Android Smart Lock Nasıl Kullanılır? - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?
Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Teknoloji

Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Okuma Süresi: 3 dk Android Smart Lock Özelliklerini Kullanarak Akıllı Telefonunuzun Kilit Ekranını Yapılandırın! Zamandan Tasarruf Ederek Güvenilen Cihazlar Özelliğini En Verimli Şekilde Kullanın.

Abone Ol google-news

Android Smart Lock nasıl kullanır? Telefon şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Güvenilen cihazlar ile telefon şifrenizi her an her yerde ve adım adım Smart Lock kurulumu yapıp Android Smart Lock hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz rehberimizde Güvenilen Cihazlar özelliği hakkında tüm detaylara değiniyoruz.

Android 10 başka bir deyişle Android Q işletim sistemi akıllı telefonlar için birçok yenilik ve kolaylık getirdi. Bunlardan en dikkat çekeni ise şüphesiz Güvenilen Cihazlar özelliği. Bu özellik sayesinde Android Smart Lock menüsünden ekleyeceğiniz bir cihaza Bluetooth aracılığıyla yetki veriyorsunuz. Bu kendinize ait bir akıllı saat, Bluetooth Kulaklık, laptop veya Bluetooth özellikli başka bir cihaz olabilir. Böylece cihaz yakınlarda iken şifreniz pasif duruma geçiyor. Bu özellik sayesinde cihaz şifrenizi sürekli ekrana girmek zorunda kalmıyorsunuz. Böylelikle arka plan üzerinden doğruca ana menü ekranına erişim sağlıyorsunuz. Daha interaktif bir deneyim için güvenilen cihazları akıllı telefonunuzla senkronize ederek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu özellik aynı zamanda telefon şifresini unuttuğunuzda da yardımcı oluyor.

Android Smart Lock Özellikleri Güvenli Mi?

Peki bunca avantajı olan Smart Lock’un hiç mi dezavantajı yok? Evet, var! Bluetooth 10 ile 400 metre arasında çekim sağlayabildiği için telefonunuz ile olan senkronizasyonu devam ettiğinden eğer telefon yanınızda değil de farklı bir noktada ise güvenlik zafiyeti oluşturabilir. İzinsiz kişiler verilerinize erişebilir. Bu durumda Android’in bir diğer yeni özelliği devreye giriyor. Üzerinizde olduğunu algılama özelliği cihaz hareket halinde üzerinizde ise cihaz şifre gerektirmeden daima açık kalıyor. Hareketsiz bir zemine koyduğunuz da ise otomatik olarak kilitleniyor. Bu özellikte yerine göre güvenlik zafiyeti oluşturuyor.

Bir diğer Smart Lock özelliği ise güvenilir bir konumda iken cihaz kilidinin pasif duruma geçmesini sağlıyor. Cihaza ekleyeceğiniz herhangi bir konum sayesinde internet bağlantısı olan güvenli bir konumda bulunan cihaz otomatik olarak açılıyor. Güvenli konumdan uzaklaşınca otomatik olarak kilitleniyor.

Android Smart Lock Güvenilen Cihazlar Yapılandırma

Android Smart Lock Güvenilen Cihazları kurmak oldukça basit bir işlemdir. Bütün mesele telefon kilidine erişim yetkisi vereceğiniz cihazları belirlemekte. Öncelikle Bluetooth cihazını telefonunuz ile senkronize etmelisiniz. Daha önce Bluetooth cihazını telefon ile eşleştirmiş olmanız bile yeterlidir.

  1. Android ayarlarını açın Güvenlik & Kilit Ekranı’na tıklayın.
  2. Cihaz güvenliği kısmından Smart Lock’u seçin.
  3. Smart Lock menüsünden Güvenilen Cihazları seçin.

Not: Kullandığınız Android sürümüne bağlı olarak menüler farklılık gösterebilir. Ancak temelde aynıdır. Cihazın ayarlar bölümünde Smart Lock menüsünü ararsanız akıllı kilit ekranına ulaşabilirsiniz.

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Smart Lock Üzerinizde Olduğunu Algılama Yapılandırma

Smart Lock ekranında yer alan bu özellik hareket halindeyken telefon şifresini pasif hale getirir. Ancak unutulmamalıdır ki bu özellik cihazı taşıyan kişinin siz mi yoksa başkası mı olduğunu doğru olarak belirleyemeyebilir. Şifresi kırılan bir telefona erişim sağlayan kişi verilerinizi çalabilir.

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Nerede olursanız olun evde, okulda, işte, cebinizde, çantanızda olduğu sürece hareket halindeyken telefonun kilidini açmak zorunda kalmazsınız.

Güvenilen Yerler Yapılandırma

Güvenilen yerler daha kullanışlı bir özelliktir. Çünkü eğer bir yere güveniyorsanız bu yerde telefonunuzun çalınma riski düşüktür. Bu özelliği ayarlarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus güvenliğinden şüphe duymadığınız konumlara izin vermektir.

Thinpo - Android Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Güvenilen Yer Ekle kısmına tıklandığında Google Haritalar açılır ve kırmızı işaretçiyi güvendiğiniz konuma sürükleyerek “Bu Konumu Seç’e” tıkladıktan sonra güvenilen yeri tanımlayabilirsiniz.

Android Smart Lock özelliği Android sisteminin en güvenli özelliklerini içerir. Telefonunuzu bir akıllı saat ile entegre ederek ekran kilidi gibi bazı güvenlik adımlarını doğrudan atlamanızı sağlar. Tabi güvenlik zafiyeti de içerir. Ancak bunları nasıl ve nerede etkinleştireceğiniz konusunda dikkatli olursanız kullanışlıdır.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Oyunlar

Okuma Süresi: 2 dk GNU/Linux dağıtımı olan Ubuntu işletim sistemine Steam kurulumu sayesinde Linux işletim sistemlerinde Windows oyunları oynamak artık hayal değil!

Bilim

Okuma Süresi: 7 dk Yeşil, sarı, mavi, kırmızı, mor... Her birinin kendine özgü anlamları var. İç mekan tasarımcıları ve psikologlar da bunların etkilerini tek...

Müzik

Okuma Süresi: 9 dk 24 yıl boyunca 13 albüm yayınlayan İsveçli progresif metal müzik grubu Opeth'in modern metal müzik tarihine kazandırdığı en iyi ve...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 5 dk Dijital pazarlama (Digital Marketing) olarak isimlendirilen kavram günümüz iş dünyasında adından sıkça bahsettirmektedir. Çünkü çağımızın getirdiği yenilikler ve teknolojik ilerlemeler...

Teknoloji

Okuma Süresi: 5 dk Uçtan uca şifreleme özelliğine sahip güvenilir ve ücretsiz en iyi e-posta servisleri.

Sağlık ve Yaşam

Okuma Süresi: 4 dk Seneler geçiyor ve eski halimizden eser kalmıyor. Genç yaşlarımıza nazaran daha hasta ve yorgun hissediyoruz. İşte bizi o eski sağlıklı...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 6 dk 2021 yılında izlemeniz gereken yüksek bütçeli en iyi bilim kurgu filmlerine yer verdiğimiz listemizde IMDB puanı yüksek en çok beklenen...

Röportaj

Okuma Süresi: 4 dk Maddi ve manevi rahatlamayı, kişiye özgürlük alanı açmayı temel alan minimalizm kavramını Hale Acun AYDIN ile birlikte ele aldık.

Teknoloji

Okuma Süresi: 2 dk Dünya genelinde hızla yayılmakta olan robotik teknolojilerin avantajlarını ve dezavantajlarını ve hangi ülkeler tarafından ağırlıkla kullanıldığını derlediğim yazıya gelin birlikte...

Sağlık ve Yaşam

Okuma Süresi: 3 dk Bilim insanları, soğuğun neden diş ağrısına ve aşırı duyarlılığa neden olduğunu keşfetti!

Reklam

Reklam