Spinal Müsküler Atrofi Hastalığı Ve Kayropraktik Tedavi Yöntemleri

SMA Nedir? Ve Nasıl Teşhis Edilir? SMA Hastalığı Tedavisinde Uygulanan Kayropraktik Tedavi Yöntemleri Hakkında Tıbbi ve Bilimsel Bilgi Rehberi.

Spinal Müsküler Atrofi, yani kısaca SMA bireyin sinir sisteminde yer alan motor nöronları etkileyen dejeneratif, genetik bir hastalıktır. SMA Nedir ve nasıl teşhis edilir yanı sıra Kayropraktik tedavi yöntemleri hakkında tıbbi ve bilimsel bilgiler verdiğimiz yazımızda SMA hastalığı hakkında bir farkındalık oluşturabilirsiniz.

Spinal Müsküler Atrofi (SMA), omurilikte meydana gelen dejeneratif bir süreçtir. Bu durum her yaştan insanı etkiler ancak en çok küçük çocuklar arasında görülür. SMA’lı kişilerin çoğu, daha fazla spinal dejenerasyon veya yaralanma riski altında değildir, ancak hastalık nedeniyle omurilik nöbetleri geliştirme ve hatta ölüm riski daha yüksektir. SMA semptomları diğer birçok tıbbi durumla çok benzer olduğundan, durumu teşhis etmek genellikle zordur. SMA’nın gerçek nedenini bulmak ve uygun tedavi seçeneklerini keşfetmek aylar hatta yıllar alabilir.

Kayropraktik tedavi yöntemleri, SMA semptomlarından muzdarip herkes için iyi bir seçenektir. Kayropraktik tedavi, omurganın fiziksel hizalamasını düzeltmek için tasarlanmıştır ve etkilenen kaslara uygun işlevin geri dönmesini sağlar. Kiropraktörler, hastayı dikkatlice inceleyerek ve belirli tekniklerle sorunun nedenini düzeltmeyi amaçlayan özel tedavi seansları gerçekleştirir.

Spesifik kayropraktik tedavi türleri, kiropraktörün omurgasında veya ellerinde ayarlamalar içerebilir. Manuel ayarlamalar genellikle birkaç hafta içinde birkaç seansta uygulanır. Çoğu durumda, manuel tedavi, SMA’dan muzdarip hastalar için etkili bir tedavi seçeneğidir, ancak belirli tedavi türleri, durumu tespit ve tedavi etmede daha etkili olabilir.

Omurilik sıvısı birikmesi, SMA’nın önde gelen nedenlerinden biridir. Bu meydana gelirse, Spinal Müsküler Atrofi’nin ortaya çıkması muhtemeldir. Bu birikme, uygun olmayan duruştan veya omuriliği çevreleyen yumuşak doku içinde çok fazla yağ veya başka materyalin varlığından kaynaklanabilir. Bu birikme genellikle uzun vadede meydana gelir, ancak bir kişi bir düşüş yaşadığında veya ayağa kalkmaya çalışırken mücadele etmeye başladığında hızlanabilir. Kötü beslenme, duruş bozuklukları ve sigara içme gibi sağlıksız alışkanlıklar da zamanla Spinal Müsküler Atrofi’nin gelişmesine katkıda bulunabilir.

Kayropraktik tedavisi, egzersiz ve diyet değişiklikleri ile birleştirildiğinde en etkilidir. Belirli egzersiz türleri, omurga kaslarının daha güçlü ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. Masaj terapisi, özel egzersiz programları ve esneme egzersizleri de yardımcı olabilir. Kiropraktörler ayrıca yapısal dengesizlikleri düzeltmek için ek işlem için buz, ısı ve / veya dekompresyon yöntemlerinin kullanılmasını tavsiye edebilir.

Kayropraktik tedavi sıklıkla semptomatik rahatlama sağlayabilirken, Spinal Müsküler Atrofi hastalığı için tedavi seçenekleri dikkatlice düşünülmelidir. Çoğu durumda tedavi, uygun hizalamayı sürdürmeye yardımcı olmak için omurgaya ayarlamalar yapmayı içerir. Kayropraktik ayarlamaları tipik olarak dört ila altı haftalık seanslar halinde yapılır. Durumun nedeni ele alınmadıysa, kiropraktörler topikal anestetikler uygulayarak veya ışın tedavisi uygulayarak semptomları tedavi edebilir. Hatta bazı tedavi protokolleri, spinal yanlış hizalamaları daha da düzeltmek için spinal traksiyon cihazlarının kullanılmasını gerektirebilir. Spinal traksiyon, birçok dejeneratif spinal kas hastalığını iyileştirdiği gösterilen güvenli, invazif olmayan bir tedavidir.

Spinal kas atrofisi, sonuçta güç ve koordinasyonda ciddi zayıflıklara yol açabilen ilerleyici bir rahatsızlıktır. İlaç kombinasyonları, egzersizler ve diyet kılavuzları, Spinal Müsküler Atrofi için en iyi tedavi seçeneklerini sağlar. Kiropraktörler ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları, hastalığın ilerlemesinin erken dönemlerinde SMA gibi durumları tedavi etmenin öneminin giderek daha fazla farkına varmaktadır.

Kayropraktik tedavisi bir tedavi olarak görülmemelidir. Egzersiz ve diyet, yaşamı uzatmaya ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, optimum sağlığı elde etmek ve sürdürmek, sürekli adanmışlık ve izleme gerektirir. Bu hastalığa sahip hastalar için, optimal sonuçlar için tedavi protokollerinin araştırılması ve periyodik olarak gözden geçirilmesi gereklidir.

Kayropraktik bakımı, bu durum için birincil tedaviden ziyade tamamlayıcı bir yaklaşım olarak görülmelidir. Kiropraktörler tanı, önleyici ve idame tedavisi sağlar ve birincil bakım sağlayıcısı olarak görülmelidir. Kayropraktik, düzenli ilaç kullanımının yerini tutacak şekilde görülmemelidir. SMA genellikle arkadaki yumuşak dokuda meydana gelen dejeneratif değişikliklerin bir sonucudur. Tedavi, bu değişikliklerin düzeltilmesine odaklanmalıdır. Semptomlar kötüleşirse ek tedavi aranmalıdır.

Kiropraktörler, Spinal Müsküler Atrofi hastalığı olan hastalar için harika bir rehberdir. Kayropraktik doktorları son derece eğitimli profesyonellerdir ve tıbbi derecelerini almak için kapsamlı eğitim almışlardır. Kiropraktörler, hastalar için mümkün olan en iyi teşhis ve tedavi seçeneklerini sunabilir. Teşhis kesinleştiğinde hastalarını uygun tıp uzmanlarına da yönlendirebilirler.

Kiropraktörler, düzgün çalışmayı sürdürmeye yardımcı olmak için sinir sistemi ve vücudun kaslarıyla birlikte çalışır. Eğitimlerini kullanarak birçok tür rahatsızlığı teşhis edebilir ve tedavi edebilirler.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İlgili İçerikler