Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri
Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Tarifler

Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri – Basit Kahve Tarifleri

Okuma Süresi: 4 dk Espresso tabanlı temel kahve tariflerinin püf noktalarını keşfedin ve baristalık becerilerinizi geliştirin!

Abone Ol google-news

Espresso Nedir? Espresso kahve çekirdeklerinin kavrulup kahve değirmeninde öğütüldükten sonra espresso makinasında basınçlı sıcak su ile özünün yoğunlaştırılarak portafilter yardımıyla espresso bardağına, üzerinde hafif bir krema kalacak şekilde belirli bir miktar aktarılması işlemidir. Ortalama 7 gram öğütülmüş kahve çekirdeklerinden elde edilir. 14 gramı ise daha fazla kafein içeren double espressoyu oluşturur. Espresso, kahvenin kavurma işleminden sonraki en saf halidir. Kafein oranı da diğer kahve çeşitlerine göre daha yüksektir.

Espressonun sert ve bol kafeinli içeriği herkese hitap etmeyebilir. Bu durumda espresso tabanlı yumuşak içime sahip kahveler tercih edilebilir. Her zevke uygun süt, dondurma, su, kakao, sos şurupları gibi katkılarla espresso tabanlı içecekler hazırlanabilir. Espressonun çok yönlü bir içecek olması çeşitli tariflerin hazırlanmasında etkilidir. Geleneksel kahvelerden tutun da frappe ve üçüncü nesil kahvelere kadar birçok kahve tarifinin temelini oluşturur.

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Americano Tarifi (Caffé Americano)

Americano, espressonun suyla seyreltilmiş bir varyasyonudur. Büyük bardakta tek shot veya double shot espressoya bardağın 2/3’ü kadar sıcak su ilave edilmesiyle oluşur. Püf noktası bardağa önce sıcak su çekilmesi ve ardından espresso ilave edilmesidir. Böylece espressonun kreması bozulmayacak, kıvam ve yoğunluk hissi korunacaktır. Bu yöntem bazı tariflerde Long Black olarak geçse de malzemelerin eklenme sırasını zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Macchiato Tarifi (Caffé Macchiato)

Macchiato İtalyancada leke anlamına gelir. Bir miktar espresso üzerine 2-3 çay kaşığı buhar çubuğunda hafif ısıtılmış ve üzerinde 1-2 cm köpük oluşturulmuş süt eklenerek servis edilir. 18 gr öğütülmüş kahveyi portafiltera ekleyerek espresso makinasında 35 ml olacak şekilde çekiyoruz. Sonra 50-80 ml bardağa aktarıyoruz ve ardından ılık sütümüzü çay kaşığı yardımıyla espressonun merkezine döküyoruz. Böylece espresso üzerinde süt lekesi Macchiato’yu oluşturuyor.

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Latte Tarifi (Caffé Latte)

Latte, espressonun süt ve süt kremasıyla buluştuğu, yumuşak içime sahip en popüler espresso tabanlı kahve çeşididir. Latte art denilen ve buhar çubuğunda ısıtılarak sütün krema haliyle kahvenin üzerine çeşitli şekiller çizilebilmesi Latteyi popüler kültür içeceği haline getirmiştir. 18 gr öğütülmüş taze kahveyi portafiltera ekliyoruz ve espresso makinasında 35 ml kadar çekiyoruz. 300-350 ml yayvan bir latte bardağına aktarıyoruz. Ardından 250 ml sütü buhar çubuğunda süt kremamsı bir kıvam alıncaya kadar ısıtıyoruz. Süt buhar ile ısıtılırken potun içerisinde girdap şeklinde dönerek kıvamlaşması daha iyi bir krema elde edilmesini sağlar. Sütün üzerinde 2-3 cm kadar köpük oluncaya kadar buhar çubuğuyla ısıttıktan sonra sütü bardağa kavisli şekilde bardağın merkezine doğru dökmeye başlayın. Bardaktaki hacim arttıkça süt potunu bardağa biraz daha yaklaştırın ve dökmeye devam edin. Süt bardağın yarısını geçtiğinde bardağı hafif eğin ve pottaki sütü havada görünmez bir yay çiziyormuşçasına bardağın merkezinden aşağıya doğru dökün. Sütü dökerken eğik olan bardağı yavaş hareketlerle düzeltin. Çizilen yaylar sayesinde bardağın sonuna geldiğinizde yukarı doğru kremadan bir çizgi çekin. Böylece basit bir latte art tekniği öğrenmiş olacaksınız. Antrenmanlarla kendinizi Latte Art’ta sürekli geliştirerek barista becerileri kazanabilirsiniz.

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Cappuccino Tarifi (Caffé Cappuccino)

Espresso tabanlı bir diğer popüler içecek de Cappuccino’dur. Bol köpüklü bir kahve olması ayırt edici özelliğidir. Lattede ki gibi yapılır sadece süt buhar çubuğunda kaynatılarak bol köpük oluşumu sağlanır. üç katmandan meydana gelir. Bardağın tabanında espresso yer alırken, üzerinde süt kreması ve kremanın üzerinde de tüm yüzeyi kaplayan köpük bulunur. 18 gr öğütülmüş taze kahve portafiltera alınarak espresso makinasında 300-350 ml’lik yayvan bir bardağa 35 ml espresso çekilir. Üzerine buhar çubuğunda kaynatılmış krema kıvamındaki köpüklü süt eklenir.

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Mocha Tarifi (Caffé Mocha)

Mocha espresso tabanlı çikolata veya kakao ile hazırlanan sütlü bir kahve çeşididir. Hazırlanması temelde Latte ile aynıdır. Latteden farkı içerisine kakao veya çikolata eklenir. 18 gr öğütülmüş taze kahve portafilter yardımıyla espresso makinasında 35 ml olacak şekilde 300-350 ml’lik yayvan bir bardağa çekilir. Ardından 2-3 çay kaşığı kadar kakao veya çikolata eklenir. İsteğe göre Çikolata toppingi de eklenebilir. Bir çay kaşığı yardımıyla espresso ve kakao iyice karıştırılır. Üzerine süt kreması eklenerek sıcak servis edilir.

Thinpo - Espresso Tabanlı Kahve Tarifleri - Basit Kahve Tarifleri

Affogato Tarifi (Caffé Affogato)

Espresso tabanlı bir içecek olan Affogato pratik kahve tarifi olarak bilinir. Espressonun bir top vanilyalı dondurma ile sunulmasıdır. 18 gr öğütülmüş taze kahve portafilter yardımı ile espresso makinasında çekilir. Soğutulmuş Latte bardağına 1 top vanilyalı dondurma veya gelato konulur. Üzerine espresso dökülerek servis edilebilir. İsteğe göre likör de ekleyebilirsiniz.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam