir gün bara perişan bir şekilde gelen kadına bir fincan çay ikram etmesiyle hikaye başlamış olur. Donny yalnızca ağlayan bir kadın olan Martha Scott’a bir fincan çay ikram etmek istese de işler öyle ilerlemez. Martha daha öncesinde de tacizden sabıkası bulunan bir kadındır ve o çay ile istemeden de olsa yeni kurbanını seçmiştir: Donny Dunn ya da onun deyimiyle bebek ren geyiği.

Martha o günden sonra her gün bara gelmeye başlar. Kendini Donny’e zengin ve ünlü bir avukat olarak tanıtmıştır ve geldiği her gün aslında az vaktinin olduğunu söylemesiyle başlayıp saatlerce o barda Donny’e hikayeler anlatmaya başlar. Bu durum zaman zaman Donny’nin de hoşuna gitse ve hatta onu güldürse de Martha’dan her gün gelen e-postalar bir süre sonra oldukça garipleşmiştir. Bu garipleşme Donny’nin arkadaşlarının Donny’ye şaka yapmak için bir e-postaya cevap vermeleriyle daha da artar ve artık Martha Donny’nin de ona karşı boş olmadığını düşünür. E-postalar her geçen gün artar, bara gelip hikaye anlatmalar artar ve hatta Martha Donny’nin evine kadar bile gelir.

Dizinin baş kahramanı Donny ve ona takıntılı olan kadın Matha
Dizinin baş kahramanı Donny ve ona takıntılı olan kadın Matha

Donny olanlardan rahatsızlık duymaktadır fakat Martha’nın komedyenlik yarışmasında onu izlemeye gelişi ve onun sayesinde yarı finale yükselmesiyle Donny onu nedense polise ihbar edememektedir. İşte işler bu noktada Donny bünyesinde de değişmektedir. Binlerce e-posta, sürekli sözlü taciz; insan böyle birinden neden şikayetçi olmak istemez?

Bu soruya yanıt dizide çok geçmeden geliyor. Donny, trans sevgilisi olan Teri ile bir mekandayken Martha’nın Teri’ye saldırması sonucu onu polise şikayet etmeye gidiyor ama yine bir sorun var. Polisin sorduğu soru Donny’i oldukça gerilere götürmeye yetiyor: Bunca zamandır neden polise gelmediniz?

Polisin sorusu üzerine yıllar öncesine giden Donny komedyenlik yapmak üzere gittiği bir panayırda bir adamla tanışması ile başına gelenleri, yaşadığı bunalımı ve adam tarafından gördüğü taciz sonrasında kendinden nefret etmeye kadar sürüklendiği zamanları anımsıyor.

Dizinin başlangıcı ne kadar bir fincan çay gibi görünse de aslında olaylar yıllar evvelinde o adam ile başlamış oluyor. Martha yalnızca bu olayları gün yüzüne çıkartan bir faktör oluyor.

Martha’nın uzun tacizleri sonrasında bir şekilde onu tutuklatmayı başaran Donny, katıldığı yarışmanın finalinde kimsenin ona gülmemesi sonucu başından geçen tüm olayları izleyicilere anlatıyor. Bu durum Donny için bir kırılma noktası oluyor, her anlamda. İzleyiciler arasından birinin gösteriyi kayda alması ve görüntülerin internete yüklenmesi sonucu milyonlara ulaşan Donny’nin hikayesi ile Donny komedyenlik ile ulaşamadığı üne bir şekilde ulaşmış oluyor.

Donny'nin komedyenlik için çıktığı sahnede her şeyi anlattığı an
Donny’nin komedyenlik için çıktığı sahnede her şeyi anlattığı an

Kazandığı ünün sağladığı iş teklifleri Donny’i iyi bir konuma getirmesini bekleyerek izlenilen dizi Donny’nin yeniden onu taciz eden adamın kapısını çalması ve iş teklifini kabul etmesiyle son buluyor ama bu son geçmişin bir başlangıcı. Sonrasında bir bara oturup votka kola söyleyen Donny, hesabı ödeyecek ücreti yanına almadığını fark edince afallıyor ve o anda barmen şu cümleyi kuruyor: Bu benden olsun.

Baby Reindeer Dizi Oyuncuları

Richard Gadd tarafından yazılan ve onun aynı isimli tek kişilik gösterisinden uyarlama olan Baby Reindeer’ın baş rolünde de Donny Dun karakterine can veren Richard Gadd yer alıyor. Martha Scott karakterine Jessica Gunning, Teri karakterine ise Nava Mau can vermektedir.

Diğer oyuncular ise Danny Kirrane, Hugh Coles, Chloe Driver, Michael Wildman, Thomas Coombes, Tom Goodman-Hill, Shalom Brune-Franklin, Nina Sosanya şeklinde sıralanmaktadır.

Donny ve sevgilisi Teri
Donny ve sevgilisi Teri

Baby Reindeer Dizi Yorumu

Mini bir dizi olmasının verdiği rahatlıkla izlenilen bu dizide aslında sanıldığı gibi rahatlama söz konusu değil. Dizinin başlarında hikaye ne kadar takıntılı bir kadın ve ona merhamet eden bir adam gibi görünse de her geçen bölümde dizinin derinliği izleyicileri içine çekmeyi ve ve onlara ters köşe yaratmayı başarıyor.

Donny Dunn
Donny Dunn

Martha’dan aldığı binlerce e-posta sonucunda her izleyici gibi Donny’ye üzülsek de onu şikayet edememesine de sinirlendiriyor yapım ama sonradan bunun cevabını da en çarpıcı şekilde alıyor izleyici.

Son zamanlarda yapılmış iyi yapımlar arasında kesinlikle üst sıraları oynayan Baby Reindeer dizi bittikten sonra bir süre duvarı izlettiriyor insana. Kendini, geçmişini ve hareketlerini sorgulatıyor. Dizinin başrol oyuncusu olan Richard’ın başına gelen gerçek bir olay olması da izleyicileri sarsarken dizideki her bir oyuncunun yarattığı hava gözle görülür şekilde.

Richard Gadd’ın önceleri tek kişilik bir tiyatro oyunu olarak yayınlanan ve sonrasında aynı isimle ekranlarımıza gelen Baby Reindeer kesinlikle hayatın bir bölümünde izlenilmesi ve üzerine düşünülmesi gereken bir dizi. Bölüm başlarında gösterilen taciz konulu yazılar iyi düşünülmesiyle birlikte Richard’ın bu olayı içine gömüp kendini bitirmemesi de takdire şayan.

Sent from my İPhone.

Bu tür içerikler ilginizi çekiyorsa sitemizde bulunan The Walking Dead: Daryl Dixon 1. Sezon İncelemesi adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Baby Reindeer Fragmanı

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler