Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları - Thinpo
Bilim, Sanat ve Teknoloji Platformu

Aramak istediğiniz kelime nedir?

Thinpo - Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları
Thinpo - Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları

Oyunlar

Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları

Okuma Süresi: 5 dk Among Us oyuncuları için hazırlanmış taktikler ve öneriler içeren oyun kazanma rehberi.

Abone Ol google-news

Among Us oyunu Amerikan oyun stüdyosu İnnersloth tarafından 2018 yılında piyasaya sürülmüş çok oyunculu bulmaca çözme ve sosyal çıkarım oyunudur. Oyunda iki farklı rol mevcuttur. Bunlardan ilki “Crewmates” yani mürettebat, ikincisi ise “İmpostor” yani sahtekar anlamına gelen mürettebatın aleyhine oyunu sabote eden villain tarzı roldür. Mürettebat en fazla 9 kişiyi desteklerken sahtekarlar 1-3 arası oyuncuyu destekler. Oyunda bir “admin” yani oyun kurucusu yer alır ve diğer oyuncuların katılabileceği harita ve genel ayarları uygulayarak oyunu başlatır. Oyun içerisinde bir takım görevler mevcuttur. Bu görevler “Common Tasks” yani ortak görevler ve “Wiring Tasks” kablolama görevleri olarak ikiye ayrılır. Bazı görevlerin yapıldığı görsel olarak tanımlanabilirken bazı görevlerin ise görsel bir tanımı olmadığından şüphe uyandırabilecek kritik görevler olarak tanımlanır. Genel olarak mürettebat bulunduğu harita(Skeld, Mira HQ, Pollus) içerisinde tamirat veya mesleki olarak yapılması gereken önemli işlerde yer alırlar. Sahtekarlar ise oyun başlangıcında rastgele seçildiği için diğer oyuncular tarafından bilinmez ve mürettebatın işlerini sabote ederek mürettebatı öldürmeye çalışır. Bu işi büyük bir gizlilik içinde yürütür ve ifşa olmamaya dikkat eder. Mürettebat ise şüpheli gördükleri oyuncuları oyun içerisinde acil durum toplantı çağrısı yaparak tartışmaya ve ardından oylamaya sunabilir. Şüpheli oyuncu sahtekar veya değil her iki ihtimalde de kendisinin sahtekar olmadığını savunarak diğer oyuncuları ikna etmeye çalışır. Sahtekarlar ifşa olup oylamada yeterli seviyede oy aldığında infaz edilerek uzay boşluğuna atılır veya haritanın özelliğine göre diskalifiye edilir. Oyunda sahtekarların tespit edilip infaz edilmesi oyunu mürettebatların kazandığının bir göstergesidir. Aynı zamanda hayatta kalarak ve görevleri tamamlayarak oyun sonu için belirlenen süre aşıldığında yine mürettebat kazanır. Bu durum sahtekarın işini epey zorlaştırmaktadır. Mürettabın birlikte hareket etmesi ve temkinli davranışları sahtekarı kolaylıkla ortaya çıkarabilir. Ya da sahtekarın amaçsızca ortada dolaşarak mürettebatı öldürmekten korkması örnek olarak verilebilir. Oyunda temel olarak her iki rolünde kazanmaya oynaması esastır. Among Us’ı anlamak için öncelikle oyuncu tiplerini çözmek gerekir. Böylece asgari düzeyde kanıtla sahtekarı ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer bir sahtekar iseniz de bu davranışları sergilememeniz lehinize işler.

Among Us Farklı Oyuncu Tipleri

The Coward: Oyuncularla mesafelidir, elektrik odasından ve takip edilmekten nefret eder. Genelde çabuk heyecanlanır, ya öldürülür ya da kendini ele verir.

The Vacationing Impostor: Amaçsızca etrafta dolaşır ve mürettebatı öldürmekten korkar. The Coward ile aynıdır.

The Meeting Caller: Sebepsizce acil durum toplantı çağrısı yapar ve rastgele oyuncuları suçlar. AFK davranışlar sergiler. Bu tipler diğer oyuncular tarafından çabuk diskalifiye edilir.

The Unlucky: Bu oyuncular tek kaldığında bir anda rastgele havalandırma deliğinden çıkan sahtekarın gazabına uğramıştır. Talihsiz bir durumdur.

The Skeptic: Şüpheci davranışlar sergilerler. Diğer oyuncuların kendisini takip etmesinden nefret eder ve onları sahtekar olmakla suçlarlar. Sürekli acil durum toplantı çağrısında bulunurlar. Dedektif ve utangaç tipleri hazzetmez.

The Follower: Mürettebatı korumak için peşlerinden gider, korkak ve şüpheciden nefret eder.

Family Player: Arkadaşları ve aile üyeleriyle takım şeklinde oynarlar. Toplantı esnasında adam kayırırlar.

The Unconvinced: Kararsız kalır. Kolay kolay ikna olmaz. Oylamayı her zaman atlar.

The Amateur: Oyunun nasıl oynanacağını bilmez. Saçma sapan kararlar verir. Örneğin 5 oyuncunun bulunduğu odada mürettebat öldürür.

The “Who???” Person: Bu eleman sürekli sohbette “kim???” diye sorar ancak oyunun mantığı gereği soruyu soran da cevaplayan da amacına ulaşamaz.

The Disconnector: Sahtekar olmayı sevmeyen bir oyuncunun oyunu terketmesidir.

The Sore Loser: Yenilgiyi kabul edemeyen bir sahtekarın oyunu infaz edilmeden terketmesi anlamına gelir.

The Shy Guy: Sohbette asla konuşmaz ve bu sebeple sahtekar olmakla suçlanabilir. Şüpheciden nefret eder.

The Detective: Sahtekarı hemen tespit eder. Kanıtları ve nedenleri açıklar. Ancak puan kazanamadan elenir.

The Security Guy: Kendini güvenliği sağlamaya adamış mürettebattır. Genelde güvenlik kameralarının bulunduğu koridorda takılır. Sahtekar tarafından pusuya düşürülme ihtimali yüksektir.

The Blame Shifter: Kendileri suçlandıklarında suçlayan kişilere karşı kin beslerler. Sürekli hedeflerindeki kişinin sahtekar olsun olmasın ayağını kaydıracak tiplerdir.

The Victim: Oyunun başında ilk öldürülen mürettebattır. İlk kan!

The Blind Truster: Sahtekar dahil herkese güvenir. Kolay manipüle edilir.

The Sheep Guy: Kim suçlanırsa ona oy verir. Kendi kararlarını uyulamaktan acizdir.

The Aggressor: Sürekli agresif oynarlar ve her zaman sahtekar olmak isterler.

Among Us’ta Oyun Nasıl Kazanılır?

Şimdi ise mürettebatın kendisine verilen görevleri tamamlaması gerekiyor. Bu kolay bir iş ancak sahtekarlar cihazlara veya kablolara zarar  vererek görevleri sabote edebilir ya da sizi yavaşlatabilir. Eğer bir oyuncudan şüpheleniyorsanız oyun süresince istediğiniz kadar acil durum toplantı çağrısı yapabilir ve diğer oyunculara şüphelerinizi bildirerek tartışabilirsiniz. Bir sahtekar olarak suçlanıyorsanız da nerede ve ne işle uğraştığınızı diğer oyunculara açıklayabilirsiniz. Toplantı esnasında oyuncular kimin doğru kimin yalan söylediğine oylama yaparak karar verir. Ancak, aralarındaki sahtekarların kim olduğu hakkında hiçbir fikirleri yoksa oylamayı atlamayı tercih edebilirler. Bazı görevler mürettebatın sahtekar olmadığını kanıtlaması açısından etkili olabilir. Diğer oyuncular tarafından görülebilen animasyonlu görevlere “görsel görevler” denir. Bazı haritalarda ise güvenlik kameraları mevcuttur. Güvenlik kameraları sayesinde sahtekarın mürettebatı öldürdüğü noktalar görülebilir ve takip sağlanabilir.

Mira HQ haritasında güvenlik kameraları bulunmadığı gibi mürettebatın nerelerden geçtiğinin görülebileceği kontrol noktası kaydedicileri bulunur. Bu kaydedicileri takip ederek bazı çıkarımlarda bulunulabilir. Admin alanında oyuncuların hangi alanda olduklarını belirten bir harita bulunur. Bu haritadan hareketle kalabalık olan alanlara giderek öldürülme olasılığına karşı tedbir alabilirsiniz. Çünkü Sahtekar sizi şahitlerin bulunacağı bir alanda öldürmeyecektir. Yalnız kalmak zorunda kaldığınızda sahtekar tarafından öldürülme riskiniz artar.

Sahtekarların kazanmasının 3 yolu vardır. Birincisi Tüm mürettebatı öldürebilir. İkincisi oksijenin bitmesini ve reaktör erimesini tetikleyebilir. Bu durumlardan herhangi biri tetiklendiğinde mürettebatın bu arızayı düzeltebilmesi için sınırlı bir zamanı olur. Bu fırsatı iyi değerlendiren Sahtekar, dikkati dağılan bir mürettebatı kolaylıkla öldürebilir. Sahtekarların lambaları kırma yetenekleri de vardır. Bu yetenek sayesinde mürettebatın görüşü bozulur. Sahtekar kapıları kasıtlı olarak kapatabilir ve mürettebatın kaçışını engelleyebilir. Yada cesedi bu şekilde gizleyebilir.

Ve son olarak Sahtekarlar iletişim düzeneğini bozarak mürettebatın görev çubuğunu görmesini engelleyebilir. Oyun esnasında harita içerisinde Sahtekarların bir yerden bir yere kolaylıkla seyahat edebilmesi ve sadece saklanabilmesi için havalandırma delikleri bulunur.

Thinpo - Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları

Thinpo - Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları

Thinpo - Among Us Rehberi: Among Us Taktikleri ve İpuçları

Tüm haritaların Sahtekar ve müretebata göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Örneğin Mira HQ’de hiç kamera yoktur. Bu yüzden Mürettebat sahtekarı bulmak için farklı yöntemlere başvurmalıdır. Ayrıca bu haritada tüm havalandırma delikleri birbirine bağlıdır. Sahtekar bu delikler sayesinde rahatlıkla seyahat edebilir. Bu avantaj sahtekarın cinayet mahalinden görülemeyeceği bir yere kaçmasını sağlayabilir. Mira HQ’nun aksine, Skeld ve Polus haritalarının sahtekarlar tarafından açılıp kapatılabilen kapıları vardır. Polus haritasında görsel olarak açılıp kapanabilen havalandırma delikleri yoktur. Bu teknik bilgiler dışında oyuncuların IQ seviyesine bağlı olarak uygulanan taktikler vardır. Örneğin bir sahtekar olan oyuncu AFK olduğunu iddia ederek rol yapabilir. Böylece diğer oyuncuların şüphelenmesini engelleyebilir. Ayrıca sahtekar kendini haklı göstermek için yanında bir şahidin olduğunu söyleyebilir. Ancak önemli olan ne kadar süredir birlikte olduklarıdır. Eğer ceset bulunmadan hemen önce bu birliktelik başladıysa şüpheli bir durum olduğu aşikardır. Sahtekarlar acil durum toplantısı esnasında konuşurken hararetli bir şekilde konuşur ya da çok sessizdir. Bir oyuncunun konuşma tarzından dahi sahtekar olup olmadığı anlaşılabilir. Fakat sosyopat oyuncularda mevcuttur, anlaması güçtür ama sıradan olmadıklarını anladığınızda mutlaka onun sahtekarlığını ortaya çıkarabilirsiniz. Among us taktikleri daha birçok sayamadığımız maddeleri içermektedir. Ancak rehberi temel olarak uyguladığınızda rahatlıkla Among us oynayabilirsiniz.

İçerik Yazarı

Edebiyata, sanata, bilime ve "iyi" kitaplara tutkuyla bağlı, internetin ücra köşelerinde editörlük yapmış, nevi şahsına münhasır yazar bozuntusu.

Yorum

Öne Çıkan İçerikler

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk K Pop Gruplarının Yer Aldığı Güney Kore Mini Dizileri listemizde bu hafta K Pop erkek müzik gruplarının başrolünde yer alan...

Girişimcilik

Okuma Süresi: 3 dk Vizyon kavramının öneminden, hayal ile vizyon arasındaki farklardan ve nasıl vizyon sahibi olabileceğimizden bahsettik.

Bilim

Okuma Süresi: 3 dk İnsanlığı Ay'a götüren teknolojiyi icat etti ve dünyayı uzay ligine atlattı. Savaştan kaçarak başarılara imza atan Nazi roket teknisyeninin Amerika'ya...

Film ve Dizi

Okuma Süresi: 5 dk Alman yapımı Balloon filmi, gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen ve izleyicinin nabzını yüksek tutmasıyla akıllara kazınan bir yapım. Peki balonla...

Oyun İncelemeleri

Okuma Süresi: 5 dk 2021 bahar aylarında çıkması beklenen en iyi Japon RPG oyunlarına yer verdiğimiz listemizde birbirinden müthiş konsol ve bilgisayar oyunları var!

İncelemeler

Okuma Süresi: 7 dk Jim Jones, David Koresh, Charles Manson ve Warren Jeffs tarafından kurulan Hepsi birbirinden sapkın hepsi birbirinden tehlikeli bu dört tarikat...

Reklam

Bilim

Okuma Süresi: 2 dk Apa 7.0 Yazım Kuralları, American Psychological Association adlı Amerikan menşei derneğin bilimsel ve akademik makalelerin yazım şekli ile ilgili birkaç...

Tarifler

Okuma Süresi: 2 dk Siyah paltosunun iç cebinden hafifçe ezilmiş bir kutu çıkardı. Harry titreyen parmaklarla açtı onu. İçinde kocaman, yapış yapış çikolatalı bir...

Oyunlar

Okuma Süresi: 5 dk Cyberpunk 2077 evrenindeki en güçlü ikonik silahları, ana görev ve yan görevlerden nasıl elde edebileceğinizi anlatıyoruz! Şimdiye kadar yapılmış en...

Oyunlar

Okuma Süresi: 3 dk Garry's Mod İçin Kapsamlı ve Detaylı Dark RP Terimleri, Chat Komutları ve Kurallar Rehberi

Reklam