Avatar 2 Konusu, Karakterleri ve Avatar 3 Çıkış Tarihi

Avatar: The way of Water konusu, karakterleri, Avatar 3 tarihi ve Avatar 2 Türkçe Dublaj

Usta yönetmen James Cameron’dan yepyeni bir Avatar filmi olan ve adeta görsel bir şölen sunan Avatar: The Way of Water konusu, özeti, Avatar 2 karakterleri hakkında bilmeniz gerekenler; Jake ve Neytiri’nin çocukları, filmin teması ve Avatar 3 çıkış tarihi hakkında tüm detaylar.

Avatar’ın devamı niteliğinde olan Avatar: The Way of Water, Hollywood’un son dönem; içi boş ve gereksiz mitoloji dozlarıyla balon etkisi yaratan filmlerine bir tepki niteliği taşıyor.

Avatar: The Way of Water’da, karakter gelişimindeki detaylar ve muazzam güzellikteki CGI ve Live-Action tarzı görsel efektler dikkat çekerken Pandora’nın kurgusal dünyası, gerçekliği perçinliyor!

Avatar: The Way of Water Konusu

2009 yılında vizyona giren ve sinema dünyasını derinden etkileyen Avatar, bu sefer sorunsuz geçen 14-15 yıl sonrasını konu alarak Sully ailesinin yaşamına odaklanıyor.

İlk filmden hatırlayacak olursak Jake Sully, Na’vi ile bir bağ kurmuş ve Pandora’yı Albay Quaritch’in komutasındaki sömürgeci insanların elinden kurtarmıştı.

O günden bugüne bir Na’vi olan Neytiri ile bağını güçlendiren Jake, Neytiri ile bir aile kurmuş ve bu aileye de 5 yeni üye katılmıştı (Spider, Neteyam, Lo’ak, Kiri ve Tuk.).

Ancak Avatar: The Way of Water’ın hikaye örgüsüyle birlikte Sully ailesi kendi topraklarında huzur içinde yaşarken Albay Quaritch geri dönüyor ve geçmişin yaralarını yeniden deşiyor.

Kendi topraklarında mülteci durumuna düşen Jake, ailesini bu ölümcül tehditten korumak için ailesiyle birlikte Metkayina klanının Pandora okyanuslarındaki topraklarına kaçıyor.

Avatar: Suyun Yolu Ne Anlatıyor?

İlk filmde Pandora’nın uçsuz bucaksız tuhaf dünyası, izleyicileri yeterince meşgul etmişti. İkinci film; yani Avatar: Suyun Yolu, isminden de anlaşılacağı üzere daha çok suyla ilgili. James Cameron’un CNET’e verdiği bir demeçte yeni filmle ilgili olarak; “‘Avatar’ bize tehdit altındaki doğanın güzelliğini hatırlatıyor.” demişti.

Usta yönetmenin Super/Natural adlı Disney+ belgesel serisini de desteye eklediğimizde, aslında son dönem James Cameron yapımlarının ‘Çevre’ temasını işlediğini anlayabiliriz.

Spesifik anlamda iklim krizine odaklanan Avatar, 13 yıl aradan sonra ilk filme kıyasla çevre konusuna daha fazla yükleniyor. Özellikle bu filmde okyanusların çevre bilinci aşılamadaki rolüne değinen Cameron, sera gazlarının ekosistemi tehdit eden bir unsur olarak görülmesinin altını çiziyor.

Avatar: Suyun Yolu Karakterleri

Yepyeni karakterlerle geri dönen Avatar: Suyun Yolu, karakter gelişim sürecini en iyi şekilde yansıtıyor. Avatar hayranları tarafından merak konusu olan Spider olarak da bilinen Miles Quaritch’in oğlu Miles Socorro’dan Avatar Kiri’nin kim olduğuna değindiğimiz İşte en çok merak edilen Avatar: Suyun Yolu karakterleri:

1. Jake Sully (Sam Worthington)

Avatar: Suyun Yolu Jake Sully kimdir
Jake Sully

Jake Sully kimdir? İlk filmin kahramanı Jake, Na’vi savaşçısı Neytiri’ye aşık olan ve Pandora’yı işgal eden insanlara karşı halkının yanında yer alan bir insandır. İlk filmin sonunda, Avatar programı aracılığıyla bir Na’vi vücuduna bağlandıktan sonra kalıcı olarak bir Na’vi şeklini almayı seçti. Artık o bir baba ve eş.

2. Neytiri (Zoe Saldana)

Avatar 2 Neytiri kimdir
Neytiri

Neytiri kimdir? Bir Na’vi ve Omaticaya klanının tsakarem’idir. Neytiri Jake’in eşidir. Ayrıca çift birlikte bir aile kurmuştur.

3. Albay Miles Quaritch (Stephen Lang)

Albay Miles Quaritch kimdir
Albay Miles Quaritch

Albay Miles Quaritch kimdir? İlk filmin baş düşmanı Albay Quaritch, RDA’nın askeri güçlerini Pandora’daki Na’vi’ye karşı yönetti ama öldürüldü. Yeni filmde Quaritch, insan hatıralarına sahip bir Avatar olan Rekombinant olarak yeniden dirildi.

4. Ronal (Kate Winslet)

Avatar 2 Ronal kimdir
Ronal

Ronal kimdir? Ronal , Metkayina klanının Tsahìk’i ve Tonowari’nin eşidir. Kocasıyla birlikte serbest dalgıç olan Tsireya, Ao’nung ve henüz doğmamış bir çocuğunun annesidir.

5. Tonowari (Cliff Curtis)

Avatar 2 Tonowari kimdir
Tonowari

Tonowari kimdir? Tonowari, Metkayina klanının Olo’eyktan’ıdır (lideri). Ronal’ın eşi; Ao’nung, Tsireya ve doğmamış bir çocuğun babasıdır. Jake Sully ve ailesi sığınmak için klana geldiğinde, Tonowari ziyaretlerini kabul etmiş, onları kendi klanlarının bir üyesi olarak görmüştür.

Jake Sully ve Neytiri’nin Çocukları Kimdir?

Jake ve Neytiri'nin çocukları kimdir
Sully ailesi

Avatar’ın devam filmi olan Avatar: The Way of Water’da Jake Sully ve Neytiri’nin 2 üvey olmak üzere toplamda 5 çocukları vardır. En büyükleri Neteyam’dır. Ayrıca Lo’ak ve Tuktirey adında öz çocukları vardır. Ancak bu çocuklara ek olarak Spider ve Kiri adında iki üvey çocuğa da sahiptirler. İşte Jake Sully ve Neytiri’nin çocukları hakkında detaylar:

1. Neteyam (Jamie Flatters)

Jake ve Neytiri'nin en büyük oğlu Neteyam
Neteyam

Neteyam kimdir? Jake Sully’nin öz çocuklarının en büyüğü ve altın çocuk olarak tabir edilen Neteyam, lider bir kişiliğe sahiptir. RDA saldırdığında Spider’ı Albay’ın elinden kurtarmak için canını feda etmiş, böylelikle Neteyam ailesinin gözü önünde katledilmiştir. Ardından Atalar Koyu’nda Neteyam adına cenaze töreni düzenlenmiştir.

2. Lo’ak (Britain Dalton)

Jake Sully'nin ortanca çocuğu Lo'ak
Lo’ak

Lo’ak kimdir? Sully’nin ikinci oğlu Lo’ak, genellikle ailenin ‘altın çocuğu’ olarak görülen Neteyam’ın gölgesinde büyümüştür. Kiri gibi, Lo’ak da güvensizliklerini artıran belirgin insan özelliklerine (ellerindeki beş parmak dahil) sahiptir. Kardeşlerine yakın olmasına rağmen, aynı zamanda uzaktır.

3. Tuktirey (Trinity Jo-Li Bliss)

Avatar 2 Tuktirey kimdir
Tuktirey (Tuk)

Tuktirey kimdir? Sully çocuklarının en küçüğü olan Tuk, annesi ve ablası Kiri’ye son derece yakın, oyuncu ve biraz da yaramaz bir küçük kızdır. The Way of Water’daki rolü nispeten küçük olsa da çok sevimli ve onu tekrar görmek için sabırsızlanıyoruz!

4. Kiri (Sigourney Weaver)

Avatar 2 Kiri kimdir?
Kiri

Kiri kimdir? Kiri, Dr. Grace Augustine’in vefatından sonra beyin ölümü gerçekleşen avatarın biyolojik kızıdır. Babasının kim olduğu hakkındaki gizem hala sırrını koruyor. Buna rağmen, Sullyler tarafından Pandora’nın yağmur ormanlarında büyütülmüş, insan özelliklerine sahip bir Na’vi’dir. Herhangi bir Na’vi’nin çok ötesinde, etrafındaki dünyayla güçlü bir şekilde bağlantılı olan “tuhaf” ama hassas bir çocuk olarak görülüyor.

Ayrıca Kiri’nin kökeni konusundaki soruları yanıtlamayan Avatar yazarları da Kiri’nin Avatar 3’te kilit bir rol oynayacağı şüphesini gündeme getiriyor.

5. Miles “Spider” Socorro

Miles "Spider" Socorro kimdir
Miles “Spider” Socorro

Miles Socorro kimdir? Örümcek, namı diğer Miles Socorro, Albay Miles Quaritch ve Paz Socorro’nun öz çocuğudur. RDA Pandora’yı terk ettiğinde seyahat edemeyecek kadar küçük olduğundan geride bırakılmıştır. Na’vi arasında büyüyen Sully’nin beşinci evlatlık çocuğudur ve başta Kiri olmak üzere tüm çocuklarla yakın bir bağı vardır.

Avatar 3 Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Avatar’ın ikinci filminin ardından hayranlar üçüncü Avatar filminin tarihini merak etmeye başladı. Peki Avatar 3 ne zaman yayınlanacak. İlk film ile ikinci film arasındaki zaman farkının epey bir fazla olmasından kaynaklı olarak diyebiliriz ki Avatar 3 yakın zamanda izleyiciyle buluşmayacak. Dünyanın en pahalı prodüksiyonlarından biri olan franchise, üst düzey görsel efektleriyle uzun bir zaman dilimi sonucunda vizyona giriyor. Yine de James Cameron, Avatar 2 ile Avatar 3 arasını pek açmayacak. Serinin üçüncü filmi Aralık 2024’te izleyiciyle buluşacak.

Avatar 2 Türkçe Dublaj Fragman

Avatar: Suyun Yolu Türkçe dublajlı fragmanını izlemek için aşağıda yer alan Avatar: Suyun Yolu Türkçe dublaj izlemek için trailer videosuna tıklayabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler