Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri
Thinpo - Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri

Oyunlar

Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri

Okuma Süresi: 5 dk Riot Games’in Valorant oyununa yeni başlayanlar için hazırladığımız Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri ile Crosshair ayarları ve dahası hepsi Thinpo’da.

Abone Ol google-news

Riot Games’in Valorant oyununa yeni başlayanlar için hazırladığımız Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri ile Crosshair ayarları ve dahası hepsi Thinpo’da.

Riot Games’in yeni gözdesi Valorant ilk çıktığı günden bu yana milyonlarca oyuncuya ulaşan ilk birinci şahıs shooter oyunu oldu. Call Of Duty ve Counter Strike’ın en dişli rakibi olan Valorant 7. Ayından sonra yeni yıl güncellemeleriyle yeni kozmetikler ve özelleştirilmiş ajanlar ile umut vadediyor.  Her büyük oyunun bir sorunu haline gelen Bug’lar’ı da çözmeye çalışan Riot Games yetkilileri, Valorant’ın gerçeklik hissiyatını başarılı bir şekilde geliştiriyor.

Valorant’ı henüz denemediyseniz veya yeni bir Valorant oyuncusu iseniz hazırladığımız detaylı Valorant rehberi işinize çok yarayacak. İlk başta öğreticide uzun süre vakit geçirseniz bile ilk maçlarınız da daha tepki vermeden öldürülmeniz zaman zaman sinir bozucu olabiliyor. Daha önce benzer nitelikte CS: Go ve COD ve Owerwatch gibi oyunlarda deneyiminiz varsa bile Valorant mekanikleri sizi zorlayabilir. Neticede CS: Go ve COD gibi oyunlarda deneyiminiz olduğundan silah becerilerinize güveniyor olabilirsiniz. Ancak Valorant’ta özel yetenekler karşılaşmalarda stratejik önem taşıyor. Nitekim Yeni Oyuncular İçin Valorant Rehberi: Bilmeniz gereken 5 Kural, İpuçları ve Püf Noktaları adlı rehberimiz oyunun mekaniklerini öğrenebileceğiniz ve daha iyi bir Valorant oyuncusu olmanızı sağlayacak ipuçları ve püf noktaları içeriyor. Belki de karşılaşabileceğiniz en detaylı Türkçe Valorant Rehberi!

Valorant’ta yeterince tecrübe kazanmadan yapılan hızlı rotasyonlar eksik tecrübe kazanılmasına ve aklınızda yanlış fikirler oluşmasına sebep olabiliyor. Bu yüzden rehberimizi inceleyerek ve oyun içinde el ve göz koordinasyonunuzu yavaş yavaş yapılandırarak ilerlemelisiniz. Şunu unutmayın; “Emek vermeden başarı elde edemezsiniz!

Valorant Nedir?

Valorant, 5v5 rakip iki takımın 25 turdan oluşan bir karşılaşmada ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında süren Spike denen bir bombayı patlatmak ve imha etmek üzerine kurulan mücadele maçlarının vukuu bulduğu birinci şahıs taktiksel nişancı oyunudur.

Valorant Ajanları

 1. JETT
 2. RAZE
 3. BREACH
 4. OMEN
 5. BRİMSTON
 6. PHOENİX
 7. SAGE
 8. SOVA
 9. VYPER
 10. CYPHER
 11. REYNA
 12. KİLLJOY
 13. SKYE

Valorant Haritaları

Valorant’ta birbirinden farklı ekosistemlerde yer alan 5 harita mevcuttur. Her haritanın kendine özgü özellikleri bulunur. Tek yönlü ışınlanma portalları sayesinde düşmanı arkadan vurabileceğiniz haritaların yanı sıra keskin nişancı hünerlerinizi sergileyebileceğiniz stratejik haritalara kadar!

 1. ICEBOX
 2. BIND
 3. HAVEN
 4. SPLIT
 5. ASCENT

Valorant Rehberi: Bilmeniz gereken 5 Püf Noktası

Valorant oyununda rakiplerinizin bir adım önünde olmak ister misiniz? Kim istemez ki? Öyleyse Valorant’ta kendinizi en iyi şekilde geliştirebileceğiniz 5 kuralı uygulayın!

1. Valorant Atış Poligonunda Antrenman Yapmaya Zaman Ayırın.

Valorant gibi diğer tüm FPS oyunlarında AİM’in değeri azımsanmayacak kadar önemlidir. Rakibinizle karşılaştığınız an da ilk yapmanız gereken namluyu rakibe çevirmek ve doğruca ateş etmektir. Eğer heyecanlanır da haybeye ateş ederseniz rakibinizin tek kurşunuyla mevta olacağınızı unutmayın! AİM geliştirme hem hedefi tutturma konusunda tecrübenizi arttıracak hem de yeni ajanları ve cephaneleri deneme fırsatı elde edebileceğiniz bir özellik. Bunda utanılacak bir şey yok! Çünkü profesyonel oyuncular bile antrenman yapmak için Atış poligonunu kullanıyor. Her gün mutlaka bir kere AİM geliştirmek ve ısınmak için atış poligonunu kullanın. Eğer zaman ayırmazsanız ilk maçlarınız muhtemel yenilgilerle sonuçlanacak. Hatta takım arkadaşlarınız tarafından raporlanıp bir süre oyunlardan men edileceksiniz. Unutmayın; oyunlarda AFK takılan ve takımın aleyhine işler yapan oyuncular raporlanarak cezalandırılır.

2. Her Seferinde Yeni Bir Ajan Deneyin.

Valorant’ta herkesin zevkine göre Ajan var! Tek bir ajana bağlı kalmayın. Mutlaka tüm ajanları deneyin ve mekaniklerini öğrenin. Böylece 2 ve 3 ajan üzerinde tam kontrol sağlayabilirsiniz. Aynı an da birden fazla Ajan öğrenmek sıkıcı olabilir. Hatta oyundaki performansınızı düşürebilir. Ancak bir oyun esnasında seçemediğiniz favori ajanınız yerine mekaniklerini hiç tanımadığınız bir ajanla oynamak zorunda kaldığınızda ne demek istediğimizi trajik bir şekilde öğreneceksiniz.

3. Valorant CrossHair Ayarları Oyun Kazanmanın Anahtarıdır.

Valorant’ta nişangahı özelleştirmek sadece kozmetik bir özellik değildir. Riot Games’in yeni taktik nişancısının hızlı ve tempolu öldürme katsayısı düşüktür. Tepki vermenize fırsat vermeden tek bir ölümcül kurşun sizi anında öldürebilir.

Valorant nişangahınızı ister oyun ana ekranında ister oyun içinde rahatlıkla özelleştirebilir, kişiselleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken oyun esnasında ESC tuşuna basarak Ayarlar menüsüne giderek ekranın üzerindeki Crosshair işaretçisine tıklamak.

Bu kısımda Crosshair işaretçisinin bir ön izlemesini göreceksiniz. Farklı renkler deneyerek işaretçinin arka planlar üzerinde nasıl görüneceğini düzenleyebilirsiniz.

 1. Crosshair İşaretçisi Rengi: Crosshair rengi değiştirme işlemini yapabileceğiniz 8 renk tanımlanmıştır. Bu renkler arasından gözünüzün rahatlıkla görebileceği rengi seçmelisiniz. Durum ne kadar vahim olursa olsun arka plana karşı işaretçinizi görebilmeniz hayati önem taşır.
 2. Anahatlar: Anahat seçimi işaretçinizi asla gözden kaçırmamanıza yardımcı olabilir. Anahatları etkinleştirdiğinizde Crosshair işaretçisinin kenarlarına siyah bir çerçeve ekler. Bu çerçevenin kalınlığını ve opaklığını isteğe göre ayarlayabilirsiniz.
 3. Merkez Nokta: Crosshair işaretçisinin merkezinde bir nokta olup olmayacağını seçmenize olanak tanır.
 4. Ateşleme Hatası ile Crosshair İşaretçisini Soldur: Bu ayar etkinleştirildiğinde otomatik bir silahla ateş ettiğiniz an da üst işaretçi çizgisinin kaybolduğunu gözlemleyeceksiniz.
 5. İzlenen Oyuncunun Nişangahını Göster: Bu özellik diğer oyuncuların nişangah ayarını nasıl yaptıklarını izleyebilmeniz açısından önemlidir.
 6. İç Çizgiler ve Dış Çizgiler: Nişangahınızın iki set olarak iç ve dış çizgileri mevcuttur. Uzunluğunu, kalınlığını ve opaklığını ayarlayabilirsiniz.

Valorant’ta yapılan en büyük hatalardan biri de hareket ederken ateş etme girişimidir. Bu durumda düşmanınızın kurşunlarından kaçarken ateş etmeye çalışmak en büyük hatalardandır. Çünkü Crosshair işaretçiniz hareket halindeyken ateş etmenizi zorlaştıracaktır. Rakibiniz sabit bir şekilde size nişan aldığında her atışı %90 hedefini bulacakken sizin atışlarınız serseri kurşundan başka bir şey olmayacaktır. Atış sırasında hem dış çizgiler hem de iç çizgiler dışa doğru genişler çünkü her iki çizgi de atış hatasına tepki verecek şekilde ayarlanmıştır. Böylece hareket halindeyken görsel bir dağınıklık oluşacak AİM algınız tam anlamıyla bozulacaktır. Bu yüzden bu ayarları kapatmanız lehinize olacaktır.

Profesyonel Oyunculardan Crosshair – Nişangah Örnekleri

Thinpo - Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri

5. Aceu

NRG’nin en önemli oyuncusu olan Aceu profesyonel bir Valorant oyuncusu olmasa da başarılı bir oyuncu ve birçok Valorant oyuncusunun kullandığı Crosshair ayarlarını kullanıyor.

 • Yeşil renk
 • Anahatlar: Kapalı
 • Merkez Nokta: Kapalı
 • İç Hatlar: 1/6/2/3
 • Dış Hatlar: 0/0/0/0
 • Hareket / Ateşleme Hatası: Kapalı

4. Brax

Brax T1 Valorant takımının bir üyesi olmakla birlikte e-spor için seçilmiş ilk oyunculardan biridir. Dünyanın en iyi oyuncuları arasındadır. Görselden de anlaşılacağı üzere Brax’ın Crosshair işaretçisi küçük beyaz bir artı işaretidir.

Brax Crosshair Ayarları:

 • Beyaz renk
 • Anahatlar: Kapalı
 • Merkez Nokta: Kapalı
 • İç Hatlar: 1/6/2/2
 • Dış Hatlar: 0/0/0/0
 • Hareket / Ateşleme Hatası: Kapalı

3. Shroud

Shroud teknik olarak Valorant’ta profesyonel bir oyuncu değil fakat geçmiş yıllardaki CS: Go deneyimi göz önüne alındığında Valorant’ta hatrı sayılır bir yer ediniyor. Gördüğünüz üzere en kaba işaretçilerden birine sahip.

Shroud Crosshair Ayarları

 • Renk: Camgöbeği
 • Anahatlar: Açık / 1/1
 • Merkez Nokta: Kapalı
 • İç Hatlar: 1/8/3/6
 • Dış Hatlar: 0/0/0/0
 • Hareket / Ateşleme Hatası: Kapalı

2. Summit1g

En popüler Twitch yayıncılarından biri olan Summit1g Valorant’taki Crosshair ayarı diğer oyunculara kıyasla ilginç. Siyah kenarlıklara sahip olan küçük beyaz bir kare. Neden olmasın?

Summit1g Crosshair Ayarları

 • Beyaz renk
 • Anahatlar: 1/2
 • Merkez Nokta: 1/4 Açık
 • İç Hatlar: Kapalı
 • Dış Çizgiler: Kapalı
 • Hareket / Yangın Hatası: Kapalı

1. A_seagull

Overwatch’ın efsane oyuncusu Seagull’un Valorant’taki Crosshair’i görsel olarak daha dağınık bir yapıya sahip. Ancak etkili ve efektif.

A_seagull Crosshair Ayarları

 • Beyaz renk
 • Anahatlar: 0.5 | 1
 • Merkez Nokta: 1 | 1
 • İç Hatlar: 1 | 5 | 1 | 4 |
 • Dış Çizgiler: Kapalı
 • Hareket / Ateşleme Hatası: Kapalı

4. Ajanların Özel Yeteneklerini kullanın.

Valorant’ı diğer FPS oyunlarından ayıran en önemli özelliği her bir ajanın benzersiz özel yeteneklere sahip olmasıdır. Bu yetenekler silah kullanma tecrübenizin yanı sıra oyun esnasında en taktiksel yardımcılarınızdır. Her ajanın 4 adet yeteneği bulunur. 3 temel yetenek ve kritik hasar veren 1 Ulti yeteneği vardır. Hangi ajanla oynarsanız oynayın özel yeteneklerinizi doğru kullandığınızda önünüzde hiçbir engel duramayacaktır. Yeteneklerinizi turlara göre seçin ve hangisinin hangi tur daha destekleyici olacağına karar verin.

5. Haritaları ve Callouts – Taktik Noktalarını Öğrenin

Ajanların yeteneklerine göre haritalarda bazı taktik noktaları mevcuttur. Örneğin Brimstone‘un Ascent’te Köpek resmi olan duvardan A bölgesine doğru, havadan bir yangın bombası attığında bomba doğrudan A bölgesinde bulunan Spike kurma noktasına düşüyor. Bunun gibi daha birçok Valorant Callouts taktik noktaları mevcut. Tam listeye interaktif bir şekilde BLİTZ web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Thinpo - Valorant Oyun Rehberi: 5 Püf Noktası ve Valorant Taktikleri

 

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam