Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı
Thinpo - Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı

Teknoloji

Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı

Okuma Süresi: 3 dk Rhinoceros 3D modelleme programlarının yeni üyesi Rhino 7 hakkında herşey ve tepeden tırnağa yenilenmiş hali.

Abone Ol google-news

Rhinoceros 3D, kısaca Rhino CAD/CAM yazılımları içerisinde en çok tercih edilen NURBS tabanlı sanayi tipi 3B modelleme yazılımıdır. Güncel olarak Rhino 6 ve Rhino 7 sürümleri kullanılan Rhinoceros 3D birçok grafik projeyi tasarlamanıza yardımcı olur. Grasshopper 3D eklentisi ile parametrik modelleme imkanı sunan Rhinoceros 3D, Rhino 7 ile yeni özellikler ve iyileştirmeler ile geldi.

Ayrıca Rhino 7 bilgisayar donanımınızın ötesinde bir karmaşıklık sunmuyor. Robert Mcnee Association tarafından geliştirilen Rhino 7 ardıllarına göre tepeden tırnağa yenilenmiş bir program. Bu özelliği sayesinde 20-50 kat pahalı programların sunduğu özellikler Rhino 7’de tamamen sınırsız nitelikte. Ayrıca eğitim konusunda %90’a kadar tasarruf edebileceğiniz toplu alımlarda çok uygun. Kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir modelleme programı olan Rhinoceros 3D tasarım uzmanları, mühendis ve mimarlar tarafından en çok tercih edilen modelleme programlarından biridir.

Rhinoceros 3D Rhino 7 Özellikleri

  • SubD: Tasarımcılar için düzenlenebilir, son derece doğru geometrik şekiller oluşturabilir ve bunu diğer geometri türlerinin aksine pratik bir yöntemle yapar.
  • Rhino.Inside.Revit: Rhino’yu diğer 64 bit Windows uygulamalarına yerleştirmeye olanak sağlayan Bir Autodesk’in sunduğu Revit eklentisidir. Ayrıca Grasshopper 3D ile etkileşim halinde çalışan Rhino.Inside.Revit komut dosyası bileşenlerini kullanarak iki yazılım API’sine erişim sağlıyor. Form modellemesi özelliği ile Grasshopper’ın zengin içerikli ekosistemini Revit ortamında yeni iş ve modelleme fikirlerine açıyor. Rhino.Inside.Revit eklentisini web sitesinden indirebilirsiniz
  • QuadRemesh: CFD, FEA gibi sayısal analiz yöntemleri, animasyon ve tersine mühendislik modellemelerinde örtülü ağ teknolojisi. Halihazırda bulunan, yüzeylerden, ağlardan, Solid’lerden ve SubD’lerden hızlıca dörtlü ağ oluşturmaya olanak sağlar.

Rhino 7 Model Oluşturma Araçları

Thinpo - Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı

Noktalar: Nokta bulutları, nokta ızgarası, nesnelerden ayıklama, işaretleme, draftangle gibi daha birçok nokta aracı.

Eğriler: Çizgi, çoklu çizgi, ağ üzerinde çoklu çizgi, serbest biçimli eğri, elips, yay, dikdörtgen, çokgen, spiral, Truetype Metin, nokta enterpolasyonu, kontrol noktası.

Nesnelerden Gelen Eğriler: Uzatma, eğriyi sürdürme pah, ofset radius, enine kesit profilleri, NURBS yüzeyinde veya ağda kontur, NURBS yüzeyinde kesit veya ağ, sınır, silüet, izoparm çıkartma, eğrilik grafiği çıkarma, projeksiyon, eskiz, kafes, 2D çizim.

Katılar(Solids): Kutu, küre, silindir, tüp, boru, koni, kesik koni, piramit, kesik piramit, elipsoid, simit, ekstrüzyon düzlemsel eğri, ekstrüzyon yüzeyi.

Ağlar: Kapalı çoklu çizgi, ağ yüzü, düzlem,

BlendSrf: Basit karışım yüzeyi oluşturmayı önleyen yeni Refine onay kutusu.

MatchSrf: Eşleşen yüzeylerin kontrol noktalarına izin veren geçmiş kilitleme özelliği.

DupBorder: Geçmiş desteği.

FilletSrf: G2 seçeneği eklendi.

Rhino 7 Modelleme Programı Düzenleme Araçları

Thinpo - Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı

Genel Araçlar: Yinelenen işlemleri silin, birleştirin, kırpın, ayırın, parçalayın, uzatın, radyus, nesne özellikleri.

Dönüştürme(Convert) Araçları: Kes, kopyala, yapıştır, döndür, yansıt, ölçekle, hizala, bük, keskinleştir, kaydır, yönlendir, akış, çekme, kutu düzenleme, ezme.

Noktalar ve Eğriler: Kontrol noktaları, gidon, derece değiştirme, düğüm ve büküm ekleme, periyodik ve üç çıkıntı ayarlama, kenar yön değiştirme.

Yüzeyler: Kontrol noktası, gidon, derecelendirme, eşleme, genişletme, birleştirme, ayırma, izoparm ile yüzey ayırma, Boolean (birleşim, fark, kesişim), geliştirilebilir yüzey açma, eğri boyu dizi.

Katılar(Solids): Radius kenarları, özüt yüzeyler. Kabuk, Boolean.

Ağlar: kaynak, yüzey uygulaması, eşleştirme ve daha sade bir görünüm ve karmaşık modelleri pratik bir şekilde düzenlemek için çokgenleri azaltma.

Rhino 7 Modelleme Programı Arayüz Araçları

Thinpo - Rhinoceros 3D Nedir? Rhino 7 Modelleme Programı

Rhino 7 Kullanıcı Arayüzü: Koordinat okuma, kenetlenebilir komut alanı, son kullanılan açılır komutlar, tıklanabilir komut seçenekleri, açılır katman yöneticisi, görünüm senkronizasyonu, kamera görüntüleme manipülasyonu, özelleştirilebilir simgeler, workspace, çoklu monitör desteği, alt tuşu kopyalama, kenar yumuşatma, OpenGL desteği.

Rhino 7 Build Araçları: Sınırsız geri alma ve yineleme, fit, inç, kesirler, xyz nokta filtreleri, ızgara yakalama, etiketli nesne yakalama, orto, inşaat düzlemleri, katman filtreleme, arkaplan bitmapleri, nesne gizleme/gösterme, katmana göre seçme, nesne gizleme/açma, nesne kilitleme açma,

Rhino 7 Grasshopper Eklentisi

Grasshopper, Rhino 7’de bulunan bir grafik algoritma editörüdür. Rhinoscript ve Rhino.Python veya diğer programlama dillerinden farklı olarak Grasshopper komut dosyası oluşturma bilgisi gerektirmez. En önemlisi de kod yazmadan form oluşturma algoritmaları geliştirmelerine izin verir.

Rhinoceros 3D Robert Mcnee işbirliği kapsamında geliştirilen ticari modelleme yazılımıdır. Rhino 7 ve benzeri tasarım modelleme programlarına ve detaylı kaynak içeriğine altta verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

Rhinoceros 3D yazılımları hakkında detaylı bilgi ve ilgili programları satın almak için: Rhinoceros 3D (TIKLA)

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam