Veganlar İçin Günlük Beslenme Önerileri

Veganizm Nedir? Veganlar Ne Yer, Ne İçer? Vegan Beslenme İpuçları ve Günlük Beslenme Önerilerine Ulaşabileceğiniz Detaylı Bir Rehber.

Kendi ekosistemini kuran Veganizm nedir? Veganlar ne yer, ne içer? Vegan beslenenler için günlük beslenme ipuçlarını içeren Vegan günlük beslenme önerilerine ulaşabileceğiniz listemizde sağlıklı vegan besinler ile hem sağlığınızı koruyacak hem de hayvansal gıdaların yaydığı toksinlerden uzak bir beslenme deneyimi yaşayacaksınız.

Veganizm Nedir sorusunun cevabı kişiye göre değişir ancak temel bir tanım yapmak gerekirse, bir yaşam tarzı ve hayat felsefesidir. En önemlisi de ideolojik bir düşünce şekli oluşudur. Kimisi sırf biyoetik ve sağlık bakımından faydalı bir diyet şekli olmasından kaynaklı veganizme yönelirken kimisi de canlı yaşamına saygılı olmak ve hayvan sömürüsüne karşı etik bir duruş sergilemek için veganizmi seçer. Dolayısıyla insanlığın, hayvanları fütursuzca kullanıp köleleştirdiği düzene karşı mücadele eden veganlar her türlü hayvan sömürüsünü reddeder. The Vegan Society’nin 1979 tarihli bildirisinde “Veganizm nedir?” tanımı detaylı bir şekilde yapılmıştır. Tanıma göre:

“Hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden (uygulanabilir olan en mümkün mertebede) kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesini ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir”

Günümüzden 10-12 bin yıl önce 80 Milyon olan dünya nüfusu 1650’li yılların sonunda 500 Milyona ulaşmıştır. Son 300 yılda ise 500 Milyondan 6 Milyarlık bir nüfusa evrilen dünyada her geçen yılda 94 Milyon kadar insan dünya nüfusuna katılmaktadır. Eğer böyle devam ederse 40 yıl sonra dünya nüfusu ikiye katlanacaktır. ABD’li bilim insanları 2075 yılında Dünya nüfusunun 30 Milyarı geçeceğini tahmin ediyor. Nüfusun bu denli artışı ise ekonomik ve sosyal sorunları beraberinde getirmektedir. Özellikle nüfusun artışına bağlı olarak arz talep fazlalığı dolayısıyla fabrikalar daha çok çalışmakta, havaya, suya ve toprağa daha fazla kimyasal salınım yapmaktadır. Ayrıca daha sayamadığımız birçok zararlı etkenin nüfusun kaçınılmaz artışında rolü vardır. Özellikle son yıllarda et sektöründeki potansiyel talep hayvan kesimi sonucu ortaya çıkan metan ve benzeri gazların yüksek miktarlarda ozon tabakasına salınması sonucunda güneş ışınlarını soğurarak küresel ısınmayı büyük ölçekte arttırmaktadır. Aynı işlemler tarımsal arazileri yok etmekte bitkisel çeşitliliği azaltmaktadır. Ayrıca bir kilogram et için; 15 bin litre su, 4 kg buğday ve 40 kg kaba yem harcanıyor.

İnsanların günlük yaşamda immün sisteminin devamlılığı açısından tüketmesi gereken bir takım vitamin ve mineraller vardır. Vücut bu vitamin ve minerallerin bir kısmını hücresel düzeyde üretse de çoğunu dışarıdan almak zorundadır. Bunlar; A, C, E, D, K ve B vitaminleridir. Vücut için gerekli mineraller ise Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, Sodyum, Potasyum, Demir, Çinko, İyot, Florür, Bakır, Selenyum, Manganez, Krom’dan oluşur. Vücut için enerji üretimini sağlayan ayrıca karbonhidrat, yağ ve protein bulunur. Günlük olarak mutlaka vücuda alınması gerekir. Aksi takdirde immün sisteminiz zayıflayacak ve devamında hücre yıkımı başlayacaktır. Tabi bu senaryolar tamamen ekstrem koşullarda gerçekleşebilir. Her hâlükârda yeme ihtiyacımızı karşılayacak ve vücudumuz bir şekilde bu enzimleri alacağı için bu olasılık düşüneceğiniz en son şey olacaktır.

Hayvansal beslenmenin kanser oluşumu riskini arttırdığı da bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Veganizmin teorisi bir gereklilik, pratiktir. Veganizmin sadece beslenmeyle ilgili olmadığını öğrenmek ve daha detaylı bilgi için abolisyonistveganhareket.org sayfasını inceleyebilirsiniz.

Peki, Veganlar ne yer, ne içer? Bu sorunun cevabı için aşağıda maddeler halinde yer alan Vegan beslenenler İçin hazırladığımız Günlük Beslenme Listesine bir göz atın.

Veganlar İçin Günlük Beslenme Listesine Göre Tüketebileceğiniz Vegan Besinler

 • Omega 3 ve 6: kekik, nane, ceviz, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler, fıstık ezmesi, mısır, zeytinyağı, kaju
 • Protein: yulaf(müsli), baklagiller(mercimek, bezelye, fasulye), tahıllar (Buğday, çavdar, yulaf, pirinç, mısır), köri
 • Karbonhidrat: Pekmez, muz, tam buğday makarna, soya, ceviz, badem, nohut,elma, mercimek
 • Besin Lifi: domates, tam buğday ekmek, barbunya bulgur, badem, kekik, tarçın, elma, zeytin[x]Demir: nane, kimyon, yulaf(müsli), ıspanak, mercimek (C vitaminli gıdalar ile tüket ve çay kahve en az iki saat sonra iç!), Salatalık
 • Kalsiyum: kekik(mercimeğe koyma), yeşil sebzeler, nane (mercimeğe koyma!)tarçın, helva, badem tofu(bu gıdaları demir zengini gıdalarla bir tüketme)
 • Çinko: sarımsak, yulaf(müsli), helva, ceviz, nohut, mercimek, fasulye, barbunya, bezelye, tam buğday, salatalık, makarna, tam buğday ekmek, ıspanak, havuç
 • Magnezyum: nane, kimyon, pekmez, ıspanak, tam tahıllı pirinç, siyah çay, salatalık
 • Potasyum: patates, domates, muz, nohut, soğan, kereviz, ıspanak, salatalık, havuç
 • A vitamini: maydanoz, havuç(pişmiş), kuru kayısı, ıspanak, sarımsak, zeytin
 • B vitamini: barbunya, badem, nane, yer fıstığı, ceviz, tuzlu fıstık, bezelye, maydanoz, nohut, havuç mercimek, karnıbahar, tam tahıllı pirinç, salatalık
 • B12: takviye ilaç yada soya sütü
 • C vitamini: portakal, limon, yeşil biber, domates, karnabahar, brokoli, çilek, kereviz, kırmızı lahana, havuç
 • D vitamini: güneş ışığı(gıdalar yetersiz), mantar, soya sütü
 • E vitamini: badem, kekik, yeşil zeytin, zeytinyağı, çavdar
 • K vitamini: maydanoz, kekik, ıspanak, domates, pırasa, brokoli, kereviz, kırmızı lahana, havuç

“Veganlar İçin Günlük Beslenme Önerileri beni kesmedi! Bir de yemek tarifi olsa harika olur!” diyorsanız web sitemizde sürekli yayınlanan Vegan yemek tariflerine aşağıda verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler