Archer Animasyon Dizi İncelemesi

11.sezonuyla bu yıl ekranlara tekrar geri dönen Archer animasyon dizisi Türkiye’de çok fazla bilinmese de yurtdışında popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. 

11.sezonuyla bu yıl ekranlara tekrar geri dönen Archer animasyon dizisi Türkiye’de çok fazla bilinmese de yurtdışında popülerliğini sürdürmeye devam ediyor.

Halihazırda herkes eve kapanmışken boş zamanlarımızda bütün dizileri izlemeye başladık. Rick and Morty tarzı seven veya benzerini arayanlar için bu zamanlarda dolu dolu 11 sezonuyla Archer çok iyi bir alternatif.

Archer’ın Konusu

Dizinin konusu özet olarak ISIS isimli uluslararası gizli bir istihbarat servisinde çalışan kişilerin ve özellikle ana karakter olan Archer’ın başından geçenleri konu almaktadır. Yeri geldiğinde aksiyon, yeri geldiğinde kara mizah barındıran dizide argo, cinsellik ve ince espirilerden hiç kaçınılmamış.  Dizide genel olarak bir olay örgüsü bulunmamasına karşın belirli sezonlarda dizi tema değişikliğine gidiyor ve her sezon farklı bir tema üzerinden devam ediliyor.

Karakterler

 

Sterling Archer:

Dizinin adını veren ana karakterimiz. Egoist, yaptığı işi ciddiye almayan, her şey ile dalga geçen bir karaktere sahip. Kendini dünyanın en iyi ajanı olarak görmekte. Annesinin başında olduğu istihbarat servisinde çalışan bir ajandır. En büyük ilgileri ise kadınlar ve içkidir. Dizide sizi en çok güldürecek karakter Archerdır.

Malory Archer:

 

Sterling Archer’ın annesi olup ISIS’in başında yer almaktadır. Kendisi annelik konusunda inanılmaz kötü olup Archer’da görebileceğimiz bir çok özelliğin annesinden geçtiğini de söyleyebiliriz. Kendisi de Archer gibi alkoliktir. Sorumluluk sahibi olmayıp, oğluyla da ilgili değildir. Oğlu ile sürekli bir kavga halindedir.

Lana Kane

Şirkette bulunan sınırlı kadın ajanlardan biridir. Archer ile aralarında sürekli kavga ve sevgi duyguları uçuşmaktadır. Archer’ın tam tersi sorumluluk sahibi, akıllı, kendini bilen bir ajandır. Çoğu zaman işini çok ciddiye alır. Archer’ın geçmişte birçok kötülük yapmasına karşın onu gizliden gizliye sevmektedir.

Cyril Figgis

Şirketin muhasebecisi, nadir olarak da ajanlık yapmaktadır. Kendisi korkağın tekidir. Archer ise Cyril’in Lane ile olan ilişkisinde dolayı sürekli olarak kavga edip, dalga geçmektedir.

Woodhouse

Ana karakterimiz olan Archer’ın küçüklüğünden beri uşaklığını, bakıcılığını yapmıştır. Archer’ın bir nevi babasıdır. Archer, herkese kötü davrandığı gibi Woodhouse’a da kötü davranmaktadır fakat Woodhouse buna rağmen Archer’ın her istediğini yerine getirmektedir.

Pam Poovey

İnsan kaynaklarından sorumlu olan Pam de yeri geldiğinde görevlere ajan olarak katılmaktadır. Dizi boyunca Pam’in kilosuyla ve iştahıyla sürekli olarak dalga geçilir.

Cherly Tunt

Malory Archer’ın sekreterliğini yapmaktadır. Kendisi çılgının tekidir her an her şeyi yapabilir. Dizide bulunan diğer karakterler gibi bazı bölümlerde kendisi de görevlere gitmektedir.

Sonuç

Archer dizisi 11 sezonuyla ilk defa başlayacak olanları korkutsa da her bölümün 20 dakika olması ve bölümleri sürekli bir aksiyon içinde geçmesinden dolayı insanı sürüklüyor. Günümüzde ise çoğu insan bu dizinin güzelliğinin farkında değil. Her animasyon sevenin hatta animasyon sevmeyenlerin bile şans vermesi gerektiği yegane bir animasyon dizisidir Archer. Dizinin Rotten Tomatoes puanı %90’dır. Ayrıca IMDB’den de 8,6 ortalamaya sahiptir.  Diziyi yasal yollarla izlemek isteyenler ise Netflix’de 11.sezon da dahil izleyebilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler