Kuzu Yahnisi Tarifi Nasıl Yapılır? - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Kuzu Yahnisi Tarifi
Thinpo - Kuzu Yahnisi Tarifi

Tarifler

Kuzu Yahnisi Tarifi

Okuma Süresi: 3 dk Kuzu etinden harikalar yaratabileceğiniz, püf noktalarıyla akşam yemeklerinin baş tacı kuzu yahnisi, hem besleyici hem lezzetli tarifi ile deneyenleri mest edecek!

Abone Ol google-news

Kuzu yahnisi tarifi doğru yöntemlerle pişirildiğinde lezzeti ve faydalarına sual olunmaz. Çinko ve yüksek protein içeriği zengin olan kuzu eti ülkemizde tavuk ve dana etinden sonra en çok tüketilen et çeşitlerindendir. Kuzu yahnisi tarifi Anadolu mutfağının geleneksel yemek tariflerinden biridir.  Farklı ve ağızda dağılan, aynı zamanda lezzetli olan bu tarife bayılacaksınız.

Kuzu, koyunun henüz 1 yaşına gelmemiş yavrusuna verilen isimdir. Kuzu eti kaslı bir ettir. Pembemsi bir renktedir ve çabuk pişer. Yaşı büyüdükçe pişme süresi de aynı oranda artar. Kuzu eti, dana ve koyun etine göre daha yağlı bir et çeşididir. İçeriğindeki yağın %50’lik kısmı insan sağlığına faydalı doymamış yağ asitlerini içerir. Kuzu eti, insan vücudu için büyüme ve gelişme için gerekli olan 10 temel amino asidin tümünü sağlayan yüksek kalite bir protein kaynağıdır. Yüksek kalite protein özellikle yaşlı erişkinlerde, kasların korunması için önemli bir yere sahiptir. Yetersiz protein alımı yaşa bağlı kas kaybını hızlandırabilir ve kötüleştirebilir. Bu sebeple kuzu eti bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için tüketilmesi gereken bir et çeşididir.

Kuzu etinin pişirilmesinde kuru ve sulu olmak üzere iki çeşit vardır. kuru pişirme yöntemleri Rosto(roast) veya fırınlamak(baking), ızgarada kızartma(grill), Yağda kızartma(frying) veya sote etmek(sauteing) işlemlerinden oluşmaktadır. Sağlık açısından pek faydası olmayan aksine zararlarının olduğu yönünde araştırmalar mevcuttur. Kuzu yahnisi tarifi ise sulu pişirme yöntemlerinden birisi olan haşlama ve buharda pişirme yöntemleri ile pişirilebilecek bir tariftir. Ancak Az suyla kuzu yahni usulü pişirmek için stewing veya kavurmak(braising) kuru ve nemli ısı pişirme tekniklerinin kombinasyonundan meydana gelir. günümüzde kuzu etinin pişirilmesinde en çok barbekü ve ızgara tercih edilirken fırınlama işlemi çok kullanılmamaktadır. Bir etin ızgara edilmesi sağlık açısından ete petrol ürünlerinin bulaşması ve karsinojen maddelerin üremesi ile tehdit oluşturmaktadır.

Kendi suyu ile pişirme, İngilizce karşılığı ‘stewing’ olan bir pişirme yöntemidir. Bu yöntemi kullanmanın sebebi diğer haşlama yöntemleri ile aynıdır. Etin kendi suyu ile pişirme yöntemi, etin türüne göre farklılık arz edebilir. Bu pişirme yöntemi ile etin içerisinde bulunan besin değerlerinin kaybı en azdır. Gıdaya dışarıdan su eklenmediği ve gıdanın kendi suyunun buharlaştırılmaması anlaşılmamalıdır. Etin türüne göre lezzeti en üst düzeydedir.

Kuzu yahnisi tarifinde etin kendi suyu ile pişirme yönteminde zamanın ve ısının ayarlanıp takibi çok önemlidir. Pişirme işleminde kullanılan tencerenin kapağı mutlaka kapalı olmalıdır. Böylece etin buharı dışarıya kaçmayacak kuruyup yanmayacaktır. Ancak bu kapağın hiç açılmayacağı anlamına da gelmez. Sık olmamak kaydıyla karıştırılıp et kontrol edilmelidir. Böylece kuzu yahnisi tarifi kendi suyunda pişirme işlemi gerçekleşir. Bu yöntem ile pişirilen etler genelde saklama koşullarına uygun değildir. Pişirildikten sonra servis edilip tüketilmelidir.

Kuzu eti diğer büyükbaş ve küçükbaşlarda olduğu gibi çeşitli bölümlerden oluşur. Her bölümün farklı bir pişirme ve uygulama yöntemi vardır. Bu bölümleri iyi bilmek bilinçli yapılan bir yemeğin en önemli özelliklerindendir. kuzu yahnisi tarifi için kuşbaşı etin ve diğer et yemeklerine referans oluşturması maksadıyla et türlerinin hangi bölümden elde edileceğini aşağıda maddeler halinde açıkladık.

Kuzunun Bölümleri

 • But: Kuzunun arka ayaklarına but denir. Kuzunun en lezzetli bölümlerinden birisidir.
 • Kol: Kuzunun ön bacaklarının üst kısmına kol denir. bu bölümden en iyi kuşbaşı yapılır. Kuzu yahnisi tarifi için kullanılmasını tavsiye ettiğimiz en iyi bölümüdür.
 • Döş: Kuzunun en yağlı bölümüdür. Kemiksiz eti çok azdır. Bu sebeple kemikli olarak parçalanır.
 • Gerdan ve Baş: Kuzunun pek tercih edilmeyen bölümleridir. Bu bölümler genelde çok ucuzdur. Sulu baklagil yemeklerinde kullanılır.
 • Sakatat: Bu bölüme ciğer, yürek, dalak, işkembe, bumbar, şırdan, baş, beyin, dil, paça, uykuluk girer.

Kuzu Yahnisi Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 1kg kuzu eti(Kuşbaşı doğranmış)
 • 2 adet domates(doğranmış ve kıyılmış)
 • 1 adet limon
 • 1 demet maydanoz
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
 • İstenilen miktarda tuz
 • 3-4 diş sarımsak
 • (İsteğe bağlı)Yarım çay bardağı kırmızı şarap
 • 2 adet orta boy patates
 • 2 adet havuç

Kuzu Yahnisi Tarifinin Hazırlanışı

 • Kuzu etini yarım limon ile haşlayın. Derin bir tavada sarımsakları ve doğranıp kıyılmış maydanozu kızartın.
 • Domatesleri küpler halinde keserek tavaya ekleyin. Ardından haşlanmış kuzu etlerini ekleyin. Tuz ve baharatları ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak yarım bardak kırmızı şarap ekleyebilirsiniz.
 • Birkaç dakikalık kızartma işleminden sonra eti kaplayana kadar tavaya su ekleyin.
 • 5 dakika sonra patatesleri ve havuçları parçalar halinde ekleyin.
 • Kısık ateşte 25 dakika pişirin. Sıcak servis edin.

Kuzu Yahnisi Tarifinin Besin Değerleri

 • Porsiyon Başına Düşen Kalori: 131 kcal
 • Şeker: 4.7 gr
 • Yağ: 35 gr
 • Kolesterol: 97 mg
 • Karbonhidrat: 23 gr
 • Protein: 28 gr
 • Besin Lifi: 3.6 gr
İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam