Albion Online Nasıl Oynanır? Detaylı Oyun Rehberi

Albion Online oyun rehberi

Ücretsiz bir ortaçağ fantezi MMORPG’si olan Albion Online nedir? Özellikleri ve mekanikleri nelerdir? Nasıl oynanır? Albion Online detaylı oynanış rehberi.

Steam’de ücretsiz oyunlar dendiğinde aklınıza gelebilecek en iyi ücretsiz MMORPG oyunlarından birisi olan Albion Online, yakın zamanda çıkan Wild Blood güncellemesi ile birlikte bir çok yeni oyuncunun ilgisini çekmiş bulunmakta.

Peki, bu devasa açık dünya MMORPG oyunu nasıl oynanır? Albion Online yeni başlayan rehberi var mı? Aklınıza gelen soruların cevaplarını ve oyunun bize sunduğu çok çeşitli çeşit mekanikleri yazımızın ileri safhalarında sizlere tek tek açıklayacağız.

Albion Online Nedir?

Albion Online, Sandbox Interactive tarafından 2017 yılında piyasaya sürülmüş bir orta çağ açık dünya MMORPG oyunudur.

Steam’de ücretsiz olarak erişebileceğiniz bu oyun, kendi alanındaki diğer oyunlardan oldukça farklı mekanikler sunuyor, çünkü Albion Online’da değiştirilemez bir sınıf seçimi veya sizi kısıtlayan görev ağacı bulunmamakta!

Eğer isterseniz balta kullanan ama büyücü eşyaları giyen birisi veya oduncu kıyafetlerinizle gezen bir şifacı olabilirsiniz.

Ayrıca, Albion Online’ın mobil versiyonu da bulunmakta ve PC hesabınız ile birleştirebilirsiniz!

Albion Online P2W mi?

Albion Online’ı diğer muadillerinden ayıran diğer bir özelliği ise, oyunun tamamen F2P olması ve P2W olmamasıdır, çünkü premium özelliğini oyun içi parayla satın alabilirsiniz ve marketinde sizi öne geçirecek herhangi bir ürün satılmamaktadır.

Oyunun size sunduğu premium özelliğini gerçek parayla satın almak, tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Gerçek parayla satılan ürünler, oyun içinde sadece görünüş değiştirme özelliği olan kostümlerdir, ki bu kostümleri de oyun içi para ile marketten alabilirisiniz.

Albion Online premium sistemi, her ne kadar P2W gibi gözükse de, oyun içi para birimi olan silver ile alınabildiğinden pek öyle değiildir. karakterinizin gelişimi, oyun içi para birimi olan silver kazanımı ve üretim yaparken sağladığı bonus üretimi dolayısıyla oldukça avantajlı bir sistemdir.

Bunların yanı sıra, oyunda herhangi bir şeyi yaparak kazanabildiğiniz ‘Challenge Point’ ve sadece black zoneda kazanabildiğiniz ‘Conqueror Point’leriniz karşılığında, haftalık sandıklara da yine premium özelliği sayesinde ulaşabilirsiniz.

Albion Online Bilinmesi Gerekenler

Albion Online başlanmadan bilinmesi gerekenler denince akla gelen iki konu, Albion Online fame sistemi ve Albion Online zone sistemidir, çünkü oyunda rehber veya görev ağacı yoktur. Bu konuları, oyuncuların kendisi öğrenmesi gerekir ve bu süreç bazen zaman alabilmektedir.

Albion Online Fame Sistemi

Albion Online fame sistemi, diğer oyunlarda bulunan ‘deneyim’ sistemi gibidir. ‘Fame’ olarak adlandırılan bu sistemde, yüksek seviyeli silahları oynayabilmek adına, öncelikle o silah türünün düşük seviyelerini oynamalısınız.

Daha sonra ise oynadığınız silahınızın güçlenmesi için o silaha özel olan ‘specialist’ seviyesini artırmalısınız.

Örneğin, bıçak kategorisinin sevilen silahı ‘Deathgivers’ bıçağını oynamak için, tek elli bıçağın tier3 (kısaca T3) seviyesini oynamalı, ve yeterince ‘fame’ biriktirdiğinizde, bıçak ana dalının alt dalı olan ‘Deathgivers’ bıçağının kilidini açmalısınız.

Oynadığınız haritanın seviyesine göre aldığınız fame oranı artacaktır.

Albion Online Zone Sistemi

Albion Online Zone sistemi
Albion Online Zone sistemi

Albion Online zone sistemi, dört türde alan içerir: Mavi, sarı, kırmızı ve siyah alanlar. Bu alanlara giriş çıkışınız, ‘reputation‘ seviyenize bağlıdır.

Eksi seviyedeki ‘reputation’ seviyeniz,  zamanla sizin PVP’nin açık olmadığı  alanlara giriş çıkışınızı kısıtlayacaktır.

Açık dünyada bulunan yaratıkları keserek artı, PVP özelliğini açarak diğer oyunculara saldırırsanız eksi reputation kazanırsınız.

Mavi alanlar (Blue Zone)

En düşük seviyeli alanlardır. Oyunumuzun temel mekaniği olan PVP, bu alanlarda isteğe bağlı açılmaktadır, fakat kimse kimseye zarar verememektedir.

Sarı alanlar (Yellow Zone)

Mavi alanlara göre biraz daha üst seviyelerdir. PVP, bu alanda da isteğe bağlı açılmaktadır. Diğer oyuncular PVP özelliğini aktive etmiş oyunculardan hasar alabilirler. Oyuncuların canı %0’a ulaştığında ise eşyaları kaybolmaz, sadece %5 zarar görür.

Kırmızı alanlar (Red Zone)

Mavi ve sarı bölgelere göre daha da üst seviyelerdir. PVP özelliği, bu alanda da isteğe bağlı açılmaktadır.

Sarı alanlardan farkı, canınız PVP esnasında %0’a düşerse, eşyalarınız karşı tarafa alınabilir şekilde yere düşer. Siz de şehirde veya adanızda eşyasız şekilde doğarsınız.

Siyah alanlar (Black Zone)

Oyunun en yüksek seviyeli yerleridir. Kırmızı alanlardan farkı, bu bölgelerde PVP özelliği herkese açıktır ve seçim şansı yoktur. Eşyalar aynı şekilde karşı tarafa alınabilir şekilde yere düşer.

Daemonium Keep
Daemonium Keep

Albion Online’da Neler Yapabilirim?

Albion Online, sizlere çok çeşitli oyun mekanikleri sunar. Genel olarak PVP odaklı bir oyun olsa da, PVE severlere de oldukça fazla içerik sunmaktadır.

Dungeon Sistemi

Albion Online dungeonları, oyun içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü, oyunun içerisindeki ekonomi sistemi kendi kendine yetmek zorundadır.

Bu sebeple oyuncuların yere düştüğünde kırılan eşyaları veya kargoculuk yapan oyuncuların Black Market’e sattığı eşyaları, dungeon içerisindeki sandıklara aktarılır ve döngü sağlanmış olur.

Oyunumuz, bünyesinde beş çeşit dungeon türü bulundurur:

Solo Dungeon

Solo dungeon sistemi, açık dünyada karşınıza çıkan, girişinde yeşil ışık barındıran mağara girişleridir. Her ne kadar adı ‘solo’ olsa da, grup olarak girilebilmektedir.

Eğer bulduğunuz dungeon’ın girşinde kelebekler uçuşuyorsa, bilin ki şanslısınız! Çünkü kelebekler, o dungeon’ın içindeki fame ve drop oranının arttığına (fakat canavarların da güçlendiğine) işarettir.

Albion Online Solo Dungeon
Albion Online Solo Dungeon

Group Dungeon

Solo dungeon sistemiyle aynı olan, fakat grup olarak oynamaya daha yatkın olan dungeon çeşididir.

Albion Online Group Dungeon
Albion Online Group Dungeon

Corrupted Dungeon

Görünüşü solo dungeon girişlerine benzeyen fakat dışında kırmızı çizgileri ve yeşil yerine sarı ışığı olan mağara girişleridir.

Bu dungeon çeşidi, fame açısından cömerttir, fakat içeride bire bir PVP atmanız gerekebildiğinden risklidir. Hangi alanda girdiğinize göre eşyalarınız sizde kalabilir veya karşı tarafa düşebilir. Tek kişiliktir.

Albion Online Corrupted Dungeon
Albion Online Corrupted Dungeon

Hellgate

Corrupted dungeon ile aynı sistemdedir, tek farkı tek kişi yerine 2, 5 veya 10 kişi girilmesidir. Hellgate’e girdiğiniz zone türüne göre eşyalarınız sizde kalabilir veya karşıya düşebilir.

Albion Online Hellgate Entrance
Albion Online Hellgate Entrance

Static Dungeon

Girdiğiniz bölgeye göre PVP açık olan veya olmayan, içerisinde oldukça güçlü canavarlar bulunduran ve bu sebeple grupça girilmesi tavsiye edilen dungeon çeşididir. Fame açısından çok cömerttir.

Albion Online Static Dungeon
Albion Online Static Dungeon

Ganking

Oyunun PVP bazlı oynanışının tadına varacağınız oynanış çeşididir. Solo veya grup olarak ganking çeşitleri vardır.

En yaygın ganking çeşidi, solo dungeonlarda insanları takip etmektir. Bu sebeple, PVE odaklı bir oynucuysanız ve dungeonlara kırmızı veya siyah alanlarda giriyorsanız, dikkatli olmanızda fayda var.

Guild Sistemi

Her MMORPG’de olduğu gibi, Albion Online’da da guild sistemi bulunmaktadır. Guild’lerin ‘hideout’ adı verilen karargâhları bulunur ve burada topluca yapılar inşa edip, sosyalleşebilirler.

Ayrıca, PVP bazlı bir guild üyesiyseniz, birliğiniz ile beraber ‘guild war‘ adı verilen savaşlara katılabilirsiniz.

Faction Sistemi

Albion Online’da, her şehrin kendine özel bir ‘faction’ı (ordusu) vardır ve istediğiniz şehrin ordusuna kaydolabilir, kaydolduğunuz şehrin kalelerini savunma veya karşı saldırıda ordunuza yardım edebilirsiniz.

Emekleriniz karşısında, şehrinizde geçerli ‘Faction Point’leri kazanırsınız ve bu puanları da istediğiniz şekilde harcayabilirsiniz. Ayrıca, kazandığınız puanlara göre askerler arasında rütbeniz artar ve adınızın yanında gözükür.

Gathering

Albion Online’da gathering, uzun vadede en çok para kazandıran yöntemlerden birisidir, fakat oldukça meşakkatlidir.

‘Gathering Fame’ler, diğer silahlar gibi PVP veya PVE üzerinden kazanılmadığından, seçeceğiniz bir yolu en üst seviyeye çıkarmak zordur. Neyse ki, Albion Online dünyasında silahlar arasında geçiş gibi, işleriniz arasında geçiş de kolaydır.

Odunculuk

Albion Online Lumberjack Odunculuk
Albion Online Lumberjack Odunculuk

Albion Online’da odunculuk yapmak için en uygun şehir orman bölgesinde bulunan Lymhurst şehridir.

Orman bölgesine ait haritaların üst seviyelerinde, karşınıza güçlü bir boss olarak çıkabilen ağaçlar, yüksek toplama limitiyle birlikte, düşük bir ihtimal karşılığında size çok değerli eşyalar da düşürebilirler.

Topladığınız odunları, kalasa çevirebilir ve eşya üretebilirsiniz.

Dericilik

Albion Online Dericilik Skinning
Albion Online Dericilik Skinning

Albion Online’da dericilik yapmak için en uygun şehir, çöl bölgesinde bulunan Bridgewatch şehridir. Bu bölgede bulunan hayvanlar, size düşük bir ihtimal karşılığında değerli yavrularını düşürebilir, siz de onları markette satabilirsiniz.

Ayrıca, oyundaki en nadir hayvanlardan birisi olan mamut çölde bulunur, ve en yüksek seviye deriye sahiptir. Eğer yavrusunu elde edebilirseniz, bilin ki çok şanslısınız.

Çünkü mamut yavrusu oyundaki en değerli eşyalardan birisidir.  Topladığınız derileri kayış haline getirebilir ve eşya üretmek için kullanabilirsiniz.

Balıkçılık

Balıkçılık
Balıkçılık

Albion Online’de balıkçılık, diğer işlere göre biraz daha az tercih edilse de zaman geçirmek için birebirdir.

Balık tutmak için yem ve oltaya ihtiyacınız vardır. Küçük bir ‘minigame’ karşılığında tutuğunuz balıklarla isterseniz yemek yapabilir veya tuttuğunuz balıkları direkt olarak tüketebilirisiniz.

Madencilik

Albion Online Ore Mining Madencilik
Albion Online Ore Mining Madencilik

Albion Online’da madencilik ikiye ayrılmıştır. Madenciliğin bu dalında bakır, demir, adamantium gibi işlenebilir madenleri kapsar.

Bu madenleri eritip saf hale getirebilir ve eşya üretmede kullanabilirsiniz. Bu madencilik türü için karlı bölge şehri olan Fort Sterling seçilmelidir.

Yapı Taşçılığı

Albion Online Stone Gathering Yapı Taşçılığı
Albion Online Stone Gathering Yapı Taşçılığı

Madenciliğin ikinci kolu olan yapı taşçılığı, eritilen madenlerden ziyade bina yapımında kullanılan taşları içerir.

Kumtaşı, bazalt gibi taşları toplayıp blok haline getirebilir, daha sonra ise bina yapımında bu taşları kullanabilirsiniz.

Bu madencilik türü için dağlık bölge olan, Caerleon veya karlı bölge olan Fort Sterling şehirleri seçilmelidir.

Lif Toplayıcılık

Albion Online Fiber Gathering Lif Toplayıcılık
Albion Online Fiber Gathering Lif Toplayıcılık

Albion Online lif toplayıcılığı için en uygun şehir, bataklık bölgesinde bulunan Thetford şehridir.

Topladığınız lifleri kumaş haline getirebilir ve eşya üretiminde kullanabilirsiniz.

İzcilik

Albion Online’da izcilik (pathfinding),Wild Blood güncellemesiyle geçtiğimiz ay oyuna eklenen yeni bir iştir. Bu iş dalı, sadece kırmızı ve siyah bölgelerde yapılmaktadır.

Bulduğunuz altı farklı hayvanın (ayı, panter, kuş, golem, ağaç ve kurtadam) izini ‘toolkit’ aracılığıyla sürüp avlamayı gerektiren bu iş dalında, avladığınız hayvandan düşen eşyalar ile o hayvana dönüşebildiğiniz shapeshifting silahlarını üretebilirisiniz.

Bu özellik oyuna yeni eklendiği için, şu anda oyunda oldukça meşhur ve eğer şanslıysanız çokça para kazanabilirsiniz.

Hayvancılık ve Tarım

Albion Online Hayvancılık Farming
Albion Online Hayvancılık Farming

Albion Online’da hayvancılık ve tarım, maalesef oyuncunun kendisine bir ada almasıyla mümkün olmaktadır. Ada almak içinse, premium özelliği sahibi olunmalı ve bir miktar silver ödenmelidir.

Bütün bu koşullar sağlandıktan sonra, kendi adanızda binek hayvanları yetiştirebilir, çiftlik hayvanları yetiştirip malzemelerini toplayabilir veya tarımla uğraşabilirsiniz. Binek hayvanları binek yapımında, çiftlik hayvanları ürünleri ve tarım ürünleri ise yemek ve iksir yapımında kullanılmaktadır.

Ticaret

Crafting / Eşya Üretme

Albion Online’da crafting, az önce bahsettiğimiz ‘gathering’ yollarıyla topladığınız veya direkt olarak satın aldığınız hammaddeler ile yapılmaktadır.

Crafting fame’iniz ve seviyeniz yükseldikçe ürettiğiniz eşyaların kalitesi artacak ve daha değerli hale geleceklerdir. Ayrıca, yüksek seviye crafting, üretirken materyal harcamama şansınızı da arttırır.

Kargo

Albion Online’da kargoculuk, A şehrinden aldığınız bir eşyayı, Caerleon‘da bulunan Black Market’e satmakla gerçekleşen bir iştir.

Herhangi bir fame seviyesi bulunmayan bu iş, tamamen oyuncunun kendi market araştırması üzerine gerçekleşir. Yolda karşılaşacağınız ‘ganker’ olarak anılan PVP oyuncuları sizleri soymaya çalışacaktır, bu sebeple kargoculuk riskli bir iştir. Fakat yolculuğunuzu tamamladığınızda ödülleri, araştırmalarınız doğru ise, oldukça yüksek olacaktır.

Esnaflık

Albion Online’da esnaflık, şehirlerin içlerinde bulunan mağazaların oyuncular tarafından alınmasıyla gerçekleşir. Eşya üretme veya işleme dükkanları açan oyuncular, üretilen veya işlenen eşya başına ücretlerini belirleyebilir ve oyun içi para kazanabilirler.

Gördüğünüz gibi, Albion Online’ın uçsuz bucaksız açık dünyası ve mekanikleri, teoriden ziyade pratiğe ve deneyime dayanan uzun soluklu bir maceranın ta kendisidir.

Dilerseniz Steam Albion Online sayfasından bu eşsiz MMORPG oyununu hemen indirebilir ve bu soluksuz maceranın bir parçası olabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz içerikler ilginizi çekiyorsa sitemizde yer alan “En İyi Ücretsiz Steam Oyunları” adlı listemize de göz atabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler