HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı
Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

Teknoloji

HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

Okuma Süresi: 4 dk Filme altyazı nasıl eklenir? Videoya altyazı nasıl gömülür. Çok basit bir yöntemle artık altyazıları videoyla birleştirebileceksiniz.

Abone Ol google-news

Video dosyalarına altyazı ekleme işini birçok programla halledebilirsiniz. Ancak sizi programların çeşit çeşit ayarlarıyla uğraşmaktan kurtaracak iki tıklamayla videoya altyazı, filme altyazı ekleme ya da videoya altyazı gömme işlemini pratik bir şekilde yapacak bir program önereceğiz. Bu program sayesinde videolarınıza rahatlıkla altyazı ekleyebilirsiniz.

Günümüzde filmler ve diziler eskisi kadar dublajlı olarak yayınlanmıyor. Böylece altyazılı içerikler dublajlıların yerini hızlıca almaya başladı. Hal böyle olunca misal, filmi veya diziyi ayrı indirip altyazıyı ayrı indirmek dert oldu. Üstelik birde video player programlarına (Vlc, Gom, Windows, Mkv vb. ) ilgili videonun altyazısını ayrıca eklemek gerekiyor. Hatta bu altyazılar bazen video ile uyumlu olmayıp senkron kayması ve Türkçe karakter sorunu gibi problemler yaratıyor. Birde bu videoları Akıllı TV ve konsollardan (ps5, xbox series x vb. ) izlemek isterseniz bin bir takla atarak altyazı ekleyip sonunda girişiminizin başarısız olması çok üzücü ve heves kırıcı bir durum.

Bu konuda önerebileceğimiz program sayesinde bilgisayarınızın işlemci hızına göre çok hızlı videoya altyazı ekleme yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Altyazı ekleme programı sayesinde videoya gömülen ( VobSub, Kapalı Altyazılar CEA-608, SSA ve SRT ) gibi ilgili videonun öz parçası olacağından artık ekstra bir altyazı dosyası ekleme işlemiyle uğraşmayacaksınız. Üstelik video player Türkçe karakter sorunu çözümünü de gerçekleştirmiş olacaksınız. Nitekim tek bir programla iki sorunu da ortadan kaldırmış olacaksınız.

Filme altyazı ekleme veya videoya altyazı gömme programının ismi HandBrake. Bu program oldukça az yer kapladığı için her türlü bilgisayara rahatlıkla kurabilirsiniz. En güzel yanı da ücretsiz filme altyazı ekleme programı olması! Bu program sayesinde her türlü altyazı ekleme işini çabucak halledeceksiniz. Adım adım Handbrake nasıl kurulur, HandBrake programı ile filme altyazı nasıl eklenir. Tüm sorularınızın cevabı aşağıda.  Tüm adımları eksiksiz yerine getirdiğinizde filmlere ve dizilere altyazı ekleme nasıl yapılır öğrenmiş olacaksınız.

  • Öncelikle HandBrake adlı filme altyazı ekleme programını resmi sitesinden indirelim. Kullandığınız işletim sistemine ve işlemci bitine göre (Örnek: Windows 10 – 64 Bit) ilgili sürüme tıklayın. İndirme linki: HandBrake İndir (TIKLA)

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • HandBrake filme, diziye altyazı gömme programının SETUP dosyasını indirdikten sonra kuruluma geçin ve Next seçeneğine tıklayın.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • Lisans Sözleşmesini onaylamak için tekrar Next seçeneğine tıklayın.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • Kurulum aşamasına geçmeden hemen önce HandBrake videoya altyazı gömme programının hangi yerel diske kurulacağı ile ilgili seçiminizi yaptıktan sonra INSTALL seçeneğini işaretleyin ve kuruluma geçin.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • Nihayet kurulum işlemi tamamlandı. Şimdi FINISH seçeneğini seçerek kurulum işlemini bitirin. Ardından Masaüstüne gelen Handbrake programının simgesine tıklayın.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • HandBrake programı açıldığında Kaynak Seçimi kısmından ister Dosya seçeneğini tıklayabilir isterseniz de altyazı eklemek istediğiniz video dosyasını dikdörtgen alana sürükleyebilirsiniz.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • Video dosyasını yüklediğimize göre ihtiyacımız olan srt. uzantılı altyazı dosyasını HandBrake programına eklemek için ALTYAZI seçeneğine tıklıyoruz.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • ALTYAZI menüsünden ALTYAZI İÇE AKTAR seçeneğine tıklayıp ilgili .srt uzantılı altyazı dosyasını yüklüyoruz. Artık altyazı programa eklendi. Bu adımdan sonra altyazıyı ve videoyu birleştirmek için birkaç küçük ayar daha yapacağız.

Thinpo - HandBrake Filme Altyazı Ekleme Programı

  • Altyazıyı yüklediğimize göre birkaç basit ayar ile videoya altyazı gömme işlemine başlayacağız. Öncelikle ilgili altyazı dosyasının hangi dilde olduğunu belirtmek için LANG açılır kutusundan altyazının yazıldığı dili seçmelisiniz. Ardından BURN IN kutusu tick işaretiyle işaretlenmeli. Sonrasında ise ARAŞTIR seçeneği seçilerek ilgili videonun .m4v olan dosya uzantısını mp4 olarak değiştirmelisiniz. Bu kısım oldukça önemlidir. Ardından kaydetmek istediğiniz yeri seçerek üst menüde yer alan KODLAMAYA BAŞLA seçeneğine tıklayın. 5- ile 15 dakika arasında altyazı dosyanız artık videonun içine gömülmüş olacaktır. İyi seyirler.

HandBrake yalnızca videoya altyazı eklemek için kullanılmaz. Birçok medya içeriğini yeniden kodlama özellikleri sayesinde altyapısını kodlayabilir. Sadece birkaç saniye içerisinde yüksek hızlı transcoder imkanı sunan HandBrake açık kaynak kodlu olduğu için birçok işletim sistemiyle uyumlu çalışır. Ayrıca DVD ve Blu-ray gibi multimedia kaynaklarını işleyebilir. Mp4, Mkv, gibi daha birçok dosya kapsayıcılarını destekleyen HandBrake, sadece altyazı değil ses ekleme de yapabileceğiniz yegane bir program. HandBrake, GNU Genel Kamu Lisansı ile korunduğundan dolayı sözleşmeyi gönül rahatlığıyla kabul edebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayı geliştiren programcılara da bir teşekkürü mazur görmeyin. İyi seyirler.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam