Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri
Thinpo - Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri

Sağlık ve Yaşam

Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri

Okuma Süresi: 2 dk Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri hakkında çeşitli tıbbi yaklaşımlar ve Anksiyete tedavisinde endikasyonları azaltmada alternatif tıp etkisi.

Abone Ol google-news

Anksiyete Nedir? Anksiyete Semptomları ve Tedavi Yöntemleri hakkında çeşitli tıbbi yaklaşımlar ve Anksiyete tedavisinde endikasyonları azaltmada alternatif tıp etkisi.

Bir anksiyete bozukluğunuz olduğunda, fiziksel semptomlar ve zihinsel semptomlar gibi çeşitli semptomlar yaşarsınız. Genellikle göğüs ağrısı, düzensiz kalp atış hızı, ağız kuruluğu veya titreme gibi semptomlar oluşur. Kendinizi terlerken, titrerken veya vücudunuzun termal dengesinin sürekli değiştiği anlar yaşarken bulabilirsiniz. Bu semptomlar o kadar şiddetli olabilir ki, günlük yaşamınızda normal şekilde çalışma yeteneğinizi etkileyebilir. Tedavi edilmezse anksiyete bozuklukları daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnsanların yaşadığı iki tür anksiyete bozukluğu vardır. İlk tip, Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu (GAD) olarak adlandırılır. Buna genellikle göğüs ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve ishal gibi fiziksel semptomlar eşlik eder. Bu semptomlar genellikle üzerinde kontrol sahibi olmadığınız zor bir kriz anında gerçekleşir. Düzenli olarak bu semptomları gösterdiğinizde YAB hastası ( Yaygın Anksiyete Bozukluğu) olursunuz. Bu semptomları kontrol edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bunun için uzman bir doktor gözetiminde tedavi almalısınız.

İkinci tip anksiyete bozukluğu Panik Bozukluk olarak adlandırılır. Bu bozukluğun birçok nedeni olabilir, ancak en yaygın olanı başka bir panik atak geçirme korkusudur. Bu korku nedeniyle, hasta paranoyaya kapılmakta ve zor günler geçirmektedir. YAB veya Panik Bozukluğunuz varsa, tedavi olmanız gerekir. Doktorunuz, rahatsızlığınızı tedavi etmek için ilaçlar ve terapi önerebilir. Ayrıca belirtilerinizi gidermek için kullanılabilecek bitkisel ilaçlar ve bazı alternatif tedavi yöntemleri vardır. Genellikle yatıştırıcı etkili bitkiler anksiyete rahatsızlığınızın etkilerini azaltabilir.

Kaygı için bir diğer tedavi yöntemi de psikoterapidir. Bu, düşünce süreçlerinizi ve davranışlarınızı değiştirmek için nitelikli bir psikiyatrist veya psikologla konuşmayı içerir. Bilişsel davranışçı terapi, belirli davranışları ve düşünceleri değiştirmek için terapistinizle farklı iletişim biçimleri kullanan bir psikoterapi türüdür. Birçok farklı ruh sağlığı bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır.

Anksiyete bozukluğunun bir başka tedavisi ise ilaç kullanımıdır. Bazen doktorunuz, sorunlarınız için bir tedavi şekli olarak ilaç yazacaktır. Bazı anksiyete ilaçları anti-depresanlardır, bazıları ise belirli fobileri tedavi etmek için kullanılır. İlaçlar doktorunuzun gözetiminde alınmalı ve sadece semptomlarınızı hafifletmek için son çare olarak kullanılmalıdır.

Anksiyete bozukluklarınızı tedavi etmenin doğal yöntemleri de vardır. Bu yöntemler reçeteli ilaçlardan çok daha az endikasyonlara sahiptir ve kimi zaman çok etkili olabilir. Anksiyete bozukluklarının bazı nedenleri arasında genetik durum söz konusu olabilirken, ebeveynleriniz tarafından yetiştirilme şekliniz veya yaşadığınız travmatik bir olay örnek gösterilebilir.

Semptomlarınızı tedavi etmek için kullanılabilecek çeşitli farklı teknikler vardır. En iyilerinden bazıları şunlardır: gevşeme teknikleri, bilişsel davranışçı terapi, hipnoterapi, meditasyon ve biofeedback (Biyo-geribildirim tedavisi) tedavisidir.. Bu tekniklerin her biri, farklı anksiyete bozuklukları için tedavi yöntemleridir. Bunlardan bazıları hafif semptomlar için daha uygundur. Hatta bazıları semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olmak için sizin tarafınızdan bağımsız bir tedavi olarak bile kullanılabilir. Bu teknikleri kullandığınızda bunları düzenli ve tutarlı bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız.

Anksiyete bozukluğu için etkili bir şekilde yapılabilecek en güçlü tedavi korkularla yüzleşmektir. Korkularınla ​​yüzleşebilirsen, bunun diğer tedavi yöntemlerinden çok daha kolay olduğunu göreceksin. Korkularla yüzleşmek zor olabilir çünkü korktuğunuz şey hakkında düşünmenizi ve ardından bu korkularla yüzleşmenizi gerektirir. Bu pratik gerektirir, ancak anksiyete ataklarını azaltmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Korkularınızla yüzleşmek zor olabilir, ancak bu tekniğe hakim olursanız, size farklı korku türleriyle de yüzleşme gücü verebilir.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam