Patlıcanlı Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır? - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Patlıcanlı Ekmek Tarifi
Thinpo - Patlıcanlı Ekmek Tarifi

Tarifler

Patlıcanlı Ekmek Tarifi

Okuma Süresi: 2 dk kahvaltılarınıza çeşit katacak, bitki tabanlı doyurucu bir tarif. Patlıcanlar hiç bu kadar ilgi çekici olmamıştı.

Abone Ol google-news

Patlıcanlı ekmek tarifi için en önemli malzeme olan patlıcanın sağlığa faydaları sayısızdır. Mor renkli bir sıcak iklim sebzesi olan patlıcan potasyum açısından zengin bir sebze olduğu için kalp sağlığına iyi gelir. Nikotin bakımından da zengindir. Sigara kullanan kişiler için vücudun nikotin ihtiyacını karşılayarak sigarayı bırakmanızda yardımcı olabilir. Pratik ve lezzetli bir aperatif olarak patlıcanlı ekmek tarifine bayılacaksınız.
Patlıcanın anavatanı Hindistan’dır. Tropik bölgelerde çok yıllık bitki özelliği gösterirken bu kuşağın dışındaki iklim kuşaklarında tek yıllıktır. Yayılışı Hindistan’dan Afrika’ya doğru olmuştur. Avrupa’ya 15. yüzyılda İspanyollar tarafından getirilmiştir. Dünya patlıcan üretimi 1995 yılıyla birlikte düzenli şeklide artarak, 2003 yılında %85 artışla 30 milyon tona ulaşmıştır. Domates, biber ve salatalıktan sonra en çok tüketilen sebzelerden biridir. İçeriğinde bulundurduğu fenolik maddeler ve antioksidanlarla birlikte önemli bir doğal kaynaktır. Son yıllarda sebzelerde kalite özellikleri arasında besleyici içeriğinin yüksek olması aranmaktadır.
Patlıcan bitkisinin gövdesi; yuvarlak, tüysüz veya tüylü, bazılarında dikenli, yeşil veya morumsu renktedir. Yaprakları küçük, dar, ince ve uzun veya büyük ve geniştir. Yaprak kenarları ise düz veya hafif yırtmaçlıdır. Yaprak rengi yeşil bazılarında ise mordur. Çiçekleri tek ya da 5 meyveye kadar meyve tutabilen küme halinde olabilmektedir. Taç yapraklarının rengi açık mavi tonlarından mor tonlarına kadar değişebilmektedir. Meyvesi uzun, ince, yuvarlak, yumurta Şekli gibi oldukça değişik formlarda görülebilmektedir. Renkleri ise beyaz, sarı, yeşil, mor ve hatta siyaha kadar geniş bir yelpaze de seyredebilmektedir. Meyve deseni ise düz, benekli veya kırçıllıdır. Fizyolojik olgunluğa ulaşan meyveler ise kahverengi, kırmızı ya da sarı olabilir. Meyve boyu 5-40 cm, meyve kalınlığı ise 3-30 cm arasındadır. Meyve ağırlığı 1.5 gr’dan 1500 gr’a kadar değişiklik gösterebilmektedir.
Günümüzde popülerliği yüksek ve talebi fazla olan patlıcan, dünyanın tropik bölgelerinde çok yıllık, diğer yerlerinde ise tek yıllık kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Tropik, subtropik ve ılıman bölgelerde yaygın olarak üretimi yapılmakla birlikte ağırlıklı olarak dünya patlıcan üretiminin %94’ünü karşılayan Asya ülkelerinde 50 bin ton üretimi yapılmaktadır.

Patlıcanlı Ekmek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 3 adet mor patlıcan
 • 1 demet maydanoz(doğranmış ve kıyılmış)
 • 1 su bardağı galeta unu
 • 1 su bardağı sızma zeytinyağı
 • İstenilen miktarda tuz
 • İstenilen miktarda karabiber

Patlıcanlı Ekmek Tarifinin Hazırlanışı

 • Patlıcanları her biri yaklaşık 2 cm kalınlığında yuvarlak dilimler halinde kesin. Dilimlere bolca tuz serpin. Ve ardından bir kevgir içine sıralayın. böylece 1 saat patlıcanlar kevgir içerisinde suyunu salacak ve acılığını emecek.
 • Patlıcan dilimlerini yıkamayın sadece fazla suyu kevgir içinde hafifçe sallayın.
 • Patlıcanlar kullanılmaya hazır olduğunda üç yumurtayı ayrı bir kapta çırparak galeta ununu fırın tepsisine boş yer kalmayacak şekilde yayın.
 • Ardından patlıcanlara karabiber veya istediğiniz herhangi bir baharatı ekleyin. Her dilimi ayrı ayrı sırasıyla önce çırpılan yumurtaya sonra galeta ununa bulayın. Bir tencerede zeytinyağını orta ateşte ısıtın.
 • Yağ kızartma sıcaklığına ulaştığında yumurta ve galeta ununa bulanmış patlıcan dilimlerini tencereye yerleştirin.
 • Yaklaşık 2 dakika boyunca dilimlerin her iki tarafı da altın sarısı bir hal alıncaya kadar kızartın.
 • Oluklu bir kaşık yardımıyla kızaran dilimleri  tencereden çıkararak sıcak servis edin.

Patlıcanlı Ekmek Tarifinin Besin Değerleri

 • Porsiyon Başına Düşen Kalori: 30 kcal
 • Şeker: 3.8 g
 • Yağ: 2.2 gr
 • Kolesterol: 38.3 mg
 • Karbonhidrat: 20.3 gr
 • Protein: 5.0 g
 • Besin Lifi: 4.1 gr
İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam