IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi
Thinpo - IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi

Teknoloji

IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi

Okuma Süresi: 2 dk Health Rhythm Journal’da yer alan bir makaleye göre IPhone 12 ve MagSafe aksesuarlarının hayati önem taşıyan tıbbi cihazlara olan etkisi korkutuyor!

Abone Ol google-news

Apple, IPhone 12 MagSafe aksesuarları ( MagSafe özellikli kılıf ve MagSafe şarj cihazı vb. ) tıbbi özellikli, hayati önem taşıyan defibrilatör ve kalp pili gibi cihazların elektromanyetik etkileşimini bozduğu tespit edildi. Tüketici elektroniği ile bilgisayar ve  yazılımlar üreten dev teknoloji şirketi Apple konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

İmplante edilebilir defibrilatörler ve kalp pili gibi tıbbi özellikli, hayati önem taşıyan cihazlar, yakın temas esnasında mıknatıs ve radyo dalgalarına yanıt veren sensörler içerebilir. Bu cihazlar ile etkileşimden kaçınmak için İPhone’unuzu ve MagSafe aksesuarlarınızı mümkün olduğunca bu cihazlardan uzakta tutun. Azami mesafe kablosuz şarj ediliyorsa 30 cm iken kablolu şarj durumunda 15 cm uzaklık yeterlidir. Ayrıca destek yönergeleri ve tıbbi cihaz ile ilgili detaylı bilgilere doktora ve tıbbi cihaz üreticisine danışın.

Açıklamada daha önce MagSafe cihazları ile ilgili uyarıda bulunan Apple, MagSafe Şarj Cihazı ve Magsafe Duo Şarj Cihazının da elektromanyetik tıbbi cihazları bozabileceğini belirtti. Açıklamanın devamında MagSafe aksesuarları hakkında detaylı bilgi veren Apple şunları kaydetti:

Tüm MagSafe cihazları ayrıca mıknatıs içerir. Bunun dışında MagSafe Şarj Cihazı ve MagSafe Duo Şarj Cihazı radyo sinyali yayılımı gösterir. Bu sebeple elektromanyetik tıbbi cihazların yakınında MagSafe ve türevi aksesuarların hayati tehlike içereceğinden kullanılmaması önerilmektedir.

Nitekim kullanılması halinde elektromanyetik cihazların sinyallerini bozup parazit oluşturacağından örneğin yoğun bakımdaki bir hastanın yaşamını yitirmesine sebep olabilir.

IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi

IPhone 12’nin SAR değerlerinin diğer markalara göre oldukça yüksek olması ise dikkat çeken diğer detayları arasında yer alıyor. Kafa ve vücut için SAR değeri 0.99 W/kg olan IPhone 12, Apple’a göre tüm IPhone cihazlarından daha çok mıknatıs içermesinin manyetik girişim riski oluşturmadığına değindi.

Thinpo - IPhone 12 MagSafe Aksesuarlarının Tıbbi Cihazlara Etkisi

Bu ayın başlarında çıkan Hearth Rhythm Journal‘da yer alan makaleye göre IPhone 12 modellerinin implante edilebilir elektromanyetik tıbbi cihazlarla manyetik etkileşimi neticesinde hayati tehlikesi olan bir hastanın tıbbi ilk yardım tedavisini potansiyel olarak engelleyebileceğini açıkladı. İlgili makaleye göre Amerika’nın Michigan eyaletinden 3 doktor iPhone 12 cihazını bir hastanın implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörünün yakınında tutarak test etti. Bu test süresince kardiyoverter defibrilatör “askıya alınmış” moduna geçtiğini onaylayan doktorlar IPhone 12’nin hayati önem taşıyan bir halk sağlığı sorunu olduğunu kaydetti. Doktorlar tıbbi cihaz üreticilerini ve IPhone 12 implante edilebilir cihazlar hakkında doktorları bilinçli olmaya davet etti. İmplant tedavisi gören hastaların IPhone 12 ve diğer akıllı giyilebilir cihazlardan uzak durmaları gerektiğinin altını çizen doktorlar Hearth Rhythm Journal’da yer alan makalede kardiyak implante edilebilir elektronik cihazların bu etkileşimden haberdar etme konusunda bilinçli olmaları gerektiğini belirtti.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam